Obľúbené produkty

Fermentovaná kozmetika. Prírodný elixír zdravej pleti

Fermentovaná kozmetika je pojem stále častejšie skloňovaný na internete a sociálnych sieťach. Fermentácia starostlivosti o pleť je proces, ktorý využíva silu prospešných mikroorganizmov na premenu prírodných zložiek na účinné produkty starostlivosti o pleť.

Fermentácia zahŕňa premenu organických látok pôsobením baktérií, kvasiniek alebo húb.


V starostlivosti o pleť tento proces zvyčajne zahŕňa rastlinné látky, ovocie a iné prírodné zložky. Počas fermentácie tieto zložky podliehajú biochemickým zmenám, výsledkom čoho je silná zmes prekypujúca dobrotou milujúcou pokožku.

Fermentácia zahŕňa premenu organických látok pôsobením mikroorganizmov, ako sú

 • baktérie,
 • kvasinky
 • alebo huby.

V starostlivosti o pleť tento proces zvyčajne zahŕňa rastlinné látky, ovocie a dokonca aj kvasinky. Keď tieto zložky prechádzajú fermentáciou, prechádzajú biochemickými zmenami, výsledkom čoho je silná zmes plná dobrôt, ktoré milujú pokožku.

Probiotiká, prebiotiká a baktérie: Hrdinovia fermentácie

Fermentované zložky starostlivosti o pleť ponúkajú jedinečnú výhodu pri starostlivosti o kožný mikrobióm vďaka svojmu prirodzenému obsahu probiotík.

Probiotiká, prospešné baktérie nachádzajúce sa vo fermentovaných produktoch, zohrávajú kľúčovú úlohu pri vyrovnávaní mikrobiómu pokožky. Tento jemný ekosystém je nevyhnutný pre udržanie zdravia pokožky, odvrátenie infekcií a zníženie zápalu.

Začlenením fermentovaných ingrediencií do produktov na tvár, ako sú hydratačné krémy alebo séra, sa posilňuje bariérová funkcia pokožky. Táto zvýšená bariérová odolnosť nielen chráni pred environmentálnymi stresormi, ako je znečistenie a UV žiarenie, ale podporuje aj celkové zdravie pokožky.

Pri fermentovanej starostlivosti o pleť to nie je len o povrchovej kráse; ide o podporu harmonického vzťahu medzi vašou pokožkou a jej mikrobiómom pre dlhodobú vitalitu a žiarivosť.

Porovnanie fermentovanej a nefermentovanej starostlivosti o pleť

Keďže fermentovaná kozmetika, presnejšie fermentovaná starostlivosť o pleť je v trende, poďme sa pozrieť na rozdiel medzi fermentovanými a nefermentovanými výrobkami starostlivosti o pleť.

Fermentovaná starostlivosť o pleť poskytuje zvýšenú absorpciu rôznych produktov starostlivosti o pleť.

Fermentácia rozkladá zložky na menšie, ľahšie vstrebateľné zložky, čo umožňuje hlbší prienik do pokožky. Na druhej strane nefermentovaná starostlivosť o pleť nemusí preniknúť do pokožky tak hlboko ako fermentované produkty, čo môže obmedzovať ich účinnosť.


Fermentačný proces koncentruje aktívne zložky, čím sa maximalizuje ich účinnosť a účinnosť, zatiaľ čo sila aktívnych zložiek v nefermentovanej starostlivosti o pleť sa môže meniť v závislosti od faktorov, ako je zloženie a kvalita zložiek.

Fermentované produkty starostlivosti o pleť zaisťujú zlepšenú funkciu kožnej bariéry.

Posilnením bariérovej funkcie pokožky fermentovaná starostlivosť o pleť robí pokožku

 • odolnejšou voči environmentálnym stresorom
 • nižuje riziko zápalu
 • a infekcie.

Nefermentovaná starostlivosť o pleť síce môže pomôcť zachovať bariérovú funkciu pokožky, ale nemusí ponúkať rovnakú úroveň odolnosti voči environmentálnym stresorom ako fermentované produkty.

Fermentované produkty starostlivosti o pleť majú často dlhšiu trvanlivosť vďaka prítomnosti prírodných konzervačných látok produkovaných počas fermentačného procesu. Nefermentované produkty starostlivosti o pleť môžu mať kratšiu trvanlivosť kvôli absencii prírodných konzervačných látok nachádzajúcich sa vo fermentovaných produktoch.

Fermentovaná kozmetika pomáha na….

