Obľúbené produkty

Exfoliácia (peeling) – žiarivá pleť, ak je správna

Hoci väčšina z nás vie, aké dôležité je umývať si tvár, exfoliácia – peeling je jedným z tých krokov, ktorý mnohí ľudia preskakujú, nepochopia, alebo v horšom prípade nadmerne používajú. Všetkého veľa škodí.

Môže to byť mätúce, pretože existujú rôzne spôsoby exfoliácie a toľko produktov, ktoré môžete použiť. Keď na to však prídete a naučíte sa robiť píling správnym spôsobom, zistíte, že hladšiu pleť a textúru kože vám samotné umývanie neposkytuje.

Tu je postup na peeling priamo od dôveryhodných dermatológov.

Čo je peeling (exfoliácia)?

Exfoliácia je proces odstraňovania odumretých buniek z vonkajšej vrstvy povrchu našej pokožky. Aj keď je dôležité poznamenať, že pokožka sa prirodzene obnovuje sama od seba, tento cyklus sa môže značne líšiť v závislosti od typu a veku vašej pokožky.

Pre väčšinu ľudí môže implementácia peelingovej rutiny viesť k jasnejšje a krajšej pleti a znížiť pravdepodobnosť hromadenia nečistôt, baktérií, potu a zvyškov produktov starostlivosti o pleť. Použitím rôznych zložiek a rôznych metód sa exfoliácia dostane hlbšie do našej pokožky a pri každom čistení odhalí zdravšie vrstvy pokožky.

Pri exfoliácii môžete zvážiť dve metódy – chemickú a fyzikálnu, čo nás privádza k ďalšej otázke. Aký je rozdiel medzi chemickou a fyzikálnou exfoliáciou?


Fyzikálna (tiež označovaná ako mechanická) exfoliácia zahŕňa fyzické “drhnutie” odumretých povrchových kožných buniek pomocou nejakej pomôcky. Príklady môžu zahŕňať kefy na tvár, lufy, špongie, utierky z mikrovlákna a akékoľvek peelingy s čiastočkami cukru, soli alebo mikroguľôčok. Pri fyzickom odlupovaní tváre je dôležité byť jemný, aby ste sa vyhli podráždeniu alebo zraneniu.

“Odporúčam skôr receptúry s malými jemnými časticami ako s veľkými abrazívnejšími časticami, ktoré môžu zanechať veľa drobných mikrotrhlín a spôsobiť príliš veľké podráždenie,”


Chemická exfoliácia využíva zložky ako kyselina glykolová, mliečna alebo salicylová, aby sa zbavili odumretých povrchových kožných buniek.

Fungujú tak, že uvoľňujú látku medzi kožnými bunkami, čím im pomáhajú odlupovať sa. Stupeň účinnosti závisí od koncentrácie kyseliny a v prípade kyseliny glykolovej od toho, ako dlho na pokožke zostane. Príliš silná kyselina prenikne hlbšie, a to môže tiež pokožku oslabiť a nechať ju akoby úplne nahú.

Aké sú výhody peelingu – exfoliácie?

Exfoliácia má viacero výhod, ale jedna z najpresvedčivejších je jednoduchá: vaša pleť sa bude cítiť a vyzerať sviežo.”Toto odlupovanie vonkajšej vrstvy uvoľňuje póry, udržuje pokožku čistú a pomáha znižovať výskyt akné. Táto nová čistá a svieža vrstva pokožky tiež umožňuje lepšie vstrebávanie produktov do pokožky.

Peeling pomáha aj pri starnutí

V priebehu času stimulácia procesu obnovy pokožky zbavením sa odumretých kožných buniek pomáha podporovať produkciu kolagénu, čo pomáha minimalizovať výskyt jemných liniek a vrások.

Hoci väčšina typov pleti môže a mala by sa mala pravidelne exfoliovať, je dôležité dbať na intenzitu a frekvenciu, ak trpíte akýmikoľvek kožnými problémami.

Osoby s citlivou pokožkou by sa mali mať na pozore pred agresívnymi chemikáliami alebo akýmkoľvek peelingom, ktorý by mohol spôsobiť mikrozranenia na povrchu ich pórov.

Ľudia s mastnou pokožkou sa budú tešiť úbytku zápalov, vyrážok a pórov. Je dôležité to nepreháňať, lebo príliš veľa exfoliácie vedie k vysušeniu pleti a k ďalším problémom.

Kľúčom je nájsť najlepší exfoliant pre váš typ pleti a nájsť správnu frekvenciu pre vašu pokožku. Ak sa vám zdá, že produkt dráždi, odporúča sa frekvenciu znížiť. Je tiež dôležité vedieť, že s peelingom treba byť trpezliví a často sa odporúča začleniť ho niekoľkokrát týždenne.

Jedinou výnimkou z pravidla exfoliácie sú tí, ktorí majú psoriázu, rosaceu alebo trpia spálením od slnka alebo infekciou.

Exfoliácia: Ako urobiť peeling podľa typu pleti?

