Obľúbené produkty

SPF make-up: Chráni dostatočne alebo nie?

Stačí SPF v makeup na ochranu pred UV

Stačí mi SPF v make-upe na to, aby som ochránila svoju pokožku pred slnečným žiarením?

Podľa mňa je téma SPF stále veľmi nepochopená. Zdá sa, že pojem SPF je v kozmetike stále viac a viac mätúci, preto ma ani neprekvapuje, že sa ma často pýtate otázku:

“Je SPF v make-upe pre mňa dostatočný?”, “Musím pod make-up použiť opaľovací krém, ak ho už make-up obsahuje?”.

Mnohé z vás veria, že ich make-up alebo púder im poskytne potrebnú ochranu a ani sa vám nečudujem. Je to preto, že niektoré značky sa vám snažia predať svoj make-up zdôrazňovaním skutočnosti, že majú SPF. Pozor. Je to v podstate falošný, povedala by som dokonca nebezpečný marketing, pretože chránené určite nie ste… a to ani zďaleka tak, ako by ste si mohli myslieť.

V podstate, výrobcovia kozmetiky dávajú do výrobkov SPF, pretože si uvedomujú, že náhodné vystavenie slnečnému žiareniu môže poškodiť pokožku. Iste, ale mnohé ženy o tom takto neuvažujú, najmä, keď marketing zdôrazňuje skutočnosť, že make-up má ochranu SPF a spoločnosti to majú ako obrovský predajný argument

Každý deň s vami komunikujem a stane sa, že nemáte správne informácie. Bohužiaľ, je to tak v tomto svete dezinformácií. 

Niekedy mám až chuť kričať:

Nespoliehajte sa na to, že vás make-up s UV faktorom ochráni pred slnkom!😊

My ľudia sme lenivé tvory, takže každý kozmetický výrobok, ktorý dokáže plniť viac úloh, je pre nás veľkým plusom. Pokiaľ však ide o SPF v podkladovej báze, nie je to pre našu pokožku dostačujúci.

Make-up SPF nie je klasifikovaný ako ochrana pred slnečným žiarením

Ochrana pred slnkom v make-upe je druhotná a tieto výrobky sa vyrábajú a predávajú v prvom rade ako make-up. Všimnite si, že na vašom make-upe nie je uvedené, aké množstvo musíte použiť, aby ste dosiahli ochranu uvedenú na obale. Ani nemusí, pretože sa nepredáva ako výrobok na ochranu pred slnkom.

Koľko opaľovacieho krému potrebujete, aby ste boli chránení? 

V kozmetickom priemysle sa výpočet ochrany SPF zakladá na štandardnej aplikácii výrobku, ktorá predstavuje 2 miligramy výrobku na štvorcový centimeter pokožky. Ak vezmete do úvahy priemernú veľkosť tváre, podľa odborníkov musíte použiť približne čajovú lyžičku opaľovacieho prípravku, aby ste dosiahli ochranu uvedenú na obale.

Ak chcete dosiahnuť ochranu podkladového krému na rovnakej úrovni ochrany, ako je uvedené na obale, musíte použiť rovnaké pravidlo, pokiaľ ide o množstvo použitého prípravku.

Hovoríme asi o takom množstve

Takže

.. Ak by mal make-up suplovať SPF, tak by sme si museli dať 6x viac make-upu, ako je normálne. Vyzeralo by to dobre? Asi nie… 😊

Spočítajme si to ….

Trošku matematiky. Povedzme, že používate SPF 50, ktorý sa rovná 98 % ochrany pred UVB žiarením a použijete polovicu množstva, získate 49%. To by sa v skutočnosti rovnalo SPF 2 a nie SPF 25. O tom, ako si správne vybrať SPF si môžete prečítať tu

A takto nejak by to vyzeralo. Ešte stále si myslíte že makeup stačí?

hannahcollingwoodenglish
Foto hannahcollingwoodenglish

Upozorňujem. Opaľovací krém nie je aditívny, čo znamená, že ak na opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 navrstvíte podklad s ochranným faktorom SPF 25, nezískate krytie na úrovni 55.

Ochranný faktor SPF sa v priebehu dňa vyplavuje, preto je dôležité nanášať ho každé dve až tri hodiny.

Produkt Evy technology v penovej konzistencii vydrží až 6 hodín. Preto poskytuje aj ideálnu ochranu pod váš makeup. Je matný a na pleti ho necítite ako záťaž.

Najjednoduchšie je implementovať pod make-up ďalšiu vrstvu opaľovacieho krému. Ak, predsa len potrebujete počas dňa upraviť make-up, vyskúšajte minerálny opaľovací púder.

Odporúčam aj tieto opaľovacie BB krémy

Funguje SPF make-up v hydratačných prípravkoch? 

Povedala by som, že je lepšie sa riadiť SPF v hydratačnom kréme ako v make-upe.

SPF používané v hydratačných krémoch sa testujú rovnako ako opaľovacie krémy, takže hydratačný krém s SPF 15 by mal poskytovať SPF 15.

Je však menej pravdepodobné, že tieto prípravky budú odolné voči rozmazaniu a vode, a čo je najdôležitejšie, pravdepodobne sa budú nanášať v oveľa tenšej vrstve ako opaľovacie krémy. Práve preto je nepravdepodobné, že by poskytovali rovnakú úroveň ochrany. 

Hydratačný krém s SPF vás pomôže ochrániť pred malým množstvom UV žiarenia, napríklad, keď idete do auta alebo si odskočíte von vyvesiť bielizeň. Opaľovací krém je vhodnejší pri dlhšom, zámernejšom vystavovaní sa UV žiareniu, napríklad, keď vonku obedujeme.

Používajte teda každá deň špeciálne krémy s UV filtrom

Škodí opaľovací krém v make-upe? Nie…, ale stačí? Opäť nie… Hoci je skvelé, že váš make-up obsahuje prvky chrániace pred slnkom, nezabudnite sa natrieť poriadnou dávkou skutočného opaľovacieho krému, a ak ste na slnku niekoľko hodín, naneste si ho znova.

A vy? Nanášate si opaľovací krém každý deň na tvár? Napíšte…

Nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook.

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451