Obľúbené produkty

Ako správne hydratovať pokožku? Moje TOP tipy pre pleť ako rosa

Leto, na ktoré sme celý rok čakali, sa pomaly blíži. Slnko už vykuklo, tráva je zelená a vy sa určite tešíte, ako si urobíte piknik, pôjdete na túru alebo sa okúpete v najbližšom jazere. Počas horúcich letných dní však treba dbať aj o veľmi dôležitý aspekt vášho zdravia: hydratáciu.

Ako správne hydratovať pleť

Leto, na ktoré sme celý rok čakali, sa pomaly blíži. Slnko už vykuklo, tráva je zelená a vy sa určite tešíte, ako si urobíte piknik, pôjdete na túru alebo sa okúpete v najbližšom jazere. Počas horúcich letných dní však treba dbať aj o veľmi dôležitý aspekt vášho zdravia: hydratáciu.

Ako už určite viete, telo je zo 60% tvorené vodou, a dostatočná hydratácia je tak kľúčová pre jeho správne fungovanie. Konzumovaná voda optimalizuje krvný tlak, reguluje telesnú teplotu, zvlhčuje kĺby, odvádza odpad z organizmu a pomáha tráveniu. Zvýšenou teplotou ovzdušia a vonkajšími aktivitami sa zvyšuje jej strata, čo je spôsobené potením a vyparovaním, pretože telo sa snaží sa ochladiť.

Ak neprijímame dostatok vody?

Väčšina z nás si spája dehydratáciu (telo opúšťa väčšie množstvo vody, ako prijímame) so svalovými kŕčmi, únavou a extrémnym smädom. Okrem toho existujú aj ďalšie následky nedostatočnej hydratácie, napríklad nedostatočná činnosť mozgu. Ten je zo 73% tvorený vodou, ak jej nemá dostatok (najmä počas vysokých teplôt či cvičenia), trpí pamäť a myslenie. Jedna štúdia, zameraná na mladistvých cvičiacich 90 minút bez vody, dokázala výrazné zmrštenie mozgového tkaniva. Už 2%-ná redukcia váhy vody v tele môže viezť k problémom s krátkodobou pamäťou, pozornosťou a vizuálnym sledovaním.

Medzi iné znaky dehydratácie patrí strata apetítu, suché ústa, mierna zápcha a dočasné závraty. Dobrým meradlom hydratácie organizmu je farba moču. Čím je tmavší, tým viac tekutín vaše telo potrebuje, a to hneď.

Tipy pre správnu hydratáciu

Všetci sme si vedomí dôležitosti hydratácie pre zdravie, ale ako zvýšime príjem vody bez pocitu zaplnenia a častého nutkania bežať na toaletu? Tu je top 9 tipov pre toto leto:

1. Pite dostatočne

Odporúčaná denná dávka vody závisí od hmotnosti, veku a momentálnej aktivity, ale zapamätajme si základné množstvo 8 pohárov denne. Potrebnú dávku v mililitroch si môžete vypočítať aj zo svojej hmotnosti, ktorú vydelíte dvomi. 

2. Pite s chuťou

Vodu si môžete ochutiť limetkou, citrónom, pomarančom, bobuľovitým ovocím alebo uhorkou. Dodáte jej dobrú chuť bez zbytočných cukrov či konzervantov.

3. Pite pred jedlom

Občas nás prepadne pocit hladu a radi si dáme nejaký ten „snack“. Predtým, ako siahnete po zdroji kalórií, vypite trochu vody. Občas si mozog zamení hlad so smädom, preto sa najskôr napite a až keď to nepomôže, siahnite po nejakom jedle.

4. Preferujte vodu

Džúsy, mlieko či bylinné čaje dopomôžu hydratovať organizmus, dokonca aj kofeínové nápoje mierne zvýšia prísun vody. To, po čom telo prahne, je však čistá voda, takže preferujte tento zdroj. Vyhnete sa nepotrebným cukrom, aditívam či kofeínu.

5. Urobte si plán

Ak sa vám zdá nemožné vypiť tých spomínaných 8 pohárov vody denne, vytvorte si pitný plán. Hneď, ako vstanete, vypite približne 1 a pol pohára, vaše telo to po noci ocení. Počas dňa pite vopred stanovené množstvo vody (pred jedlom, pred, počas a po cvičení).

6. Hydratujte sa jedlom

Dobrá správa je, že len 70-80% dennej hydratácie pochádza z vody, zvyšok si dodávame z jedla. Všetky druhy ovocia a zeleniny obsahujú vodu, najviac jej však nájdete v týchto druhoch:

97% vody: uhorky
96% vody: zeler
95% vody: paradajky, reďkovka
93% vody: červená, žltá a zelená paprika
92% vody: karfiol, dyňa červená
91% vody: špenát, jahody, brokolica
90% vody: grapefruit

7. Pred-hydratujte pomocou namočených chia semienok

Superpotravinou, ktorú používali už Aztékovia či Mayovia, sú chia semienka, ktoré sú hydrofilické, čiže absorbujúce vodu (až do 12-násobku svojej váhy). Ak ich konzumujete pred cvičením či dňom stráveným na slnku, pomaly uvoľňujú vodu (ako ich telo trávi) a postupne vás hydratujú. Navyše sú výborným zdrojom omega-3 kyselín a iných živín.

