Vo veku 30-tich rokov telo prestáva produkovať kolagén, ktorý tvorí veľkú časť našich orgánov, predovšetkým toho najväčšieho – kože. Po 40-ke ženy pozorujú najmä tieto zmeny:
- melasma
- pigmentácia
- tmavé škvrny
- veľké póry
- dehydratácia
- vrásky
- výrazové linky
- linky na krku
Suchá pokožka
Hladina hormónov klesá dávno predtým, ako organizmus ženy vstúpi do menopauzy. Počas perimenopauzy (predchádzajúceho štádia) sa znižuje hladina estrogénu, čo môže viezť k suchej pokožke. Ak sa tento stav vhodne neošetruje, môže viezť k predčasnej tvorbe jemných vrások v okolí očí a úst. Ak máte tento problém, zaobstarajte si zvláčňovač s kyselinou hyalurónovou, ktorá aktívne priťahuje vodu, a tým udržiava vláčnosť v pokožke.
Mdlá pokožka
V tomto období života klesá bunková obnova, čo vedie k mdlému a nevýraznému vzhľadu pleti. Používajte preto čistič, tonikum či zvláčňovač na báze kyseliny glykolovej, ktoré vám pomôžu odstrániť odumreté bunky a prinavrátiť pleti zdravý žiarivý vzhľad. Pomôcť vám môžu aj doma vyrobené peelingy.
Akné
Mnoho ľudí má akné a vrásky zároveň. V 40-ke sa žiaľ často stretávame s akné v oblasti úst a sánky, čo je spôsobené kolísajúcou hormonálnou hladinou. Vhodné je používanie produktov s obsahom kyseliny salicylovej, ak však máte cysty a suchú pokožku zároveň, odporúča sa navštíviť dermatológa, ktorý vám môže predpísať orálne medikamenty na úpravu hormonálnej hladiny.
Vrásky
Obvykle sa prvé vrásky objavia práve v tejto životnej dekáde. Príčinou konkrétneho spôsobu starnutia pleti je genetika, slnenie, celkové zdravie a každodenná starostlivosť. Po 40-ke je veľmi dôležité, ako sa o pleť staráme, pretože to môže ovplyvniť jej ďalší vzhľad a zdravotný stav. Vhodné sú krémy obsahujúce gamma aminokyselinu maslovú, ktorá dokáže dočasne (na kratšiu dobu ako v prípade botoxových injekcií) redukovať pohyb svalstva a predísť tak tvorbe vrások.
Ak vás trápia jemné vrásky, diskolorácia či zväčšené póry, vyskúšajte chemický peeling alebo laserové ošetrenie stimulujúce tvorbu kolagénu, ktoré môžu spomaliť zmeny súvisiace so starnutím pokožky.
Vitamíny a výživové doplnky po 40-ke
Vitamín D
Vitamín D prispieva k zdravému rastu a udržiava pevnosť a zdravie kostí a zubov. Okrem toho napomáha k správnemu vstrebávaniu a využitiu vápnika a fosforu a zabezpečuje dostatočnú činnosť imunitného systému a svalov. Spomaľuje tiež starnutia zvýšením aktivity telomerázy. Teloméry sú terminálne (koncové) oblasti chromozómov chrániace úseky nukleových kyselín pred stratou, poškodením, chybnými kombináciami a chybnou replikáciou počas delenia buniek. Procesom opakovaného delenia buniek sa postupom času teloméry degradujú a odbúravajú, čoho výsledkom je ich skracovanie. Ak sa teloméry skrátia pod minimálnu kritickú hodnotu, chromozómy prichádzajú o časť genetických informácií a schopnosť delenia a bunky sa viac nedokážu obnovovať. Telomerázy predstavujú „biologické hodiny“ počítajúce cykly delenia buniek.
Je vedecky dokázané, že aj vitamín D je podstatný pri ochrane telomér pred ich skracovaním, a predstavuje tak jeden z faktorov dlhovekosti.
Vápnik a horčík
Vápnik prispieva k zdravému rastu a udržiava pevnosť kostí a zubov. Horčík je nápomocný pri stavoch únavy a vyčerpania a má pozitívny vplyv na psychickú rovnováhu, optimálnu činnosť nervového systému a svalové napätie.
