Obľúbené produkty

Spoliehate sa na gény? Štúdia dvojičiek odhaľuje tajomstvo mladšieho vzhľadu

Môže sa zdať zvláštne, že ľudia s rovnakým DNA môžu vyzerať tak rozdielne. Je to však bežné, dokazuje to aj štúdia s názvom Plastická a rekonštruktívna chirurgia, vykonaná Bahmanom Guyuron, plastickým chirurgom z Clevelandu a jeho kolegami na Univerzite v Clevelande. Kontrastné správanie spôsobuje rozdiely vo vzhľade, kedy jedna z dvojičiek vyzerá mladšie ako tá druhá. Spôsob, akým starneme, má na náš vzhľad väčší dopad, ako si myslíme.

Štúdia dvojičiek odhaľuje tajomstvo mladšieho vzhľadu

Môže sa zdať zvláštne, že ľudia s rovnakým DNA môžu vyzerať tak rozdielne. Je to však bežné, dokazuje to aj štúdia s názvom Plastická a rekonštruktívna chirurgia, vykonaná Bahmanom Guyuron, plastickým chirurgom z Clevelandu a jeho kolegami na Univerzite v Clevelande.

Brenda a Barb Vek: 52

Kontrastné správanie spôsobuje rozdiely vo vzhľade, kedy jedna z dvojičiek vyzerá mladšie ako tá druhá. Spôsob, akým starneme, má na náš vzhľad väčší dopad, ako si myslíme.

Trojica faktorov – fajčenie, slnenie a nižšia hmotnosť – spôsobuje, že Brenda (vľavo) vyzerá podstatne staršie ako Barb (vpravo), ktorá žije blízko svojej sestry v Ontariu, Kanada. „Mám rada, keď ma nazývajú tou mladšou,“ hovorí Barb s úsmevom. Brenda fajčila polovicu balíčka cigariet denne po dobu 14 rokov, zatiaľ čo Barb bola celý život nefajčiarka. Brenda sa navyše 7-krát viac slnila ako jej sestra (približne 8 – 10 týždňov do roka po dobu 30 rokov, 14 hodín v týždni, v porovnaní s dvoma hodinami do týždňa v prípade Barb). Previsy ochabnutej kože pod Brendinými očami sú výsledkom jej fajčiarskeho zlozvyku.

Janet a Jean Vek: 54

Jean (vpravo) vyzerá staršie ako Janet (vľavo). Má tmavšiu pleť pod očami, hlbšie smiechové vrásky a početnejšie a výraznejšie vertikálne linky na čele. Pravdepodobný dôvod týchto javov je fakt, že Jean sa rozviedla po 27 rokoch manželstva, zatiaľ čo Janet je šťastne vydatá viac ako tri dekády. Iný meraný rozdiel medzi týmito sestrami, žijúcimi v Chicagu, nie je. Vo všeobecnosti možno povedať, že nešťastné manželstvo, odlúčenie od partnera, starosti s financiami a hľadanie nového partnera môžu vyústiť do stresu ovplyvňujúceho vzhľad.

Laurie a Lisa Vek: 46

Laurie (vľavo), ktorá žije v Pennsylvánii, váži o 17 kg menej ako Lisa (vpravo) žijúca v Severnej Karolíne. To vysvetľuje jej očné vrásky a hlbšie smiechové linky siahajúce takmer až po kútiky jej úst. Lisina vyššia hmotnosť zabezpečuje výplň smiechovým vráskam a dodáva jemnosť jej tvári. Táto štúdia potvrdzuje, že vyššia hmotnosť môže spôsobiť mladistvejší vzhľad u žien nad 40 rokov.

Charlotte a Rebecca Vek: 48

Tieto dvojičky žijúce v San Antoniu prekonali dva rozdielne typy žalúdočnej chirurgie zameranej na úbytok hmotnosti. Rebecca (vpravo) schudla 36 kg, zatiaľ čo Charlotte (vľavo) schudla neuveriteľných 90 kg. Charlottin dramatický úbytok tuku spôsobil ochabnutie kože a zvrásnenie (podobné tomu, ktoré sa vytvorí na balóne, ktorý sa vyfúkne). Výsledkom je, že jej tvár je štíhlejšia a vrásky na čele a okolo úst sú hlbšie ako u sestry Rebeccy.

Jeanne a Susan Vek: 61

Jeanne (vľavo) tvrdí, že jej sestra dvojička vyzerá o desať rokov staršie. Výskumy jej odhad mierne upravili, podľa nich vyzerá staršie o 11 a trištvrte roka. Dôvodom je, že Susan fajčila 16 rokov, často sa opaľovala a váži o 7 kg menej. Susan sa v mladosti často slnila, keďže žila na východnom pobreží Floridy. Naopak Jeanne sa slnku vyhýbala. Susan má viditeľnú tmavú fľakatú diskoloráciu a starecké škvrny, UV lúče tiež zredukovali elasticitu jej kože, zvýraznili vrásky a záhyby.

Dina a Gina Vek: 27

Dina (vľavo) váži o 50 kíl menej ako Gina (vpravo), preto vyzerá mladšie. Dodatočná hmotnosť Giny spôsobuje nevýraznosť jej čeľuste a lícnych kostí, ktoré sú základným atribútom mladistvého vzhľadu žien do 40-ky. Dina, ktorá žije v Georgii, sa viac slní ako jej sestra žijúca na Floride. U žien medzi 20 a 30, ktorých slnečné poškodenie nezačalo byť také zjavné, je hmotnosť výraznejším faktorom určujúcim mladistvý vzhľad.