V ponuke je aj super olejček z CHIA od Perricone MD

8. Užívajte probiotiká

Pravdou je, že dobré črevné zdravie vás udrží hydratovaných. Dobré baktérie absorbujú živiny a elektrolyty z jedla a nápojov, silný mikrobióm navyše odpudzuje škodlivé mikróby spôsobujúce dočasné črevné problémy vedúce k dehydratácii. A ako bonus – probiotiká hydratujú aj vašu pokožku! Tieto fakty sú podložené štúdiou na 100 dobrovoľníkoch s vráskavou a suchou pleťou, ktorí po dobu 12 týždňov užívania probiotík zaznamenali redukciu vrások, zvýšenú elasticitu a obsah vody v pokožke na tvári a rukách.

Pri letných horúčavách a nutnej hydratácii nevynechávajte ani svoju pokožku. Je vhodné si ju z času na čas postriekať hydratačnou minerálnou vodou, nestačí to však. Treba sa sústrediť aj na hydratáciu tkaniva a nenechať svoju tvár vysušiť vzduchom. Prebytočnú tekutinu stále odsajte papierovou vreckovkou, inak sa vysušeniu pleti nevyhnete.  Skúste probiotické tonikum od Endor.

Užívajte probiotiká zvnútra

Moje tipy pre pleť ako rosa

1. Vyhnite sa drsným mydlám a roztokom 

Repelenty či iné roztoky používané napríklad v záhrade obsahujú chemikálie, ktoré dráždia pokožku a zanechávajú ju suchú a pálivú. Prírodné zvláčňovače a oleje v pokožke sa drsnými mydlami a produktmi s obsahom alkoholu rozpustia. Preto používajte jemné čistiace prípravky so zvláčňovacími vlastnosťami, ktoré sú bez vône a farbív dráždiacich pokožku.

2. Exfoliujte niekoľkokrát do týždňa

Exfoliácia je výborný spôsob na udržanie hydratácie pleti, pretože odstraňuje suché odumreté bunky. Pomáha obnoviť pokožku a umožňuje hlbšiemu preniknutiu zvláčňovacích produktov. Peeling môžete použiť aj na päty a lakte, jemný scrub sa však hodí na celé telo. Exfoliujte 2- až 3-krát týždenne, nie však príliš často, aby ste si pokožku nepoškodili. Prírodný peeling si vyrobíte aj doma, budete naň potrebovať:

½ šálky kokosového oleja

¾ šálky hnedého cukru

½ čajovej lyžičky mandľového extraktu (voliteľné)

Postup: potrebné množstvo kokosového oleja dajte do vhodnej misky a zohrejte asi 20 sekúnd v mikrovlnnej rúre, až kým nebude tekutý. Pridajte cukor a mandľový extrakt a dobre premiešajte. Naneste na celé telo a dobre opláchnite. Kokosový olej hydratuje pokožku, zatiaľ čo cukor odstráni prebytočnú odumretú kožu a zanechá jemnú a hodvábnu pleť.

Ja osobne nemám čas na výrobu peelingov, preto používam píling na báze enzýmov ALGAE PEEL od by Mukk s morskými riasami a probiotikami.Pílingová maska s probiotikami by mukk ALGAE PEEL

3. Zvláčňujte ráno aj večer

Najjednoduchším spôsobom, ako hydratovať pokožku, je aplikovať zvláčňovač. Tvár je nutné hydratovať ráno aj večer, pretože suchá pleť je náchylnejšia na tvorbu vrások a citlivejšia na slnečné poškodenie. Ráno by mal byť zvláčňovač bez obsahu oleja a mať ochranný faktor.

Vyberajte si produkty obsahujúce kyselinu hyalurónovú(hyaluronát sodný), arganový olej, zelený čaj, vitamíny A, C a E, koenzým Q a aloe vera. Vyhýbajte sa výrobkom s obsahom alkoholu a chemikálií. Pre rýchlu a účinnú hydratáciu voľte sérum, ktoré prenikne do pokožky rýchlejšie a ľahšie ako zvláčňovač a poradí si s väčšinou problémov.

Sérum s obsahom retinolu na noc pomáha rýchlejšej obnove buniek a napráva poškodenia spôsobené UV žiarením. Myslite na to, že retinol zvyšuje citlivosť pleti na slnečné žiarenie, preto nikdy nevychádzajte von bez denného krému s UV filtrom. Séra s obsahom vitamínu C poskytnú extra antioxidačnú ochranu, chránia pred vznikom pigmentácii a podporia vzhľad sviežej a pestovanej pleti. Aj tu platí pravidlo, že sérum sa aplikuje vždy na očistenú pleť pod váš obľúbený denný krém s UV filtrom.

