Obľúbené produkty

Probiotiká a menopauza? Priberanie, návaly, osteoporóza?

„Probiotiká môžu pomôcť zmierniť príznaky menopauzy a regulovať telesnú hmotnosť.“ Túto vetu som si nedávno prečítala v jednom zahraničnom článku.

Môžu probiotiká pomôcť zvládnuť príznaky menopauzy?

Nedalo mi to, pretože viem, že mnohé ženy trápi menopauza, už bohužiaľ aj mňa a preto som zisťovala o tejto téme relevatné informácie. Výsledok si môžete prečítať v tomto článku. 

Čo je menopauza?

Menopauza je obdobie posledného prirodzeného menštruačného krvácania a je jedným zo 4 období klimaktéria (Premenopauza, Perimenopauza, Menopauza, Postmenopauza). 

Niektoré ženy si ani nevšimnú, že prechádzajú menopauzou. Ach, štastné to osoby…Pre niektoré z vás to môže byť náročným obdobím a môžu pociťovať veľké návaly horúčavy, nočné potenie a ďalšie príznaky spolu s fyzickými zmenami, ako je napríklad nárast telesnej hmotnosti. Voila, mám všetko:(

Takéto príznaky menopauzy môžu trvať aj niekoľko rokov a keď ustúpia, môžete mať pocit, že ste dosiahli koniec menopauzy. Vstup do postmenopauzálnej fázy však môže priniesť aj ďalšie zdravotné riziká, ako je osteoporóza alebo srdcové ochorenia

Tak teda, čo pomáha zlepšiť príznaky menopauzy? Ako zvládnuť príznaky menopauzy? Čo sa deje v našom tele počas klimaktéria? Uvedomujem si, že edukácia a komunikovanie tejto témy je veľmi dôležité a nesmie to byť tabu téma, pretože sa to týka každej z nás. V článku si prečítajte, čo by ste o menopauze mali vedieť a ako si môžeme pomôcť.

Prečo vznikajú návaly tepla a nočné potenie?

Pretože hypotalamus v mozgu reguluje náš hormonálny systém a telesnú teplotu. Zníženie produkcie estrogénov počas menopauzy môže ovplyvniť činnosť vášho hypotalamu tak, že začne pracovať inak, čo vedie k vazomotorickým príznakom. Vazomotorické príznaky sa objavujú, keď sa náhle zmení veľkosť vašich ciev, čo má za následok vyššiu telesnú teplotu. Tieto účinky sú všeobecne známe ako návaly horúčavy a nočné potenie.

V čom môžu pomôcť probiotiká? Jedna menšia štúdia z roku 2017 zahŕňajúca 62 žien naznačuje, že konzumácia probiotík spolu s doplnkami stravy, ako je červená ďatelina, môže pomôcť znížiť vazomotorické príznaky. Červená ďatelina je druh strukoviny a obsahuje izoflavón, látku, ktorá pôsobí podobne ako estrogén. Hoci sa červená ďatelina predáva ako extrakt na zníženie menopauzálnych príznakov, jej účinnosť pri ich liečbe zostáva ešte nejasná. Za vyskúšanie určite stojí aj keď je potrebných viac štúdií.

Kvalita spánku a zlepšenie nálady počas menopauzy

Tak o tom by som mohla napísať knihu. Môj spánok posledné 2 roky= tragédia.

Predpokladá sa, že črevá a mozog spolu komunikujú prostredníctvom nervového, imunitného a endokrinného systému. Druhy prospešných baktérií prítomných v črevách môžu dokonca ovplyvňovať vašu náladu. Zmeny nálady, návaly tepla a nočné potenie sú príznaky menopauzy, ktoré môžu narúšať váš spánok.

Prehľad štúdií z roku 2020 zistil súvislosť medzi probiotickými baktériami a kvalitou spánku a zlepšením nálady u ľudí, ktorí pociťovali úzkosť a depresiu.

