Obľúbené produkty

Starnutie zubov a ústnej dutiny. Ako udržať ústa a zuby dlhšie mladé

perfect smile with red lips, extreme closeup

Zuby, ďasná a zvyšok ústnej dutiny potrebujú extra starostlivosť a pozornosť, ak ich chcete mať zdravé aj vo vyššom veku.

Starnutie nie je vždy pekné, dutina ústna nie je výnimkou. Nenadarmo sa hovorí, darovanému koňovi na zuby nepozeraj. Sto rokov dozadu nebola návšteva zubára bežnou záležitosťou. V dnešnej dobe tri štvrtiny ľudí nad 65 rokov majú aspoň nejaké pôvodné zuby, staršie osoby však často trpia ochoreniami ďasien, dentálnym rozkladom, rakovinou dutiny ústnej, infekciami či stratou zubov. Tieto starosti nie sú vôbec príjemné, vždy však existujú kroky, ktorými si ústa udržíte mladšie po dlhší čas.

Prečo zuby starnú? 

Zuby sú veľmi silné, vaše stoličky dokážu zniesť viac ako 90 kg tlak. Nie sú však nezničiteľné. Celoživotné žuvanie, hryzenie a mletie z nich zotiera vrchnú vrstvu skloviny a stenčuje okraje. Povrch zubov je tiež ohrozovaný kyslými potravinami (citrusové ovocie) a sýtenými nápojmi, ktoré rozpúšťajú zubnú sklovinu. Oslabená sklovina otvára cestu vážnejším dentálnym problémom. Zlomenina či rozštiepenie vonkajšieho povrchu zubu zanecháva tkanivo zraniteľné na podráždenie a zápal. Vekom nervy na zuboch strácajú citlivosť, takže sa tento problém môže vyskytnúť oveľa skôr, ako pocítite akúkoľvek bolesť. Je možné, že pri infekcii budete musieť absolvovať čistenie koreňového kanálika alebo úplné odstránenie zubu. Hrozba potreby takýchto zákrokov sa vekom stupňuje, mladší ľudia pri nich cítia väčšiu bolesť (čo je spôsobené už spomínanou zníženou citlivosťou vplyvom veku).

Prečo ďasná ustupujú? 

Ak už máte zopár šedivých vlasov neznamená to, že musíte mať automaticky problémy s vašimi dutinami. Pravdepodobnosť však vekom rastie. Váš lekár by sa mal zamerať najmä na starostlivosť o krčky zubov, ktoré sú priľahlé ďasnám. Tkanivo ďasien vekom ustupuje, takže necháva krčky odhalené. Svoju úlohu tu zohráva aj fluorid – ľudia, ktorí ho v mladosti nepoužívali, mávajú často výplne už od skorého veku. Rozpad tkaniva okolo výplní im môže tiež narobiť nemalé problémy.

Čistenie zubov

Čistenie zubov pomocou kefky, vyplachovanie a pravidelná dentálna hygiena by mali byť v každom veku rovnaké. Ľudia, pre ktorých sú tieto procesy problémom (napríklad kvôli artritíde a iným ťažkostiam s držaním predmetov či pohybom), by mali prejsť na elektrickú zubnú kefku. Fluorid nachádzajúci sa v zubnej paste, ústnej vode a vode z vodovodného kohútika (v niektorých krajinách) pomáha telu vytvárať minerálne kryštály, ktoré tvoria zubnú sklovinu a ochraňujú zub pred povlakom plným baktérií. Fluoridové výplachy a gély aplikované zubárom dokážu pozastaviť rozklad koreňov a v niektorých prípadoch odvrátiť poškodenia.

Starnutie ústnej dutiny

Možno ste si už všimli, že váš žiarivý úsmev sa vekom vytráca. Je to spôsobené žltnutím zuboviny vo vnútri zubu, ktoré je viditeľné cez zubnú sklovinu, obzvlášť ak sa táto vekom stenčuje a narúša. Zubná sklovina je ohrozená najmä kávou, čajom, červeným vínom a tabakom. V dnešnej dobe existuje množstvo bieliacich produktov. Tie často obsahujú peroxid, ktorý zosvetlí zuby o pár odtieňov, vo vyššom veku je tento efekt menej viditeľný. Nájdete ich v obchode, naniesť vám ich môže aj zubár. Bieliace pasty a ústne vody síce prinesú želaný efekt, je však len dočasný a nevydrží príliš dlho. Predtým, ako si vyberiete konkrétnu bieliacu metódu, poraďte sa s vaším zubárom. Niektoré bieliace zložky, ako peroxid karbamidu či hydrogen-peroxid, môžu zvýšiť citlivosť zubov. Efektivita jednotlivých metód sa môže líšiť podľa druhu diskolorácie, ktorú máte. Škvrny spôsobené vystaveniu antibiotiku tetracyklín v detstve môžu byť trvácnejšie a vyžadovať opakované bielenie.

