Obľúbené produkty

6 zázračných účinkov kurkumy na pokožku. Číslo 5 ma prekvapilo!

6 zázračných účinkov kurkumy na pokožku

Kurkuma je nie len základnou ingredienciou pri príprave karí. Táto rastlina pochádza z juhozápadnej Indie a patrí do zázvorovej rodiny. Kurkumové korene – pakorene – sa môžu ošúpané priamo konzumovať alebo vysušiť a následne pomlieť na jemný prášok. Kurkuma je aromatická, s jemným horkastým akcentom a korenistou chuťou. Už viac ako 4.000 rokov zohráva dôležitú úlohu v čínskej ajurvédskej medicíne a lieči ochorenia žalúdka, zlepšuje krvnú cirkuláciu a napomáha hojeniu kožných rán.

Najnovšie štúdie dokázali, že kurkuma má veľký potenciál liečiť a predchádzať mnohým ochoreniam. Kurkumín – jedna z jej najdôležitejších aktívnych zložiek – má protizápalové, antioxidačné, antibakteriálne, protiplesňové a protivírusové účinky. Okrem množstva benefitov pre fyzické a mentálne zdravie má kurkuma ohromujúci efekt na pokožku.

Urýchľuje hojenie

Kurkuma urýchľuje hojenie rán u zvierat aj u ľudí, čo dokazuje výskum vykonaný na ženách po cisárskom reze, z ktorých jedna skupina užívala kurkumu a druhá placebo. Výsledky u prvej skupiny žien boli omnoho lepšie.

Zmierňuje mastnotu pokožky

Olej a maz sú prirodzeným produktom mazových žliaz, ktorý chráni pokožku pred vysúšaním. Nadmerná produkcia mazu však vedie k akné, cystám či iným nepríjemným kožným stavom. Po použití krému s obsahom kurkumy sa podľa jednej štúdie mastnota pokožky zmiernila až o 25 %. Kurkuma totiž obsahuje mastné kyseliny a fytosteroly, ktoré túto nadmernú mastnotu redukujú.

Ochrana proti slnečnému poškodeniu

Slnko vie našej pokožke narobiť skutočne veľké problémy, od vrások, ochabovania, straty elasticity, „pavúčích ciev“ až po nepekné škvrny a diskoloráciu. Niet divu, že je hlavnou príčinou predčasného starnutia pokožky. Nosenie ochranného opaľovacieho prípravku je nevyhnutnosťou, jeho ochranný efekt môže podporiť aj dvakrát denne nanášaný extrakt z kurkumy. Podľa štúdie vykonanej na myšiach dokázal zabrániť prejavom UVB žiarenia, ako sú zhrubnutie pokožky, vrásky, pigmentácia, väčšie cievy a strata elasticity. Radiácia totiž podporuje pôsobenie metaloproteinázy-2 (MMP-2), enzýmu, ktorý ak sa aktivuje, degraduje kolagén medzi vonkajšou a strednou vrstvou pokožky. Kurkuma predchádza slnečnému poškodeniu práve svojou schopnosťou zabrániť zvyšovaniu MMP-2.

Anti-aging ošetrenie

Vedci sú presvedčení o tom, že starnutie nie je predurčený biologický mechanizmus a gény nie sú naprogramované, aby podporovali jeho proces. Gény regulujú metabolizmus, obnovu DNA, systém antioxidantov a úmrtie buniek. Signály starnutia odrážajú účinnosť samotného systému. Občas sa vyskytnú poruchy v reprodukcii DNA, čo vedie k akumulácii starších buniek a poškodeniu tkaniva. Poruchy v reprodukcii DNA bývajú najčastejšie spojené s chronickým zápalom vedúcim k proteínovej, bunkovej a orgánovej dysregulácii ako aj k nadbytku voľných radikálov napádajúcich bunky a spojivové tkanivo.

Svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami je kurkuma vhodná na prevenciu znakov starnutia a s ním spojených chorôb, čo je podložené viacerými štúdiami.

Prevencia rakoviny kože

Kurkuma má aj preukázateľné účinky v snahe o prevenciu rakoviny kože a je schopná selektívne zabíjať bunky tumoru a zanechať len tie normálne, nenapadnuté – čo tradičná chemoterapia nedokáže. Taktiež, kurkuma je schopná zastaviť pred-rakovinové štádium, ktoré tak neprejde do rakoviny. Tento efekt bol preukázaný u troch typov rakoviny – melanóm, bazálny bunkový karcinóm a spinocelulárny karcinóm.

Lieči chronické kožné ochorenia

Kurkumín je  efektívny pri zmierňovaní symptómov

  • ekzému,
  • psoriázy,
  • sklerodermy,
  • rosacei a iných kožných ochorení. Bojuje totiž proti zápalu pokožky, ktorý je dôsledkom týchto stavov. Blokuje jav zodpovedajúci za zápal – NF-κB, proteínový komplex zapojený do celulárnej reakcie na externé stimuly ako stres, voľné radikály, UV žiarenie a cytokinéza.
  • Tiež je zodpovedný za reguláciu imunitného systému a jeho reakcie na infekciu.  Príliš aktívny NF-κB vedie k zápalovým a autoimunitným ochoreniam, rakovine, vírusovým infekciám a závislosti.

