Obľúbené produkty

Jazvy a pigmentové škvrny po akné? Takto sa ich zbavíte

Jazvy po akné

Aj keď už akné nehyzdí vašu tvár, dosť možno vám naň ostali nežiadúce spomienky v podobe jazvičiek po akné. Našťastie je možné ich odstrániť alebo aspoň zlepšiť ich vzhľad, či už sú začervenané, vyvýšené alebo naopak tvoria na koži priehlbiny.

Jazvy po akné sa rozvíjajú, keď zápal z hlbších cystických lézií poškodí kolagén v koži. Bežné zdravé tkanivo potom nahrádza stenčené jazvovité tkanivo, ktoré môže byť podľa typu jazvy buď prepadnuté alebo vyvýšené.

Nie všetky jazvy po akné sú hodnotené rovnako, rozlišujú sa na tri hlavné druhy, v angloamerickom svete sa nazývajú “ice pick” jazvy (hlboké, v priemere úzke), “boxcar” jazvy (zvyčajne mávajú obdĺžnikový tvar) a “rolling” jazvy (vzhľadovo pripomínajú zvlnenú krajinu).

“Ice pick” jazvy

V angličtine sa tento typ jaziev po akné nazýva “ice pick scars”, teda doslova jazvy od sekáčika na ľad. Skutočne tak totiž vyzerajú! Tieto hlboké priehlbiny majú vzhľad, ako by niekto do kože zapichoval hrubé ihly. Ak organizmus produkuje čoby reakciu na poranenie príliš málo kolagénu, vznikajú tieto vpadnuté jazvy.

Ďalším dôležitým faktorom vzniku tohto typu jaziev je zápal či infekcia v ústí mazových žliaz na povrchu kože. Býva pomerne zložité tieto jazvy odstrániť. Terapia zvyčajne zahŕňa excíziu, kedy dôjde k zošitiu jazvy. Podobným spôsobom možno však riešiť len osamotené jazvy, nie celú tvár posiatu jazvičkami.

Plastický chirurg sa tiež môže rozhodnúť pre riešenie odobrať kožný štep, napríklad z oblasti za ušami, ktorým jazvu vyplní. Následne potom použije laser či rádiofrekvenciu, aby novo vzniknutý defekt, ktorý už ale nie je prepadnutý, vyhladil.

Ak je jaziev na koži viacero, prvou voľbou je zvyčajne rádiofrekvencia. Tá v koži stimuluje produkciu kolagénu, ktorý potom zvnútra stiahne a vyplní jazvičky. Pre viditeľnú redukciu týchto hlbokých jaziev je však potrebné procedúru obvykle viackrát opakovať. Rádiofrekvencia zahŕňa ošetrenie kože v lokálnej anestézii a je vhodná pre všetky typy pleti. Žiaduce výsledky sa zvyčajne dostavujú po štyroch ošetreniach. Bohužiaľ nie sú trvalé, vydržia zhruba dva roky.

“Boxcar” jazvy

Jazvy tohto typu sú tiež poklesnuté pod povrchom kože, sú ale širšie a plytšie. U každého človeka je priebeh hojenia jedinečný, opäť však platí, že tieto hlboké jazvy vznikajú v dôsledku nedostatočného množstva kolagénu počas hojenia tkaniva.

Na tento typ jaziev najviac “platí” laserová resurface s využitím vysoko energetického lasera, rádiofrekvencia alebo ultrazvuk. Všetky procedúry stimulujú produkciu kolagénu pod povrchom kože. V závislosti od rozsahu jaziev je potom nutné ošetrenie zvyčajne opakovať.

Odstrániť jazvy po akné môže aj chemický peeling. Na spomínané ošetrenie je vhodné po zahojení kože nadviazať topicky aplikovaným retinolom. Ten v dlhodobejšom meradle ešte viac podporí obnovu kožných buniek a novotvorbu kolagénu v koži, a môže tak ešte zlepšiť výsledky procedúr.

Prepadnuté jazvy možno riešiť aj injekčne aplikovanými výplňami, vrátane tých obsahujúcich tuk. Okamžite pridajú jazve na objeme a zásah do kože podporí produkciu kolagénu. Tieto výplňové materiály môžu jazvu vyplniť, sú ale vhodnejšie pre jednotlivé jazvičky, nie celú tvár nimi posiatu. V takom prípade je lepšie sa spoľahnúť na laserovú resurface či inú resurface tepelnou cestou ako výplne. Ich účinok vydrží asi 18 mesiacov.

“Rolling” jazvy

Vpadnuté jazvy po akné môžu mať ale aj hladké hrany, a vyzerať tak ako drobné hrbolčeky. Pre tento typ jaziev sú vhodné tukové injekcie následované plazmaterapiou (mikroihličkovanie s obohatenou plazmou). Mikroihličkami sa na kožu po prieniku ihličiek do pokožky utvárajú drobné ranky. Vlastné obranné mechanizmy organizmu sa postarajú o hojivé procesy, ktoré vyvolajú produkciu kolagénu. Plazma obohatená o krvné doštičky alebo aktívne kozmetické látky nimi môže tiež preniknúť ľahšie do hlbších vrstiev kože, kde sú účinky potrebné.

Plazma aplikovaná pri plazmaterapii obsahuje bielkoviny a rastové faktory. Tie v hlbokých vrstvách kože pod jazvami stimulujú novotvorbu kolagénu, ktorý vpadol, jazvu vyplnia a doplnia ju do rovnakej úrovne ako okolitá koža. Pre viditeľný efekt je vhodné ošetrenie opakovať. Ošetrenie plazmou dokáže samo o sebe vzhľad jaziev zlepšiť, v kombinácii s resurface je vzhľad vpadnutých jaziev ešte lepší.

