Obľúbené produkty

Kruhy a modriny pod očami. Prečo sa objavujú a ako ich odstrániť

Modriny a kruhy pod očami: prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť

Na programe dňa je téma modrín a tmavých kruhov pod očami, ktorá je aktuálna pre mnohých ľudí. Zistíme, prečo sa objavujú u mužov a žien, či môžu byť dedičné, aké ochorenia môžu indikovať. A samozrejme to najdôležitejšie: či je šanca sa ich zbaviť.

Zbaviť sa kruhov pod očami pritom nie je také jednoduché. Tie, ktoré často vidia tmavé kruhy pod očami v zrkadle, sa ich snažia odstrániť rôznymi spôsobmi. Nakoniec sa aj tak vzdajú a idú k dermatológovi.

Čo všetko sa v článku dozviete?

Aké riešenie problému ponúka kozmetológia

Anatomická štruktúra očí

Príčiny vzniku modrín pod očami

Aké zdravotné problémy naznačujú modriny pod očami

Príčiny čiernych očí, ktoré môžeme ovplyvniť

Moje tipy 

Technika myofasciálnej masáže

Aké riešenie problému ponúka estetická medicína

Kozmetológovia zvyčajne začínajú odporúčaním vyberať si dekoratívnu kozmetiku, ktorá zakryje defekt. Púder, korektory, rozjasňovače, podkladový krém a iné podobné prostriedky len maskujú modriny. Problém vôbec neriešia.

Keď dekoratívna kozmetika nedokáže poradiť, používajú sa náplasti proti tmavým kruhom. Podľa výrobcov hydratujú a vyhladzujú pokožku. A spočiatku sa môže zdať, že sa skutočne našiel zázračný liek. Úľava sa dočasne vyrovná. Štruktúra pokožky sa obnoví. Modriny pod očami sa stávajú menej výraznými. V skutočnosti je to však tiež len kamufláž – len o niečo šikovnejšia. Náplasti vytvárajú lokálne opuchy, vďaka ktorým oči vyzerajú mladšie. Keď ich prestanete používať, modriny a kruhy sa okamžite vrátia.

A najčastejším a podľa kozmetológov najúčinnejším spôsobom odstránenia kruhov pod očami je plastická operácia kontúr. Táto technika zahŕňa injekcie výplní obsahujúcich kyselinu hyalurónovú. Táto myšlienka je, mierne povedané, kontroverzná. Modriny by mohli zmiznúť. Ale opuchy sa môžu objaviť, nehovoriac o migrácii výplní, možnej fibróze a chronickom zápale. Navyše, vzhľadom na malú hrúbku kože pod očami budú všetky chyby takého zákroku dosť viditeľné.

Existuje aj iný spôsob odstránenia tmavých kruhov pod očami – depigmentácia. Pigment z pokožky sa odstráni pomocou fotoomladenia IPL. Okrem toho je účinok zákroku spôsobený účinkom termoliftingu, teda zahrievaním kolagénu pokožky, čo zďaleka nie je neškodné. ☹

Alternatívne metódy depigmentácie nie sú dokonalé. Bieliace peelingy sú spojené s rizikom poškodenia tenkej pokožky. A účinnosť šetrných techník (salónne bieliace masky, mezoterapia) necháva veľa dôvodov na zamyslenie.

Odporúčam tieto očné prípravky

V zozname takýchto kozmetologických postupov môžem aj pokračovať, ale asi je vám už jasné, čo chcem povedať… Namiesto traumatizovania pokožky pochybnými postupmi je potrebné pochopiť príčiny vzniku modrín.

Anatomická štruktúra očí

Začnem strašnou anatomickou nespravodlivosťou.

Pod očami sa nachádza len šesť bunkových vrstiev. Porovnajte to s kožou na iných častiach tela: na predlaktí je 18 vrstiev a na pätách 86! Je zrejmé, že pod tenkou kožou očí najviac presvitá naša tmavá čerešňová krv.

Situáciu zhoršuje skutočnosť, že oblasť očí nemá takmer žiadnu tukovú vrstvu. Tuk je náš osobný skrášľovač. Dodáva tvári príjemný odtieň a maskuje mnohé problémy. Oči takýto benefit nemajú. Preto pokožka okolo nich v prípade akéhokoľvek porušenia okamžite začne tmavnúť.

To všetko vysvetľuje, prečo sú modriny pod očami obzvlášť nápadné. A teraz prejdime k dôvodom, prečo vznikajú.

Príčiny vzniku kruhov, modrín pod očami

Najprv poukážem na dôvody, ktoré sa nedajú odstrániť vlastným pričinením.

