Obľúbené produkty

Čo je kožná bariéra, prečo a ako ju chrániť?

Čo je kožná bariéra? Čo treba vedieť o kožnej bariére a ako ju chrániť? 

Myslím si, že aby sme sa dokázali dobre starať o pleť, je dôležité mať informácie. Súhlasíte? Z tohto dôvodu som pripravila článok o kožnej bariére. Čítajte ďalej. 😊 

Čo presne je však vaša kožná bariéra, aký je jej účel a čo ju môže poškodiť? Teraz vám pomôžem roztriediť fakty od fikcie, aby ste lepšie pochopili funkciu vašej kožnej bariéry, ako zistiť, kedy je poškodená, a čo môžete urobiť, aby ste ju obnovili.

V tomto článku vám odpoviem na mnoho otázok a tiež preskúmame kroky, ktoré môžete podniknúť na ochranu a obnovu tejto životne dôležitej obrannej vrstvy.

Čo je vaša kožná bariéra a na čo slúži?

Naša kožná bariéra je v podstate vonkajšia vrstva kože. Je mŕtva, nie živá, a skladá sa z odumretých buniek, lipidov, proteínov a tukov, ktoré pomáhajú chrániť našu pokožku pred okolitým prostredím. 

Zvyšok našej pokožky je živý organizmus. Úlohou našej kožnej bariéry je však udržať tento živý organizmus dobre chránený pred vecami, ktoré by mu mohli ublížiť. Predstavte si ju ako brnenie, ktoré chráni všetku jemnú pokožku tesne pod povrchom. Funguje tak, aby udržala vodu vo vnútri a zabránila chemikáliám a infekčným baktériám preniknúť von. Je teda veľmi dôležitá pre zdravie našej pokožky.

Kožná bariéra chráni naše telo pred voľnými radikálmi

Drsné prostredie je často príčinou jej poškodenia. Je to ako ochranný pancier, ktorý udržuje vašu pokožku zdravú.

Naša pokožka sa skladá z vrstiev, z ktorých každá plní dôležité funkcie pri ochrane nášho tela.

  1. Najvrchnejšia vrstva, nazývaná stratum corneum, sa často opisuje ako tehlová stena. Skladá sa z tvrdých kožných buniek nazývaných korneocyty, ktoré sú spojené lipidmi podobnými malte. Toto je naša kožná bariéra.
  2. Vo vnútri kožných buniek alebo „tehál“ sa nachádza keratín a prírodné hydratačné látky.
  3. Lipidová vrstva obsahuje: cholesterol, mastné kyseliny, ceramidy. Táto fantasticky tenká tehlová stena vás doslova drží pri živote. Bez nej by mohli do vašej pokožky preniknúť rôzne škodlivé toxíny a patogény z prostredia a spôsobiť nepriaznivé účinky vo vnútri nášho tela.

Okrem toho by bez kožnej bariéry voda z vášho tela unikala a odparovala sa, čím by sme boli úplne dehydrovaní.

Čo môže poškodiť vašu kožnú bariéru? 

  • príliš vlhké alebo príliš suché prostredie
  • alergény, dráždivé látky a znečisťujúce látky
  • prílišné vystavenie slnečnému žiareniu
  • alkalické čistiace prostriedky a mydlá
  • vystavenie drsným chemikáliám
  • nadmerná exfoliácia alebo nadmerné umývanie
  • steroidy
  • psychické trápenie sa
  • genetické faktory, ktoré môžu spôsobiť, že ste náchylnejší na určité kožné ochorenia, ako je atopická dermatitída a psoriáza
  • nepoužívanie hydratačného krému.

Stručne povedané, ak máte nejaké problémy s pokožkou, je pravdepodobné, že vaša kožná bariéra utrpela nejaké poškodenie.

Ako môžete zistiť, či je vaša kožná bariéra poškodená? 

Keď vaša kožná bariéra nefunguje správne, môžete byť náchylnejší na vznik nasledujúcich kožných príznakov a stavov:

  • suchá, šupinatá pokožka
  • svrbenie
  • drsné alebo zafarbené miesta
  • akné
  • citlivé alebo zapálené oblasti
  • bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie kože

Ako chrániť a obnoviť kožnú bariéru

Dôležité je si zachovať kožnú bariéru a kyslý plášť. Čo môžete urobiť, aby sme ich udržali zdravé a funkčné? Pozrite sa na päť základných stratégií, ktoré vám môžu pomôcť.