Koenzým Q10
Koenzým Q10 je prírodná látka nachádzajúca sa takmer vo všetkých bunkách. Je prítomná najmä v tých orgánoch, ktoré vyvíjajú najviac energie (srdce, pečeň či pľúca). Chráni bunky pred škodlivými vplyvmi a pomáha pri nesprávnej funkcii kardiovaskulárneho systému, alergii či astme. Často býva zložkou krémov, pretože zlepšuje vzhľad pleti, dodáva bunkám energiu a bojuje proti ich starnutiu. Je nápomocný pri paradentóze a pomáha pri snahe o zníženie hmotnosti. Má antioxidačné vlastnosti a chráni pokožku pred voľnými radikálmi.
Pre organizmus je taký dôležitý, že jeho výskum uskutočnený vedcom Peter Mitchellom bol v roku 1978 dokonca ocenený Nobelovou cenou.
Rybí olej
Ideálny je olej z krillu (morského planktónu), ktorý je 48-krát účinnejší ako klasický rybí olej a obsahuje silný antioxidant astaxantín. Rybí olej vo všeobecnosti je výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín vo forme fosfolipidov a podporuje optimálne zdravie organizmu. Výskumy dokázali, že mladosť pokožky môže byť do značnej miery zachovaná užívaním rybieho oleja, obzvlášť jeho zložky – eikosapentaénovej omega-3 kyseliny (EPA). Rybí olej v klinických štúdiách zmiernil vplyv fotoageingu – starnutia spôsobeného UV žiarením a z neho vyplývajúcu elastózu. Zredukoval tiež tvorbu vrások a mal preventívne účinky proti chronologickému starnutiu kože a jeho hlavnému prejavu zmenšovaniu hrúbky kože.
Dlhodobý nedostatok estrogénov má negatívny vplyv na srdcovo-cievny systém. Ženám v pokročilom štádiu menopauzy hrozí vyššie riziko srdcového infarktu a mozgovej porážky. Užívanie rybieho oleja má preventívny účinok pred nepriechodnosťou ciev, zlepšuje krvnú cirkuláciu, srdcovú aj nervovú činnosť.
Železo
Železo získate nie len z výživových doplnkov a živočíšnych produktov, ale aj z rastlinnej potravy. Aby ste ho využili čo najefektívnejšie, vyskúšajte nasledujúce triky:
1, Šťava z citróna, limetky a pomaranča obsahuje organické kyseliny, ktoré 4- až 5-násobne zvyšujú vstrebávanie železa, preto ju pridávajte do všetkých strukovinových šalátov.
2, Využiteľnosť železa zvyšujú všetky potraviny bohaté na vitamín C, napríklad paprika.
3, Z byliniek je na železo bohatý tymian – 10 g obsahuje 12 mg železa, čo je skoro denná odporúčaná dávka, preto ním nešetrite pri príprave pokrmov, do ktorých sa hodí.
4, Pripravte si železnú bombu: zmiešajte strukovinu, celozrnnú obilninu, „železitú“ zeleninu, vňať a citrónovú šťavu.
Glukosamín
Glukosamín je výživový doplnok s pozitívnymi účinkami pre kĺby a kosti. Naše telo si ho vytvára samo a jeho prirodzená úloha je podporovať tvorbu glykosaminoglykánov a proteoglukanov, ktoré sú kľúčovou štruktúrou zloženia chrupavky. Poškodenie kĺbovej chrupavky je najčastejšie zapríčinená neschopnosťou organizmu vytvárať glukosamín, ktorý:
- pomáha pri tvorbe chrupaviek a podporuje ich ochranu pred poškodením
- pomáha mierne predĺžiť vitalitu a silu kĺbov, kostí a chrupaviek ohrozených rastúcim vekom.
Glukosamín má navyše ochranný vplyv a úlohu pri tvorbe nechtov, šliach, kože, očí, kostí, väziva, srdcových chlopní a pri sekrécii slizu v zažívacom, dýchacom a močovom ústrojenstve.
Starostlivosť o pleť
Vitamín C
Vitamín C aplikovaný topicky plní v pokožke viacero funkcií, čím pomáha udržať jej mladistvý vzhľad a najmä zdravie:
Podporuje tvorbu kolagénu
Pravidelné užívanie vitamínu C dokáže bojovať proti znakom starnutia, ako sú obávané jemné linky a vrásky. Vitamín C je totiž výborný antioxidant, ktorý zvyšuje tvorbu kolagénu a vypĺňa už spomínané nedostatky. Výsledkom bude mladistvejšia pokožka bez potreby nákladných a potenciálne nebezpečných kozmetických zásahov.
