Pri nákupe produktov ANNA BRANDEJS nad 120 eur z radu pre pleť a vlasy získate tonikum s kyselinou hyalurónovou v hodnote 38 eur zdarma.
Prehnali ste to v lete so slniečkom? 20 tipov na obnovu slnkom poškodenej pokožky
Takmer každý má rád svetlo a teplo prameniace zo slnečných lúčov. Nadmerné vystavovanie sa slnku však môže značne a vážne poškodiť našu pokožku. Horúce lúče dokážu stenčiť vrstvu prirodzených lubrikačných olejov na pokožke a vysušiť ju, ak nie je dostatočne chránená. UV žiarenie môže navyše viezť k dlhodobým zmenám v štruktúre pokožky.
Pokožku môžeme ochrániť pomocou externých opatrení ako opaľovací prostriedok, slnečné okuliare, široký klobúk či dlhé oblečenie. Podobný účinok však majú aj niektoré potraviny, ktoré dokážu obnoviť slnkom poškodenú pokožku. Postupne si ich predstavíme.
Ako napraviť škody spôsobené UV lúčmi?
Vitamín C
Vitamín C revitalizuje pokožku, zabraňuje predčasnému starnutiu znížením vplyvu voľných radikálov, ktoré poškodzujú kolagénové zásoby. Navyše redukuje pigmentáciu, pretože potláča produkciu melanínu. Ideálne je používanie vitamínu C vo forme séra. Odporúčam Sérum s obsahom 7% vitamínu C od Medik8
Kokosový olej
Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, a tým pokožku vyživuje, zvláčňuje a obnovuje. Vitamín E v kokosovom oleji pôsobí ako antioxidant a redukuje zápal. Je ľahký, dobre sa vstrebáva a prináša výsledok už po niekoľkých dňoch.
Postup: Do misky vložte adekvátne množstvo extra panenského kokosového oleja.
Jemne ho zohrejte v mikrovlnnej rúre.
Natrite na postihnuté miesto a jemne masírujte.
Opakujte trikrát denne.
Ricínový olej
Ricínový olej sa používa v medicíne už stáročia a je výborný na zápchu, menštruačnú nepravidelnosť či svalové napätie. Nikdy ho však neužívajte vnútorne a nenatierajte ním poškodenú pokožku. Vyhnúť by sa mu mali aj tehotné a dojčiace ženy.
Aplikovať ho môžete priamo na tmavé fľaky a následne rozotrieť na celú pokožku. Olej nechajte pôsobiť 45 až 50 minút, výsledky sa dostavia o 4 až 6 týždňov.
Lepší účinok dosiahnete, ak naň položíte niečo teplé. Na natreté miesto dajte čistý uterák a naň položte hrejivú podložku či fľašu s horúcou vodou. Ideálny čas na túto procedúru je večer, kedy si v kľude čítate knihu či pozeráte televízor.
Antioxidanty
Antioxidanty by sa mali nachádzať v každom produkte starostlivosti o pleť a v každom jedle, aby pôsobili ako prevencia pred poškodením spôsobeným slnkom. Okrem toho, že pokožke dodajú potrebné živiny, chránia kolagén a elastín. Niektoré druhy ovocia Granátové jablko zase ochráni pokožku pred UV žiarením. Potraviny bohaté na selén, vitamín E a vitamín C obnovujú poškodenú pokožku.
Vitamín A(retinol)
Vitamín A je antioxidant, ktorý pracuje interne aj externe a bojuje proti efektom slnečného žiarenia. Môžete ho aplikovať priamo na pokožku vo forme tekutých kapsúl alebo séra, ktorých obsah vytlačíte na poškodené miesto a jemne rozotriete.
Vitamín A obsahujú aj mnohé oleje a pleťové mlieka. Ak sa jedná o potraviny, výborné je avokádo, ktoré ma vysoký podiel vitamínov E, D a A, olejnaté ryby, syry, vajcia a mlieko. Odporúčam retinolové sérum s obsahom 1% retinolu od Medik8
Pravidelný peeling
Peeling doprajte vašej pokožke denne. Použite buď vhodný prípravok alebo lufu (morskú hubu). Odstránite tak odumreté bunky, ktoré by inak zanechali vašu pleť mdlú a škvrnitú. Nevynechajte ani miesta, na ktorých sa odumretá koža hromadí najviac, a to kolená a lakte.
Pre slnkom poškodenú pokožku je vhodné pripraviť si kúpeľ s dvomi až tromi šálkami ovsa alebo 3/4 šálky sódy na pečenie.
Vhodné je aj zmiešať kurkumový prášok s mliekom v pomere 1:3 a aplikovať priamo na pokožku. Po vyschnutí pleť masírujte krúživými pohybmi, následne dôkladne opláchnite.
Med
Med je prírodné antibiotikum, ktoré výborne zvláčni pokožku. Obsahuje enzým, ktorý obnovuje poškodenú kožu, redukuje zápal a opuchy spôsobené slnkom.
