Obľúbené produkty

10 holistických procedúr pre očistu lymfatického systému. Pomôžu bylinky, joga aj enzýmy

Lymfatický systém je komplikovaná sieť tekutinou naplnených uzlín, ciev, žliaz a orgánov, ktorý ovplyvňuje takmer každú časť tela. Napriek tomu, že ju nevidíte a možno ani necítite, je jedným z najdôležitejších systémov ľudského organizmu, na ktoré sa žiaľ často zabúda. Rovnako ako pečeni, obličkám či ústam je potrebné venovať mu dostatočnú pozornosť.

Lymfatický systém je komplikovaná sieť tekutinou naplnených uzlín, ciev, žliaz a orgánov, ktorý ovplyvňuje takmer každú časť tela. Napriek tomu, že ju nevidíte a možno ani necítite, je jedným z najdôležitejších systémov ľudského organizmu, na ktoré sa žiaľ často zabúda. Rovnako ako pečeni, obličkám či ústam je potrebné venovať mu dostatočnú pozornosť.

Čo je lymfatický systém

Hlavnou úlohou lymfatického systému je očista tela od toxínov a ochrana pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Odvádza odpad z tkanív do krvného obehu.  Napáda toxíny pochádzajúce z externého (zo stravy, vzduchu, kozmetiky, vody) aj interného prostredia (poškodené proteíny a metabolický odpad) a vytvára ideálne prostredie pre detoxikáciu. Akonáhle sa toxíny dostanú do krvného obehu, sú odstránené najväčším lymfatickým tkanivom – slezinou. Tá funguje ako hlavný obranca imunity, bojuje proti infekcii, zadržiava zásoby bielych a červených krviniek a ničí opotrebované červené krvinky v tele.

Cez uzliny lymfy a lymfatickú sieť putujú imunitné bunky okolo bojujúcich patogénov (ako sú baktérie a plesne) a chránia nás pred chorobami a infekciami. To je dôvod, prečo je udržanie zdravého lymfatického systému kľúčové pre celkové zdravie organizmu: silnejší lymfatický systém znamená odolnejšie a reakčnejšie odpovede a obranu imunitného systému.

Keď lymfatický systém nefunguje správne

Problémom je, že na rozdiel od krvi, lymfa nemá pumpu. Je odkázaná na uvoľňovanie a kontrakcie svalstva a spojiva. Ľahko môže stagnovať, najmä ak je zahltená toxickými úlomkami. To vedie nie len k ochoreniam a oslabeniu imunity, ale aj k zadržiavaniu tekutín a následnému opuchu, celulitíde, chronickej bolesti a ukladaniu tuku. Spomalený lymfatický tok môže zapríčiniť chronický zápal dutín, opuch žliaz, členkov a očí, ekzém, artritídu, zápal horných dýchacích ciest, infekciu uší, bolesť hrdla, prechladnutie, angínu, bronchitídu či pneumóniu.

Dobrou správou je, že udržať lymfu v pohybe nie je také náročné – stačí pár cvikov denne, veľa vody a konzumácia surovej stravy a byliniek. Keď lymfa pracuje ako má, sme zdraví. Ak sme chorí, pomôže nám k rýchlejšiemu uzdraveniu. Nikdy nie je neskoro začať s prevenciou, najmä ak nám to navyše zabezpečí mladistvú pokožku bez celulitídy!

10 spôsobov detoxikácie lymfy

Odrazy

Odrážanie sa je jednou z najjednoduchších metód rozpumpovania lymfy. Jedná sa o skoky na trampolíne, ktoré sú navyše veľmi zábavné. Skáčte 10 až 30 minút denne, vaša lymfa sa dá do pohybu a stimulujete aj cirkuláciu krvi. Mnohé štúdie dokázali efektivitu tejto metódy, ktorá navyše spevní svalstvo.

Hlavou nadol

Jedná sa o otočenie tela hlavou nadol a nohami nahor, kedy sa chodidlami pridržiavate napríklad čalúneného stola. Zníži sa tým tlak na kĺby a stimuluje lymfatický systém a krvný obeh. Cvik privádza krv a kyslík do tkanív a pomáha svalom očistiť sa od toxínov. Otočením tela pôsobí gravitačná sila s telom (nie proti nemu) a zlepší pohyb lymfy, kondíciu chrbtice (rehydratuje platničky), zmierni tlak na nervy a napätie svalstva.

Voda s citrónom

Lymfa je z 95% tvorená vodou, ktorá je kľúčová pre jej zdravie. Pite preto dostatočné množstvo čistej vody každý deň, ktorá zabezpečí hydratáciu lymfy. Ak chcete tento proces urýchliť, pridajte si do vody citrónovú šťavu. Citrón je alkalické ovocie mineralizujúce telo a lymfu. Pri popíjaní teplej vody s citrónom však nezabudnite na slamku, ochránite tak zubnú sklovinu pred nepriaznivým vplyvom kyslého citróna.