Chráni pred poškodením spôsobeným slnečnými lúčmi
Topická aplikácia vitamínu C chráni pokožku pred škodlivým vplyvom UVA a UVB lúčov, a to vďaka už spomínaným antioxidačným účinkom. Pokožku robí silnejšou a odolnejšou, nie je však alternatívou opaľovacích prípravkov, ale ich vhodným doplnením.
Redukuje tmavé kruhy pod očami
Vitamín C zlepšuje tón pleti a redukuje tmavé kruhy pod očami. Ak ste unavení a máte tento problém, aplikujte vitamín C pre mladistvejší, žiarivejší a svetlejší vzhľad vašej pokožky.
Urýchľuje hojenie
Štúdie ukázali, že vysoké množstvo vitamínu C dokáže urýchliť prirodzený proces hojenia. Ak ho aplikujete na pokožku s jemnými reznými ranami, jazvami od akné či inými poškodeniami, zmiznú rýchlejšie a efektívnejšie.
Redukuje diskoloráciu pleti
Ak trpíte začervenaním či inou diskoloráciou, sérum vitamínu C vám môže pomôcť získať jednotnejší vzhľad a tón pokožky.
Udržiava mladistvejší vzhľad pleti
Nezáleží na tom, koľko máte rokov, snaha o udržanie mladistvej pokožky bez vrások, ochabovania či iných znakov starnutia je vždy vhodná. Vitamín C vám pri nej výrazne pomôže, pretože stimuluje tvorbu kolagénu a zjednocuje a zosvetľuje tón pleti.
Zlepšuje hydratáciu a zvláčnenie
Ak trpíte suchou pokožkou, vitamín C je pre vás nevyhnutnosťou. Ak ste v minulosti používali zvláčňovače a krémy, ktoré vám nepomohli, vyskúšajte produkty s obsahom vitamínu C. Tie určite zlepšia celkovú hydratáciu vašej pokožky.
Zabezpečuje svetlejší a zdravší vzhľad pokožky
Okrem toho, že vitamín C zlepšuje celkový vzhľad, dokáže zosvetliť inak mdlú pleť a zabezpečí jej zdravie a žiarivosť. Silná koncentrácia vitamínu C má na pleť vyživujúci a revitalizačný efekt.
Opaľovacie prípravky a ochrana pleti
No nehovorím to stále? Pamätajte, že najdôležitejším krémom proti vráskam je váš denný krém. Mnohé štúdie dokázali, že vystavovanie sa slnečnému UV žiareniu a aj žiareniu mobilných a elektronických zariadení poškodzuje DNA v bunkách. To nie len že zvyšuje riziko rakoviny kože, ale vedie aj k predčasnému starnutiu pokožky prejavujúcemu sa vo forme vrások a škvŕn. Najefektívnejším spôsobom, ako týmto poškodeniam predísť, je pravidelné nanášanie vhodného denného alebo opaľovacieho prípravku s ochranným faktorom aspoň 30.
Advanced Day Total Protect od Medik8 chráni pred všetkými typmi žiarenia vrátane „Modrého svetla monitorov a telefónov“ Vystavovanie sa slnku bez náležitej ochrany môže viezť nie len k už spomínanej rakovine, ale aj vráskavej, ochabnutej a škvrnitej pokožke s nezdravou textúrou. Počas dovolenky a v slnečných letných dňoch odporúčam používať opaľovacie krémy Heliocare.
Retinol
S vekom pleť stráca prirodzenú schopnosť samoobnovy, čo vedie k jemným linkám, vráskam a mdlému vzhľadu. Mnoho produktov vám pomôže pri udržaní hladkej a mladistvej pokožky. Jednou z najpoužívanejších zložiek týchto výrobkov je retinol.
