Obľúbené produkty

Ako zmenšiť póry? 7 tipov ktoré fungujú

Ako zmenšiť póry: 7 najlepších tipov a trikov

Vidíte si svoje póry? 😊 Aj keď máte krásnu a čistú pleť, pravdepodobne vás z času na čas frustruje veľkosť vašich pórov.

Je to tak? Ak ste sa nenarodili s porcelánovou pleťou a pórmi takými malými, že na ich videnie potrebujete mikroskop, pravdepodobne ste už niekedy strávili niekoľko minút pozeraním do zrkadla, premýšľaním a pýtaním sa samej seba:

Prečo mám také viditeľné póry?

pýtaš sa sama seba

Každý z nás má póry a väčšina z nás má póry viditeľné voľným okom, aspoň na niektorých častiach tváre. Aj keď nie je možné póry zmenšiť, existujú spôsoby, ako minimalizovať ich vzhľad a vytvoriť dokonalejší, ucelený vzhľad.  

Začnem trochu obšírnejšie, aby som vysvetlila súvislosti.

Viete prečo majú ľudia póry?

Aj keď sa vám nepáčia, póry pokrývajúce vašu pokožku sú tu z niekoľkých dosť dôležitých dôvodov. Póry máte po celom tele, nielen na tvári. Póry umožňujú našej pokožke dýchať a pomáhajú chrániť váš najväčší orgán (kožu), aby mohol chrániť vaše vnútro. 

Ľudia majú vlasové folikuly. V skutočnosti je nimi pokryté celé vaše telo. Niekedy môžete počuť, že sa pojmy ako póry a vlasové folikuly zamieňajú. Sú to dve rôzne štruktúry kože. 

Čo sú póry

Póry sú otvory v hornej časti vlasového folikulu, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky. Póry sú “škvrny” alebo “diery”, ktoré sú viditeľné pri pohľade do zrkadla. 

Vedľa vlasových folikulov sa nachádzajú

  1. Mazové žľazy. Tieto žľazy produkujú olej nazývaný kožný maz, ktorý zvlhčuje vlasy a pokožku a chráni hydratačnú bariéru pokožky. Nadbytok kožného mazu môže tiež spôsobiť upchatie pórov a viesť k vzniku akné a vyrážok. 
  2. Potné žľazy tiež využívajú póry na uvoľňovanie potu, aby vás ochladili, keď sa zvýši telesná teplota. Nie všetky póry sú však spojené s potnými žľazami. Potné žľazy sa nachádzajú po celom tele, ale väčšina z nich sa nachádza na chodidlách, rukách, čele, v podpazuší a v slabinách. 

Póry sú dôležité pre pokožku a pre vaše celkové zdravie.

Prečo sú póry veľké?

To, že viete, že vaše póry sú dôležité, pravdepodobne nič nemení na tom, že sa vám nepáči, že sa vám možno zdajú dosť veľké.

Veľké póry sa zvyčajne nachádzajú v oblasti T-zóny vašej tváre;

  • na čele,
  • nose
  • a brade, hoci niektorí ľudia môžu mať veľké póry aj na lícach a čeľusti. 

Bohužiaľ, veľkosť pórov súvisí skôr s vašou DNA a menej s tým, aké zázračné produkty na zmenšenie pórov nájdete na pultoch drogérií. 

Genetika

Veľkosť pórov je do veľkej miery genetická a priamo súvisí s tým, ako mastná je vaša pleť. Ak máte suchú pleť, vaše póry sú pravdepodobne veľmi malé.

Ľudia s mastnejšou pleťou majú zvyčajne väčšie a viditeľnejšie póry. Možno si myslíte, že je to zlý deal (obchod), ale v skutočnosti platí, že čím viac kožného mazu produkujete, tým máte väčšiu šancu udržať si mladistvý vzhľad pleti dlhšie. 😊

Kožný maz chráni pokožku a udržiava ju hydratovanú, čo môže pomôcť znížiť výskyt jemných liniek a vrások. 

Záver: Ak má jeden z vašich rodičov alebo obaja rodičia mastnú pleť alebo viditeľné póry, je väčšia pravdepodobnosť, že ich budete mať aj vy. 