Fermentované produkty starostlivosti o pleť ponúkajú množstvo výhod, vrátane

 • zvýšenej absorpcie,
 • maximálnej účinnosti,
 • podpory mikrobiómu,
 • zlepšenej bariérovej funkcie,
 • dlhšej skladovateľnosti
 • a holistického prístupu k starostlivosti o pleť.

Vylepšená absorpcia:

Fermentované produkty starostlivosti o pleť prechádzajú procesom, pri ktorom sa zložky rozkladajú na menšie molekuly, čo uľahčuje hlbšie prenikanie do pokožky. Táto zvýšená absorpcia zaisťuje, že aktívne zlúčeniny dosiahnu svoje cieľové bunky efektívnejšie, čo vedie k rýchlejším a výraznejším výsledkom v porovnaní s nefermentovanými produktmi.

Maximalizovaná účinnosť:

Prostredníctvom fermentácie sa zložky starostlivosti o pleť koncentrujú, čím sa maximalizuje ich účinnosť a účinnosť. Táto koncentrácia účinných látok zahŕňa vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny a ďalšie živiny nevyhnutné pre zdravie pokožky. Pri pravidelnom používaní môžu fermentované produkty starostlivosti o pleť zlepšiť textúru, tón a celkový vzhľad pokožky, čím podporujú mladšiu a žiarivejšiu pleť.

Podpora mikrobiómu:

Fermentované produkty starostlivosti o pleť obsahujú probiotiká, prospešné baktérie, ktoré pomáhajú vyrovnávať mikrobióm pokožky. Tým, že tieto produkty podporujú rast prospešných baktérií a potláčajú škodlivé, podporujú zdravé prostredie pokožky. Táto rovnováha v mikrobióme znižuje zápal, upokojuje podráždenie a zvyšuje celkovú odolnosť pokožky.

Vylepšená bariérová funkcia:

Posilnenie prirodzenej bariéry pokožky je ďalšou kľúčovou výhodou fermentovanej starostlivosti o pleť. Kožná bariéra je zodpovedná za zadržiavanie vlhkosti, reguláciu teploty a ochranu pred vonkajšími agresormi. Fermentovaná starostlivosť o pleť pomáha posilniť túto bariéru, čím znižuje riziko straty vlhkosti, vysušenia a poškodenia. Výsledkom je hladšia, pružnejšia pokožka, ktorá je lepšie vybavená na to, aby odolala každodenným stresom.

Dlhšia trvanlivosť:

Fermentované produkty starostlivosti o pleť majú často dlhšiu trvanlivosť vďaka prírodným konzervačným látkam produkovaným počas procesu fermentácie. Zlúčeniny ako kyselina mliečna a kyselina octová inhibujú rast škodlivých baktérií a plesní, čím predlžujú životnosť produktu. To znižuje potrebu syntetických konzervačných látok, ktoré môžu byť drsné a dráždivé pre pokožku.

Holistický prístup k starostlivosti o pleť:

Fermentovaná starostlivosť o pleť ponúka holistický prístup k starostlivosti o pleť, ktorý rieši širokú škálu problémov. Od výhod proti starnutiu až po upokojenie citlivej pokožky, fermentované produkty uspokoja rôzne potreby pleti. Vyživovaním pokožky zvnútra a podporou celkového zdravia pokožky prispieva fermentovaná starostlivosť o pleť k zdravšej pleti v priebehu času.

Zníženie zápalu:

Vyvážený mikrobióm dosiahnutý použitím fermentovanej starostlivosti o pleť môže viesť k zníženiu zápalu. To je prospešné pre upokojujúce stavy, ako je začervenanie, podráždenie a citlivosť, výsledkom čoho je pokojnejšia a príjemnejšia pleť.

Odolnosť voči životnému prostrediu:

Posilnenie bariérovej funkcie pokožky pomocou fermentovaných produktov starostlivosti o pleť robí pokožku odolnejšou voči environmentálnym stresom. To zahŕňa faktory ako znečistenie, UV žiarenie a drsné poveternostné podmienky. Poskytnutím ďalšej vrstvy ochrany pomáha fermentovaná starostlivosť o pleť udržiavať zdravie pokožky aj v náročných prostrediach.

Upokojujúce vlastnosti:

Fermentované produkty starostlivosti o pleť majú často upokojujúce vlastnosti, vďaka čomu sú vhodné pre citlivé typy pleti. Jemné zloženie a výhody vyrovnávajúce mikrobióm pomáhajú upokojiť podráždenie a začervenanie a poskytujú úľavu tým, ktorí majú reaktívnu pokožku.