Vaginálne infekcie a menopauza

Vagína funguje ako bariéra, ktorá zabraňuje škodlivým baktériám spôsobiť infekciu. Pred menopauzou, estrogén podporuje kolonizáciu laktobacilov, druhu prospešných baktérií vo vagíne. Laktobacily pomáhajú udržiavať nižšiu hladinu vaginálneho pH, čím sa znižuje riziko vaginálnych infekcií. Nedostatočná produkcia estrogénu počas menopauzy a po menopauze môže zvýšiť vaginálnu hladinu pH, čo umožňuje rast škodlivých baktérií, ako sú Enterobacter, Escherichia coli, Candida a Gardnerella a to nechceme, pretože tieto baktérie môžu zvýšiť riziko vaginálnych infekcií.

Predpokladá sa, že používanie probiotík samostatne alebo v kombinácii s antimikrobiálnymi liekmi môže pomôcť predchádzať vaginálnym infekciám a príznakom s nimi súvisiacim, ako sú zmeny vaginálneho výtoku a nezvyčajný zápach.

Osteoporóza 

Estrogén zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní pevnosti kostí a pokles produkcie estrogénu môže zvýšiť riziko vzniku osteoporózy. Úlohu zohráva aj váš vek, pohlavie, pôvod a celkový zdravotný stav. V celosvetovom meradle je 1 z 3 žien starších ako 50 rokov ohrozená zlomeninami spôsobenými osteoporózou. Nefajčiť a doplňovať si do tela vápnik a vitamín D môže pomôcť spomaliť úbytok kostnej hmoty.

V prehľade štúdií z roku 2021 sa zistilo, že zaradenie probiotík môže pomôcť zvýšiť hustotu kostných minerálov v bedrovej časti chrbtice u ľudí po menopauze.

Priberanie a úbytok hmotnosti v menopauze

Tak z toho ma ide poraziť fakt. Robíte všetko rovnako, aj dobre a napriek tomu sa brušný tuk lepí ostošesť.

Prírastok na váhe je bežný v perimenopauze a menopauze, pretože dochádza k postupnému poklesu produkcie estrogénov a funkcie vaječníkov. V tomto období je typický úbytok svalovej hmoty a prerozdelenie telesného tuku, pričom viac tuku sa hromadí v oblasti brucha. No, ale viac tuku v oblasti pása môže zvýšiť riziko inzulínovej rezistencie a dyslipidémie.

Nedostatok pohybu a strava s vysokým obsahom tuku, soli a cukru môžu tiež prispievať k nárastu hmotnosti, hromadeniu tuku v oblasti brucha a riziku kardiovaskulárnych a metabolických ochorení. Okrem toho stres vyvolaný menopauzou môže vyvolať emočné stravovanie, ktoré môže prispieť k priberaniu na váhe.

Výskum naznačuje, že zloženie baktérií v hrubom čreve by mohlo prispievať k metabolickým ochoreniam. Ľudia s nadváhou alebo obezitou môžu byť náchylnejší na zápaly, inzulínovú rezistenciu a hromadenie tuku. Predpokladá sa, že niektoré kmene probiotík zlepšujú zdravie sliznice čreva tým, že znižujú zápal a znižujú riziko obezity a iných chronických ochorení. Konkrétne probiotiká môžu podporovať chudnutie zvýšením obsahu mastných kyselín s krátkym reťazcom, zvýšením počtu prospešných baktérií, znížením zápalu a ukladania tuku a zlepšením citlivosti na inzulín.

Z prehľadu štúdií z roku 2017 vyplýva, že krátkodobá suplementácia probiotikami – trvajúca menej ako 12 týždňov – môže prispieť k miernemu zníženiu telesnej hmotnosti, indexu telesnej hmotnosti a percenta telesného tuku.

Väčšina výskumov o probiotikách a chudnutí sa však týkala iba malých skupín účastníkov a skúmala len účastníkov, ktorí mali nadváhu alebo obezitu. Na lepšie pochopenie potenciálnej úlohy probiotík pri chudnutí je potrebný ďalší výskum.

