Obľúbené produkty

Padá a klesá celá tvár. Viete čo je ptóza a ako jej zabrániť?

Cítite, že vám padá tvár? Hovorí vám niečo výraz ptóza?

Vaše tkanivá ochabujú a tým pádom aj vaša koža padá. Ženy zriedka používajú slovo „ptóza“, pretože to zaváňa beznádejou.

Častejšie používajú bežné výrazy „pokles oválu“, „ovisnutie tváre“, ale podstata procesu sa, samozrejme, nemení. Dochádza k výpadu tkanív tváre. Prečo k tomu dochádza a či je možné túto vekovú chybu odstrániť bez chirurgického zákroku, vám poviem v článku.


Ptóza je teda v jazyku medikov posun tkanív v rôznych oblastiach tváre. Existuje ptóza očných viečok, ptóza líc, ptóza periorbitálnych vlákien, ptóza mäkkých tkanív ústnej bránice (teda: dvojitá brada). Práve ptóza tkanív je základom tzv. deformačného typu starnutia tváre, pri ktorom sú narušené proporcie tváre.


Po prečítaní tohto článku určite pochopíme príčiny vzniku nevzhľadných kožných záhybov.

Gravitácia ako dôvod poklesu tváre

To je však len názor kozmetológov, ktorí zmeny súvisiace s vekom vysvetľujú silou zemskej gravitácie. Ponúkajú pacientom zastavenie procesu posunu tkaniva rôznymi traumatickými technikami: injekčnými a laserovými zákrokmi, liftingom nití, ultrazvukovými a rádiovými vlnami.

V skutočnosti však teória gravitačnej ptózy nefunguje. A francúzsky plastický chirurg Claude Le Luarn to dokázal. Vo svojom článku odhalil, že príčinou starnutia sú štrukturálne zmeny v tkanivách

Koža neprevísa sama od seba – pod ňou sa zmenšuje rámec, na ktorom je napnutá. Preto musíme pracovať nie s kožou, ale s tým, čo je pod ňou.

Poďme sa porozprávať o skutočných príčinách ptózy. Je ich päť:

1. Hlavnou príčinou ptózy je svalová sarkopénia, teda strata objemu svalovej hmoty.

Je to nepríjemné zistenie, ale tvárové svaly s vekom zmenšujú svoj objem.

Japonskí vedci uvádzajú takúto štatistiku: objem lícnych svalov u dojčiat je 39-krát väčší ako u dospelých. Objem žuvacích svalov je 18-krát väčší. S vekom sa krásne elastické svaly menia na atrofované vlákna, pokožka tváre stráca svalovú oporu, čo spôsobuje jej posun smerom nadol. 

2. Resorpcia súvisiaca s vekom

Kosti lebky tiež strácajú objem, a to nerovnomerne. Defekty súvisiace s vekom najviac postihujú očnicu a hornú čeľusť. V dôsledku úbytku kostí mizne opora pre mäkké tkanivá tváre a v oblasti očí sa objavuje ptóza viečok a vačky pod očami.

Strata objemu hornej čeľuste vedie k tomu, že ústa padajú dovnútra a lícna čepeľ visí nadol. Na tvári sa tieto zmeny prejavujú vo forme nazolabiálnej riasy alebo rolády.

3. Zmena dolnej čeľuste

Bohužiaľ, zuby sa s vekom nevyhnutne kazia alebo vypadávajú, čo ovplyvňuje kontúry tváre: stráca sa symetria a rovnomerný reliéf. 

„Mladistvý uhol“ charakteristický pre dolnú čeľusť v mladom veku mizne a s ním aj jasný ovál tváre.

Tieto dôvody vyvolávajú neestetické defekty tváre. Zmeny kostného tkaniva ovplyvňujú tonus a postavenie tvárových svalov. Preťažené alebo kŕčovité svaly začnú pôsobiť ako „lapače tekutín“, čo vedie k tvorbe lymfatických uzlín a posunu tkanív smerom nadol.

4. Najtriviálnejšou príčinou je edém

Tie vznikajú v podkoží a medzisvalovom priestore. Odumreté tkanivá nielenže stláčajú cievy a nervové zakončenia – ale aj veľmi zaťažujú.

V dôsledku toho sa zväčšuje objem a hmotnosť tkanív, chýba prietok krvi a elastické vlastnosti kože nestačia na to, aby udržali tkanivá v pôvodnej polohe. V dôsledku toho sa koža aj mäkké tkanivá posúvajú smerom nadol, čím vznikajú záhyby tváre, vačky, pohyblivosť.

5. Kolísanie hmotnosti

Odborníci na výživu odporúčajú optimálny úbytok hmotnosti – 1 kg za mesiac. Málokedy sa však ženy touto radou riadia: spravidla treba schudnúť rýchlo a veľa. 

Čo sa deje s pokožkou?

So súborom nadbytočných kilogramov sa zväčšuje. Pri náhlom úbytku hmotnosti sa pokožka nestihne napnúť na objem kosteného rámu tváre a vytvoria sa jej ovisnuté oblasti. Samozrejme, ak by pokožka zostala pružná a pevná, takýto problém by neexistoval. To si však vyžaduje dobré prekrvenie.

Je teda možné spevniť tkanivá tváre bez plastickej chirurgie?

Samozrejme. Pravda, táto cesta nebude jednoduchá a rýchla. Ale výsledok bude dlhodobý. 

Plán omladenia je teda nasledovný:

1, Odstráňte hrbenie, obnovte správnu polohu lopatiek a kľúčnych kostí. U niektorých to môže stačiť na to, aby sa tkanivá tváre vrátili do správnej polohy.

2, Obnovte prietok krvi v oblasti tváre a zlepšite statiku krku, svalov, kostí, tukového tkaniva a kože. Na tento účel používam techniku na obnovenie statiky krku a uvoľnenie krčných svalov. 

3, Vykonávajte myofasciálnu masáž.

4, Budujte svalovú hmotu zlepšením prietoku krvi a výživy. 

5, Zaoberajte sa opuchmi: vylúčte somatické ochorenia, upravte pitný režim, korigujte lásku k sladkostiam, robte lymfatickú masáž.


Myslím si, že pri prvých príznakoch ptózy nie je dôvod ísť k plastickému chirurgovi – všetko sa dá „utiahnuť“ bezpečnými a bezbolestnými spôsobmi. A lepšie je na tom pracovať proaktívne – precvičujte myofasciálnu palpačnú techniku so mnou na youtube, a potom sa ptózy nebudete báť!

Pridajte sa ku mne na mojom kanále.

Odporúčam

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451