Obľúbené produkty

Fytoceramidy tajomstvo vláčnej a žiarivej pleti

Fytoceramidy sú ceramidy derivované z rastlín. Majú podobnú lipidovú štruktúru ako ceramidy nachádzajúce sa v pokožke a môžu tak doplniť ich zásoby.

Ak ste typ človeka, ktorý si nalieva kolagén do rannej kávy a trávi nedeľné večere gua sha tvárovou masážou, určite vás zaujíma, čo sú to fytoceramidy. Pravdepodobne ich už využívate, ani o tom neviete. Nachádzajú sa totiž v mnohých obľúbených krémoch a sérach na tvár. Napríklad vo vašom obľúbenom Advanced night restore od Medik8. Fytoceramidy sú molekuly tuku derivované z rastlín, ktoré podporujú prirodzenú bariéru pokožky a udržiavajú ju jemnú a vláčnu. Poskytujú pokožke materiál potrebný k vyhladeniu mikrotrhliniek a zapečateniu vlhkosti v jej vnútri.

Chcete mladistvý jas? Zaujímajte sa o to, ako vám môžu pomôcť ceramidy a naštudujte si vedecký výskum o fytoceramidoch a ich začlenení do každodennej rutiny starostlivosti o pleť aj telo.

čo sú to vlastne ceramidy a ako môžu pomôcť našej pokožke.

Ceramidy sú polárne lipidy, kľúčové a prirodzene sa vyskytujúce v kožných bunkách. Vytvárajú bariéru medzi vonkajším prostredím a našim telom, uzatvárajú vláčnosť v pokožke a chránia ju pred poškodením. Ak si predstavujete kožnú bariéru ako tehly a maltu, ceramidy sú práve tou maltou držiacou všetko pokope (reálne to predstavuje 50%). Hrajú obrovskú úlohu v udržiavaní vláčnosti, žiarivosti a mladistvého vzhľadu pokožky. Ak sa chcete dostať na koreň problému so vznikom vrások a suchej pokožky, zvažujte najskôr stratu ceramidov.

Vekom prirodzene prestávame tvoriť toľko ceramidov, ktoré by udržali kožnú bariéru a je to na nás vidieť. Bez tohto potrebného lepidla pleť nedrží pevne pokope a uvoľní cestu toxínom smerom dnu a vláčnosti smerom von. Výsledkom je suchá pokožka, podráždenie a vrásky. Plus mnoho iných kožných problémov, ako psoriáza či ekzém.

ako si zabezpečím viac ceramidov?

Ak ste si položili túto otázku, na rad prichádzajú fytoceramidy. Fytoceramidy sú ceramidy derivované z rastlín. Majú podobnú lipidovú štruktúru ako ceramidy nachádzajúce sa v pokožke a môžu tak doplniť ich zásoby. Zatiaľ čo ceramidy môžete užívať povrchovo, fytoceramidy sa odporúčajú užívať vo forme výživových doplnkov. Takto dodáte svojmu telu nepretržitú dávku ceramidov, ktoré budú prirodzeným spôsobom dopĺňať potrebné zásoby. 

Ak hľadáte zdroj ceramidov v strave, stavte na pšenicu, ryžu a vajcia. Všetky tieto potraviny sú zdrojom ceramidov a ich prekurzorov, sfingolipidov. Avšak treba podotknúť, že ceramidy bývajú len slabo absorbované tráviacim systémom. Ceramosidy senice súhlavnou zložkou  produktu od Anna Brandeis Collagen+11

Nie je dôležité, ako ich získate, akékoľvek pridanie ceramidov do každodennej rutiny starostlivosť o pleť ju pomôže podporiť.

aké výhody ponúkajú fytoceramidy?

