Obľúbené produkty

Teloméry, kľúčom k dlhovekosti a mladosti. 5 tipov na ich prirodzené predľženie a večnú mladosť

V snahe o prirodzené spomalenie starnutia a zachovanie mladistvého výzoru aj pocitu sa vedci čoraz viac sústreďujú na teloméry. Teloméry sú časti chromozómov kontrolujúce starnutie

Ako si predĺžiť teloméry a zabezpečiť dlhovekosť

Zabudnite na výroky typu „si taký starý, ako sa cítiš“ alebo „vek je len číslo“. Čoskoro budú ľudia hovoriť „si taký starý, ako krátke sú tvoje teloméry“.

V snahe o prirodzené spomalenie starnutia a zachovanie mladistvého výzoru aj pocitu sa vedci čoraz viac sústreďujú na teloméry. Teloméry sú časti chromozómov kontrolujúce starnutie a úzko súvisiace s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetom a niektorými druhmi rakoviny.

Čo sú teloméry?

Teloméry sú segmenty DNA na konci našich chromozómov. Vedci ich často prirovnávajú k plastovým zakončeniam na šnúrkach od topánok, ktoré ich držia pokope. Funkcia telomérov je podobná, zabraňujú strapkaniu a vzájomnému zamotávaniu chromozómov. Ak by sa to totiž stalo, genetické informácie by sa mohli zmiešať alebo poškodiť, vedúc tak k poruche buniek, zvýšenému riziku ochorení a skrátení životnosti.

Zakaždým, keď sa bunka oddelí, jej teloméry sa skrátia, až sa stanú príliš krátke na to, aby sa mohla ďalej deliť. Vtedy bunka zostane neaktívna, odumrie alebo sa delí naďalej (táto deľba však môže byť nebezpečná, pretože je abnormálnym procesom).

A takto naše telo starne. Bunky strácajú teloméry a odumierajú bez toho, aby ich nahradili nové. Môžeme teda povedať, že dĺžka telomérov určuje, kedy naše telo príde až na koniec svojej púte.

Ako teloméry súvisia so zdravím a starnutím? 

Štúdia robená na 100.000 účastníkoch ukázala, že teloméry kratšie ako priemerná dĺžka spôsobujú zvýšenie rizika úmrtia – a to aj napriek úprave ostatných faktorov ako sú fajčenie, konzumácia alkoholu či vzdelanie. Podľa výskumov ľudia s najkratšími telomérami (10 % účastníkov) majú o 23 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v priebehu 3 rokov. Vedci si však nie sú úplne istí, či teloméry spôsobujú len vonkajšie efekty starnutia ako sivé vlasy či vrásky, alebo sú aj spúšťačmi ochorení ako Alzheimerova choroba či úmrtia.

Telomeráza

Telomeráza je enzým, ktorý predlžuje teloméry a chráni ich pred príliš skorým skracovaním. Neustálym delením buniek sa však telomerázy vyčerpávajú a umožňujú skracovanie telomér. Ak by veda našla spôsob na zvýšenie ich produkcie, teloméry by mohli zostať dlhé a mohlo by sa tak predísť riziku niektorých ochorení. Túto teóriu podporuje aj štúdia z roku 2010 publikovaná v časopise Nature a vedená genetikom na rakovinu, Ronaldom DePinho, ktorá prinavrátila zdravie bunkám pomocou nahradenia telomeráz.

Aj napriek týmto výskumom existuje mnoho pochýb o schopnosti telomeráz spomaliť starnutie. Telomerázy predlžujú teloméry, a tým aj urýchľujú rast tumorov v tele človeka postihnutého rakovinou. Preto nemôžeme s istotou a bezpečnosťou aplikovať telomerázy, aby sme predĺžili teloméry a nestimulovali tým toto ochorenie.

Ako predĺžiť teloméry a spomaliť starnutie?