1, Dedičné predispozície. Možno ste si všimli, že vaši starí rodičia, otec a mama majú rovnaké modriny pod očami ako vy. Často sa objavujú v dôsledku vrodeného sklonu k hyperpigmentácii kože.  Ďalším potenciálnym „vinníkom“ je kolagén. Vzhľadom na jeho abnormálnu štruktúru môže byť veľmi tenký a pružný. Preto cez neho presvitajú cievy a kapiláry.

2, Hlboko posadené oči. Táto anatomická vlastnosť vedie k optickému efektu „vytiahnutia“ reliéfu. Na oblasť okolo očí dopadá tieň, ktorý dodáva pokožke tmavý odtieň.

3, Obzvlášť tenká pokožka pod očami. Vytvára ďalší optický efekt – priesvitnosť. Preplnenie žilovej krvi, preplnenie kapilár krvou, nedostatočný obsah kyslíka v krvi dávajú tomuto typu pokožky výrazné modrasté sfarbenie.

4, Chronické ochorenia. Kruhy v periorbitálnej oblasti nie sú len kozmetickou chybou. Týmto spôsobom môže telo signalizovať rozvoj patologických stavov a pre mnohé z nich je v počiatočnom štádiu stmavnutie kože jediným príznakom. Včasná liečba pomôže zbaviť sa vonkajších príznakov a čo je najdôležitejšie – zabrániť komplikáciám.

Aké zdravotné problémy naznačujú kruhy pod očami:

Príčinou vzniku tmavých kruhov pod očami môže byť široká škála ochorení. Vymenujem len tie hlavné:

1, Alergické reakcie. Okrem stmavnutia pokožky sa alergie prejavujú opuchom viečok, začervenaním očí, svrbením v periorbitálnej oblasti, kýchaním, suchým kašľom.

2, Poruchy funkcie pečene. Pečeň vykonáva metabolizáciu takmer všetkých látok. Pri jej poruche sa v tele hromadia toxíny. V dôsledku toho sa objavuje hyperpigmentácia kože, poškodzujú sa cievy, narúša sa normálna činnosť gastrointestinálneho traktu. Kruhy pod očami nie sú hlavným príznakom poškodenia pečene, ale spolu s ďalšími príznakmi (pocit horkosti v ústach, tupá bolesť v pravom podrebrí) môžu naznačovať prítomnosť ochorenia. 

3, Kožné ochorenia. Ekzémy a dermatitídy sprevádzajú aj chronickú intoxikáciu a metabolické poruchy.

Ak vediete zdravý životný štýl, racionálne sa stravujete, pracujete v príjemných podmienkach a správne vyberáte ošetrujúcu kozmetiku, ale modriny pod očami nemiznú – musíte sa nechať vyšetriť lekárom a zistiť príčinu ich vzniku.

Kruhy pod očami. čo môžeme ovplyvniť

Teraz dobré správy. Existuje oveľa viac príčin tmavých očí, ktoré môžete odstrániť sami. A stretávame sa s nimi častejšie. Pokožka pod očami nemá tukovú vrstvu, ktorá by dokázala zakryť „chyby“ životného štýlu, takže sa na farbe pokožky odráža aj najmenší diskomfort alebo neduh.

Dôvod 1. Stres na oči

Pri dlhodobej práci na počítači alebo čítaní dokumentov, najmä na pozadí zlého osvetlenia, dochádza k porušeniu prietoku krvi v oblasti očí a stagnácii krvi v kapilárach dolných viečok.

Pokožka stmavne. Ďalším nepríjemným dôsledkom sú zrakové ťažkosti – slzenie alebo naopak suché oči, znížená ostrosť videnia.

Riešenie: zorganizovať normálne osvetlenie pracoviska, robiť očné cvičenia, upraviť pracovný režim (za každú hodinu pri počítači – 15-minútová prestávka).

Tipy oftalmológov na prevenciu zvýšenej únavy očí:

1, Pracovisko by malo byť dobre a rovnomerne osvetlené. Nedovoľte, aby vám slnečné lúče svietili priamo do očí alebo na obrazovku monitora. Najlepšie je sedieť bokom k oknu. Počas slnečných dní zatemnite žalúzie na reguláciu intenzity svetla – ak je svetlo príliš jasné, vaše oči sa unavia rýchlejšie.

2, Monitor prispôsobte svojej postave: stred by mal byť 10-20 cm pod úrovňou očí. Vzdialenosť od obrazovky udržujte aspoň 60 cm.

