Obľúbené produkty

Tvárová joga pre pevnú pleť. Cvičte týchto 6 cvikov a omladnite

Predstavte si, že máte mladistvejšiu a pevnejšiu pleť s menším počtom vrások a žiarivým vzhľadom. Znie vám to ako reklama na nočný krém či botox? V skutočnosti je to presne to, čo môžete dosiahnuť pomocou tvárovej jogy!

Tvárová joga pre pevnejšiu a jasnejšiu pleť

Predstavte si, že máte mladistvejšiu a pevnejšiu pleť s menším počtom vrások a žiarivým vzhľadom. Znie vám to ako reklama na nočný krém či botox? V skutočnosti je to presne to, čo môžete dosiahnuť pomocou tvárovej jogy!

Naša tvár má svaly, ktoré potrebujú precvičovať. Presne tak, ako svalstvo na zvyšku tela. Cvičenie sa naozaj oplatí, svaly sú tak viac tónované, pevné a elastické. Toto však nie je všetko. Tvárová joga tiež pomáha vymazať stres a napätie z pokožky tejto oblasti. Možno sa pýtate: A ako to funguje? Skutočne ma to omladí alebo nebodaj zoštíhli? Alebo sa budem dokonca cítiť lepšie?

Všetky otázky si zodpovieme v nasledujúcom článku, v ktorom si povieme niečo o vedeckom výskume tvárovej jogy a naučíme sa základné cviky, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Čo to je metóda tvárovej jogy?

Metóda tvárovej jogy bola vyvinutá Fumiko Takatsuovou po tom, ako mala takmer fatálnu autonehodu. Tá spôsobila asymetrické hojenie jej tela, hlavy a tváre. Rozhodla sa preto začať trénovať tvárové svalstvo rovnako, ako precvičovala celé telo. Zistila, že dokáže kontrolovať svaly svojej tváre, a tým nadobudnúť ich rovnováhu a lepšie tónovanie. Jej pokožka znovunadobudla pevnosť a mladistvosť, čím sa zlepšilo aj mentálne zdravie Fumiko.

Tvárová joga zahŕňa precvičovanie tvárového svalstva v sérii opakovaní. Niekedy bývajú tieto cviky sprevádzané aj masážou. Tvárová joga vás motivuje robiť výrazy, ktoré sú mimo bežnej mimiky (podobne ako tradičné jogové pózy). Ich opakovaním spevníte jemné tvárové svalstvo, čím ho posilníte a vytónujete.

Metóda tvárovej jogy vám pomôže s:

 • Relaxáciou a tónovaním tvárového svalstva
 • Zvýšením krvnej cirkulácie v tvári
 • Dodávkou zvýšeného množstva kyslíka do tváre
 • Odkrývaním jemnejších tvárových výrazov
 • Nadobudnutím zdravého a žiarivého vzhľadu
 • Dosiahnutím vypnutejšej a pevnejšej pokožky

Naozaj to funguje? Prečítajte si názor experta

Základná otázka znie: Naozaj tá tvárová joga funguje? Odpoveď závisí od toho, či skutočne chcete vyzerať mladšie, štíhlejšie, cítiť sa lepšie a vytvarovať si svalstvo. Podľa expertov je odpoveď väčšiny ľudí áno.

Niektoré výskumy ukázali, že pravidelným cvičením tvárovej gymnastiky a pohybmi svalstva si môžete spôsobiť linky. Doktor Gary Goldenberg, prominentný kozmetický chirurg, má pochybnosti o týchto domnienkach. Tvrdí, že vrásky sa v pokožke tvoria vplyvom opakujúcich sa kontrakcií svalstva pod ňou. Niektoré štúdie však dokazujú, že tvárová joga dokáže vytónovať svalstvo v tejto oblasti, čím pomáha napnúť pokožku tváre a prinavrátiť jej mladistvý a štíhly vzhľad. Rovnako je dokázané, že toto cvičenie pomáha proti depresii a zlepšuje všeobecný pocit človeka.

Zaujímavosť: Štúdia vykonaná na ženách stredného veku dokázala, že 30 minút tvárovej jogy denne za 20 dní omladila ich vzhľad o tri roky!

