Obľúbené produkty

Ochrana pred slnkom a vitamín D? Bráni SPF jeho tvorbe?

Potrebujete ochranu pred slnkom, rovnako ako vitamín D. Podľa odborníkov môžete mať oboje, bez poškodenia pokožky alebo nedostatku výživy...

Chápem vaše obavy. Potrebujete ochranu pred slnkom rovnako ako vitamín D. Podľa odborníkov môžete mať oboje, bez poškodenia pokožky alebo nedostatku výživy. Dermatológ vám povie, ako na to.

Vitamín D – Prečo ho potrebujeme?

Všetci potrebujeme vitamín D. Urýchľuje rast kostí a bez neho by sme boli vystavení vysokému riziku ochorení, ako je osteoporóza. Vitamín D tiež významne posilňuje imunitný systém a niektorí v lekárskej komunite veria, že môže pomôcť odvrátiť množstvo chorôb, zatiaľ čo nedostatok D môže otvoriť Pandorinu skrinku chorôb.

Keď je vaša pokožka vystavená slnečnému žiareniu, produkuje vitamín D. Slnečné ultrafialové lúče B (UVB) interagujú s proteínom nazývaným 7-DHC v pokožke a premieňajú ho na vitamín D3, aktívnu formu vitamínu D.

Problém je v tom, že príliš veľa ľudí si myslí, že používanie opaľovacích krémov a iných foriem ochrany pred slnkom vedie k nedostatku vitamínu D a že najlepší spôsob, ako získať dostatok vitamínu, je nechránené slnenie. To však môže viesť k celej rade ďalších vážnych problémov. Dovoľte mi ukázať vám, ako môžete mať svoje D a doslova ho zjesť bez toho, aby ste poškodili pokožku, v ktorej sa nachádzate“.

Výhody – vitamín D a riziká nedostatku

Vitamín D pomáha udržiavať vaše kosti silné reguláciou hladiny vápnika. Udržiavanie dostatočného množstva vitamínu je nevyhnutné pre zdravie vašich kostí. Ľudia s nedostatkom vitamínu môžu trpieť príznakmi vrátane bolesti svalov, svalovej slabosti a bolesti kostí. V závažných prípadoch, znížením absorpcie vápnika, môže nedostatok viesť k pomalšiemu rastu, mäknutiu kostí a oslabenej štruktúre kostí, čím sa zvyšuje riziko deformácií kostry, osteoporózy a zlomenín.

„Štúdie nikdy nezistili, že každodenné používanie opaľovacích krémov vedie k nedostatku vitamínu D. V skutočnosti si ľudia, ktorí používajú opaľovací krém denne, dokážu udržať hladinu vitamínu D.“

Výhody ochrany pred slnkom, riziká slnečného žiarenia


Existujú presvedčivé dôkazy o mnohých výhodách ochrany pred slnkom.

Kontrolované štúdie ukázali, že pravidelné používanie širokospektrálneho opaľovacieho krému s SPF 15 alebo vyšším znižuje vaše šance na rozvoj spinocelulárneho karcinómu asi o 40 percent, melanómu o 50 percent a predčasného starnutia pokožky o 24 percent.

Na molekulárnej úrovni bolo dokázané, že slnečné ultrafialové (UV) svetlo poškodzuje bunkovú DNA pokožky a vytvára genetické mutácie, ktoré môžu viesť k rakovine kože. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb USA aj Svetová zdravotnícka organizácia identifikovali slnečné UV žiarenie ako preukázaný ľudský karcinogén, pričom štúdie ho spájajú s približne 90 percentami nemelanómových rakovín kože a asi 86 percentami melanómov, ako aj s predčasným starnutím kože. Okrem toho UV žiarenie poškodzuje oči a môže spôsobiť šedý zákal, rakovinu očných viečok a iné očné rakoviny kože vrátane melanómov.

Skrátka, nechránené vystavovanie sa slnku vás vystavuje riziku mnohých stavov, ktoré môžu trvalo poškodiť vašu pokožku, znetvoriť vás, niekedy dokonca aj zabiť. A pravidelné používanie ochrany pred slnkom môže viesť k tomu, aby sa nič z toho nestalo.

Aká je zdravá hladina vitamínu D?

Požiadajte svojho lekára, aby vám otestoval hladinu vitamínu D. A keď je výsledkom toto číslo..

Menej ako 30: Nedostatok. Porozprávajte sa so svojím lekárom o doplnkoch výživy.

30 až 50: Vo všeobecnosti nedostatočné pre kosti a celkové zdravie.

50 a viac: Adekvátna hladina (ale viac nemusí byť nevyhnutne lepšie).

125 a vyššie: Príliš vysoká (môže mať nepriaznivé účinky).

Vedie používanie opaľovacích krémov k nedostatku vitamínu D?


No a sme pri koreni veci. Opaľovacie krémy s vysokým SPF sú navrhnuté tak, aby odfiltrovali väčšinu slnečného UVB žiarenia, pretože poškodenie UVB je hlavnou príčinou spálenia a môže viesť k rakovine kože. Vlnové dĺžky UVB sú náhodou špecifické vlnové dĺžky, ktoré spúšťajú produkciu vitamínu D v koži.

Napriek tomu klinické štúdie nikdy nezistili, že každodenné používanie opaľovacích krémov vedie k nedostatku vitamínu D. V skutočnosti prevládajúce štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí denne používajú opaľovací krém, si dokážu udržať hladinu vitamínu D.

