Obľúbené produkty

Ako kombinovať retinol a kyseliny?

Retinol a kyseliny sú najlepšími priateľmi všetkých milovníkov starostlivosti o pleť. Tieto zložky, označované aj ako “aktívne látky”, zohrávajú obrovskú úlohu pri dosahovaní krásnej, hladkej pleti bez škvŕn.

Používate ich? Ak nie tak pozor…

Tieto zložky však budete musieť zaraďovať do svojej rutiny postupne a opatrne. Ich nadmerné používanie alebo nesprávna aplikácia môže vašu pleť poškodiť a sťažiť vám dosiahnutie našich cieľov starostlivosti o pleť.

Vďaka tipom uvedeným v tomto článku však budete môcť maximalizovať účinnosť kyselín a retinolov vo svojej rutinnej starostlivosti o pleť ako skúsený profesionál 😊

Aby ste to však dokázali, najprv si vysvetlíme, čo retinol a kyseliny pre vašu pleť robia. To vám pomôže určiť, ktoré zložky sú najlepšie pre váš konkrétny typ pleti, keď budete vymýšľať nový režim pre starostlivosť o vašu pleť.

Aký je rozdiel medzi retinolom a kyselinami?

Retinol: Kráľ v látkach proti starnutiu

Prvý krát čítate môj článok? Tak pre vás to napíšem ešte raz: Retinol je derivát vitamínu A, ktorý sa bežne používa v starostlivosti o pleť. Vitamín A je účinnou látkou, ktorá sa používa v mnohých produktoch proti starnutiu a obnovuje vzhľad vašej pleti tým, že stimuluje tvorbu nových kožných buniek.

Či už chcete ošetriť poškodenie spôsobené slnkom, hyperpigmentáciu, jemné vrásky alebo jazvy po akné, táto účinná látka sa postará o starostlivosť pod povrchom pokožky.

Výsledok? Zdravá pleť, ktorá vyzerá hladšie, zdravšie a mladšie.

Ale o tomto som sa ešte nezmienila.

Ak plánujete pridať túto účinnú látku do svojej starostlivosti o pleť, budete musieť vedieť rozlíšiť retinol a retinoidný produkt, čo sú dva termíny, ktoré sa často používajú v odvetví starostlivosti o pleť. Retinol sa zvyčajne vzťahuje na výrobky dostupné bez lekárskeho predpisu, zatiaľ čo retinoidysilnejšie prípravky, ktoré sú zvyčajne dostupné len na lekársky predpis. Ešte viac o retinole tu.

Retinoidy od miernych až po silné – retinyl palmitát, retinol, retinaldehyd, tretinoín (retin A)

Retinoidy od miernych až po silné - retinyl palmitát, retinol, retinaldehyd, tretinoín (retin A)

Zvážte tieto retinoidy:

Kyseliny: Čo sú AHA a BHA?

Kyseliny exfoliujú povrch pokožky a odstraňujú odumreté kožné bunky, aby odhalili žiarivú pokožku pod nimi. Vďaka ich jedinečnej molekulárnej štruktúre a vlastnostiam bude každá z nich najlepšie fungovať na rôzne typy pleti a problémy.

Do skupiny AHA (alfa-hydroxykyseliny) patria silné kyseliny, ako sú glykolová, mliečna a mandľová, ktoré uvoľňujú vrchnú vrstvu pokožky. Pomáhajú vyhladiť všetky nerovnosti textúry a podporujú aj produkciu kolagénu. 

AHA látky dodávajú pokožke vlhkosť, takže sú skvelou voľbou pre ľudí so suchou alebo poškodenou pokožkou.

Kyselina salicylová pritom tvorí jedinú BHA (beta hydroxykyselinu) používanú v starostlivosti o pleť. Táto zložka sa dostáva hlboko do pórov a odstraňuje odumreté kožné bunky a nahromadený olej vo vnútri. Vďaka protizápalovým vlastnostiam kyseliny salicylovej je ideálna aj pre typy pleti so sklonom k akné. Viac o kyselinách tu.

Zvážte tieto produkty:

Môžem používať retinol a kyseliny súčasne?

Retinol a kyseliny ponúkajú širokú škálu výhod, preto je logické, že ich chcete do svojej starostlivosti o pleť zaradiť čo najviac.

Nezabudnite však: účinné látky sú silné. Príliš rýchle zavedenie príliš veľkého počtu produktov môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Koniec koncov, retinoly a kyseliny majú vysoký faktor podráždenia, keď sa používajú samostatne.

Ak ich skombinujete v rámci jednej rutiny, vaša pleť sa môže zapáliť a byť citlivá. V najhoršom prípade si dokonca môžete spôsobiť mierne chemické popáleniny.

Nemajte však obavy. Určite je možné používať kyseliny a retinol bez toho, aby ste svojej pleti uškodili. Čítajte ďalej a dozviete sa štyri tipy, ako bezpečne pridať aktívne zložky do svojej rutinnej starostlivosti o pleť.

Ako používať retinol a kyseliny v starostlivosti o pleť?

1. Nové produkty zavádzajte do svojej rutiny postupne.

Vaša pleť bude obzvlášť citlivá na všetky nové zložky alebo prípravky, ktoré pridáte do svojej rutiny, preto ich nezabudnite zavádzať v priebehu niekoľkých týždňov. 