Hormóny

Za póry, ktoré sú väčšie, než by sa nám páčilo, môžu aj hormóny. Androgény podporujú vyššiu produkciu kožného mazu, čo môže viesť k vzniku pórov, ktoré sú viditeľne väčšie alebo ktoré sa zdajú byť väčšie. 

Mnohí mladí dospelí bojujú s akné, a hoci existuje množstvo faktorov, ktoré môžu rozhodnúť o tom, či sa u vás vyskytnú výsevy, všetko sa vracia k hormónom a zvýšenej produkcii kožného mazu. 

Keď sa potýkate s výsevmi, potýkate sa aj s väčšími pórmi. 

Upchaté póry

Keď už hovoríme o upchatých póroch, sú tretím dôvodom, prečo vaše póry môžu vyzerať väčšie. Keď sa prebytočný maz zmieša so špinou a odumretými kožnými bunkami na povrchu pokožky, stane sa lepkavým a môže upchať póry a vytvoriť škvrny. 

Škvrna nezmení veľkosť pórov, ale môže spôsobiť zápal, ktorý spôsobí, že sa póry budú zdať väčšie, než v skutočnosti sú. Ak sa zaoberáte čiernymi bodkami, zátka z odumretých kožných buniek a oleja vytvorí v póre tmavú čiapočku, ktorá je dosť viditeľná. 

Dajú sa póry zmenšiť?

Nie. Neexistuje spôsob, ako môžete geneticky zmeniť veľkosť svojich pórov, aspoň nie v čase kedy píšem tento článok. Ale existujú spôsoby, ako môžete minimalizovať ich vzhľad, zbaviť sa škvŕn a pomôcť svojim pórom vyzerať menej nápadne. 

Produktov na zmenšovanie pórov je obrovské množstvo na trhu, nie je núdza o zázračné produkty na zmenšovanie pórov, ktoré tvrdia, že vaše póry zmenšia na veľkosť špendlíka.

Tieto výrobky sú však podvody!

Pamätajte si, že svoju genetiku nezmeníte, ale môžete zmenšiť svoje póry, aby neboli v centre pozornosti. Tu je 7 tipov a trikov (ktoré skutočne fungujú) na zmenšenie pórov.

1. Pravidelne si robte peeling

Exfoliácia pomáha odstrániť vrstvu odumretých kožných buniek, ktoré sa nachádzajú na povrchu vašej pokožky. Keď sa v pokožke vytvárajú nové kožné bunky, putujú až do hornej vrstvy, kde nakoniec odumrú. Ak sa neodstránia, môžu viesť k upchatiu pórov a vzniku škvŕn.

Exfoliácia jemným produktom napríklad Medik8 Pore Refining Scrub na redukciu pórov vám pomôže zbaviť sa odumretých kožných buniek a odhaliť zdravšiu a novšiu pokožku. Pomôže tiež zabezpečiť, aby odumreté kožné bunky nemali šancu upchať póry a vytvoriť zápal. 

2. Vyčistite si pleť

Čistenie pleti pomáha udržiavať ju čistú, redukuje prebytočný kožný maz a zabezpečuje, aby sa netvorili výsevy z nečistôt a make-upu, ktoré sa usadzujú na povrchu. Je tu však jedna výhrada – hoci je dôležité pleť čistiť, nadmerné čistenie jej môže uškodiť a viesť k viditeľnejším pórom. 

Keď si pleť čistíte častejšie ako dvakrát denne, môže to mať za následok jej vysušenie. Keď je vaša pleť suchá, vaše mazové žľazy sa rozbehnú a produkujú viac kožného mazu, aby pleť hydratovali. Prebytočný olej môže upchať póry a spôsobiť, že sa budú zdať väčšie, ako sú. 

Na čistenie pokožky používajte jemné čistiace prostriedky s prírodnými zložkami. Používanie čistiacej peny, ako je napríklad Čistiaca pena na tvár Cleansing & Soothing Foam ANNA BRANDEJS, je skvelý spôsob, ako udržať pleť čistú a hydratovanú. Dôkladne čistí pleť, ale zároveň ju posilňuje a upokojuje. Pena navyše skvele odličuje aj make-up a riasenku. 