Enzýmy

Enzýmy sú produkované telom za účelom rozkladu stravy a urýchlenia nespočetných metabolických procesov. Čistia toxický odpad z lymfy a krvi a zabezpečujú ich dopĺňanie na udržanie lymfatického zdravia. Používanie proteolytických enzýmov medzi jedlami vám pomôže tráviť a rozkladať organický odpad v krvnom a lymfatickom obehu a zvýšiť tok lymfy. Enzýmy zmierňujú aj negatívne dopady alergénnych zložiek potravy a uvoľňujú častice imunitného systému do lymfatickej siete.

Masáž

Všetci máme radi dobrú masáž. Tá lymfatická nám navyše zlepší tok lymfy v tele. Používa špecifické množstvo tlakov a rytmických krúživých pohybov na stimuláciu lymfy, zlepšenie jej pohybu proti srdcu pre lepšiu drenáž tekutiny a odpadu. Podľa štúdií je lymfatická masáž schopná rozhýbať až 78% stagnujúcej lymfy, čo zlepšuje odplavovanie toxínov a odľahčenie celého lymfatického systému.

Bylinky

Mnoho byliniek má dokázateľne pozitívny vplyv na zlepšenie lymfatického zdravia, zvýšenie lymfatického toku a vyplavovanie toxických látok. Populárnou je ďatelina lúčna, ktorá okrem už spomínaných účinkov redukuje zápal. Kosec, známy aj ako nátržník husí, sa používa už stáročia a je považovaný za jedno z najlepších toník na stimuláciu a očistu lymfatického systému. Z ajurvédy pochádzajúca manjistha je výborná pre rozbehnutie stagnujúcej lymfy, pretože detoxikuje tkanivo a podporuje jej tok. Bupleurum a rehmánia sú bylinné toniká používané v tradičnej čínskej medicíne. Udržiavajú čistotu lymfatického systému a prirodzene, nepretržite a hĺbkovo odbúravajú toxíny z tela.

Detox by Anna Brandejs

Masáž suchou kefou

Masáž suchou kefou je technika často využívaná v ajurvéde, ktorá podporuje cirkuláciu krvi a lymfatický tok. Potrebujete len suchú kefu s hrubou rúčkou, ktorou si „češete“ pokožku smerom proti srdcu. Stimulujete tak činnosť potných žliaz, otvoríte póry a zbavíte sa odumretých kožných buniek. Zlepšíte pohyb lymfy a krvi v okolí orgánov a tkanív, čím odstránite toxíny. Nezanedbateľný je aj pozitívny účinok tejto metódy na pokožku a redukciu celulitídy.

Surové/raw potraviny

Zaradenie raw potravín do stravy udrží váš lymfatický systém zdravý, a to nepretržite. Surové potraviny obsahujú vysoký podiel prirodzene sa vyskytujúcich enzýmov, ktoré odbúravajú toxíny a udržiavajú čistotu všetkých tekutín v tele. Konzumáciou prevažne čerstvého ovocia a zeleniny zvýšite aj príjem vody a keďže sú primárne alkalické, neutralizujete škodlivé patogény ohrozujúce lymfu.

Bez kostíc

Rovnako ako obtiahnuté oblečenie, aj podprsenky s kosticami môžu negatívne ovplyvniť lymfatický systém. Jeden z najväčších zhlukov lymfatických uzlín sa totiž nachádza práve v podpazuší a pod prsiami a je zodpovedný za drenáž pŕs, rúk a hornej časti hrudníka. Ak je podprsenka príliš úzka (bohužiaľ, toto je prípad mnohých z nás), lymfa má obmedzený priestor na svoj pohyb. Niektoré štúdie ukázali, že to môže viezť k dlhodobému zníženiu lymfatických funkcií a následne k vzniku fibrocystického prsného tkaniva, opuchu lymfatických uzlín či rakovine prsníka.

Joga

Joga má nespočetné pozitívne účinky nie len na lymfatický systém. Uvoľňuje lymfu, zlepšuje jej tok a podporuje jej detoxikáciu. Vhodné sú najmä inverzné cviky ako stojka na hlave, na rukách, ramenách či len položenie nôh na stenu. Všetky tieto cviky tlačia lymfu proti srdcu a zvyšujú rýchlosť jej čistenia a filtrácie. Twist (rotácia) je výborným cvičením, kedy sa skrúca brucho, orgány a svaly a stláčajú, čím sa lymfa vytláča z tkanív. Prirodzený a dynamický pohyb počas jogových póz spôsobuje kontrakciu a následné uvoľnenie svalov, čo je primárnou cestou pre zlepšenie pohybu lymfy celým telom a predchádzanie jej stagnácii či akumulácii toxínov.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 459

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.