Jeanne a Susan

Roky si neboli Jeanne a Susan až také podobné. Ako však rástli, začali byť zrkadlovým obrazom tej druhej a ich puto zosilnelo. Aj napriek tomu, že dnes žijú 1 600 km od seba (Jeanne v Ohiu a Susan na Floride), posielajú svojim rodičom rovnaké vianočné pohľadnice a balia darčeky do rovnakých baliacich papierov. Aj medzi nimi však nájdete rozdiely, nemajú rovnaký vkus na mužov či počasie.

Na rozdiel od Jeanne, Susan miluje slnko a bola fajčiarkou. Jeanne nikdy nefajčila, a práve tieto rozdiely sa podpísali na ich súčasnom vzhľade. Jeanne si myslí, že jej sestra vyzerá o desať rokov staršia a nikdy ju druhým ľuďom nepredstavuje ako svoje dvojča, iba ako sestru.

Môže sa zdať zvláštne, že ľudia s rovnakým DNA môžu vyzerať tak rozdielne. Je to však bežné, dokazuje to aj štúdia s názvom Plastická a rekonštruktívna chirurgia, vykonaná Bahmanom Guyuron, plastickým chirurgom z Clevelandu a jeho kolegami na Univerzite v Clevelande. Kontrastné správanie spôsobuje rozdiely vo vzhľade, kedy jedna z dvojičiek vyzerá mladšie ako tá druhá. Spôsob, akým starneme, má na náš vzhľad väčší dopad, ako si myslíme.

Štíhle telo vo vyššom veku nemusí byť zárukou mladšieho vzhľadu

Catherine Deneuveová, svetoznáma herečka, tvrdí, že v istom veku si musí žena vybrať medzi svojou tvárou a pozadím. Myslí tým, že štíhle telo je síce krásne, avšak na tvári sa odrazí vráskami a starším vzhľadom. Štúdie na ženách po 40-ke jej tvrdenie dokladajú. Avšak u žien pred 40-tym rokom života je efekt opačný. Extra hmotnosť môže ohroziť ich mladistvý vzhľad, pretože spôsobuje nevýraznosť čeľuste a ochabovanie pokožky.

Estrogén a hormonálna terapia

Čím dlhšie žena užíva antikoncepciu či hormonálnu substitučnú terapiu a čím vyššie sú dávky, tým mladšie vyzerá. Je to sčasti preto, lebo estrogén môže zvýšiť zadržiavanie vody a vypnúť pokožku. Estrogén zlepšuje tiež elasticitu kože, aj keď treba byť opatrní, pretože okrem benefitov so sebou prináša aj zdravotné riziká. V jednom prípade, 69 ročná žena podstupujúca hormonálnu substitučnú terapiu o 4 roky dlhšie ako jej dvojča, vyzerala o viac ako tri roky mladšie aj napriek početnejšiemu slneniu.

Urýchlovače starnutia

  • Užívanie antidepresív je naopak považované za príčinu staršieho vzhľadu, o.i. kvôli smutnej tvári pacientov. Niektoré antidepresíva môžu ochabovať očné svalstvo, čím celá táto oblasť nadobudne ovisnutý vzhľad.
  • Ženy, ktoré nepili alkohol, vyzerajú mladšie ako ich dvojičky, ktoré alkoholické nápoje požívali. Štúdia sa však nezameriavala na konkrétny druh či množstvo alkoholu, konkrétne odporúčania preto neexistujú. Výskumy však dokázali, že resveratrol, substancia nachádzajúca sa v červenom víne, spomaľuje starnutie. Avšak vo všeobecnosti treba povedať, že konzumácia alkoholu môže poškodiť krvné cievy v pokožke. Hlavnú úlohu pri kvalite a kvantite kolagénových vlákien zohráva pečeň, a teda môžeme povedať, že konzumácia alkoholu poškodzuje pečeň a spôsobuje vrásky.
  • Cigarety taktiež spôsobujú predčasné starnutie. Čím dlhšie žena fajčí, tým vyzerá staršie, má hlbšie a početnejšie vrásky a nejednotný tón pleti. Podľa výskumov je každých 10 rokov fajčenia zodpovedných za 2,5 roka navyše k vášmu veku.
  • Prekvapivé je, že rozvedené ženy vyzerajú v priemere o 1,7 roka staršie ako ich vydaté alebo slobodné dvojičky. Je to najmä kvôli vyššej hladine stresu a depresii. Manželstvo nie je vždy prechádzka ružovou záhradou, avšak nie je také stresujúce ako rozvod – tvrdí výskum. Zaujímavé je, že vdovy vyzerajú o dva roky mladšie. Nenašli sa rozdiely medzi rôznymi počtami rozvodov, pretože ak si žena rozvodom raz prejde, druhý či tretí je už menej náročný.
  • Výskumy tiež dokázali, že slnenie urýchľuje starnutie. Do úvahy sa berie čas strávený na slnku od detstva. Dvojička, ktorá sa viac vystavovala UV lúčom, má hlbšie vrásky a strakatú pokožku. Tento efekt môžete minimalizovať alebo mu predchádzať pomocou opaľovacieho prípravku.

Najnovšie články

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451