Kurkumín chráni pokožku podporou produkcie kolagénu a poráža voľné radikály. Zlepšuje tvorbu spojivového tkaniva a krvný tok, čím prispieva k zmierneniu drsnosti, opuchov či podráždenia pokožky.

Ak chcete z kurkumy vyťažiť čo najviac benefitov pre svoju pokožku, tu je zopár ciest, ako ju možno využiť:

Orálne kapsuly

Na trhu dostať výživové doplnky s obsahom kurkumínu v koncentrácii 95 %. Aby bol správne absorbovaný do tela, mal by sa užívať spolu s čiernym korením alebo piperínom. Pri výbere produktu dbajte teda o to, aby obsahoval obe zložky.

Potraviny

Kurkumu môžete ideálne implementovať do vašej stravy a použiť ju pri príprave pokrmov. Obsah kurkumínu v kurkume je v porovnaní s tabletkami nižší, budete ju musieť konzumovať často, aby ste dosiahli podobné výsledky. Odporúčaná denná dávka je 1,5 – 3 g čerstvého koreňa alebo 400 – 600 mg trikrát denne vo forme prášku. Zamiešať ho môžete do smoothie, polievok, humusu, čaju či marinád na mäso. Možností je mnoho. Pri varení vždy pridajte aj čierne korenie alebo zdravé tuky (ako napríklad kokosový olej), aby ste zlepšili absorpciu. Majte tiež na pamäti, že varením sa redukujú jeho liečivé účinky (pri 15 minútach až o 85 %). Preto je vhodné pridávať ho do jedla až po odstavení zo sporáka. Vlastnosti kurkumínu sa degradujú aj pri vystavení svetlu, mali by ste ho teda uchovávať na chladnom, tmavom mieste (nepriehľadná nádoba v chladničke je ideálna).

Topická aplikácia

Ak kurkumu aplikujete priamo na tvár a telo, bude vaša pokožka osviežená a rehydratovaná. Môžete si kúpiť krém s jej obsahom, alebo si ho jednoducho sami vyrobiť. Pripravíte si aj masky, ktoré treba nechať na tvári približne 30 minút vyschnúť a následne opláchnuť.

Maska pre všetky typy pleti – 1 čajová lyžička kurkumového prášku + 1 čajová lyžička medu + 1 čajová lyžička mlieka alebo čistého jogurtu

Maska pre aknóznu pleť – 1 čajová lyžička kurkumového prášku + 1 polievková lyžica cícerového prášku + 1 polievková lyžica citrónovej šťavy + trošku vody

Maska pre mastnú pokožku – ½ čajovej lyžičky kurkumového prášku + 1 polievková lyžica múky + trochu vody

Zvláčňujúci krém – ½ čajovej lyžičky kurkumového prášku + 1 polievková lyžica ružovej vody + 1 polievková lyžica čerstvej smotany

Toner – ⅓ čajovej lyžičky kurkumového prášku + 1 vaječné bielko + 1 polievková lyžica ovsených vločiek

Predtým, ako začnete používať krémy s obsahom kurkumy, je potrebné vás varovať. Kurkuma má tendenciu dočasne vysúšať pokožku. Tento stav sa nevyskytuje u každého, vhodné je však vyskúšať ich najskôr na menšom kúsku pokožky. Ak vám kurkuma zafarbí kožu, odstráňte ju vatovým tampónom alebo použite jemný peeling z cukru a vody. Ak to nepomôže, namočte vatový tampón do vody a zafarbené miesto ním šúchajte – mal by absorbovať žltú farbu. Z oblečenia sa však odstraňuje ťažko, pri manipulácii buďte obzvlášť opatrní.

Sérum s kurkumou od Medik8

Maximalizujte jas pleti a bojujte proti prvým viditeľným známkam starnutia pleti s antioxidačným rozjasňujúcim sérom Super C30 s najsilnejším vitamínom C z portfólia produktov Medik8. Vyhladená a rozžiarená pleť bez vrások a tmavých škvŕn už nebude len obyčajným želaním.

Super C30 dodá pleti chýbajúci objem, vyplní jemné linky a vrásky a obnoví textúru pleti. Ďalšou účinnou látkou je rozjasňujúci extrakt z koreňa kurkumy, ktorý pleť ešte viac revitalizuje a farebne zjednotí.

Starodávna kurkuma patrí do rovnakej rastlinnej rodiny ako zázvor. V Ázii sa po stáročia využíva čoby korenie do jedál, už starovekí lekári ale mali vedomosti o jej liečebných účinkoch. Žiarivo žlté korenie pôsobí proti zápalom a ako antioxidant, organizmu však prináša oveľa viac zdravotných benefitov. Firma Medik8 do svojich produktov aplikuje výhradne unikátny derivát kurkumy, ktorý je schopný blokovať aktivitu enzýmov zodpovedných za vznik nadmernej pigmentácia na koži.

Botanické výťažky z grepu a pelargónií navyšujú antioxidačnú ochranu kože a omladzujúci účinok séra.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 452