Retinol je forma vitamínu A pomáhajúca pri odlučovaní odumretých kožných buniek, čím urýchľuje ich obnovu a stimuluje tvorbu kolagénu. Výsledkom je jemnejší a mladistvejší vzhľad a pocit z pokožky. Produkty obsahujúce retinol môžu niekedy spôsobovať jemné začervenanie či šupinatosť, preto je dôležité začať s nimi opatrne a postupne zvyšovať dávky a koncentráciu. Retinol môže viesť k citlivosti, preto sa odporúča aplikovať ho na noc na dôkladne vyčistenú a vysušenú pleť. Jeho používanie nie je vhodné počas tehotenstva či dojčenia.
Ako funguje retinol?
Keď príde retinol alebo iný retinoid do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej, čo je aktívna forma vitamínu podľa Dr Lindera. Konkrétne kyselina retinová urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácií a lieči akné.
Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými.
Mojim TOP retinolovým prípravkom je r–RETINOATE. Ako jediný obsahuje 3% koncentráciu a je kombináciou retinolu a čistej kyseliny retinovej.
Hlbšie štúdie dokázali, že retinol je efektívny pri rozličných kožných ťažkostiach. Okrem anti-aging vlastností je aj dôležitou zložkou starostlivosti o aknóznu pleť, pretože dokáže uvoľniť póry.
Zvláčňovač
Prečo je zvláčňovač taký dôležitý? Mazové žľazy v pokožke znižujú vekom svoju činnosť. Pokožka je tým menej zvláčňovaná a začína ochabovať a vykazovať jemné linky a vrásky. Zvláčňovač jej dodá potrebnú hydratáciu, čím predchádza spomínaným nežiaducim javom.
V 20-ke má pleť vlastnú prirodzenú zvláčňovaciu schopnosť. Po 40-ke sa táto schopnosť postupne vytráca a vy musíte pleť zásobovať kyselinou hyalurónovou, glycerínom, peptidmi či ceramidmi. Tým jej zabezpečíte dostatočnú výživu a hydratáciu, aby sa dokázala obnovovať a revitalizovať. Ideálny je ten s ceramidmi od Medik8 Advanced Night Restore.
Čistiace AHA kyseliny
Umývajte sa čistiacim prostriedkom, ktorý urobí z vašej pleti špongiu efektívne absorbujúcu anti-aging produkty. V prvom rade sa presvedčte, že daný čistič je vhodný pre váš typ pleti. Ak máte suchú pleť, zvoľte hydratačný, pri normálnej či zmiešanej pokožke si vyberte penový odstraňujúci prebytočný maz. Jemný čistič obsahujúci AHA kyseliny je však vždy tou správnou voľbou (pokiaľ vaša pleť nie je supersenzitívna). Tieto kyseliny totiž stimulujú obnovu buniek a zlepšujú schopnosť pleti absorbovať účinné zložky kozmetiky. Pri kúpe týchto produktov už nemusíte investovať čas a peniaze do samostatného peelingu, ak samozrejme nedráždia vašu pokožku. Odporúčam Neostrata Exfoliating Wash.
Peptidy
Ak sa snažíte vybrať si pre seba po 40-ke tie najvhodnejšie produkty, peptidy by mali byť jednou z ich zložiek. Peptidy sú vlastne reťazce aminokyselín vytvárajúce bloky proteínov v pokožke. Ak majú formu dlhých reťazcov, stávajú sa proteínmi. Ak sú reťazce krátke, dokážu preniknúť do vrchných vrstiev pokožky a vysielať signály bunkám o ich správnej funkcii.
Peptidy, ktoré sa v pokožke prirodzene nachádzajú, podporujú jej štrukturálnu silu a zanechávajú ju pevnú a vypnutú. Peptidy v kozmetických produktoch sú vytvorené laboratórne a sú vláknami aminokyselín prenikajúcimi do pokožky za účelom riešenia jej nežiaducich stavov (napríklad vrások) zvnútra. Kvôli svojej vysokej efektivite sú však produkty obsahujúce peptidy často nákladné.
Ako sme sa už dozvedeli, peptidy dlhých reťazcov sa menia na proteíny. Jedným z najdôležitejších proteínov je kolagén, ktorý zabezpečuje hrúbku a pružnosť pokožky. Ak sa jeho hladina výrazne zníži, pleť začne vráskavieť (pod vplyvom starnutia či vonkajších faktorov ako stres a slnko). Peptidy aplikované topicky vysielajú signál kolagénu, aby urýchlil svoju tvorbu a zabezpečil vám mladistvý vzhľad.
