Obľúbené produkty

Čo dokáže niacínamid s pokožkou. Výsledky štúdie liečby vrások, akné, hyperpigmentácie

Niacínamid má protizápalové účinky a je atraktívnym spôsobom liečby kožných ochorení spôsobených zápalom, ako je napríklad akné.

Čo je niacínamid?

Niacínamid, taktiež nazývaný nikotínamid, je jedna z dvoch hlavných foriem vitamínu B3 (niacín) nachádzajúceho sa v kozmetike (druhá forma je kyselina nikotínová). Pomáha pri liečbe rosacey, akné, pigmentácie a vrások.

Vedci predpokladajú, že niacín (a taktiež niacínamid/nikotínamid) môže byť efektívny vďaka obsahu dvoch dôležitých chemických látok: nicotinamide adenine dinucleotide (NAD+/NADH) a nicotinamide adenine dinucleotide phosphate (NADP+). Obe tieto molekuly sú nevyhnutné pre bunky (vrátane kožných), aby sa mohli správne obnovovať, deliť a fungovať. Mnoho z týchto esenciálnych reakcií by nemohlo nastať bez prítomnosti NAD+, ktoré bunky nedokážu vyrobiť bez niacínamidu.

„Tým, že telu dodáte prekurzor, umožníte mu vytvoriť viac NAD+,“ hovorí John G. Zampella z oddelenia dermatológie Univerzity v New Yorku. To umožní telu absorbovať a neutralizovať voľné radikály.

Voľné radikály sú molekuly, ktoré buď stratili alebo získali extra elektrón, čo ich robí nestabilnými a vysoko reaktívnymi. Vo vyšších dávkach dokážu poškodiť zdravé bunky. Avšak NAD+ pridá nespárovaným voľným radikálom chýbajúci elektrón, takže prestanú zanechávať za sebou nežiaducu spúšť.

Rovnaký benefit dosiahnete pomocou topického aj orálneho niacínamidu. Existuje štúdia dokazujúca, že topický niacínamid dokáže zvýšiť produkciu ceramidov (lipidov, ktoré pomáhajú pokožke udržiavať ochrannú bariéru), čo môže mať pozitívny dopad na redukciu vrások, jemných liniek a udržiavanie kožnej zvláčňujúcej bariéry. Štúdie niacínamidu však nie sú kompletné a vysokokvalitné.

Benefity niacínamidu

Mohli by ste sa domnievať, že keďže niacínamid je involvovaný do všetkých bunkových funkcií, neexistuje nič, čo by nedokázal vyliečiť. Nie je to však tak. Ak by sme všetky bunkové procesy v tele vedeli vyriešiť vitamínovými doplnkami, nepotrebovali by sme antibiotiká a ožarovanie. Aj napriek tomu niacínamid poskytuje pokožke tieto benefity:

Predchádza rakovine kože

Ak sa opýtate kožného lekára, čo je najväčšou výhodou niacínamidu, pravdepodobne vám povie, že predchádzanie rakovine kože. Štúdia z roku 2015, vykonaná v Žurnále medicíny v Novom Anglicku, skúmala 386 pacientov, ktorým bol podávaný 500 mg orálny niacínamid alebo placebo po dobu 12 mesiacov. Všetci skúmaní pacienti prekonali aspoň dvakrát nemelanómový typ rakoviny kože počas predchádzajúcich 5 rokov a bolo u nich zvýšené riziko opätovného objavenia tohto ochorenia. Výsledky štúdie zaznamenali o 23% nižší výskyt nového ochorenia u osôb užívajúcich niacínamid oproti osobám užívajúcim placebo.

Na základe tejto štúdie sa odporúča osobám so zvýšeným rizikom výskytu rakoviny kože pravidelné orálne užívanie niacínamidu. Neznamená to však, že dve tabletky denne úplne predídu vzniku ochorenia u všetkých. Výskum sa týkal len osôb, ktoré ho už prekonali.

Pomáha pri akné, rosacee a iných zápalových ochoreniach kože

Niacínamid má protizápalové účinky a je atraktívnym spôsobom liečby kožných ochorení spôsobených zápalom, ako je napríklad akné. Výskumy dokázali, že 4%-ný topický niacínamid efektívne lieči mierne akné, keď sa aplikuje dvakrát denne po dobu 8 týždňov. Rovnako sa došlo k záveru, že 2%-ný povrchový niacínamid predchádza tvorbe nadmerného mazu, čo pomáha aknóznej pleti. Navyše táto látka je menej dráždivá ako iné prípravky proti akné, čo ju robí vhodnou pre suchú či citlivú pleť.