Ďasná – silná podpora zubov

Silné zuby sú znakom zdravých úst, neboli by však tým, čím sú, bez silnej podpory – ďasien a jemného vlhkého tkaniva lemujúceho ústnu dutinu. Periodontálne ochorenie, charakterizované ustupujúcimi ďasnami, kolísavé zuby a poškodenie sánky sú primárnymi dôvodmi straty zubov vo vyššom veku. Tieto problémy sa začínajú postupným vytváraním povlaku medzi ďasnom a zubom. Vek sám o sebe nie je jeho príčinou, postupne sa však zhoršuje a ak sa nelieči a neodstraňuje, môže viezť k závažným problémom vo staršom veku. Našťastie môže byť tento povlak pravidelne odstraňovaný (v rámci dentálnej hygieny) a zapálené ďasno liečené antibiotikami, či v najhoršom prípade operáciou.

Tabak a vek

Ako aj pri iných druhoch rakoviny, riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny sa vekom stupňuje. Rovnako je to aj s užívaním tabaku. Drvivá väčšina pacientov je užívateľmi tabakových výrobkov, či už sa jedná o fajčenie cigariet alebo žuvanie tabaku. Najbežnejším miestom výskytu rakoviny sú pery nasledované jazykom. Najväčšie množstvo tumorov rastie na hornej pere a muži sú na toto ochorenie náchylnejší ako ženy.

Známky rakoviny dutiny ústnej sú často nepatrné a ľahko prehliadnuteľné. Ak na sebe zbadáte biely či červený fľak pretrvávajúci dlhšie ako dva týždne, navštívte svojho lekára. Obzvlášť ak sa jedná o pery, jazyk či spodnú časť úst.

Starší ľudia sú náchylní na ochorenia nachádzajúce sa na hrdle a okolo úst, vrátane herpesu či kvasinkovej infekcie. Tieto stavy bývajú často bolestivé a znižujú schopnosť jesť, rozprávať a prehĺtať. Bývajú zamieňané s ranným štádiom orálnej rakoviny aj napriek tomu, že sú často benígne.

Nezanedbávajte vaše ústa

Vek prináša mnoho zdravotných problémov, čo často znamená užívanie viacerých liekov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na orálne zdravie. Napríklad, kalcium blokujúce lieky proti srdcovým ochoreniam a tabletky proti záchvatom môžu spôsobiť rozšírenie opuchnutého ďasnového tkaniva, najmä okolo spodných predných zubov. Dobrá orálna hygiena môže tento problém vyriešiť. V extrémnych situáciách môže prerastené ďasno úplne prekryť zub, takže musí byť odstránené chirurgicky.

Suché ústa

Stovky liekov má ako vedľajší účinok uvedené vysúšanie úst (xerostómiu). Nedostatok slín je viac než nepríjemný. Sťažuje jedenie a prehĺtanie, spôsobuje dýchacie problémy a vedie k podráždeniu a infekcii orálneho tkaniva. Zvyšuje riziko ochorenia ďasien a narušenia zubov – nové priehlbiny sa tvoria už po troch mesiacoch po nástupe suchých úst.

Suché ústa môžete zvláčniť žuvaním žuvačiek bez cukru či cmúľaním sladkostí rovnako bez cukru. Jednoduché pitie vody môže tiež pomôcť, skúste vodu chvíľu podržať v ústach predtým, ako ju prehltnete. Alkohol a kofeínové nápoje ústa vysúšajú, vyhýbajte sa im preto. Tabak má rovnaké účinky, určite ho nijakým spôsobom nekonzumujte. Aj keď nie sú perfektné, pultové produkty s umelými slinami môžu pomôcť. Pri čistení zubov buďte obzvlášť opatrní, pri suchých ústach sú náchylné na poškodenie.