Životný štýl po 40-ke
Nie len zložky kozmetiky, vitamíny a živiny ovplyvňujú vzhľad vašej pokožky. Zamerajte sa aj na zdravý životný štýl, ktorého dodržiavanie vám pomôže pri snahe o udržanie mladistvej pleti.
Výživa
To, čo vložíte do úst, je rovnako dôležité ako to, čo si natriete na pleť. Zdravá strava by mala obsahovať hydratačné celozrnné produkty a úplne vylúčiť spracované potraviny plné cukru a chemických látok (ktoré často vedú k zápalu). Strava bohatá na probiotiká pomôže udržať na uzde zápal a zlé črevné baktérie, ktorých aktivita sa môže prejaviť aj na pokožke. Ak si chcete udržať zdravú a mladistvú pleť, mali by ste pravidelne konzumovať nasledujúce potraviny:
- grécky jogurt, ktorý je bohatým zdrojom probiotík a proteínov (jedna 100-kalorická porcia mliečneho pokrmu môže obsahovať až 18 gramov bielkovín)
- mandle s vysokým obsahom zdravých tukov a vitamínu E
- čučoriedky bohaté na antioxidanty
- kyslá kapusta s obsahom vitamínu C a A bojujúcim proti vráskam
Vo všeobecnosti sa odporúča uprednostniť jedlá bohaté na bielkoviny a obmedziť sacharidy. Proteín má schopnosť človeka dlhšie zasýtiť, a tým udržať štíhlu postavu. Pod proteínom nemáme na mysli len kuracie prsia. Existujú aj iné potraviny naň bohaté, a to napríklad:
Quinoa
je zrno plné dôležitých vitamínov a minerálov, ako horčík, draslík, fosfor a kyselina listová. Obsahuje tiež množstvo proteínov a na rozdiel od mäsových zdrojov v nej nájdete všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré vaše telo potrebuje.
Chia semienka
Hovorí sa: Čo je malé to je dobré. Podobne je to s chia semienkami. Obsahujú vysoké množstvo bielkovín, a preto sú považované za zlatú baňu bielkovín. Nachádza sa v nich množstvo omega-3 mastných kyselín, vláknina, vitamíny, železo, vápnik, horčík a zinok.
Šošovica
je jedna z obľúbených potravín vegetariánov. Táto strukovina obsahuje veľa vitamínov B, kyseliny listovej a vlákninu. 1 šálka šošovice predstavuje viac než polovicu dennej potreby proteínov. Šošovica má dobrý vplyv na srdce, pretože prispieva k zníženiu krvného tlaku a zlepšuje celkového zdravie srdca.
Tempeh
je potravina vyrobená zo sóje, textúrou pripomínajúca tofu. Je bohatým zdrojom proteínov a významne sa podieľa na budovaní svalovej hmoty.
Malý cícer
má nezanedbateľný obsah prospešných látok. Nájdete v ňom množstvo bielkovín, a vlákniny. Výborne tak zaháňa hlad a pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi, čím chráni celkové zdravie.
Kolagén. Ako podporiť jeho tvorbu a získať pružnú pleť
Je kľúčom ku krásnej a pevnej pleti. Viete, ako podporiť tvorbu kolagénu prirodzene? Kolagén si telo vyrába iba z toho čo zjete, preto si predstavme o čo vlastne ide.
Fakty o kolagéne
- Kolagén je najvýdatnejším proteínom v tele, ktorý sa nachádza v ľudských a zvieracích tkanivách, svaloch, kostiach, krvných cievach a tráviacich orgánoch a tvorí 30% telesného a 70% kožného proteínu.
- Množstvo kolagénu sa zmenšuje okolo 25. roku života, v 80-ke ho má človek štyrikrát menej. To spôsobuje ochabnutú pokožku a vrásky.
- Faktory prostredia, ako napríklad znečistenie a faktory životného štýlu, ako napríklad nedostatočná strava, môžu znížiť produkciu kolagénu, a tým spôsobiť rýchlejšiu stratu elasticity pokožky či starnutie kostí a spojív.
- Vývar z kostí, z ktorých sa varením kolagén uvoľní, je považovaný za superpotravinu a prináša mnohé zdravotné benefity, ako posilnenie kostí a svalov, boj proti infekciám a zápalom a zlepšenie vzhľadu pokožky.