Jedným z vysvetlení môže byť, že bez ohľadu na to, koľko opaľovacieho krému použijete alebo aký vysoký SPF máte, niektoré slnečné UV lúče dopadnú na vašu pokožku. Opaľovací krém SPF 15 filtruje 93 percent UVB lúčov, SPF 30 97 percent a SPF 50 odfiltruje 98 percent. To ponecháva 2 až 7 percent slnečného UVB dopadajúceho na vašu pokožku, dokonca aj pri opaľovacích krémoch s vysokým SPF. A to vtedy, ak ich dokonale využijete.

Poškodenie skôr, ako to poznáte

Jednoduchá tabletka na prehltnutie. Výživové doplnky predstavujú jednoduchý spôsob, ako zvýšiť hladinu vitamínu D bez poškodenia slnkom. Odporúčam výživový doplnok Heliocare s obsahom vitamínu D.


Pravdou je, že na produkciu vitamínu D telo nepotrebuje veľa slnečného žiarenia. Dokonca aj oddaní zástancovia nechráneného slnenia neodporúčajú viac ako 10 až 15 minút expozície rúk, nôh, brucha a chrbta, dvakrát až trikrát za týždeň, po ktorom nasleduje dobrá ochrana pred slnkom.

Toto malé množstvo expozície produkuje všetok vitamín D, ktorý vaše telo dokáže získať. Potom sa vaše telo automaticky začne zbavovať vitamínu D, aby sa predišlo preťaženiu vitamínu, kedy vám pobyt na slnku neprináša nič iné ako poškodenie slnkom bez akéhokoľvek predpokladaného prínosu.

Ide o to, že aj len tých nechránených 10 alebo 15 minút je oveľa viac než dosť času na to, aby spôsobilo poškodenie DNA, a každý kúsok tohto poškodenia sa počas vášho života sčítava a vytvára stále viac a viac genetických mutácií, ktoré neustále zvyšujú vaše celoživotné riziko rakoviny kože. . Bohužiaľ, tie isté vlnové dĺžky UVB (290-320 nanometrov alebo nm), ktoré nútia telo syntetizovať vitamín D, sú tiež vlnové dĺžky, ktoré spôsobujú spálenie od slnka a genetické mutácie, ktoré môžu viesť k rakovine kože.

Poškodenie DNA

A to nehovoríme o škodách spôsobených dlhovlnným UVA žiarením slnka (320 – 400 nm), kľúčovým UV žiarením, ktoré stojí za predčasným starnutím pokožky, ako aj príčinou rakoviny kože. Štúdia z roku 2015 publikovaná v Science zistila, že poškodenie UVA môže začať na slnku za menej ako minútu. Poškodenie kožných pigmentových buniek (melanocytov) sa v skutočnosti rozvíja aj niekoľko hodín po skončení slnenia. Poškodenie melanocytov môže viesť k melanómu, najsmrteľnejšej forme rakoviny kože.

Rýchly nástup poškodenia DNA a škodlivé kumulatívne účinky vystavenia UVA aj UVB počas nášho života sú dôvodom, prečo veľká väčšina dermatológov odporúča viac ochrany pred slnkom, nie menej. Výbor pre fotobiológiu nadácie Skin Cancer Foundation, nezávislý tím odborníkov na poškodenie UV žiarením a ochranu pred slnkom, odporúča každodenné používanie nielen širokospektrálneho opaľovacieho krému SPF 15+ (UVA-UVB), ale aj iných foriem ochrany pred slnkom, ako je tieň a oblečenie na ochranu pred slnkom vrátane klobúkov so širokým okrajom a slnečných okuliarov s UV filtrom.

Nadácia a lekárska komunita vo všeobecnosti tiež dôrazne varujú pred pokusmi o používanie solárií ako zdroja vitamínu D, pretože je to zbytočné a zároveň nebezpečné. „Keď ležíte vo vnútornom soláriu, ste vystavení primárne UVA,“ hovorí Deborah Sarnoff, MD, klinická profesorka dermatológie na dermatologickom oddelení Ronalda O. Perelmana na NYU School of Medicine v New Yorku. viceprezident Nadácie pre rakovinu kože. “Ale je to UVB, nie UVA, čo pomáha pokožke vytvárať vitamín D, takže zvyšujete riziko rakoviny kože bez toho, aby ste získali nejaký úžitok!”

Lepšie voľby? Ako teda získať vitamín D?

Otázkou je, ak nie z vystavenia UV žiareniu, ako môžete získať dostatok vitamínu D?

V skutočnosti je to celkom jednoduché. Vitamín D môžete získať kombináciou stravy a doplnkov. Dobrým zdrojom sú najmä tučné ryby ako losos, makrela a tuniak. Malé množstvá sú prítomné aj vo vaječných žĺtkoch, hovädzej pečeni a syre.

A mnohé bežné potraviny, ako napríklad mlieko a pomarančový džús, sú obohatené o vitamín D. Je možné, aj keď to nie je jednoduché, zmiešať a zladiť tieto potraviny, aby ste získali dennú dávku 600 medzinárodných jednotiek (IU) odporúčanou Institute of Medicine a The Skin Cancer Foundation pre priemerného človeka vo veku od 1 do 70 rokov.

400 IU sa odporúča pre dojčatá mladšie ako 1 rok a 800 IU sa odporúča pre všetkých starších ľudí 70.) V skutočnosti, ak ste ochotní pre seba urobiť maximum, držte sa za nos a zjedzte lyžicu oleja z treščej pečene, ktorý má pri 1 360 IU viac ako dvojnásobok denného odporúčaného príjmu vitamínu D.

Ak chcete získať najnovšie novinky, pridajte sa k nám na Facebook.

Odporúčané krémy a doplnky výživy, ktoré máme otestované a máme radi

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451