Doktor Murad Alam, viceprezident a profesor dermatológie na Severozápadnej Univerzite Medicíny vo Feinbergu ako prvý vytvoril štúdiu efektov tvárovej gymnastiky. Problém videl v opakujúcich sa tvárových výrazoch, ktoré by mohli potenciálne spôsobiť tvorbu vrások. Výsledkom jeho výskumu bol však pravý opak. Pravidelné cvičenie tvárovej jogy (postačuje 30 minúť každý druhý deň), zlepší vzhľad tváre už po niekoľkých mesiacoch. Zvýšená krvná cirkulácia spôsobená cvičením dodá pokožke žiarivý vzhľad. Plnšie svaly spôsobia zmiernenie ochabovania. Toto všetko dokopy znamená mladší vzhľad s menej vráskami a lalokmi. Kľúčom je však vytrvalosť.

Aké sú možné benefity tvárovej jogy?

Výhody make-upu a kontúrovania už poznáme. Prečo ich však nepodporiť tréningom svalstva, ktoré je tak veľmi zanedbávané? Tvárová joga má mnoho benefitov, ku ktorým patrí:

Prírodný anti-aging

Tvárové cvičenie sa považuje za prírodnú anti-aging procedúru. Opakovaná kontrakcia a uvoľňovanie svaly tónuje, tie na tvári nevynímajúc. Štúdie dokazujú, že sériou tvárových cvičení, vrátane smiechovej terapie, získate kontrolu nad svalstvom tejto oblasti a dodáte tvári mladistvejší vzhľad už o niekoľko mesiacov.

Štíhlejší vzhľad

O efekte zoštíhľujúcich cvikov zatiaľ nevyšla žiadna štúdia. Jeden report však potvrdil, že pravidelným cvičením dokážete vytónovať tvárové svalstvo, čím dodáte tvári štíhlejší vzhľad. Na internete nájdete tisíce videí, ktoré vám pomôžu začať.

Zlepšené mentálne zdravie

Podľa štúdie z roku 2018, vykonanej na starších osobách, 12 týždňov tvárovej jogy zlepšilo ich mentálne zdravie, silu tvárových výrazov a jazykového svalu. Necvičiaci starší ľudia vykazujú hrošiu mentálnu kondíciu. Táto štúdia sa zamerala na ľudí, ktorí už nemôžu precvičovať celé telo.

Novinky mesiaca

Uvoľnené napätie v tvári

Napätie v tvári spôsobuje bolesti hlavy a ochorenie temporomandibulárneho spojiva. Tvárová joga toto napätie uvoľňuje, čím zlepšuje stav spomínanej choroby a pomáha pri bolestiach hlavy.

Znovunadobudnutá výkonnosť tváre

Na základe jednej štúdie bolo zistené, že 20-minútové tvárové cvičenie vykonávané trikrát do týždňa zlepšilo funkciu tvárového svalstva u ľudí s ochrnutím tváre už po dvoch týždňoch. Pacienti tiež pociťovali ústup depresívnych stavov. U pacientov s miernou až vážnou paralýzou došlo po ročnom cvičení k úplnému návratu funkčnosti tvárového svalstva.

6 jednoduchých cvikov pre vašu tvár

1. Základný cvik pre štíhlu tvár

Táto póza tvárovej jogy využíva každý sval. Pomáha zdvihnúť a tónovať krk a líca, rovnako aj lícne kosti a očnú oblasť. Pomáha uvoľniť stres a napätie na tvári a čele, zrelaxuje tvár a zosvetlí pokožku.

 1. Posaďte sa tak, aby vaša chrbtica bola v tvare písmena S, buď na stoličku, alebo na zem s nohami pod sebou a prstami na nohách smerujúcimi za seba.
 2. Položte ruky na kolená.
 3. Zhlboka sa nadýchnite, silno vydýchnite a dajte sa do pozície leva.
 4. V rovnakom čase, ako vydýchnete, otvorte ústa tak široko, ako dokážete. Vyplazte jazyk, aby ste sa ním dotkli brady. Otvorte oči ako najširšie dokážete a pozrite sa nahor. Krk natiahnite nahor a vpred. Rukami na kolenách rozprestrite prsty.
 5. Vydýchnite so silným zvukom „haaa“, až kým z brucha nevydýchnete všetok vzduch.
 6. Pozíciu držte 5 sekúnd, alebo tak dlho, ako dokážete, až kým nedosiahnete 30 sekúnd.
 7. Zopakujte 5 – 6-krát , pokúste sa cvičiť denne niekoľko sérií.

