Obľúbené produkty

Ako si vybrať správnu kozmetiku? Aký máte typ pleti?

To akú kvalitu má vaša pleť je odrazom viacerých faktorov. Na pleti sa ukážu všetky zlozvyky akými sú fajčenie, nedostatočný pitný režim , nadmerný príjem cukru, nedostatočná ochrana pred UV žiarením, ale aj nedostatok spánku.

Ako si vybrať správnu kozmetiku? Aký máte typ pleti? Dajte pokožke tie správne ingrediencie. Poviem vám čo hľadať v krémoch a sérach a ako dosiahnuť tie najlepšie výsledky.

To akú kvalitu má vaša pleť je odrazom viacerých faktorov. Na pleti sa ukážu všetky zlozvyky akými sú fajčenie, nedostatočný pitný režim , nadmerný príjem cukru, nedostatočná ochrana pred UV žiarením, ale aj nedostatok spánku.

Do veľkej miery kvalitu pleti ovplyvňujú aj kozmetické produkty. Počúvam to často. Ivetka, kúpila som si krém, ale nesadol mi. Pre niekoho málo výživný krém, pretože ho mala kamoška, pre niekoho až príliš mastný a niekomu z neho vyjdú pupáky. Počúvam to denne. Ach jaj, poviete si. Je to celá veda, teda zdá sa to ako veda, ale ak sa budete držať mojich rád, je veľká šanca, že vám kozmetika sadne. Na otázku ktorý krém je najlepší, alebo ako si správne kozmetiku vybrať neexistuje úplne jednoznačná odpoveď. Záleží na type, stave pleti.

Stáva sa mi, že si iniciatívne objednáte samé, a častokrát idete do tých najvyšších koncentrácií s nádejou, že čím viac tým lepšie. No nie je to tak správne. Potom nasleduje sklamanie v podobe podráždenia, začervenania, akné, alebo dôjde ku zhoršeniu celkového stavu pokožky. Hlavne pri retinole musíte byť opatrné. Retinol je vynikajúca zložka, ale platí pravidlo, že začínať sa má nižšími koncentráciami a postupne pridávať. Takže ešte predtým ako sa rozhodnete pre konkrétne sérum alebo krém, musíte vedieť akú máte pleť, poprípade aktuálny stav pokožky.

Ako si vybrať sérum s retinolom?

Typ pleti? Domáci test na určenie typu pleti

Začnite tým, že si pleť umyjete, očistíte…presne takto.

  1. Umyte si tvár, osušte a čakajte asi 30 minút.
  2. Priložte papierovú vreckovku alebo kozmetický savý papierik a pritlačte na problematické miesta ako čelo, nos brada a líčka.
  3. Výsledok vyhodnoťte vizuálnym testom tak, že sa na papierik pozeráte proti dennému svetlu.

Výsledok testu. Aký mám typ pleti

1, Obrúsok je priehľadný a presiaknutý mazom na 100% plochy– máte mastnú pleť. Vyskladaj si rutinu.

2, Obrúsok nie je priehľadný, vidíte na ňom kúsky pokožky, šupinky – máte suchú pleť. Vyskladaj si rutinu.

3, Obrúsok je miestami priehľadný– máte zmiešanú pleť. Vyskladaj si rutinu..

4, Obrúsok je jemne priehľadný, nie je ani mastný ani suchý – máte normálnu pleť. Vyskladaj si rutinu.

Ak máte pleť citlivú, to asi dávno viete. Pravdepodobne reagujete citlivo na zmeny teploty, reagujete zčervenaním na konkrétne kozmetické produkty, alebo sa tvorí aj akné.

Ako vybrať správnu kozmetiku podľa typu pleti?

Takže teraz už asi viete aký máte typ pleti. Poďme sa pozrieť na konkrétne riešenia pre vás.

Ktorý krém je najlepší práve pre vás? Ako si teda správne zvoliť svoju kozmetiku? Poďme si to rozobrať.

Nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook!

Normálna pleť

Tak to je absolútny ideál…Priznám sa, že aj môj sen. Taká pleť dobre znáša kozmetické prípravky, produkuje maz tak akurát, vyznačuje sa jemnými pórmi. Ak máte takú peť, blahoželám. Už iba udržať si ju čo najdlhšie  starať sa o ňu. Okrem kozmetiky siahnite aj po kvalitných výživových doplnkoch, krásu podporte aj zvnútra.

Produkty vhodné pre normálny typ pleti

Suchá pleť

Suchá pleť sa na prvý pohľad javí ako tenká až papierová. Mazové žľazy tu nefungujú tak akoby mali, chýba zdravý lesk pleti a veľmi skoro na nej vidieť vrásky.

V mnohých prípadoch je suchá pokožka spôsobená vonkajšími faktormi, ako je počasie, nízka vlhkosť vzduchu a umývanie horúcou vodou. U niektorých ľudí sa však môže vyskytnúť častejšie a môže ísť dokonca o celoživotný stav. Suchá pokožka môže popraskať a tým je viac vystavená baktériám,  môže spôsobiť iné kožné poruchy, ako je ekzém aj akné. Vynikajúce sú pleťové oleje ale aj hĺbková hydratácia.

Produkty vhodné na suchý typ pleti

Mastná pleť

Pre mastnú pleť je typická nadmerná produkcia mazu, ale aj rozšírené póry. Veľmi dôležite je správne čistenie a odličovanie.

Mastná pleť má porézny, vlhký a lesklý vzhľad. Je to spôsobené nadmernou tvorbou tuku mazovými žľazami a zvyčajne je podmienené genetickými a/alebo hormonálnymi príčinami. Vyskytuje sa často u dospievajúcich a mladých ľudí do 30 rokov a zvyčajne súvisí s výskytom akné.

Produkty na mastnú pleť

Zmiešaná pleť

Vyznačuje charakteristikami suchej aj mastnej pokožky, pretože rozloženie mazových a potných žliaz nie je homogénne. Oblasť s väčším množstvom mastnoty je zvyčajne T-zóna (čelo, nos a brada), zatiaľ čo pokožka na lícach je normálna alebo suchá.

 Zmiešaná pleť patrí asi k najčastejším typom pleti.

Ošetrenie takej pleti je trošku náročnejšie. Pre elimináciu mastnoty je kľúčové šetrné a pritom účinné odlíčenie, na ktoré by mala nadväzovať hodnotná výživa v podobe kyseliny hyaluronovej a kolagénu. Čím má pleť viac hydratácie, tým menej sa mastí.

Produkty na zmiešanú pleť

Cilivá Pleť

Citlivá pleť je náchylnejšia reagovať na podnety, na ktoré normálna pleť nereaguje. Ide o krehkú pokožku, ktorú zvyčajne sprevádzajú pocity nepohodlia, ako je teplo, napätie, začervenanie alebo svrbenie. Tento typ pokožky stráca svoju bariérovú (alebo ochrannú) funkciu, čím sa do nej ľahko dostanú mikroorganizmy a dráždivé látky a zvyšuje sa možnosť infekcie a alergických reakcií. Ide o jemnú pokožku, ktorá potrebuje viac starostlivosti, aby bojovala proti suchosti, drsnosti.

Zrelá pleť

Pri zrelej pleti sa často ukazuje dehydratácia, a akoby papierová pleť. Vidieť pigmentové škvrny ale aj zmeny v ochlpení. Táto pleť potrebuje dostatočnú hydratáciu, ale aj výživné séra s obsahom peptidov a rastových faktorov.

Produkty na zrelú pleť

Moje NAJ ošetrenie je práve týmto prístrojom

Mohlo by vás zaujímať

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451