Existuje mnoho spôsobov exfoliácie v závislosti od toho, čo vaša pokožka zvládne a čo uprednostňujete pre svoju rutinu. Vo všeobecnosti, tu je to, čo dermatológovia tvrdia, že najlepšie funguje pre každý typ pleti.

Mastná pleť

Mastné typy pleti sa zvyčajne môžu tešiť z peelingu viac ako iné typy pleti spolu s použitím fyzického alebo chemického exfoliantu. Všetko je to o preferenciách. Avšak fyzické exfoliátory zvyčajne fungujú najlepšie pre mastnú pleť.

Ak máte mastnú pleť, mali by ste si vybrať peelingy, ktoré nie sú príliš abrazívne, ako sú ľahké granule ako jojobové guľôčky, aby ste predišli poškodeniu pokožky. Začnite peelingom dvakrát týždenne a v prípade potreby zvýšiť frekvenciu podľa tolerancie. Odporúčam Pore scrub od Medik8.

Suchá pleť

Pri exfoliácii suchej pokožky je to všetko o výbere zloženia, ktoré ponúka exfoliačné aj hydratačné výhody. Hľadajte exfoliant s hydratačnými olejmi a krémovou textúrou. Menej je zvyčajne viac, pokiaľ ide o to, ako často by ste si mali robiť píling. Pre suchú pleť bude pohladením maska By Mukk s morskými riasami s exfoliačnými účinkami

Zmiešaná pleť

Tí, ktorí majú zmiešanú pleť, môžu použiť akýkoľvek exfoliátor podľa vlastného výberu, pretože zmiešaná pleť (normálna až suchá) je menej citlivá na exfoliáciu. Navyše, chemický alebo fyzikálny exfoliátor je vhodný pre zmiešanú pleť, ktorá je normálna až mastná. Čistiaci prostriedok s AHA alebo alfa hydroxykyselinou je dobrý na mastnotu a zabráni upchávaniu pórov olejom pri jemnej exfoliácii. Môj top produkt Sleep glycolic od Medik8

Pleť so sklonom k ​​akné

Vyhnite sa abrazívnym fyzickým exfoliátorom s cukrom, soľou alebo drsnými zrnami, pretože lézie akné vyžadujú zvýšenú starostlivosť, aby sa minimalizovalo ďalšie podráždenie.

Chemický exfoliátor bojuje proti akné a mastnote z hlbšej úrovne pokožky, takže BHA kyseliny a AHA budú najúčinnejšie. Tieto zložky pomáhajú opraviť jazvy po akné, zlepšujú textúru pokožky a odstraňujú odumretú pokožku, ktorá upcháva póry, vysvetľuje. Okrem toho, pretože typy pleti so sklonom k ​​akné sú tolerantnejšie voči exfoliácii. Budete môcť robiť peeling tri až štyrikrát týždenne. Odporúčam všetkými desiatimi produkt Blemish SOS od Medik8. Sú to napustené tampóny s kyselinou salycilovou bez alkoholu.

Citlivá pokožka

Podobne ako pri suchých typoch pleti, aj peeling citlivej pleti vyžaduje, aby ste boli veľmi jemní a s nízkou frekvenciou. Ak máte citlivú pokožku, ktorá sa ľahko zapáli a podráždi, potom môže byť pre vás držanie sa chemickej exfoliácie tou správnou odpoveďou.

Keď uvažujete o zaradení exfoliačného kroku do vašej rutiny dvakrát až trikrát týždenne, vyskúšajte obe tieto metódy. Môžu byť aplikované samostatne alebo môžu byť kombinované a obe prinášajú efektívne výsledky.

Ak však túto metódu zaženiete do extrému, vaša pokožka bude proti vám bojovať a môže sa tiež extrémne vysušiť a odlupovať sa. Pokožka, ktorá je extrémne červená a citlivá, bola príliš exfoliovaná. Červený odtieň je znakom zápalu a podráždenia a môže potenciálne spôsobiť pocit pálenia a viesť k infekcii.

Ja odporúčam jemnú exfoliáciu napustenými tampónikmi s PHA kyselinou od Exuviance s extraktom z uhorky pre extra hydratáciu. Alebo peeling enzymatický od by Mukk

Ako postupovať po exfoliácii:

Pri zapracovaní peelingu je vždy dôležité pamätať na hydratáciu pokožky. Dôvodom mnohých z týchto príznakov je to, že pri nadmernom odlupovaní narúšate prirodzenú kožnú bariéru, vďaka čomu je pokožka citlivejšia a reaktívnejšia. Takže po chemickej alebo fyzickej exfoliácii naneste hydratáciu s hydratačným sérom a zvlhčovačom. Tiež, ak používate chemický exfoliant počas dňa, pokračujte v používaní SPF, pretože BHA a AHA môžu spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na slnko.

Ak chcete získať ďalšie tipy a rady, pridajte sa k nám na Facebook.

Odporúčané peelingy

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 457