Obľúbené produkty

16 sekundová meditácia proti vráskam a uvoľnenie tela. 20 tipov proti stresu

Podľa Suzie týmto spôsobom sa nakoniec uvoľníte stres vo vašej mysli a aj v tele. Táto osvedčená meditačná technika pochádza z Indie od duchovného guru Davidji. Trvá len 16 sekúnd (kto nemá 16 sekúnd na uvoľnenie?)

Stres náš každodenný sa nám podpisuje v tvári. Keď sme v strese podvedome vraštíme čelo, zatíname čeľustné svaly a to spôsobuje tvorbu mimických vrások. Poradím vám ako tomu predísť iba za 16 sekúnd. Áno, iba 16 sekundová meditácia pomôže uvoľniť svaly celej tváre a vy nedáte vráskam šancu.

Podľa Suzea Yalof Schwarta, autorky knihy Unplug: A Simple Guide to Meditation for Busy Skeptics and Modern Soul Seekers: „Naše vnútorné pnutie sa prenáša aj do našej tváre. Skúste vedome uvoľniť tvár, čelo a ústa. Uvedomíte si, aký ste nervózny.“

Podľa Suzie týmto spôsobom sa nakoniec uvoľníte stres vo vašej mysli a aj v tele. Táto osvedčená meditačná technika pochádza z Indie od duchovného guru Davidji. Trvá len 16 sekúnd (kto nemá 16 sekúnd na uvoľnenie?)

Ako a kedy praktizovať 16 sekundovú meditáciu?

Najlepšie benefity získate keď sa táto meditácia použije v čase, keď prechádzate dverami, radí Suzie. „Keď vychádzate z domu: 16 minútová meditácia. Keď vstupujete do kancelárie: Krátke zastavenie a 16 sekundová meditácia.“

Postup

  • 4 sekundy venujte hlbokému nádychu nosom
  • dych na 4 sekundy zadržte
  • výdych nosom po dobu 4 sekúnd
  • dych na 4 sekundy opäť zadržte
  • potom už dýchajte normálne

Takéto spomalenie a prehĺbenie dýchania dáva signál mozgu, že je všetko v poriadku a svaly tváre sa uvoľnia. Ľudia, ktorí sú vystresovaní dýchajú rýchlejšie a kratšie. Vďaka tejto 16-sekundovej meditácii oklameme nervový systém, všetko sa uvoľní a vrásky vôbec nevzniknú.

Viac článkov nielen o meditácii nájdete v mojom FaceFit magazíne

20 tipov ako sa vyhnúť stresu

Život úplne bez stresu žiaľ nie je možný. Stres je vlastne odpoveďou na životné výzvy, bez ktorých by bol veľmi nudný. Väčšina stresu, ktorý v živote zažívame, je však zbytočná, a preto by sme ho mali vypustiť. Existujú kroky, ktorými sa nám to môže podariť. Stres sa nezmierni zo dňa na deň, potrebného je viac času, ale za pokus to určite stojí.

1, Identifikujte stresové faktory

Najdôležitejším krokom je si uvedomiť, čo nám spôsobuje stres a snažiť sa to eliminovať. Zamyslite sa aspoň 10 minút nad tým, čo vás počas dňa najviac rozrušuje, ktorí ľudia, aktivity, veci … Z výsledku si urobte zoznam top 10 stresových faktorov a pokúste sa ich zo svojho života vylúčiť. Ak sa to nedá, nájdite spôsob, ako ich urobiť menej rozrušujúcimi.

2, Eliminujte nepotrebné povinnosti

V živote máme mnoho povinností týkajúcich sa detí, partnerov, domácnosti, práce, spoločnosti, náboženstva, záľub, online aktivít a podobne. Zvážte každú jednu z nich a nekompromisne vylúčte tie, ktoré vás najviac stresujú.

3, Neodkladajte svoje povinnosti

Robíme to všetci – odkladáme povinnosti na zajtra. Nájdite si spôsob, ako ich urobiť dnes a na konci dňa za sebou zanechajte čistý stôl.

4, Dezorganizácia

Občas sa veci zmenia na chaos aj napriek tomu, že sme si ich vopred riadne upratali a pripravili. To nás samozrejme vystresuje, najmä ak nemôžeme nájsť to, čo práve potrebujeme. Nájdite si čas na zorganizovanie vášho stola, písomností a ostatných priestorov v domácnosti.

5, Meškanie

Ak meškáte, vždy vás to rozruší. Musíte sa potom ponáhľať a myslieť na to, ako budete vyzerať pred ostatnými. Vytvorte si zvyk všade chodiť a odchádzať skôr. Naplánujte si čas, ktorý vám bude trvať presun z miesta na miesto a aj šoférovanie bude pre vás kľudnejšou aktivitou.