Mladistvý jas:

Pri pravidelnom používaní môžu fermentované produkty starostlivosti o pleť prispieť k mladšej a žiarivejšej pleti. Tým, že tieto produkty vyživujú pokožku silnými antioxidantmi a podporujú bunkovú obnovu, pomáhajú bojovať proti známkam starnutia a časom odhaľujú hladšiu a jasnejšiu pokožku.

Záverom možno povedať, že fermentované produkty starostlivosti o pleť poskytujú mnohostranný prístup k starostlivosti o pleť, ponúkajú zvýšenú absorpciu, podporu mikrobiómu a zlepšenú bariérovú funkciu.

Vďaka svojim účinným zložkám a upokojujúcim vlastnostiam tieto produkty podporujú zdravšiu pleť a poskytujú dlhotrvajúce výsledky, vďaka čomu sú cenným doplnkom každej rutiny starostlivosti o pleť.

Fermentovaná kozmetika a konkrétne riešenia


Fermentovaná kozmetika sa ukazuje ako poklad v starostlivosti o pleť. Zaoberá sa rôznymi problémami pokožky, ako sú:

Akné a škvrny:

Fermentované roztoky starostlivosti o pleť obsahujúce probiotiká pomáhajú obnoviť rovnováhu kožného mikrobiómu, redukujú baktérie a zápaly spôsobujúce akné. Okrem toho fermentované rastlinné látky, ako je olej z čajovníka a extrakt z vŕbovej kôry, majú antibakteriálne vlastnosti a pomáhajú pri liečbe akné.

Suchosť a dehydratácia:

Fermentované produkty starostlivosti o pleť obsahujú zvlhčovadlá, ako je kyselina hyalurónová a glycerín, ktoré priťahujú vlhkosť k pokožke a zmierňujú jej suchosť. Fermentácia tiež zvyšuje vstrebávanie týchto hydratačných zložiek, čím zabezpečuje dlhotrvajúcu hydratáciu.

Matný a nerovnomerný tón:

Fermentovaná starostlivosť o pleť rozjasňuje pleť podporovaním bunkovej výmeny a inhibíciou produkcie melanínu. Zložky ako niacínamid a vitamín C, ktoré sa bežne vyskytujú vo fermentovaných prípravkoch, pomáhajú vyblednúť tmavé škvrny a vyrovnávajú tón pleti pre žiarivú žiaru.

Jemné linky a vrásky:

Fermentovaná starostlivosť o pleť zvyšuje produkciu kolagénu, zlepšuje elasticitu pokožky a znižuje výskyt jemných liniek a vrások. Fermentované extrakty ako sójové bôby a ryža obsahujú antioxidanty a peptidy, ktoré stimulujú syntézu kolagénu, výsledkom čoho je hladšia a pevnejšia pokožka.

Citlivá pleť:

Fermentované produkty starostlivosti o pleť sú šetrné k citlivej pleti vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam. Zložky ako harmanček a centella asiatica upokojujú zápaly a podráždenie, zatiaľ čo fermentovaná ryžová voda a extrakt zo zeleného čaju poskytujú antioxidačnú ochranu, vďaka čomu sú ideálne pre citlivé typy pleti.

Hyperpigmentácia:

Fermentovaná starostlivosť o pleť sa zameriava na hyperpigmentáciu tým, že inhibuje produkciu melanínu a podporuje obnovu buniek. Prísady ako extrakt z koreňa sladkého drievka a kyselina kojová, ktoré sa bežne vyskytujú vo fermentovaných prípravkoch, pomáhajú časom vyblednúť tmavé škvrny a rozjasňujú pleť.

Zápal a začervenanie:

Fermentovaná starostlivosť o pleť upokojuje zápaly a začervenanie pomocou protizápalových zložiek, ako sú beta-glukány a ceramidy. Tieto zlúčeniny posilňujú kožnú bariéru, znižujú citlivosť a zabraňujú budúcemu podráždeniu.

Strata pevnosti:

Fermentovaná starostlivosť o pleť obnovuje pevnosť pokožky doplnením stratenej vlhkosti a stimuláciou produkcie kolagénu. Zložky ako fermentované morské riasy a extrakt z rias poskytujú hydratáciu a antioxidanty, zlepšujú pružnosť a pevnosť pokožky.

Stručne povedané, fermentovaná starostlivosť o pleť ponúka komplexný prístup k riešeniu rôznych problémov pleti, od akné a suchosti až po tuposť a citlivosť. Využitím sily fermentácie a začlenením účinných zložiek tieto riešenia poskytujú účinnú a jemnú starostlivosť pre zdravšiu a žiarivejšiu pleť.

Sledujte ma na Facebook

Fermentovaná kozmetika u nás na www.antiage.sk

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451