Obľúbené produkty

Ako používať retinol v zime ak mám suchú pleť

Retinol na suchú pleť v zime?

Tie, ktoré máte suchú pleť – pozor, nezamieňajme si ju s dehydrovanou pleťou – môžu s používaním retinolu trochu váhať.

Chápem vás.

Hoci je táto zložka chválená pre svoje účinky proti starnutiu, niekedy má zlú povesť kvôli svojim dráždivým vedľajším účinkom. Mohol by zhoršiť stav suchých, šupinatých miest a to na všetkých typoch pleti. 

Prvým znakom podráždenia je zvyčajne pocit pálenia pri nanášaní pleťového mlieka alebo krému. Ak v tomto momente nenapravíte situáciu, začervenanie a olupovanie sa môže začať.

To, že vaša pokožka môže byť náchylnejšia na vysušenie, však nemusí nevyhnutne znamenať, že sa máte úplne vzdať používania vitamínu A1.

Napriek všeobecnému presvedčeniu môže retinol v skutočnosti prospievať suchým typom pleti. Trik je samozrejme v tom, že musíte vedieť, ako túto účinnú látku správne používať, aby ste maximalizovali jej prínos a vyhli sa akýmkoľvek nežiaducim účinkom. 

Pokračujte v čítaní a dozviete sa sedem dermatológom schválených tipov na používanie retinolu na suchú pleť.

Prečo používať retinol? Aké má účinky?

  • Retinol lieči akné
  • Retinol eliminuje vrásky
  • Retinol eliminuje pigmentové škvrny a melasmu
  • Retinol podporuje liečbu psoriázy
  • Retinol eliminuje jazvy
  • Retinol eliminuje rozšírené póry

Zdvojnásobte množstvo hydratačného krému

Možno to znie ako samozrejmosť, ale hydratácia je kľúčom k zdravej a hydratovanej pleti – najmä pri používaní retinolu. Na začiatok si zintenzívnite hydratačný krém na krémovejší, ale stále nekomedogénny.

Napríklad od Anna Brandejs Clear Skin krém ak máte mastnú pleť. Okrem iných skvelých vecí optimalizuje kožný mikróbióm.

Pecka je aj tento výživný hydratačný krém, ktorý obsahuje peptidy stimulujúce kolagén. Anna Brandejs ULTIMATE nočný krém.

Ak spozorujete akékoľvek známky citlivosti, odporúčam vložiť retinol medzi dve vrstvy hydratačného krému, aby ste predišli vysušeniu, olupovaniu alebo šupinateniu. Pri výbere hydratačného krému hľadajte zložky, ako je kyselina hyalurónová, ceramidy, glycerín alebo skvalán v Super Anti – Age Serum ANNA BRANDEJS.

Nemiešajte retinol s exfoliantmi

Kým vaša pleť nepreukáže, že je tolerantná voči používaniu retinolu, vydržte a kombinujte retinol s inými aktívnymi exfoliačnými produktmi, medzi ne patrí alfa hydroxykyselina alebo beta hydroxykyselina.

Hoci retinol nie je exfoliačný prostriedok, stále podporuje výmenu buniek. Ak si teda robíte peeling, zvážte, či s aplikáciou produktu s obsahom retinolu nepočkáte do nasledujúceho dňa. Ja by som asi počkala…

Znížte frekvenciu používania retinolu

Nie všetky typy pleti znášajú každodenné používanie retinolu. Ak máte pocit suchosti a myslíte si, že vám retinol nepomáha, odporúčam znížiť používanie na každý druhý večer alebo menej.

Potom môžete frekvenciu opäť zvýšiť, keď to vaša pleť bude lepšie tolerovať.

Retinol na suchú pleť v zime, aplikácia

Poznáte to?

Niekedy, keď chceme, aby produkty starostlivosti o pleť fungovali lepšie a rýchlejšie, máme tendenciu ich poriadne na pleť „nabombovať“. 😊

Podľa viacerých doktorov dermatológov to však môže byť zbytočné a kontraproduktívne. Nenanášajte viac, ako je odporúčané množstvo na obale.

Ja viem, je niekedy ťažké odolať. 😊 

Výrobky obsahujúce retinol treba vždy považovať za ošetrenie pokožky, nie za hydratačný krém, čo znamená, že ho treba používať striedmo a nepokrývať ním celý povrch pokožky.

Moja rada? Ak ste citlivé, naneste prvý hydratačný krém, a až potom retinol. Na záver opäť krém. Tak produkt navrstvíte a zmiernite tým jeho silu aj riziko podráždenia.

Ivka

Retinol na suchú pleť v zime, koncentrácia

Ak sa chcete vyhnúť vysušovaniu a podráždeniu, zvážte, či by ste nemali začať používať retinol postupne. Ak už používate koncentráciu napríklad Crystal 10, je možné zísť na nižšie %, napríklad 6 alebo 3.

Odporúčam začínať tak, že si vyberiete miernejšie formy retinolu, napríklad Retinal Medik8 Crystal Retinal 1  s 0,01% retinaldehydom alebo značky určené pre citlivú pleť, oproti krémom s tretinoínom na predpis, ktoré dostanete od lekára. Adapalén je jedným z príkladov retinolu, ktorý má jemnejší účinok na pokožku.

Po Retinal Medik8 Crystal Retinal 1  môžete prejsť na silnejší Medik8 Crystal Retinal 3 s 0,03% enkapsulovaným retinaldehydom. A potom na silnejší a silnejší.

Aktuálne je v ponuke najsilnejším Medik8 r-Retinoate Intense By Medik8 – je tak silný ako tie, čo predpisujú lekári pri závažných problémoch s pleťou ale bez vedľajších účinkov.

Aplikácia retinolu na suchú pleť

Jedným zo zlatých pravidiel aplikácie starostlivosti o pleť je aplikovať hydratačný krém, kým je pleť ešte vlhká, aby sa lepšie vstrebávala.

Pokiaľ však ide o retinol odporúčam opak. Aplikujte retinol, kým je vaša pokožka suchá, aby nebol taký silný, a teda je menej pravdepodobné, že spôsobí nejaké podráždenie.

Vyskúšajte alternatívu retinolu

Hľadáte jemnejšiu, prírodnú alternatívu retinolu? Zvážte bakuchiol. Táto zložka proti starnutiu získaná z rastlín stimuluje tvorbu kolagénu a zároveň má protizápalové, antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti.

Bonus: výborne pôsobí na pleť so sklonom k akné. Pozrite si Medik8 Bakuchiol Peptides, dokonale alternuje retinol a môžu ho aj tehotné. 

Ako bonusový tip nezabudnite na ochranný faktor. Aj keď je vonku chladno a chmúrno, slnečné lúče  škodia pleti vždy a to aj cez mraky. Použitie krému s ochranným faktorom je preto dôležité pre udržanie zdravej pleti. ☀️

Ak vás zaujíma viac informácií o retinole, dávam do pozornosti článok: Môžem používať retinol ak mám citlivú pleť? Alebo Čo je retinol a jeho účinky na vrásky či akné. Fakty, ktoré musíte poznať. A ešte omnoho viac. Retinol je vďačná téma a s čím všetkým ho môžete kombinovať? Skúste si prečítať tu.

Verím, že vám pomohol článok a dáte šancu retinolu aj keď je zima a sucho. Ak váhate a potrebujete poradiť so správnou aplikáciou alebo výberom, napíšte mi. Rada pomôžem.

Sledujte ma na mojom FB

Tu hovorím o tom, ako retinol funguje a prečo to s ním treba myslieť vážne

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451