Jedno je však isté – čím sú teloméry dlhšie, tým lepšie. Dopomôcť tomu môžeme aj my, a to istými zmenami životného štýlu. Tu je zopár tipov:

Kontrola a redukcia stresu

Viaceré štúdie dokázali, že chronický stres skracuje teloméry. Príkladom je aj výskum z roku 2004, ktorý preukázal, že teloméry matky zdravého dieťaťa boli dlhšie ako teloméry matky chronicky chorého dieťaťa, ktorej bunky sa správali, ako by bola o dekádu staršia. Podobný výsledok zaznamenala štúdia na afroamerických chlapcoch, kedy stresujúce prostredie skrátilo ich teloméry o 40 % oproti tým, ktorí pochádzali z harmonických domovov.

Chronický stres vás nie len že dostáva do zlej nálady, podporuje aj vaše starnutie. Pravidelné cvičenie, dostatočný spánok a vyčlenenie času pre seba vám ho pomôže zvládnuť.

Pravidelné cvičenie 

Od prílivu šťastia až po dávku energie – to všetko vám zabezpeční pravidelný pohyb. Je vedecky dokázané, že cvičenie spomaľuje skracovanie telomér, a to najmä v strednom veku. Nikdy teda nie je neskoro začať. Podľa jednej štúdie mali ľudia v strednom veku, ktorí pravidelne behali, o 75 % dlhšie teloméry ako nebežci, a to už je dôvod na zamyslenie.

Jedlo bohaté na vitamíny a antioxidanty 

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov ochraňujú bunky a ich teloméry pred oxidačným poškodzovaním. Strava bohatá na antioxidanty, ako bobule či artičoka, môže spomaliť starnutie a redukovať poškodenia buniek. Vhodné je aj užívanie multivitamínového doplnku stravy, ktorý však považujte naozaj len za doplnok a sústreďte sa najmä na stravu, ktorú konzumujete. Pomaranče, paprika či kapusta vám dodajú potrebné množstvo vitamínu C. Aby ste si zvýšili príjem vitamínu E, siahnite po mandliach, špenáte či sladkých zemiakoch.

Meditácia a joga 

Je čas rozložiť si podložku a zacvičiť. Dôvodom môže byť aj výsledok štúdie z roku 2014 zameranej na ženy trpiace rakovinou prsníka, ktorá ukázala, že pacientky cvičiace jogu a praktizujúce meditáciu dokázali udržať svoje teloméry na rovnakej dĺžke. Iná štúdia, skúmajúca tentokrát mužov, prišla k záveru, že tri mesiace vegánskej stravy, aerobného cvičenia a stresového manažmentu zahŕňajúceho jogu, zvýšila aktivitu telomeráz.

Meditácia môže mať rôzne podoby a každý ju môže praktizovať inak. Či už zahŕňa modlitbu alebo len nerušene strávený čas so svojimi blízkymi, jej blahodarné účinky na telo aj myseľ sú neodškriepiteľné.

Astragalosid IV komplex z koreňa Astragalus membranaceus (kozinec blanitý)

2009 odhalil tím vedcov, ako náš organizmus starne. Za tento objav im bola udelená Nobelova cena za fyziológiu a medicínu. A práve na základe tohto výskumu oceneného Nobelovou cenou bol vyvinutý výživový doplnok Light of Life.

Princíp starnutia, ktorý vedci odhalili, je nasledujúci: S každým bunkovým delením sa skracujú koncové časti chromozómov (teloméry). Teloméry sú najdlhšie pri narodení a postupne sa ich dĺžka skracuje. V dôsledku toho starnú naše bunky a celý organizmus. Starnutie sa prejavuje ako vznikom vrások, zhoršením zraku či šedivením vlasov, tak úbytkom elánu a životnej energie.

Light of Life však dokáže skracovanie telomér zvrátiť vďaka aktivácií špecifického enzýmu telomerázy. Budete sa cítiť omladene a energickejšie. Viditeľné známky starnutia budú redukované alebo dokonca úplne vymiznú. Privítajte späť svoju mladosť!

Nečakajme na výsledky výskumov a urobme sami niečo pre naše teloméry. Svojou činnosťou ich dokážeme predĺžiť a ovplyvniť tak dĺžku a kvalitu nášho života.

https://www.antiage.sk/produkt/light-of-life/

http://www.nature.com/news/2010/101128/full/news.2010.635.html

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 465

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.