Keloidné jazvy

Keloidy sú vyvýšené jazvy, ktoré môžu byť najmä pri svetlej pleti červenkasté, u tmavšej pleti mávajú ružový odtieň. Proti keloidom sú účinné steroidné injekcie, ktoré ich môžu vyrovnať. Červená či ružová farba jaziev indikuje prebiehajúci zápal v oblasti, cieľom terapie je zbaviť sa ho. Následné ošetrenie laserom môže začervenanie redukovať cieleným ošetrením krvných ciev v oblasti.

Tiež kryochirurgia, ktorá zjazvené tkanivo zmrazí, čím dôjde k jej odlúčeniu, je proti keloidom účinná. Môže ale spôsobiť hyperpigmentáciu. Ak má človek sklony k tvorbe keloidných jaziev, hlavná je prevencia ich vzniku. Vhodné sú produkty pre minimalizáciu jaziev ako sú silikónové gély a silikónové náplasti na už scelené jazvy, ktoré môžu pomôcť pôsobiť preventívne proti vzniku keloidov. Proti pozápalovej hyperpigmentácii na pleť aplikujte sérum s vitamínom C od Medik8 C15

Ako sa zbaviť jaziev?

Aha a BHA kyseliny 

Produkty s obsahom AHA a BHA napomáhajú v koži budovať kolagén tak, aby vyplnil vpadnuté jazvy. Tým, že podporujú jemnú exfoliáciu pleti, môžu zlepšiť vzhľad drobných jazvičiek po akné. Do starostlivosti je vhodné tiež zaradiť retinolové sérum okolo 25. roku veku, kedy dokáže účinne pôsobiť proti akné, ale zároveň má už anti-aging účinky a pôsobí proti hyperpigmentácii. Pôsobí proti defektom pigmentu aj kolagénu, ktoré sa na pleti v priebehu rokov nahromadili.

Mikroihličkovanie

 Aplikáciu účinných sér kombinujte s mikroihličkovaním, keď drobné ihličky Dermastampu zaistia ešte lepšiu absorpciu a účinnosť aktívnych látok. Pri vstupe ihličiek zároveň dochádza k ďalšej produkcii kolagénu. Odporúčam Dermastamp s ihličkami  0,2 mm.

 Séra s obsahom silného antioxidantu vitamínu C rozjasňujú pleť a napomôžu zosvetliť tmavšie škvrny na koži vzniknuté v dôsledku zápalu pleti v okolí jaziev. Obsiahnutý vitamín E pôsobí antioxidačné a podporuje hojenie a regeneráciu pleti, napomáha tiež obnove kožnej bariéry a vďaka aktivácii hojivých procesov zlepšuje vzhľad jaziev. Pre efektívnu redukciu hlbších jaziev voľte sérum s najvyššou koncentráciou vitamínu C(30%) a E napr. Medik8 Super c30 Intense.

Gél na redukciu jaziev

 Spoľahnite sa na silikón, či už je v podobe gélu alebo krytia jaziev New Gel + E. Aplikácia gélu masážou na jazvu je vhodná po dobu 90 dní po uzavretí a zahojení jazvy, teda po dobu, akú zaberie dozretie kolagénu. Silikón hydratuje jazvu, podporuje zdravú produkciu kolagénu.

Tento silikónový gél je klasifikovaný ako zdravotnícky prostriedok a v rámci USA získal certifikáciu FDA. Certifikácia FDA je udeľovaná prípravkom, ktoré majú preukázanú viac než 50 % účinnosť. New Gel+ E veľmi rýchlo na pokožke zaschne a vytvorí jemnú vodovzdornú vrstvu silikónu, čo je vlastne ochranná bariéra. Gél funguje na princípe uzatvorenia jazvy pred vplyvom vonkajšieho prostredia (vzduch, baktérie) a na princípe hydratácie poškodeného tkaniva.

Typy jaziev:
  • Keloidné
  • Traumatické
  • Jazvy po spáleninách
  • Hypertrofické
  • Jazvy po operáciách
  • Jazvy po kozmetických procedúrach
  • Jazvy spôsobené po ošetrení laserom

Nadmerná pigmentácia

Hyperpigmentácia čiže nadmerná pigmentácia sú tmavo hnedé škvrny a farebné nerovnosti vznikajúce v dôsledku zápalových procesov v koži súvisiacich s akné. Tmavé škvrny na pleti možno redukovať aplikáciou látok zosvetľujúcich pleť ako je hydrochinón(ten je v EU zakázaný), kyselina kojová, oxyresveratol či arbutín, priamo na postihnutú oblasť. Dôležité je na hyperpigmentáciu tiež aplikovať ochranný opaľovací krém, pretože ultrafialové žiarenie môže vzhľad nadmernej pigmentácie ešte zhoršiť.

Proti hyperpigmentácii pôsobia produkty s obsahom retinolukyseliny glykolovej, ktoré navyšujú obnovu kožných buniek a stimulujú jemnú exfoliáciu. Tiež odborníkom aplikovaný chemický peeling môže vďaka odstráneniu vrchnej vrstvy kože tmavé škvrny významne redukovať.

Posledným tipom, ako sa zbaviť neústupnej nadmernej pigmentácie, je ošetrenie laserovým žiarením.

New Gel+ na jazvy po akné

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451