Ako si vybrať sérum s retinolom a aká koncentrácia je pre mňa vhodná?

4. Obnovte fotopoškodenia

Fotopoškodenie je spôsobené UV lúčmi, ktoré sú zodpovedné za fotostarnutie zahŕňajúce tmavé škvrny, zhrubnutú pokožku a vrásky. A nezáleží na tom, či ste sa spálili alebo nie. Akonáhle sa slnečné svetlo dostane do kontaktu s pokožkou, poškodzuje ju a môže spôsobiť zápal, produkciu reaktívnych molekúl kyslíka ovplyvňujúcich zdravý bunkový rast a stimuláciu kolagén ničiacich enzýmov. Nezabúdajte preto na opaľovacie prípravky a produkty s obsahom anti-aging zložiek. Zvoľte prípravok s obsahom retinolu, vitamínu C a E. Vhod prídu kapsulky s vitamínom E E5 Monoderma. Kedykoľvek máte potrebu, vytlačíte obsah a aplikujete na suché alebo spálené miesto.

5. Jedzte čerstvé  bobuľovité ovocie

Je jedno, či máte radi čučoriedky, jahody či maliny. Všetky tieto bobule sú výborné pre liečbu suchej pokožky. Obsah vitamínu C a antioxidantov predchádza poškodeniu a zároveň obnovuje bunky. Vhodná je aj šťava z bobuľovitého ovocia, ktorá vás hydratuje zvnútra navonok. Pripravte si smoothie, ktoré je perfektné počas horúcich dní. Do mixéra dajte ½ šálky vanilkového sójového mlieka (alebo iného mlieka podľa vlastného výberu), ½ šálky čerstvých čučoriedok, 1 šálku čerstvých jahôd a 150 gramov netučného vanilkového jogurtu (alebo iného podľa vlastného výberu). Všetko poriadne zmiešajte a vychutnajte.

6. Doplňte vitamín D

Namiesto dlhého vylihovania na slnku si doprajte 15 minútový pobyt, ktorý vám dodá potrebné množstvo vitamínu D. Noste ochranné oblečenie, klobúk a slnečné okuliare a vyberte si opaľovací prípravok s obsahom prírodných minerálov ako kysličník titaničitý či zinočnatý. Vyhýbajte sa produktom plným chemikálií spôsobujúcich podráždenie a iné nežiaduce reakcie. Zvážte doplnok na vnútorné užívanie Heliocare Ultra D

7. Používajte produkty s obsahom aloe vera

Aloe vera je výborné pre liečbu popálenia a udržanie hydratácie, ak sa však používa každodenne. Obsahuje vitamíny C a E, zvláčňuje pokožku a udržiava ju elastickú.

8. Raz do týždňa aplikujte masku na tvár

Aplikácia masky na tvár dodá taktiež potrebnú hydratáciu všetkým vrstvám pokožky, a to už v priebehu niekoľkých minút! Používajte ju však len raz týždenne, inak by mohla pleť naopak vysušiť a podráždiť. Vyberte si takú, ktorá obsahuje uhorku a aloe vera. Ak hľadáte niečo prírodné, môžete si ju vyrobiť aj sami. Budete potrebovať:  

½ veľmi zrelého avokáda

¼ šálky medu

Postu: v miske roztlačte avokádo, pridajte med a dobre premiešajte. Aplikujte na tvár a nechajte 10 minúť vyschnúť. Opláchnite.

9. Jedzte veľa melónov

Dyňa červená, alebo vodný melón, obsahuje likopén, vitamíny A, B a C a citrulín, ktorý zvyšuje kardiovaskulárne zdravie a krvný tok. A lepší tok krvi znamená lepšie vyzerajúcu pokožku!

Užite si leto!

Môj TIP “sendvičový spôsob hydratácie”

Použite obyčajnú vodu (ja milujem tu najlacnejšiu s hamamelisom od Medik8, alebo prebiotické tonikum ENDOR, ale hodí sa aj akákoľvek termálna voda alebo jednoduchá kvetinová voda) a aplikujte ju medzi jednotlivými krokmi starostlivosti o pleť.

Príklad: čistenie > voda > prvá esencia(ak máte) > voda > sérum > voda > hydratácia > voda > pleťový olej

Nielenže to dodá vašej pleti extra hydratáciu, ale vlhkosť tiež pomôže zlepšiť následné vstrebávanie produktov. Kľúčom je pomalý a rovnomerný postup.

Vynikajúci hydratačný krém na nočné použitie, pre suchú, citlivú pleť s obsahom ceramidov Medik8 Advanced night restore

Veľmi účinný zvláčňujúci krém s regeneračnými, vyhladzujúcimi a hydratačnými účinkami na ošetrenie  najmä citlivej a suchej pokožky. Má antioxidačný účinok. Je vhodný na nočné ošetrenie pokožky tváre, krku a dekoltu.

Odporúčané

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451