3, Pri práci s počítačom si každých 20 minút urobte prestávku. Počas tohto času neprepínajte na mobily, inak si vaše oči neodpočinú. Venujte prestávku ľahkým očným cvičeniam.

4, Dve hodiny pred spaním nepoužívajte mobily. Vaše oči sa uvoľnia, ľahšie zaspíte a váš spánok bude hlbší.

5, Dodržiavajte hygienu čítania. Nečítajte v ľahu alebo v pohybujúcej sa premávke. Pri čítaní držte knihu vo vzdialenosti 30 cm od očí. Zdroj svetla by mal byť za a mierne nad ním.

Dôvod 2. Nedostatok spánku a chronická únava

U tých, ktorí nedodržiavajú spánkový režim, si oči nemôžu plne oddýchnuť a regenerovať. 

Preto sú tmavé kruhy okolo očí častým znakom chronickej únavy. A nie sú jediné. Pre nedostatok spánku sú charakteristické aj výkyvy nálad, zlá chuť do jedla, časté prechladnutia, zhoršenie chronických ochorení, znížená výkonnosť, bolesti hlavy.

Riešenie: normalizujte spánok – choďte spať vždy v rovnakom čase a spite aspoň 8 hodín. Dobrým pomocníkom sú relaxačné techniky.

Dôvod 3. Nedostatok kyslíka

K nedostatku kyslíka dochádza pri nedostatočnom pobyte vonku, nízkej fyzickej aktivite, ochoreniach srdca a pľúc, anémii.

Všetky tieto stavy majú jednu spoločnú vlastnosť: hemoglobín sa nespája s kyslíkom. A pretože má fialovú farbu, dodáva priesvitnej pokožke v oblasti očí modrú farbu.

Riešenie: prechádzka na čerstvom vzduchu. Venujte sa športu. Absolvujte preventívne lekárske prehliadky, ktoré pomáhajú odhaliť rôzne patologické stavy v počiatočnom štádiu.

Dôvod 4. Škodlivé návyky

Nikotín a alkohol sú najväčšími nepriateľmi ciev. Poškodzujú cievne steny. To vedie k mikrokrvácaniu, ktoré dodáva pokožke tmavú farbu. 

Riešenie: Zbavte sa zlozvykov. To sa mi ľahko hovorí, ale prácou na sebe sa dá aj toto odstrániť… 

Dôvod 5. Nerozumná strava a pitný režim

Korenisté, mastné a vyprážané jedlá a nedostatok vitamínov (najmä E, A, C, K) spôsobujú krehkosť kapilár. Výsledkom sú krvácania pod kožou. Modriny pod očami sa môžu objaviť aj v dôsledku dehydratácie, ktorá vedie k zrážaniu krvi. 

Riešenie: Dbajte na to, aby vaša strava bola neustále plná potravín, ktoré sú dobré pre váš zrak. Patria k nim čučoriedky, mrkva, melón, ryby, zelené, čerstvé ovocie a zelenina. Dodržiavajte racionálnu a vyváženú stravu. Zabezpečte telu dostatočný (ale nie nadmerný) prísun vitamínov a dodržiavajte primeraný pitný režim.

Dôvod 6. Nekvalitné alebo nevhodné kozmetické výrobky

Akékoľvek kozmetické prípravky by sa mali vyberať individuálne s ohľadom na typ pleti, vek a ďalšie vlastnosti.

Nemenej dôležité je správne používanie kozmetiky. Pri nanášaní kozmetiku netrite ani silno netlačte na pokožku, nenechávajte ju pôsobiť cez noc, nepoužívajte výrobky s okluzívnym účinkom (náplasti, ťažké hydratačné krémy). Všetky tieto účinky môžu poškodiť kapiláry a spôsobiť podliatiny pod očami. 

Riešenie: Vyberte si a používajte správnu kozmetiku. Ak máte pocit, že na to nemáte dostatok vedomostí, som tu, aby som vám pomohla. Očný krém Eye architect urobí dobrú službu a obsahuje extrakty zosvetľujúce očné okolie

Dôvod 7. Vystavenie UV žiareniu

Pokožka na všetkých častiach tela podlieha fotostarnutiu. A v oblasti okolo očí je navyše poškodená v dôsledku zvyku žmurkania na slnku a iných škodlivých mimických vzorov. Situáciu môžu zachrániť slnečné okuliare, ale je dôležité vybrať si tie správne – nevhodné skôr uškodia, ako pomôžu.