Pokožka ochabuje vplyvom
- starnutia,
- slnečného žiarenia,
- nedostatkom spánku
- či živín.
Mnoho ľudí sa to snaží riešiť rôznymi krémami či pleťovými mliekami. Neuvedomujú si však, že ich zložky neprenikajú do najspodnejších vrstiev pokožky. Najdôležitejším faktorom týchto kožných zmien je práve strata kolagénu, dôležitého proteínu, ktorý dodáva pokožke mladistvý a žiarivý vzhľad. Okrem toho zlepšuje stav mnohých iných častí tela vrátane vlasov a nechtov.
Ako zložku esenciálnych aminokyselín je len jediný spôsob, ako kolagén získať, keďže telo ho samé nedokáže produkovať. A to je zaradiť ho do svojho jedálnička.
Ako kolagén ovplyvňuje stav a vzhľad pokožky
Polypeptid kolagén je dlhoreťazcová aminokyselina tvorená individuálnymi aminokyselinami ako glycín, prolín, hydroxyprolín a arginín. Treonín je ďalšia esenciálna aminokyselina dôležitá pre tvorbu kolagénu.
“Zloženie kolagénu je jedinečné a závisí od množstva hydroxiprolínu. Ak máte nedostatok aminokyselín tvoriacich kolagén, telesné bunky ho nedokážu produkovať v potrebnom množstve. Treonín je aminokyselina dôležitá pre tvorbu kolagénu.”
Jednoducho povedané, pevná a žiarivá pokožka začína vo vnútri tela, takže platí, že sme to, čo jeme. V prvom rade je potrebné koncentrovať sa na časti tela trpiace nevhodnou stravou.
Toxíny škodia aj orgánom zodpovedným za tvorbu kolagénu, ktorými sú
- Hrubé a tenké črevo
Uvoľňujú živiny do tela a pomáhajú pohybu potravy smerom von. Pravidelné zbavovanie sa odpadu je pre telo kľúčové, pretože ak sa strava v tele nachádza príliš dlho (proti tomu zabojujete vlákninou), vaša tvár vyzerá mdlo, mastne a nezdravo.
- Nadobličky
Ak je ich funkcia správna, vytvárajú esenciálne hormóny ako DHEA, estrogén, testosterón, progesterón a pregnenolón. Hormonálna nerovnováha taktiež negatívne ovplyvňje vzhľad pokožky.
- Pečeň a obličky
Orgány, ktoré z tela filtrujú nečistoty a trpia nedostatkom živín. Výsledkom môže byť ich nesprávna funkcia a následný zhoršený stav pokožky.
- Štítna žľaza
Problémy s ňou vedú k suchej, podráždenej, mdlej a vráskavej pokožke.
Faktory narúšajúce tvorbu kolagénu
Niektoré enviromentálne faktory a spôsoby života môžu znížiť tvorbu kolagénu, a tým negatívne vplývať na zdravie, vzhľad a elasticitu pokožky. Periodikum Medical News Today hovorí:
“Pokiaľ je hladina kolagénu vysoká, pleť je jemná, hladká a pevná. Kolagén napomáha samoobnove kožných buniek a zvláčňuje pokožku. To je dôvodom, prečo je dlhé roky považovaný za dôležitú zložku starostlivosti o pleť.“
- hormonálne zmeny
- spracované potraviny
- slnečné žiarenie
- dehydratácia
- drogy a lieky
- starnutie
- alkohol
- prepracovanosť
- nedostatok živín
- cukor
- úraz
- hydrogenizované oleje
- fluorizovaná voda
- stres
- črevné ťažkosti
Ako som už spomínala, kolagén obsiahnutý v pleťových mliekach či krémoch nepreniká až do najspodnejších vrstiev pokožky. Našťastie sú aj iné a účinnejšie metódy, ako ho môžeme doplniť.
Vývar, hovädzí a morský kolagén pre krajšiu pokožku a obnovu svalstva
Ak ste vegetarián, bude pre vás asi obtiažne zvýšiť váš kolagénový príjem. Nachádza sa totiž najmä vo zvieracích kostiach, a to je aj jeden z dôvodov, prečo sa vývar z nich označuje za superpotravinu.