3. Používajte lokálne retinoidy

Retinoidy sú zlúčeniny, ktoré majú podobné chemické zloženie ako vitamín A. Retinoidy pomáhajú pokožke, ktorá je nadmerne mastná alebo ktorá stratila pružnosť. Retinoidy v podstate pôsobia na exfoliáciu vašej pokožky chemicky, nie fyzicky. Začnite najslabším retinolom Medik8 Crystal Retinal 3 – Retinolové sérum

Neustálou obnovou bunkového cyklu pokožky sa stimuluje hladina kolagénu a elastínu v pokožke, čo môže pomôcť pokožke rásť zdravšie a pevnejšie. 

4. Hľadajte alfa hydroxykyseliny alebo beta hydroxykyseliny

AHA a BHA fungujú podobne ako retinoidy, pretože podporujú bunkovú výmenu a udržiavajú pokožku v exfoliácii. Mnohé exfoliačné produkty obsahujú aj tieto zložky. Tieto zložky pôsobia tak, že rozpúšťajú väzby medzi odumretými kožnými bunkami a zdravými kožnými bunkami na povrchu vašej pokožky. 

Keď sú tieto väzby porušené, môžu sa pri umývaní tváre ľahko odplaviť. Kyselina glykolová je najbežnejším typom kyseliny alfa-hydroxy a je ľahko dostupná vo voľnopredajných výrobkoch. Kyselina glykolová sa vyskytuje v prírode, ale je dostupná aj v syntetickej forme, preto si skontrolujte etiketu, aby ste si boli istí pôvodom.

5. Udržujte pokožku hydratovanú a vyživovanú

Udržiavanie dostatočnej hydratácie pokožky môže znížiť množstvo kožného mazu, ktorý vaša pokožka produkuje, čo spôsobí, že póry budú vyzerať menšie. Keď je vaša pokožka nadmerne suchá, produkcia mazu sa zvyšuje, aby sa kompenzovala.

Keď je vaša pokožka mastná, póry sa zdajú byť väčšie a je vyššia pravdepodobnosť, že póry budú viditeľnejšie. Namiesto toho, aby ste svoju tvár zbavovali vlhkosti, skúste ju hydratovať Daily Defence + Repair ANNA BRANDEJS denný hydratačný krém.

Účinok použitých aktívnych látok potvrdzujú aj klinické štúdie: úbytok vrások o polovicu a spevnenie pleti už počas jednej hodiny!. 

6. Používajte ochranný faktor SPF

Poškodenie slnkom ničí kolagén a elastín v pokožke, čo spôsobuje, že vaša pokožka vyzerá ochabnuto a uvoľnene. Keď vaša pokožka stráca svoju pružnosť, póry sa prirodzene zväčšujú.

Aby ste predišli poškodeniu spôsobenému slnkom, každý deň používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším, bez ohľadu na to, či budete na priamom slnku alebo nie. Ja vždy odporúčam SPF 50.

Pre mňa je určite naj tento od Heliocare, poskytne ochranu a vôbec pleť nezaťaží

7. Používajte púder

Používanie sypkého púdru môže vašu pleť vyhladiť a pomôcť pórom vyzerať menšie. 

Púder tiež pomáha udržať vašu pleť menej mastnú, tak, že váš bezchybný vzhľad vydrží po celý deň. 

Záver

Dokážete zmenšiť svoje póry? Nie, ale môžete podniknúť kroky, aby boli menej viditeľné. Používaním správnych produktov a lepšou starostlivosťou o pleť môžete zabezpečiť, aby vaše póry boli čisté, zdravé a sotva viditeľné. 

Môžete dôverovať antiage.sk. Stránke, ktorá vám poskytne potrebné produkty, ktoré sú najčistejšie a najlepšie pre vašu pleť.

Čo používate na veľké póry? Máte osvedčený produkt? Dajte mi vedieť do komentára.

Sledujte ma na mojom FB

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451