Nové produkty aplikujte raz alebo dvakrát týždenne, aby ste najprv zistili, ako na ne vaša pleť reaguje. Keď budete s istotou vedieť, že vaša pleť na ne nebude reagovať negatívne, môžete ich začať používať častejšie.

Ak sa obávate citlivosti svojej pleti, môžete tiež najprv naniesť vrstvu tonika bez obsahu kyselín a až potom naň navrstviť kyselinu alebo retinol. Tonikum pôsobí ako ochranná bariéra medzi vašou pokožkou a aktívnou zložkou.

2. Skúste používať aktívne látky striedavo počas jednotlivých nocí.

Ak s aktívnymi látkami ešte len začínate alebo máte citlivú pleť, vyskúšajte najprv túto metódu. Používanie aktívnych zložiek len v nočnej rutine umožní vašej pleti oddýchnuť si počas dňa.

Môžete napríklad jeden večer striedavo používať svoj obľúbený produkt s kyselinou glykolovou a na druhý večer nový krém s retinolom. Môžete tiež používať retinol dve noci po sebe a tretí deň ho vymeniť za kyselinu alebo naopak.

Ak vaša zostava aktívnych látok obsahuje výrobok so silnejším zložením, možno budete zvážite vynechanie aktívnych látok na nasledujúci deň po jeho použití. Znížite tak pravdepodobnosť podráždenia pokožky.

Skúste metódu SKIN CYCLING

3. Ráno použite kyseliny a večer retinol.

Keď si vaša pleť vybuduje toleranciu a ste pripravení zvýšiť svoju rutinnú starostlivosť, môžete ráno použiť kyseliny a na noc zostať pri retinole. Vyhnite sa používaniu retinolových produktov počas dňa. Prípravky s vitamínom A majú tendenciu rozkladať sa na slnečnom svetle, čo znižuje ich účinnosť.

Táto metóda spôsobí, že vaša pokožka bude citlivejšia na poškodenie slnkom, preto sa každý deň natierajte opaľovacím krémom, ak tak ešte nerobíte.

4. Dbajte na to, aby vaša pokožka zostala hydratovaná.

Kyseliny a retinoly sú známe tým, že vysušujú pokožku, preto budete chcieť hydratovať pokožku každé ráno a večer.

Zvážte pridanie produktov s vysokým obsahom kyseliny hyalurónovej do svojho denného režimu. Táto superhviezdna zložka si vo vode uchováva až 1 000-násobok svojej molekulovej hmotnosti, čo znamená, že všetka vlhkosť sa dostáva priamo do vašej pokožky.

Len sa uistite, že ste si pred použitím kyseliny hyalurónovej tvár pokropili vodou – inak vám namiesto toho z pokožky vytiahne vlhkosť. Hydr8 B5 od Medik8 bude tou správnou voľbou.

Pridajte jednu až dve vrstvy svojho obľúbeného hydratačného krému, aby ste všetku túto hydratáciu uzavreli, a môžete začať.

Ako upokojiť podráždenú pleť?

Ak sa vám predsa len podráždi pokožka, stáva sa to, keď experimentujeme s novými účinnými látkami. Je to tak. Ak sa vám to stane, nebojte sa – stáva sa to aj skúsenejším a dosť často 😊

U väčšiny ľudí podráždená pokožka sčervená a môže byť citlivá alebo suchá na dotyk. Ak pri aplikácii svojich bežných prípravkov pociťujete bolestivé mravčenie, je to ďalší znak toho, že vaša pokožka možno potrebuje trochu starostlivosti.

Našťastie, niekoľko jednoduchých krokov výrazne pomôže obnoviť hydratačnú bariéru vašej pokožky.

  1. Keď vidíte známky podráždenia, starostlivosť o vašu pokožku je prioritou číslo jeden. To znamená, že odstráňte všetky účinné látky zo svojho režimu, kým sa vaša pleť nezlepší. Nepoužívajte žiadne produkty, ktoré by mohli vašu pleť ešte viac zhoršiť.
  2. Namiesto toho sa sústreďte na pridanie hydratačných a upokojujúcich produktov do svojej rutiny. Hydratačné séra alebo čistiace prípravky s kyselinou hyalurónovou, ceramidmi alebo glycerínom tu dokážu zázraky. Kombinácia ceramidov, cholesterolu a mastných kyselín pomôže napraviť a regulovať hladinu vlhkosti vašej pokožky.
  3. A samozrejme, neuškodí ani každodenné pitie veľkého množstva vody. Keď sa vaša pleť úplne zahojí, pomaly zaraďte späť do svojej rutiny aktívne látky.

Pri starostlivosti o pleť neexistuje jedna osvedčená metóda, ktorá by fungovala na každého. Každý má iný typ pleti, iné problémy a iný rozpočet, čo sa odrazí aj na produktoch vo vašom repertoári.

Experimentujte s rôznymi produktmi a rôznymi spôsobmi aplikácie, kým nenájdete taký postup a produkt, ktorý vám bude vyhovovať. Keď si osvojíte základný režim, môžete začať používať nové produkty a neustále zlepšovať základnú starostlivosť o pleť. Vaša pleť sa vám za to poďakuje.

Nie ste si isté, kde začať? Žiadny problém…

Opýtajte sa ma a zistite, aké účinné látky sú najvhodnejšie pre váš jedinečný typ pleti.

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451