Zjednodušte si rutinnú starostlivosť o pleť

Ak vykonávate zložitú každodennú starostlivosť o pleť zahŕňajúcu plný kôš produktov, možno neúmyselne oslabujete svoju kožnú bariéru.

Zvážte možnosť poradiť sa s odborníkom na starostlivosť o pleť, ktoré produkty sú nevyhnutné a najúčinnejšie. Za mňa na ochranu kožnej bariéry určite toto sérum Peptides + Prebiotics ANNA BRANDEJS omladzujúce sérum. Na citlivú pleť Super Anti – Age Serum ANNA BRANDEJS.

Ak používate peeling, všímajte si, ako vaša pokožka reaguje. Podľa Americkej akadémie dermatológie môžu ľudia s citlivou pokožkou jemný chemický exfoliant. Pozor, niektoré typy peelingov a kefiek môžu dočasne poškodiť kožnú bariéru.

Venujte pozornosť pH

Jemný kyslý povrch vašej pokožky sa pohybuje okolo pH 4,7. Ale pH pleťových produktov sa môže pohybovať od 3,7 až do 8,2.

    Výskumníci odporúčajú čistiť pleť produktom, ktorého pH sa pohybuje medzi 4,0 a 5,0.

    Udržiavanie pH pokožky na zdravej úrovni nás môže pomôcť ochrániť pred kožnými ochoreniami, ako sú dermatitída, ichtyóza, akné a infekcie spôsobené hubou Candida albicans. Hoci nie všetky výrobky uvádzajú svoje pH, niektoré ho uvádzajú

    Vyskúšajte rastlinný olej na doplnenie kožnej bariéry

    Výskum z roku 2018 naznačuje, že niektoré rastlinné oleje môžu pomôcť obnoviť kožnú bariéru a tiež zabrániť strate vlhkosti. Mnohé z týchto olejov majú aj antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné účinky.

    Medzi najúčinnejšie rastlinné oleje, ktorých použitie na pokožku by ste mali zvážiť, patria napr:

    • jojobový olej
    • kokosový olej
    • mandľový olej
    • arganový olej
    • borákový olej
    • šípkový olej
    • slnečnicový olej
    • sójový olej
    • prvosienkový olej
    • olej z čiernych ríbezlí

    Hľadajte prípravky, ktoré obsahujú ceramidy

    Ceramidy sú voskové lipidy, ktoré sa nachádzajú v obzvlášť vysokých koncentráciách v rohovej vrstve pokožky. Sú kľúčové pre zabezpečenie správneho fungovania kožnej bariéry.

    Ceramidové hydratačné prípravky ako napríklad Medik8 nočný krém Advanced Night Restore môžu byť obzvlášť užitočné, ak máte akné. Pri pleti náchylnej na akné je bariéra často narušená a liečba akné môže zanechať pleť suchú a začervenanú.

    Výrobky obsahujúce ceramidy v Nočnom kréme Ultimate Age Defying ANNA BRANDEJS môžu pomôcť ochrániť aj tmavšiu pokožku. Podľa prehľadu štúdií z roku 2014 sa ukázalo, že tmavšie odtiene pleti obsahujú nižšie hladiny ceramidov.

      Užívajte kolagén

      Kolagén pomáha nielen s pružnosťou a hydratáciou pokožky, ale pôsobí aj na spevnenie pokožky. Možno si myslíte, že to súvisí so zlepšením elasticity, a je to tak, ale týka sa to aj posilnenia bariéry vašej pokožky. Vďaka tomu sa pokožka cíti zdravšia, hladšia, jemnejšia a sviežejšia.

      Najlepší a najviac oceňovaný v Čechách je ten od Anky Brandejs Collagen+11

      Vyskúšajte hydratačné prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej alebo glycerínu

      Suchá pokožka je častým problémom a hydratačné krémy sú často odporúčaným riešením.

