Obľúbené produkty

Ako zatočiť s neželanou pigmentáciou pokožky. Vyhnite sa škvrnám toto leto!

Ideálnym módnym doplnkom najmä v lete je žiarivá a bezchybná pokožka. Pre mnohé z nás je však toto krásne slnečné obdobie príčinou neželanej pigmentácie a škvrnitosti. Jej prevencia je oveľa jednoduchšia ako samotná liečba, preto by ste jej mali venovať dostatočnú pozornosť.

Ako zatočiť s neželanou pigmentáciou pokožky

Ideálnym módnym doplnkom najmä v lete je žiarivá a bezchybná pokožka. Pre mnohé z nás je však toto krásne slnečné obdobie príčinou neželanej pigmentácie a škvrnitosti. Jej prevencia je oveľa jednoduchšia ako samotná liečba, preto by ste jej mali venovať dostatočnú pozornosť.

Čo spôsobuje pigmentáciu pokožky?

Existuje mnoho rôznych druhov kožnej pigmentácie (vrátane jaziev po akné, bradavíc a hormonálnej pigmentácie). V lete je však aktuálne najmä pigmentácia spôsobená slnečným žiarením, pred ktorou by ste sa mali mať obzvlášť na pozore. Na tele sa prejavuje vo forme stareckých škvŕn, pred-rakovinových slnečných škvŕn a znamienok (benígnych či malígnych) a vzniká vtedy, keď UVA a UVB lúče preniknú pokožkou. Aby ste sa vystavili jej riziku, nemusíte zotrvať na slnku dlhé hodiny. UVA lúče dokážu dokonca preniknúť aj okenným sklom.

HELLIOCARE COLOR 360 MINIMALIZUJE PIGMENTÁCIE

Každodenná tónovaná ochrana, gél+ make-up v jednom, chráni pokožku pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia, pred starnutím pleti, slnečnými alergiami a vznikom hyperpigmentácii. Zároveň pokožku hydratuje, zmatňuje a vďaka tónovaniu prekrýva nedokonalosti pleti. Vhodný pre normálnu až mastnú pleť, ktorá trpí nedokonalosťami či sklonom k akné. Ideálny pre fototyp II – IV.

Veľmi vysoká širokospektrálna fotoimunoprotekcia s unikátnou bezolejovou, matnou textúrou. Jedná sa o kombináciu inovatívnych filtrov a Bioshield systému, ktoré poskytujú komplexnú a maximálnu ochranu pred UVB,UVA slnečným žiarením, pred viditeľným a infračerveným svetlom. Obohatené o Fernblock, so silnou antioxidačnou a reparačnou aktivitu a ochranou pokožky pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Minimalizuje vznik hyperpigmentácii, spomaľuje proces starnutia pleti a redukuje prejavy slnečnej alergie. Gél+ make-up v jednom, pokožku zanecháva jemnú, hladkú a zmatnenú. Pleť hydratuje a prekrýva jej nedokonalosti. Redukuje tvorbu kožného mazu, neupcháva póry, čím bráni vzniku nedokonalostí, príp. akné.

Kto je náchylný na pigmentáciu?

Pigmentácia žiaľ nediskriminuje. Náchylnejšie sú samozrejme svetlejšie typy pokožky, chrániť sa však musí každý. Pigmentácia sa vyskytuje, keď melanín (kožné bunky zodpovedné za farbu a tón pleti) zadržiava pigment vo viditeľných vrstvách pokožky v nejednotných škvrnách. Dôvodom môže byť aj genetická predispozícia, hormóny, stres a kožné poškodenia, najčastejším faktorom je však už spomínané slnko. Keďže je náročná na liečbu, nikdy, naozaj nikdy nezabúdajte na prevenciu. Ak nie je zapríčinená vnútornými telesnými faktormi (kedy je potrebné navštíviť špecialistu), pomôžu vám nasledujúce tipy:

Opaľovacie prípravky

Neexistuje výhovorka na to, že nepoužívate opaľovacie prípravky.  Ochranný denný krém s UV filtrom je tým najsilnejším antiage prípravkom.  Ten treba nanášať každodenne, nie len počas vylihovania na pláži. Ochránite sa tak pred vráskami, pigmentáciou a rizikom rakoviny kože. Ak sa pravidelne nachádzate na slnku počas obedňajších hodín, alebo ste absolvovali procedúru, ktorá zanechala vašu pleť citlivou, mal by váš opaľovací prípravok obsahovať kysličník zinočnatý. Ten fyzicky blokuje UV lúče a výborne lieči a upokojuje pokožku. Ak máte citlivú pokožku, vyhnite sa chemickým zložkám v opaľovacích produktoch, ktoré síce absorbujú UV lúče, často však pôsobia dráždivo.

Pri voľbe správneho opaľovacieho prípravku dbajte na to, aby vás ochránil pred oboma druhmi UV lúčov (UVA aj UVB). Aby ste si zapamätali rozdiel medzi nimi, máme pomôcku za angličtiny: A ako aging (starnutie – hĺbkové prenikanie lúčov ničiacich kolagén a spôsobujúcich rakovinu) a B ako burning (spálenie – prenikanie lúčov stimulujúcich melanín a zvyšujúcich riziko pigmentácie).

MÝTY O UV FILTROCH V KOZMETIKE. CHEMICKÉ VS. FYZIKÁLNE OPAĽOVACIE PRÍPRAVKY: NAOZAJ SÚ ŠKODLIVÉ?

Zosvetľovanie pokožky a exfoliácia

Kombinácia zosvetľujúcich sér a exfoliantov dramaticky redukuje pigmentáciu a preventívne pôsobí proti jej opätovnému výskytu.

Populárnymi zosvetľujúcimi zložkami sú

Tie blokujú melanín pri tvorbe pigmentu a zvyšujú produkciu novej generácie buniek. Sérum s vitamínom C nanášajte vždy ráno pod váš ochranný denný krém. Podporí to produkciu kolagénu, zabráni tvorbe pigmentácii a zlepší antioxidačnú schopnosť pokožky chrániť sa pred poškodením UV lúčmi.

Vyhnite sa zápalu

Pozápalová pigmentácia sa vyskytuje po ošetreniach ako laserová terapia či odstraňovanie ochlpenia pomocou vosku. Pokožku po takýchto zákrokoch chráňte pred slnkom a udržiavajte v chlade minimálne 2 týždne. Počas regenerácie môže totiž dôjsť k ďalšiemu poškodeniu či podráždeniu a následnej tvorbe melanocytov a ďalšej pigmentácie. Ak máte v oblasti čela, líc či vrchnej pery tmavšie miesta, môžete trpieť melazmou, často nazývanou „tehotenská maska“. Tá by mala byť liečená výhradne špecialistom, ktorý vám predpíše hormonálnu liečbu, laser alebo silnú exfoliáciu s vysokou koncentráciou látok blokujúcich melanín v snahe o tvorbu pigmentu. Vyhnite sa pohybu na slnku, pretože ak sa pigmentácia objaví raz, bude vás pravdepodobne prenasledovať stále.

Noste klobúky a tienidlá

Ak máte sklony k pigmentácii, zamerajte pozornosť na veľké klobúky a tienidlá, ktoré nie len že ochránia vašu pokožku, pôsobia tiež módne a štýlovo.

Odporúčam tieto ochranné prostriedky. Obsahujú bezpečné filtre a neobsahujú škodlivé sulfáty. Širokospektrálne filtre ochránia pokožku aj pred škodlivým infračerveným žiarením.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451