Niacínamid na vnútorné použitie rovnako redukuje zápal spojený s miernou rosaceou a akné a je vhodný najmä vtedy, keď nemôžete užívať orálne antibiotiká. Pre závažnejšie druhy ochorení je však potrebné nasadiť silnejšie lieky ako retinoidy či systematické steroidy, nie vitamíny.

Vedomosť o tom, či topický niacínamid pomáha zlepšovať funkciu stratum corneum, ochrannej vrstvy pokožky, je však limitovaná. Jej správna funkcia by bola tiež prínosom pri liečbe zápalových ochorení.

Pomáha pri pigmentácii, jemných linkách a vráskach

Ohľadom efektu niacínamidu na jemné linky a vrásky existuje len malé množstvo štúdií. V roku 2004 Medzinárodný žurnál kozmetickej vedy urobil pokus na 50 ženách (vo veku 40 až 60 rokov), ktoré si na jednu polovicu tváre aplikovali 12 týždňov niacínamid a na druhú placebo. Štúdia dokázala, že po pravidelnom používaní niacínamid skutočne zlepšil stav hyperpigmentácie, jemných liniek a vrások na ošetrovanej časti pleti.

Štúdia z roku 2011 publikovaná v periodiku Dermatologický výskum a prax zistila, že 4%-ný topický niacínamid bol menej účinný ako 4%-ný hydrochinón čo sa týka liečby melazmy. Výsledok je zlepšenie u 44% žien v prípade niacínamidu a 55% v prípade hydrochinónu. To však tiež dokazuje, že niacínamid nebol neefektívny a jeho výsledok nie je zanedbateľný. Navyše menej pacientok pozorovalo vedľajšie efekty ako v prípade hydrochinónu (18% vs. 29%).

Niacínamid sa zväčša skúma v kombinácii s ostatnými topickými látkami, nie osve. Preto je komplikované zistiť jeho skutočnú efektívnosť. Ak vás trápi hyperpigmentácia, jemné linky a vrásky, je podľa štúdií pravdepodobné, že vám viac pomôžu retinoly (a opaľovací prípravok!) a iné antioxidanty (napríklad vitamín C) ako niacínamid. Ak je však vaša pleť citlivá a hľadáte jemnejšie alternatívy, môže byť pre vás nápomocný.

Ako začať s niacínamidom

Ak chcete pridať niacínamid do svojej každodennej starostlivosti o pleť vedzte, že je to veľmi jednoduché a len s malým rizikom. Kúpte si produkt, ktorý ho obsahuje a aplikujte ho podľa návodu. Niektorí ľudia pozorujú mierne podráždenie, ktoré opakovaným používaním zmizne. (A ak nie, je potrebné obrátiť sa na svojho kožného lekára, pretože tento jav môže znamenať vážnejší problém.)

Väčšina štúdií skúma topické prípravky obsahujúce niacínamid v koncentrácii 2 až 10 percent. Je vhodné kúpiť si produkt, ktorý tieto parametre spĺňa. Ak hľadáte očný krém s niacínamidom, vhodné sú napríklad  Advanced night eye Medik8 alebo sérum Clarity peptides od Medik8

Majte však na pamäti, že niacínamid vám pravdepodobne nijako neublíži, nie je však ani zázračnou zložkou. Ak si myslíte, že môže byť riešením všetkých vašich problémov, budete sklamaní. Je potrebné stanoviť najskôr správnu diagnózu a následne určiť plán liečby. Kombinuje sa preto s prípravkami s retinolom a ceramidmi.

Denisa (overený zákazník) – 1. marca 2020

Clarity peptides je peckové sérum! Dodáva iskru, jas, póry sa zmenšili. Aj rosacea je trochu stlmenejšia, manžel sa po 2 týždňoch používania v kaviarni na mňa zadíval a hovorí: máš akúsi krajšiu pleť. No mám! Keď sa minie, chcem ho zase.

Denisa

Lenka Rusnáková (overený zákazník) – 19. novembra 2019

Clarity je môj top produkt za rok 2019. Kúpila som ho na základe Ivetkinho článku, nakoľko rada skúšam nové veci v kozmetike. Používam ráno, večer aj pod oči a pleť je perfektná, taká krajšia. Cez deň na to sérum s vitamínom C, na večer retinol, alebo niekedy dám už len len krémy (denný alebo nočný). Je to jediný produkt, pri ktorom mám pocit, že mi jemne vybledli tmavé kruhy pod očami. Ihneď vsiakne do pleti, nemusíte čakať s nanesením ďalšieho produktu. Určite odporúčam!

Lenka

Odporúčame

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451