Postup: Postihnuté miesto natrite tenkou vrstvou surového medu, zrýchlite tak liečebný proces a zmiernite bolesť. Aplikáciu opakujte 2 až 3 razy denne po dobu 1 týždňa.
Zjedzte 1 polievkovú lyžicu medu spolu s 1 pohárom teplej vody, a to trikrát denne. Nakopnete svoj imunitný systém a podporíte proces obnovy pokožky. Pravidelná konzumácia medu zlepší celkový stav pokožky a zdravie.
Ovsená múka
Ovsená múka má ukľudňujúci účinok a pomáha tým pokožke pri obnove, redukcii podráždenia a nadobudnutí prirodzenej vláčnosti.
Postup: Naplňte vaňu studenou vodou a pridajte 1 šálku ovsenej múky. Poriadne premiešajte a namočte sa na 30 minút. Telo nechajte po kúpeli prirodzene vyschnúť, vyhnite sa šúchaniu uterákom. Opakujte raz denne až kým neustúpia príznaky poškodenia slnkom.
Iná metóda – uvarte ovsenú múku v dostatočnom množstve vody, aby ste dosiahli tečúcu konzistenciu. Po úplnom vychladnutí aplikujte na poškodenú pokožku, nešúchajte, nechajte pôsobiť 30 minút a opláchnite studenou vodou. Opakujte 2 až 3 razy denne.
Aloe vera gél
Aloe vera gél má protizápalové a ukľudňujúce účinky, znižuje bolesť a urýchľuje obnovu slnkom poškodenej pokožky.
Postup: Z čerstvého listu aloe vera vytlačte gél, ktorý dajte na 30 minút do chladničky.
Aplikujte priamo na pokožku, nechajte prirodzene vyschnúť, aby sa úplne absorboval.
Opakujte 5- až 6-krát denne.
Ak máte problém zohnať čerstvý list aloe vera, gél si môžete kúpiť aj v lekárni.
Citrónová šťava
Šťava z citróna prináša úľavu od pigmentových škvŕn. Treba byť však trpezliví, výsledky sa dostavia pomaly.
Postup: Aplikujte čerstvú šťavu z citróna priamo na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 15 minút. Opláchnite studenou vodou. Opakujte 2- až 3-krát denne, výsledky sa dostavia po 2 mesiacoch. V prípade začervenania počet opakovaní znížte.
Vitamín E
Vitamín E pomáha zvláčniť pokožku a odstrániť škvrny spôsobené slnkom. Vitamín E z kapsule aplikujte priamo na poškodené miesto. Vyskúšajte čistý vitamín E v najúčinnejšej forme (5% tokoferol a 0,3% tokotrienoly). Napomáha redukcii nežiadúcich prejavov rôznych druhov dermatitíd, pôsobí ako prevencia a zároveň redukcia poškodenia kože vplyvom UV žiarenia. Súčasne pomáha uľaviť od svrbenia. Je tiež vysoko efektívnym antioxidantom, chráni pokožku pred oxidačným stresom.
Čierny čaj
Čierny čaj obsahuje antioxidanty, ktoré vás zbavia podráždenia a poškodenia spôsobeného slnečnými lúčmi. Činidlá v ňom obsiahnuté chránia pred UV žiarením a uvoľňujú zápal. Čierny čaj taktiež vyrovnáva hladinu pH kože.
Postup: 2 alebo 3 vrecúška čierneho čaju vylúhujte v horúcej vode pár minút.
Vrecúška vyberte a tekutinu nechajte vychladnúť.
Do čaju namočte čistú tkaninu a aplikujte na postihnuté miesto.
Nechajte úplne vyschnúť, opakujte 3- až 4-krát.
Nie je potrebné pokožku opláchnuť. Opakujte každý deň.
Kiwi
Citrusové ovocie – najmä pomaranče – obsahuje veľa vitamínu C. Množstvo vitamínu C v kiwi je ešte vyššie (127 mg v porovnaní s 80 mg v pomaranči rovnakej váhy). Je teda výborným antioxidantom, ktorý obnovuje slnkom poškodenú pokožku a prinavracia jej pružnosť. Jeho konzumáciou napríklad aj v dezertoch osviežite celé telo počas horúcich letných dní.
Paradajka
Paradajka je bohatá na lykopén, ktorý chráni pokožku pred slnkom. Jedzte ju preto každý deň.
Mandle
Mandle obsahujú veľa vitamínu E, antioxidantu, ktorý obnovuje poškodenú pokožku. Len 30 gramov mandlí pokrýva 45% dennej potreby vitamínu E. Mandle sú tiež bohaté na vlákninu a zdravé tuky, a sú preto ideálnym jedlom pre letný piknik.
Losos
Všetci vieme, že losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Málokto si je však vedomý ich protizápalových účinkov, čím omega-3 mastné kyseliny pomáhajú znížiť citlivosť pokožky na slnko. Chránia ju pred poškodením a voľnými radikálmi.
Zelený čaj
Pitie zeleného čaju zmierňuje negatívne efekty slnečného žiarenia a prispieva k prevencii pred rakovinou kože.