Obľúbené produkty

Ako často exfoliovať(pílingovať) tvár?

Ako často si exfoliovať (pílingovať) tvár? 

Ako často by ste si mali exfoliovať tvár? Tak s touto otázkou sa na mňa obraciate asi najčastejšie. 😊 Aj ja som si ju kládla a môžem povedať, že odpoveď sa môže líšiť v závislosti od typu vašej pleti. Toto ste asi nechceli počuť. 😊

Tak vám poviem všeobecne. Exfoliovať si tvár je dobré približne dva až trikrát týždenne. Exfoliácia tváre má mnoho výhod vrátane odstránenia odumretých kožných buniek, uvoľnenia pórov a zlepšenia tvorby kolagénu. Čiže smelo do toho…

V tomto článku krátko spomeniem aj to prečo je dobré si robiť píling, ale budem sa venovať aj rôznym typom exfoliátorov a tomu, ako často by ste ich mali používať. Vysvetlím tiež rozdiel medzi fyzickou a chemickou exfoliáciou, ako aj výhody každej z nich. Nakoniec uvediem niektoré z najlepších zložiek, ktoré treba hľadať v prípravkoch na starostlivosť o pleť pri hľadaní správneho exfoliátora.

Čo je exfoliácia a aké sú jej výhody?

Exfoliácia je proces odstraňovania odumretých kožných buniek z povrchu pokožky. Môže sa vykonávať mechanicky pomocou fyzického exfoliátora, napríklad peelingu, alebo chemicky pomocou kyseliny alebo enzýmu.

Exfoliácia má pre vašu pokožku mnoho výhod vrátane:

  • zlepšenie krvného obehu
  • podpora výmeny buniek
  • uvoľnenie pórov
  • vyhladenie štruktúry pokožky
  • zníženie výskytu jemných liniek a vrások
  • dodáva vám žiarivú pleť 

Aj preto vždy vravím, že exfoliácia je nevyhnutná na zabránenie starnutia. Áno… je to tak😊

S pribúdajúcim vekom sa výmena kožných buniek spomaľuje, čo môže viesť k mdlej, suchej a nerovnej pleti. Exfoliácia pomáha urýchliť výmenu buniek a aj rozjasniť pleť.

Teraz, keď sme si povedali o výhodách exfoliácie, poďme si povedať aj o rôznych typoch exfoliátorov.

Rôzne typy exfoliátorov

Existujú dva hlavné typy exfoliácie: fyzikálna a chemická.

Fyzikálne exfoliátory

sú peelingy a hlinené masky, ktoré obsahujú malé čiastočky, ktoré odlupujú odumreté kožné bunky.

Chemické exfoliátory

sú séra, peelingy alebo gély, ktoré obsahujú kyseliny alebo enzýmy, ktoré rozožierajú odumreté kožné bunky. Najbežnejším typom chemického exfoliátora je alfa-hydroxykyselina (AHA) alebo beta-hydroxykyselina (BHA) a enzýmy, napríklad papaín alebo bromelaín. 

Existujú však aj iné položky, ako napríklad exfoliačné čistiace prostriedky, ktoré začínajú ako fyzikálne, ale po pridaní vody sa zmenia na chemické. Prečítajte si viac o pílingoch tu.

Ako často by ste si mali exfoliovať tvár?

Touto otázkou mi dávate zabrať. 😊 Dostávam ju neustále a nemá jednoduchú odpoveď. Závisí to od niekoľkých faktorov, napríklad od typu vašej pleti, produktov, ktoré používate, a prostredia, v ktorom žijete. Veru…

Ak máte normálnu pleť, pravdepodobne môžete exfoliovať dva až trikrát týždenne ako som spomínala vyššie.

Ak máte suchú pleť, možno budete najlepšie exfoliovať len raz týždenne alebo každý druhý týždeň. Vyhnite sa prosím drsným exfoliačným prostriedkom. Voľte enzymatický píling.

Ak máte mastnú pleť, môžete si ju exfoliovať trikrát až štyrikrát týždenne, ak to vaša pleť zvládne. Vsaďte na Medik8 Pore scrub.

Ak začnete pozorovať suchosť, podráždenie alebo začervenanie, od exfoliácie upustite.