Riešenie: Používajte slnečné okuliare a krémy, noste klobúky alebo čiapky, ktoré vytvárajú tieň v oblasti očí. Obmedzte vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Odporúčam Heliocare mineral fluid.

Moje tipy:

Pri kúpe opaľovacieho krému skontrolujte úroveň jeho ochrany. Tento ukazovateľ sa označuje skratkou SPF a číslom. Čím väčšie číslo, tým účinnejšia ochrana pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Vyberajte si výrobky s SPF 50.

Ochranu pred UV žiarením zabezpečujú špeciálne filtre, ktoré odpudzujú slnečné lúče. Kvalitné moderné krémy obsahujú kombináciu fyzikálnych a chemických filtrov.

SPF-prípravky nanášajte hneď po umytí a hlavný krém, pred make-upom. Viac o tom ako si vybrať vhodný ochranný krém sa dočítate v článku.

Dôvod 8. Zmeny súvisiace s vekom

S vekom dochádza k rednutiu podkožného tukového tkaniva. Ničí sa kolagénová kostra pokožky, ktorá sa stáva tenšou a priehľadnejšou. 

Cez epidermu začínajú presvitať kapiláry, čím sa oblasť očí stáva tmavšou. Vyrovnať sa s estetickým defektom pomáha špeciálna kozmetika. Treba si však uvedomiť, že iba zakrýva príznaky. Samozrejme, ak vás čaká dôležitá schôdzka a potrebujete vyzerať dobre, potom je používanie dobrého krému, korektora a podkladovej bázy nevyhnutnosťou. 

Z dlhodobého hľadiska však odporúčam myofasciálnu masáž.  To už nie je maskovanie, ale riešenie základnej príčiny problému. Obnoví sa prietok krvi, čo znamená, že sa zlepší metabolizmus buniek, zintenzívnia sa regeneračné procesy a pokožka získa späť svoju mladistvú pružnosť a pevnosť. 

Riešenie: Zopakujem, že myofasciálna masáž je riešením príčiny.

Technika myofasciálnej masáže.

Vyskúšajte si super účinnú techniku „Jack“ pre oblasť očí na sebe.

Ako na to? Položte palec pod vnútorný okraj očnice. Zakloňte hlavu nadol a preneste váhu na ruku tak, aby sa hlava oprela o palec. Lakeť môžete položiť na stôl. Prsty druhej ruky pritlačte na stranu nosa pod kútikom oka. Stlačte prsty dovnútra a potom urobte krátky otvárací pohyb a zafixujte ich na mieste. Podržte 10 sekúnd. Pri tejto statickej práci pocítite, ako sa vám uvoľňuje mostík nosa a otvára sa priestor oka. Do očí sa vám vráti schopnosť doširoka sa otvoriť. Vráťte sa do východiskovej polohy a vykonajte ďalšie priblíženie. Vaše ruky by mali byť prilepené na koži a nemali by sa posúvať. Je dôležité, aby ste zadnú časť hlavy nenapínali silou ani námahou. Techniku vykonajte na druhej strane.

Ako často? 2 pohyby po dobu 10 sekúnd na každej strane, 3 x.

Technika je účinná nielen proti monoklom. 

Cvik spúšťa celú kaskádu pozitívnych zmien:

  • Nosový mostík sa uvoľní, zbaví sa záhybov a vrások.
  • Zvyk mračiť obočie zmizne.
  • Oči opäť získajú otvorený a uvoľnený výraz.
  • Rysy tváre sa stávajú mladistvými a príťažlivými.
  • Tkanivá očných viečok sú pevné a pružné.
  • Odstráni sa efekt „zapadnutého“ oka.
  • Zlepšuje sa tvar nosa.
  • Obnoví sa kostné tkanivo.

Prvé výsledky si všimnete v zrkadle veľmi skoro. A to je len jedno cvičenie! Myofasciálna palpačná masáž ma pre mňa wow-efekt. Stav pokožky okolo očí sa zlepšuje. Opuchy a vačky pod očami zmiznú nenavrátne. Zmenšuje sa nosovo-slzná brázda. Previsnuté očné viečka sú odstránené. 

V skutočnosti však môžete dosiahnuť ešte pôsobivejšie výsledky, ak myofasciálnu masáž doplníte komplexmi na obnovu držania tela a statiky krku. Hypertonus krčných svalov a posun stavcov sú totiž sprevádzané tvorbou svalových nožníc, ktoré stláčajú cievy a zbavujú tkanivá dostatočného prekrvenia. Obnovte prietok krvi, zlepšite metabolizmus tkanív – a tmavé oči zostanú len spomienkou.

Odporúčam

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451