Spojenie úst s telom

Zdravie dutiny ústnej je úzko späté so zdravím zvyšného organizmu. Existujú dôkazy o spojení zápalu ďasien s ochoreniami ako diabetes, srdcové ochorenia, mŕtvica či dýchacie ťažkosti, ktoré sa prejavujú najmä v neskoršom veku. Vedci zistili, že baktérie zo zápalu ďasien putujú do krvného obehu a spôsobujú zápal orgánov a tkanív na odľahlých miestach tela.

Diabetes, ochorenie týkajúce sa takmer štvrtiny Američanov vo veku vyššom ako 60 rokov, spôsobuje problémy ústnej dutiny a naopak. Poškodenia hladiny cukru v krvi ovplyvňuje rokmi ďasná, takže sú náchylné na infekcie a celé ústa na periodontálne ochorenia. Vysoký krvný cukor sa odrazí aj na orálnych tekutinách a spôsobuje výskyt baktérií v nich. Naopak, zápal ústnej dutiny môže zvýšiť odolnosť tela na inzulín, čo vedie k zložitejšiemu udržiavaniu hladiny cukru v krvi.

Pravidlá ochrany zubov

  • Sklovinu vystavujte vplyvu kyselín čo najkratší čas.
  • Po zjedení alebo vypití niečoho kyslejšieho si ústa vypláchnite čistou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu. Rýchlejšie sa tak neutralizuje prostredie v ústach.
  • Po jedle si zuby čistite najskôr o polhodinu až o hodinu. Za ten čas sa v ústach vytvorí dostatok slín, ktoré kyseliny neutralizujú. Čistenie zubov hneď po jedle či pití, mechanicky poškodzuje zubnú sklovinu.
  • Na čistenie zubov si vyberajte jemné, mäkké zubné kefky. Na posilnenie skloviny sú vhodné prípravky, ktoré majú nízku abrazívnosť a zvýšený obsah fluoridu sodného.

Potraviny pre zdravé zuby

  • Brokolica. Na rozdiel od niektorých druhov ovocia a zeleniny, brokolica sa nám nelepí na zuby a teda nespôsobuje nepríjemné zafarbenie. Skúste si k obedu prihodiť aj zopár „kvietkov“ čerstvej brokolice a prírodné vyčistenie zubov máte zaručené!
  • Zeler a mrkva  obsahujú vysoký podiel vody a tým podporujú produkciu slín. Tie nám odplavujú zvyšky jedla z ústnej dutiny a posilňujú ďasná.
  • Cibuľa síce nelichotí nášmu dychu, ale aj napriek tomu je zdravá a odporúča sa jej konzumácia. Tým, že je bezfarebná, nespôsobuje žiadne povrchové škvrny. Výskumy hovoria, že čistenie kefkou po cibuli, zvyšuje pravdepodobnosť belších zubov.
  • Pite veľa vody, budete mať žiarivé zuby a hydratované ústa. Popíjanie priehľadnej tekutiny počas dňa, zabraňuje farbeniu skloviny. Ak napríklad pijete červené víno, pite aj vodu. Zabránite tým ukladaniu nečistôt na zubnom povrchu.
  • Syry sú plné vápnika. Ten posilňuje ako zuby, tak aj ďasná. Syr je vhodný ako predjedlo alebo pochutina po obede. Navyše, väčšina z nich je bezfarebná, takže nezanechajú na vašich zuboch nič.
  • Orechy, mandle a iné semienka, nám taktiež dopomáhajú k belším zubom. Žuvaním týchto pevných potravín sa stiera nežiaduci povlak zo zubov preč. Zopár mandlí po obede, prospieva nielen chrupu. Sú plné bielkovín a zdravých tukov, ktoré naše telo potrebuje.

Pokrytie nákladov

Vekom sa problémy ústnej dutiny prehlbujú, chýbajúce zuby vám môžu spôsobiť problémy s jedením a rozprávaním. Často bývajú výsledkom straty sebavedomia, sociálnej izolácie či depresie. Základom je zdravé stravovanie a kvalitná orálna hygiena. Udržať ústa zdravé a krásne vyžaduje čistenie a vyplachovanie dvakrát denne a pravidelné dentálne prehliadky a odstraňovanie povlaku a zubného kameňa. Tie však môžu byť veľmi nákladné, človek na dôchodku si ich zriedka môže dovoliť. Pomôcť môže zdravotné poistenie, pri pravidelnej každoročnej návšteve zubára je prehliadka zdarma. Ostatné možnosti hradenia úkonov zdravotnou poisťovňou závisia od konkrétnej poisťovne a druhu ošetrenia.

 

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 457