Ak máte zmiešanú pleť, môžete si ju pílingovať dva až trikrát týždenne, ale venujte pozornosť tomu, ako vaša pleť vyzerá a ako sa po pílingu cíti. Vsaďte na Medik8 Pore scrub.

Ak máte citlivú pleť, možno budete najlepššie začať len raz týždenne a uvidíte, ako vaša pleť zareaguje. Voľte enzymatický píling.

Ak máte aknóznu pleť voľte Medik8 Blemish pads.

Aký typ exfoliátora, teda pílingu voliť?

Rozhodujúci je aj typ produktu, ktorý používate, to tiež ovplyvňuje to, ako často môžete exfoliovať. Ak napríklad používate fyzikálny exfoliant, môžete ho pravdepodobne používať častejšie, ako keď používate chemický exfoliant, napríklad kyselinu glykolovú.

A napokon, pri určovaní frekvencie exfoliácie zohráva úlohu aj prostredie, v ktorom sa nachádzate. Ak napríklad žijete v meste s veľkým znečistením, možno bude fajn exfoliovať častejšie, aby ste odstránili nahromadenú špinu a nečistoty na pokožke.

Ako teda vidíte, na otázku, ako často exfoliovať, neexistuje univerzálna odpoveď. Závisí to od typu vašej pleti a vašich potrieb. Ak si nie ste istí, ako často by ste mali vykonávať exfoliáciu, poraďte sa s odborníkom, ktorý vám to pomôže zistiť.

Zložky, ktoré treba hľadať v exfoliačných prípravkoch

Existuje niekoľko kľúčových zložiek, ktoré by ste mali hľadať v exfoliátore, či už fyzikálnom alebo chemickom. V prípade fyzikálnych exfoliátorov je vhodné niečo s malými guľôčkami alebo čiastočkami, ktoré nepoškriabu vašu pokožku. Medzi dobré možnosti patria jojobové guľôčky alebo korundové kryštáliky

Pri chemických exfoliátoroch si vyberte alfa-hydroxy (AHA) alebo beta-hydroxy kyselinu (BHA). Kyselina glykolová a kyselina mliečna sú dobrými príkladmi AHA, zatiaľ čo kyselina salicylová je populárna BHA. Tieto kyseliny pomáhajú rozpúšťať väzby medzi odumretými kožnými bunkami, čím uľahčujú ich odlupovanie.

Ak hľadáte exfoliátor s nízkym pH, pretože to pomôže zabrániť podráždeniu, dobrým pravidlom je, že ak vás po nanesení štípe, je príliš drsný.

Chemické exfoliátory môžu byť aj vo forme enzýmov, ktoré rozkladajú odumreté kožné bunky. Medzi dobré možnosti patria enzýmy z papáje, enzýmy z bromelaínu a enzýmy z tekvice

Ja kupujem iba profesionálne peelingy, ktoré mám overené a dôverujem im. Medzi tie určite patrí od píling od Medik8 alebo aj pílingová sada MEDIK8, ale určite stoja za pozornosť aj pílingové masky od mukk.

Záver

Exfoliácia tváre je skvelý spôsob, ako odlupovať odumreté kožné bunky a odhaliť jasnejšiu a žiarivejšiu pleť. Je však dôležité nepreháňať to, pretože nadmerný píling môže viesť k podráždeniu. Najlepší spôsob, ako zistiť, ako často by ste mali exfoliovať, je začať pomaly a frekvenciu zvyšovať podľa potreby. A nezabudnite si vyhľadať exfoliátor s malými guľôčkami alebo čiastočkami, ako aj s nízkym pH, aby ste predišli podráždeniu. 😊

V prípade potreby vám môžem poskytnúť viac informácií o tom, ako často by ste si mali exfoliovať tvár, a samozrejme odporučiť najlepšie produkty pre váš typ pleti. Neváhajte sa mi ozvať.

Bez pílingu, pleť nedokáže prijať účinné látky z ostatných produktov, preto je tak dôležitou súčasťou našej skin rutiny.

Aké sú vaše názory na píling? Zistili ste, aká frekvencia je pre vašu pleť najlepšia? Dajte mi vedieť v komentároch alebo napíšte. 

Šťastné exfoliovanie žienky😊

Sledujte nás na našom FB

Naše top exfoliátory

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451