Ak túžite po jemnej a žiarivej pokožke (kto by netúžil?), fytoceramidy nesmiete vynechať. Možno to znie príliš dobre, aby to bola pravda, avšak vedecký výskum dokazuje tieto ich vlastnosti:

hydratujú

Ceramidy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pokožke, udržiavajú vláčnosť v jej vnútri. Ich primárnou úlohou je zabraňovať úniku vody. Nie je preto žiadnym prekvapením, že kozmetické firmy začali pridávať fytoceramidy do svojich hydratačných produktov. Ak chcete skutočne maximalizovať zvláčňujúce benefity fytoceramidov, vyskúšajte ich prijímať vnútorne. Jedna štúdia dokázala, že pacienti s klinicky suchou pokožkou zaznamenali 35% zlepšenie hydratácie kože po pravidelnom užívaní oleja s extraktom z pšenice. A nie je ani potrebné čakať príliš dlho na výsledok. Iná štúdia totiž zistila, že výrazné zlepšenie prichádza už o 15 dní.

Či už sa snažíte poraziť už suchú pokožku, alebo sa jej chcete len vyhnúť, zvážte pridanie fytoceramidov do vašej starostlivosti o pleť.

bojujú proti známkam starnutia

Ak chcete účinne bojovať proti vráskam, musíte proaktívne udržiavať integritu pleti.

Dermatologička Kierra Barrová vysvetľuje: „90% viditeľných znakov starnutia vzniká vplyvom slnečného žiarenia, znečistenia vzduchu, fajčenia a stresu.“ Ceramidy bojujú proti škodlivým toxínom z vonkajšieho prostredia a chránia pleť pred poškodením. Podporou ceramidov pomocou fytoceramidového výživového doplnku môže pomôcť podporiť prirodzenú kožnú bariéru, chrániť pleť pred vznikom vrások a iných znakov starnutia. Anti-aging sila fytoceramidov bola preukázaná aj výskumom, ktorý potvrdil zlepšenie hladkosti a elasticity po niekoľkých týždňoch ich používania.

Samozrejme treba upozorniť, že fytoceramidy nie sú magickou fontánou mladosti a vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia. Ak si však udržíte pleť zdravú a hydratovanú čo najdlhšie, dodáte jej mladistvý jas. Odporúčam Skinbooster od slovenskej firmy Kompava

odstraňujú nedostatky pleti

Hormóny nie sú jediným zdrojom vzniku akné a iných nedostatkov pleti – môžu vzniknúť aj vplyvom poklesu hladiny ceramidov. Akné a iné nedokonalosti môžu byť tak výsledkom narušenej kožnej bariéry. Výskumy veria, že slabá kožná bariéra sprevádzaná inými faktormi (nevyvážená strava a stres), môže spôsobiť náhly vznik týchto problémov.

Bežným vedľajším účinkom snahy o odstránenie akné býva suchá pleť. Produkty proti akné zvyknú znížiť hladinu ceramidov, čo vedie k poškodeniu pokožky a ešte väčšiemu problému s akné. Je potrebný hlbší výskum, avšak dermatológovia veria, že fytoceramidové doplnky stravy v kombinácii s inými procedúrami by mohli pomôcť ukončiť tento začarovaný kruh.

koľko fytoceramidov môžem užívať?

Neexistuje žiadne špecifické odporúčanie na dávku fytoceramidov, výskumy najčastejšie spomínajú rozpätie medzi 11 a 70 mg. Ak ste však tehotná, dojčiaca či užívate iné lieky, poraďte sa s lekárom skôr, než začnete užívať akýkoľvek doplnok stravy.

Skinbooster s ceramidmi a elastínom

prečo je jedinečný

Skinbooster s ceramidmi je patentovaný synergický komplex koncentrovaných fytoceramidov a iných lipidov. Ak sa užíva orálne, táto špecifická kombinácia zlepší hydratáciu pleti pri nízkej dennej dávke už o 15 dní.

ako funguje?

Prináša nové ceramidy do pokožky, pomáha uzamknúť vláčnosť a odstrániť nedostatky. 8 z 10 dobrovoľníkov zaznamenalo po 2 mesiacoch užívania tohto výživového doplnku menej napätú pokožku.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451