Vrásky a suchá pleť

O tom som písala už niekoľkokrát. Štúdie ukazujú spojitosť s tenkým črevom a kvalitou pokožky. Ak si pamätáte, vždy keď radíme čo na suchú pleť, radím nasadiť probiotiká ako prvé. Účinok sa dostavuje pomerne rýchlo.

Ale tu existuje pár produktov s probiotikami, ktoré aplikujete topicky, pripájam môj TOP výber

Vedľajšie účinky probiotík, ktoré treba zvážiť

Probiotiká môžete prijímať konzumáciou fermentovaných potravín, ako sú jogurt, kefír, kyslá kapusta, kimči a kombucha, alebo môžete užívať probiotické doplnky stravy. Potraviny s prirodzene sa vyskytujúcimi probiotikami sú všeobecne dobre znášané, ak sa konzumujú s mierou.

Hoci probiotické doplnky môžu mať o niečo častejšie vedľajšie účinky, tieto účinky sú zvyčajne mierne a zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Pomalé začatie s nízkou dávkou a postupné zvyšovanie dávky v priebehu času môže pomôcť znížiť riziko vedľajších účinkov.

Dočasné vedľajšie účinky môžu zahŕňať: plynatosť, nadúvanie, zápcha, zvýšený smäd a bolesť hlavy. Ak vaše príznaky pretrvávajú dlhšie alebo sa časom zhoršujú, prestaňte probiotiká používať a poraďte sa so svojím lekárom.

Aké probiotiká užívať?

Konzumácia probiotík môže pomôcť zmierniť príznaky menopauzy tým, že vyváži jedinečný mikrobióm škodlivých a zdraviu prospešných baktérií vo vašom tele. 

Bifidobacterium animalis je druh baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú vo vašom hrubom čreve. Doplnenie stravy o tento typ baktérií môže znížiť množstvo brušného tuku, ktorý je jedným z kľúčových faktorov spojených s metabolickými poruchami.

Lactobacillus gasseri je typ baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú vo vagíne. Štúdie na hlodavcoch preukázali účinky na zníženie hmotnosti pri užívaní Lactobacillus gasseri.

Ak si vyberáte potraviny s probiotikami, ako sú jogurty a kefír, prečítajte si zloženie potravín a uistite sa, že obsahujú živé baktérie.  Synbiotiká, teda zmes prebiotík a probiotík, môžu tiež podporovať chudnutie a protizápalové funkcie. 

Záver

Poviem to takto. Probiotiká môžu regulovať telesnú hmotnosť, ale ich účinnosť zostáva naďalej kontroverzná. Samotná konzumácia probiotík nevedie k zníženiu hmotnosti počas perimenopauzy, menopauzy ani postmenopauzy. Niektoré výskumy naznačujú, že probiotiká môžu pomôcť zmierniť príznaky menopauzy. Na preskúmanie a podporu zdravotných prínosov spojených s užívaním probiotík počas rôznych fáz menopauzy je potrebný ďalší výskum. 

Na základe týchto informácií, som sa rozhodla zaradiť do mojej ponuky dve probiotiká s prebiotikami (synbiotiká), ktoré samozrejme prežijú prechod cez žalúdočnú kyselinu a tak sa dostanú na správne miesto vo vašom tele. Probiotiká MICROBIOME THERAPY a Probiotiká pre ženy PROBIO WOMAN THERAPY. Konrétne zloženie a na čo sú vhodné si môžete prečítať po kliknutí na ich názvy.

Neustále pre vás monitorujem oblasť zdravia, starostlivosť o pleť a doplnky výživy, baví ma to.😊 Prinášam vám novinky, s ktorými mám dobrú skúsenosť. Vždy sa vám snažím priniesť aktuálne informácie, keď sa objavia novinky, aby ste boli v obraze.😊

Konzumujete probiotiká alebo by ste chceli začať? Máte otázku? Napíšte mi do komentára.

Iveta

A ešte finálne odporúčanie produktov a pridať sa môžete aj k nám na Facebook.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451