Obľúbené produkty

Čierny čaj pre žiarivú pleť a omladenie pokožky. Poklad zo špajze

Toto ma prekvapilo. Čierny čaj a toto všetko dokáže. Možno poznáte niektoré zdravotné výhody pitia čierneho čaju, ale vedeli ste, že vám môže pomôcť získať žiarivú a krásnu pleť?

V článku sa dozviete ako možno čierny čaj pomôže aj vám.

Čierny čaj pomáha minimalizovať príznaky predčasného starnutia

Čierny čaj je populárny v rôznych častiach sveta a je jedným z najkonzumovanejších nápojov. V Číne známy ako červený čaj (pre svoj mierne červenkastý odtieň), pochádza z dvoch rôznych foriem čajovníka sinenského, a to camellia sinensis sinensis a camellia sinensis assamica.

  Čierny čaj, podobne ako zelený čaj a iné druhy čaju, môže prirodzene riešiť rôzne zdravotné problémy.

  Čierny čaj môže nielen pomôcť

  • s hladinou energie
  • krvným tlakom
  • zlepšuje metabolizmus
  • zlepšuje trávenie
  • antioxidanty a zlúčeniny čierneho čaju môžu tiež zlepšiť zdravie pokožky
  • polyfenoly prítomné v čiernom čaji môžu znížiť niektoré škody spôsobené voľnými radikálmi a UV žiarením

  Čierny čaj proti akné

  Čierny čaj je tiež prírodný adstringent, čo znamená, že môže pomôcť znížiť tvorbu mazu a má sťahujúci účinok. Dokáže zbaviť mastnoty a zároveň zachová prirodzený lesk pokožky, ktorý vytvára krásnu pleť.

  Vždy môžete vyrážku natrieť studeným čiernym čajom. Skúste tento recept z východu.

  Vyskúšajte čierny čaj na rozjasnenie pleti

  Pigmentácia kože je spôsobená množstvom melanínu. Čím viac melanínu máte, tým tmavšia bude vaša pokožka. Ak vaša pokožka tvorí menej melanínu, bude svetlejšia.

  Vo vašom tele môže dôjsť k zmenám v produkcii melanínu. Keď sa poškodia bunky, ktoré produkujú melanín, ovplyvní to produkciu melanínu, a tým aj sfarbenie vašej pokožky.

  Čierny čaj je známy tým, že znižuje pigmentáciu pokožky spôsobenú škodlivými slnečnými lúčmi. Dokonca sa uskutočnilo niekoľko štúdií na podporu týchto pozorovaní.

  Štúdia z roku 2011 na morčatách zistila, že voda z čierneho čaju zosvetlila ich tmavé škvrny. Vedci aplikovali vodu z čierneho čaju dvakrát denne, šesť dní v týždni. Po štyroch týždňoch boli škvrny merateľne svetlejšie.

  Kúru s hyperpigmentačným čiernym čajom si môžete vytvoriť aj doma. Všetko, čo potrebujete, sú čajové vrecúška (alebo čajové lístky), horúca voda a nejaké vatové tampóny.

  Uvarte si horúci čierny čaj a nechajte listy alebo vrecko lúhovať niekoľko minút. Ponorte vatový tampón do čaju a aplikujte ho na miesta s hyperpigmentáciou dvakrát denne, rovnako ako v štúdii. Vyskúšajte to každý deň a už po niekoľkých týždňoch uvidíte viditeľný rozdiel.

  Čierny čaj na zníženie začervenania a podráždenia

  Pretože antioxidanty pomáhajú chrániť tkanivo pred poškodením, v prvom rade bránia vzniku niektorých zápalových reakcií.

  To znamená, že čas na čaj (obklady aj pravidelné popíjanie) môže byť prospešný pri niekoľkých kožných ochoreniach, ktoré sú spojené so zápalom, ako je

  • seboroická dermatitída,
  • ekzém
  • a psoriáza.

  Odlupovanie a svrbenie, ktoré sú výsledkom týchto chronických stavov, môžu byť znížené niektorými produktmi starostlivosti o pleť, alebo prikladanám čajových vrecúšok priamo na pleť.

  Keď budete nabudúce hľadať relaxačný hydratačný krém alebo masku, jednoducho choďte priamo k zdroju a umiestnite čajové vrecúška kde je opuch alebo nepríjemný pocit. Pokožku to ukľudní a vám sa uľaví.​

  Vyskúšajte čierny čaj ako tonikum pre spevňujúci a omladzujúci účinok


  Vieme, že sme to už povedali, ale keďže UV žiarenie môžu viesť k vráskam, hyperpigmentácii a dokonca k rakovine kože, preto je dôležité chrániť si pokožku kedykoľvek a akokoľvek môžete.

  Vedci zistili, že pitie čierneho čaju môže poskytnúť určitú ochranu pokožke a dokonca znížiť riziko kožných problémov v dôsledku nadmerného vystavenia UV žiareniu. Ako ukázali iné štúdie, jeho lokálna aplikácia môže tiež zlepšiť určité kožné ochorenia.

  Keďže prakticky všetky príznaky predčasného starnutia a starnutia sa vo všeobecnosti zhoršujú vystavením slnku, nie je prekvapujúce, že čierny čaj môže z vašej tváre ubrať niekoľko rokov.

  Vrásky a slnečné škvrny spôsobené UV lúčmi môžu byť redukované antioxidačnými vlastnosťami čierneho čaju (a samozrejme aj zeleného čaju), ktorý bojuje proti voľným radikálom.

  Výhody čierneho čaju zahŕňajú niektoré protizápalové účinky, ktoré znižujú opuchy, vačky pod očami, ktoré možno minimalizovať pravidelnou aplikáciou čaju.

  Čo ešte dokáže

  • vysoký obsah kofeínu v čaji znamená, že je to skvelá prísada na napnutie a tonizáciu našej pokožky
  • kofeín v zelenom a čiernom čaji (rovnako ako v čiernej káve) môže zúžiť krvné cievy a potenciálne znížiť opuch a zápal.
  • čaj ako prírodný adstringent má veľký potenciál ako toner.

  Čierny čaj pomáha hojeniu pokožky


  Katechíny a flavonoidy prítomné v čiernom čaji vám môžu pomôcť v boji proti kožnej infekcii.

  Výhody čierneho čaju pre vašu pokožku zahŕňajú samoliečebné alebo dokonca regeneračné schopnosti pokožky. Inými slovami, konzumácia alebo aplikácia čaju môže dať vášmu telu to, čo potrebuje na boj proti kožným infekciám.

  Jedna štúdia naznačuje, že aplikácia extraktu z čierneho čaju na rany laboratórnych potkanov môže urýchliť proces hojenia. Po 10 dňoch výskumníci tiež pozorovali, že u subjektov bolo menej zápalu a viac kolagénu.

  Existujú určité dôkazy, že pitie niekoľkých šálok čierneho čaju (alebo zeleného čaju) denne môže viesť k zníženiu rizika kardiovaskulárnej úmrtnosti, ischemickej choroby srdca a niektorých ďalších chorôb.


  Iveta Štecová
  Iveta Štecová
  Articles: 451