Pomalým varením sa kolagén z kostí uvoľňuje a po konzumácii prináša mnohé benefity: spevnenie kostí a svalov, boj proti infekcii a zápalu a zvýšenie energie. Pri jeho príprave dbajte na kvalitu použitého mäsa, ideálne je organické.
Inou metódou je pitie hovädzieho kolagénu, ktorý je prirodzene sa vyskytujúcim proteínom nachádzajúcim sa v kravskej chrupavke, kostiach a koži a je veľmi podobný tomu ľudskému. Poskytuje typ kolagénu I a III, ktoré sú kľúčovými zložkami pleti, nechtov, vlasov, šliach, väzov, svalov, kostí, zubov, ďasien, očí a krvných ciev. Obsahuje aj glycín, dôležitú aminokyselinu s imunitnými vlastnosťami, ktorá je potrebná pre tvorbu DNA a RNA vlákien, kreatín, ktorý zabezpečuje rast svalov a energiu, ako aj prolín podporujúci tvorbu kolagénu.
Vyskúšajte COLLAGEN plus by Anna Brandeis pre hydratáciu a obvovu pleti zvnútra. Viac info TU
Ďalšie spôsoby zvýšenia produkcie kolagénu
- terapia červeným svetlom a frakčným laserom, ktorá zmierňuje vrásky a zvyšuje elasticitu pokožky
- ženšen a jeho antioxidačné a protizápalové účinky – ten zvyšuje množstvo kolagénu v krvi a má antiage efekt
- kyselina hyalurónová – nachádza sa v strukovinách a koreňovej zelenine
- antioxidanty chrániace pred voľnými radikálmi
- retinol blokujúci enzýmy ničiace kolagén
- aloe vera užívané orálne aj topicky
- vitamín C chrániaci kolagén a podporujúci jeho tvorbu
- konzumácia zeleniny obsahujúcej vitamín C, ako paradajky, uhorky, brokolica a paprika
Pohyb a šport
Nevynechávajte akúkoľvek aktivitu, ideálne na čerstvom vzduchu. Po 40-ke je vhodný najmä intervalový tréning. Ten naštartuje tvorbu rastového hormónu, ktorý je silnou zbraňou proti tukom. Vhodnou voľbou je aj joga, napríklad hormonálna, ktorá prináša pozoruhodné výsledky najmä u žien nachádzajúcich sa v tejto životnej dekáde. Dokáže upraviť hormonálnu hladinu, a tým napomôcť riešeniu mnohých ťažkostí nie len s pokožkou.
Tvárová gymnastika
Cvičenie tvárovej gymnastiky je vhodnou voľbou pre každého. Tvárová gymnastika je prirodzenou a najlacnejšou metódou predchádzania tvorby vrások a udržania mladej a zdravej pokožky. Ak si chcete spevniť kontúry tváre a krku, eliminovať už existujúce vrásky či dvojitú bradu a vačky pod očami, neváhajte ju vyskúšať. Správnou zostavou cvikov tvárovej gymnastiky totiž dokážete:
– výrazne spevniť kontúry tváre a krku
– zvýrazniť líčka a dodať im strácajúci sa objem
– zväčšiť pery
– eliminovať vertikálne vrásky okolo pery
– rozšíriť alebo zúžiť tvár
– zvýšiť produkciu kolagénu v pokožke a vyhladiť vrásky
– spevniť viečka
– zdvihnúť ovísajúce kútiky úst
– eliminovať nosovo-ústnu ryhu
– zlepšiť prúdenie lymfy a prečistiť podkožie, tým dodať žiarivejší vzhľad
Pre prvé zoznámenie sa s tvárovou gymnastikou neexistuje žiadna veková hranica. Už vo veku 25 rokov dochádza síce k pomalej, ale nezvratnej svalovej a kožnej erózii na celom tele. Tvár ochabuje pomaly a nepatrne. Tento proces je žiaľ nezastaviteľný, dokážete ho však výrazne spomaliť. Čim včasnejšia bude prevencia v podobe cvičenia tvárovej gymnastiky, tým lepšie výsledky dosiahnete.
Zvážte ošetrenie galvanickým prúdom
-
Zľavnený produktVodivé gély pod galvanickú žehličku NuskinOriginal price was: 72,00 €.55,00 €Current price is: 55,00 €.