6, Kontrolovanie

Prestaňte kontrolovať iných – spôsobí vám to hnev a stres, ak nekonajú tak, ako by ste chceli. Jediný človek, ktorého máte právo kontrolovať, ste vy sami. Nebráňte sa ani delegovaniu úloh na niekoho iného.

Vrásky, priehlbiny a stračie nôžky v okolí očí. Pomôžte si  bez ihiel!

7, Multitasking

Vykonávanie viacero úloh naraz môže byť síce produktívne, snažiť sa rozdeliť svoju pozornosť medzi viacero činností však spôsobuje stres a predlžuje čas vykonania každej úlohy. Naučte sa vykonávať len jednu úlohu v daný moment.

8, Eliminujte vyčerpávajúce faktory

Ak ste už analyzovali svoj život a našli veci, ktoré vás stresujú, mohli ste si všimnúť, že tieto veci vám berú energiu. Sú vyčerpávajúce a ak ich vylúčite, budete sa cítiť kľudnejší a plní síl.

9, Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom

Sú ľudia, ktorí váš život len strpčujú. Môže to byť šéf, kolegovia, priatelia, členovia rodiny, atď. Môžete ich skúsiť konfrontovať, vyhnúť sa im (ak je to možné) však bude efektívnejšie.

10, Zjednodušte si život

Zjednodušte vaše každodenné činnosti, povinnosti, informačné zdroje, preplnené miestnosti, množstvo vecí … a majte menej stresu.

11, Neplánujte

Vytvorte si širšie časové periódy počas vášho života. Nie je potrebné naplánovať každú minútu. Ak je to možné, vyhnite sa nepotrebným stretnutiam. Skúste ich nahradiť telefonátom alebo napísaním emailu.

12, Spomaľte

Naučte sa žiť pomalšie. Vychutnajte si jedlo, stretnutie s priateľmi, či pobyt v prírode.

13, Pomáhajte druhým

Môže to znieť protirečivo, pretože vám to spôsobí viac povinností, ale ak si chcete do života pridať ďalšie aktivity, mali by to byť práve tieto. Môžete sa stať dobrovoľníkom v nejakej charitatívnej organizácii alebo sa snažiť len pomôcť ľuďom okolo vás, dodá vám to dobrý pocit a eliminuje stres. Robte to s radosťou a nesnažte sa pri tom nikoho kontrolovať.

14, Relaxujte počas dňa

Je veľmi dôležité, dopriať si počas dňa malé prestávky. Môžete si pomasírovať krk a ramená, trochu sa ponaťahovať, poprechádzať, alebo vypiť pohár vody. Choďte na čerstvý vzduch a užite si jasnú oblohu. Život nie je len o produktivite. Počas vašej chvíle oddychu sa vyhnite používaniu počítača či iného mobilného zariadenia.

15, Opustite zamestnanie

Toto je asi najdrastickejší krok, ale často je práve práca tým najstresujúcejším faktorom. Zamyslite sa, či pre vás neexistujú aj iné pracovné možnosti, ktoré ste ešte nezvážili.

16, Zjednodušte si váš zoznam úloh

Príliš dlhý zoznam povinností vás môže stresovať, skráťte ho najviac, ako to bude možné.

17, Cvičte

Je to všeobecná rada na uvoľnenie stresu, pretože jednoducho funguje. Aj ako prevencia. Nie len že si počas cvičenia oddýchnete, budete aj viac fit. Ak sa cítite fit a zdravo, ste lepšie pripravení čeliť rozrušeniu. Choroba (či nebodaj pobyt v nemocnici) sú vysoko stresujúce faktory, pred ktorými vás cvičenie môže ochrániť.

Cvičiť môžete kdekoľvek, je na vás aký spôsob si vyberiete. Ak by ste sa rozhodli cvičiť práve tvárovú jogu, pripravila som pre vás praktickú pomôcku, ktorú strčíte aj do kabelky.

Kartičky FACEFIT program, sú kompletná kolekcia cvikov.

18, Zdravo sa stravujte

Zdravá strava ide ruka v ruke s cvičením, čo vás pomáha udržiavať zdravými, a tým aj kľudnejšími. Tučné jedlá naopak často spôsobujú horšiu náladu.

19, Buďte vďační

Myslite pozitívne, buďte vďační, zredukujete stres vo vašom živote. Berte život a ľudí okolo vás ako dar.

20, Prostredie podľa princípov Zen

Upracte si stôl, pracovné miesto, domácnosť a vytvorte si jednoduché a harmonické Zen-prostredie. Pracovať v takomto prostredí bude menej stresujúce a rozrušujúce.

Viac zaujímavých článkov nielen o meditácii nájdete v mojom FaceFit magazíne

Zdroj: https://www.allure.com/story/meditation-trick-preventing-wrinkles

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 452