      Okluzívny hydratačný krém pomáha kožnej bariére tým, že znižuje množstvo straty vody z pokožky. Tieto produkty zanechávajú na pokožke tenký film, ktorý pomáha predchádzať strate vlhkosti.

      Podobne ako okluzívne hydratačné prípravky, aj zvlhčujúce látky môžu zlepšiť bariérovú funkciu. Humektanty fungujú tak, že čerpajú vodu – buď z prostredia, alebo z vnútra vášho tela – a viažu ju do kožnej bariéry. Výskumníci odporúčajú výrobky, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, glycerín, med a ureu.

      odporúčania

        Hydratačný krém jemne naneste na pokožku ihneď po vyjdení zo sprchy, keď je pokožka vlhká.

        Odporúča Iveta

        Nie všetky zložky starostlivosti o pokožku sú vhodné pre každého. Preto možno budete chcieť vyskúšať niekoľko rôznych výrobkov, aby ste zistili, ktorý z nich najlepšie funguje na udržanie zdravej, chránenej a dobre hydratovanej pokožky.

        Môže byť vaša kožná bariéra trvalo poškodená?

        Nie je prekvapením, že s pribúdajúcim vekom starne spolu s vami aj vaša pokožka. Koniec koncov, prípravky na starostlivosť o pleť proti starnutiu sú horúcim tovarom.

        S pribúdajúcim vekom sa naša kožná bariéra nenahrádza tak dobre alebo tak rýchlo. To znamená, že po dni strávenom na slnku alebo po použití drsného prípravku sa už jednoducho nevráti späť tak, ako kedysi.

        Mladý človek sa môže trikrát denne osprchovať horúcou vodou a mydlom a za šesť alebo sedem hodín sa jeho kožná bariéra nahradí natoľko, že sa jeho pokožka nevysuší. Keď však prekročíte päťdesiatku, šesťdesiatku alebo sedemdesiatku, kožná bariéra sa už tak rýchlo nevymení.

        Vaša rutina starostlivosti o pleť by sa mala s vekom meniť. Možno budete musieť začať používať iné produkty a viac ako doteraz sa zamerať na hydratáciu a zvlhčovanie.

        Kožná bariéra, ako ju obnoviť?

        Viem, viem… Cítiš sa dosť netrpezlivo, pokiaľ ide o celú túto záležitosť s kožnou bariérou. Prečo naša pleť ešte nie je nádherná a žiarivá! Môže to byť ťažké, ale počkajte, pretože zvyčajne trvá tri alebo štyri mesiace, kým začnete vidieť výhody svojho úsilia.

        Určite to môže byť frustrujúce, pretože chcete vidieť účinky ošetrenia okamžite, ale nezabúdajte, že vaša pleť potrebovala dlhý čas, aby sa dostala do tohto bodu. Musíte byť trpezliví a dať svojim produktom a návykom čas, aby zabrali.

        Kožnú bariéru môžete pomôcť obnoviť tak, že:

        • zjednodušíte svoj režim starostlivosti o pleť
        • používaním výrobkov s vhodným pH
        • používaním hydratačného krému s obsahom ceramidov alebo zvlhčujúcich látok, ako je kyselina hyalurónová

        Verím, že vám tento článok pomohol objasniť ako funguje naša koža a že ju treba ochraňovať. 

        Už teraz z tejto témy pripravujem aj druhú časť, pretože si myslím, že je dôležité hovoriť napr. aj o tom, čo by mal obsahovať náš jedálniček a ešte omnoho viac. 

        Záver

        Najvrchnejšia vrstva vašej pokožky, známa ako kožná bariéra, chráni vaše telo pred hrozbami životného prostredia a zároveň chráni kritickú rovnováhu vody v tele.

        Príznaky ako suchosť, svrbenie a zápal vás môžu upozorniť na narušenie tejto dôležitej bariéry. Chráňte ju pomocou olejov, ceramidov a ďalších látok.

        Sledujte ma na sociálnych sieťach, aby vám ďalší článok neunikol. 😊

        Iveta

        Odporúčam

        Iveta Štecová
        Iveta Štecová
        Articles: 465

        Novinka!

        Skincare klub

        novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

        Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

        Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.