2. Obnova tváre a krku

Táto póza pomôže precvičiť a vytónovať svaly krku, vpredu aj vzadu. Bozkávanie stropu pomáha zoštíhliť líca a celkový vzhľad.

 1. Zakloňte hlavu dozadu.
 2. Vyšpúľte pery smerom k stropu.
 3. Spodnú čeľusť natiahnite proti stropu, následne uvoľnite. Opakujte tri- až päťkrát.
 4. Uvoľnite pozíciu, hlavu vráťte do normálnej polohy.
 5. Kroky 2 – 5 opakujte niekoľkokrát.
 6. Krk natiahnite do všetkých strán za účelom strečingu.

3. Redukcia tvárového tuku a dvojitej brady

Toto cvičenie je náročné! Pomôže vám však vytónovať svaly na krku a predĺžiť jeho líniu. Nezabudnite na záverečný strečing!

 1. Ľahnite si na chrbát tak, aby krk visel cez okraj postele.
 2. Zapájajte aj zadné svaly krku.
 3. Hlavu najskôr uvoľnite po strane postele, následne ju zdvihnite tak, aby bola v jednej rovine so zvyškom tela.
 4. Zopakujte päťkrát v troch sériách.
 5. Medzi jednotlivými opakovaniami oddychujte.
 6. Po skončení cvičenia sa vzpriamene posaďte, natiahnite krk otáčaním do oboch strán, aby ste uvoľnili napätie.

4. Vytvarovanie čeľuste

Vytvarované lícne kosti a sánku dosiahnete týmto dynamickým cvičením. Expanzia svalov zároveň s odporom vám dodá štíhlejší a mladistvejší vzhľad.

 1. Ústa naplňte vzduchom, aby boli líca úplne nafúknuté.
 2. Dlaňami tlačte proti lícam, akoby ste chceli vytlačiť vzduch, ktorý ale v ústach ponechajte.
 3. Takto spevníte svaly, ktoré zadefinujú vaše lícne kosti a čeľusť.

5. Rozžiarenie líčok

Pre menšie a jemnejšie svaly tváre vyskúšajte tento cvik, ktorý zosvetlí a rozžiari pokožku a zvýrazní lícne kosti.

 1. V ústach pevne zovrite ceruzku, tuha by mala smerovať von.
 2. Napíšte vaše meno do vzduchu.
 3. Pri písaní nehýbte celou hlavou.
 4. Zopakujte päťkrát s malými prestávkami.

6. Smiechová terapia

Smiechová terapia je skvelé cvičenie, ktoré precvičí každý sval zúčastnený na úsmeve. Držanie týchto extrémnych polôh dodá vašim lícnym svalom kyselinu mliečnu, ktorá sa tvorí klasickým cvičením. Tento raz ju dostanete len za úsmev. Cvik tiež redukuje výrazové linky okolo očí.

 1. Zoširoka sa usmejte. Kútiky smerujú ku špičkám uší a líčka nadvihnite a pritlačte hore ku lícnym kostiam
 2. Otvorte oči čo najviac ale čelo nedvíhajte
 3. Pozrite sa smerom nahor.
 4. Držte 10 sekúnd.
 5. Opakujte v niekoľkých sériách.

Nové kartičky FaceFit3

www.facefit.sk

Záver

Tvárová joga má mnoho výhod, pochybnosti o jej účinkoch neboli zatiaľ dostatočne vedecky podložené. Je efektívna v uvoľnení napätia a prinavracia stratené svalstvo po paralýze tváre. Tak prečo ju neskúsiť a neotestovať, či funguje? Vaša pleť bude jasnejšia a pevnejšia a nestane sa vám nič horšie, ako že sa pri nej dobre zabavíte. Niektoré výrazy a cviky môžu byť totiž naozaj smiešne.

Viac praktických cvičení nájdete vo videokurze FaceFit

Registruj sa https://tvarova-gymnastika.sk/videokurzy/

Najnovšie články

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451