Obľúbené produkty

Príčiny opuchov a vačkov pod očami

Trápia vás opuchy očí?

Na tému opuchov tváre možno nájsť najviac rozporuplných informácií, čo som kedy čítala. Často sa tento defekt spája s vekom – samotné slovo „opuch“ sa začalo vnímať takmer ako synonymum starnutia. Aj pri ich vzniku sa často spomínajú ochorenia obličiek, kardiovaskulárneho a endokrinného systému. Zároveň niektorí lekári vnímajú opuchy ako čisto estetickú nedokonalosť a vo všeobecnosti ich nepovažujú za problém, ktorý si vyžaduje pozornosť.

Jedno je isté: hlavným miestom opuchov na tvári sú naše oči. Doslova k sebe priťahujú prebytočnú vodu. A tieto opuchy pod očami môžu byť, žiaľ, veľmi úporné.

Prečo sa tekutina hromadí v oblasti očí? Poďme to zistiť! Tento problém si podrobne rozanalyzujeme. Poviem vám, ako ho interpretuje oficiálna medicína. Nájdeme príčiny a naučím vás, ako si s nepríjemným defektom poradíte sami.

Čo je opuch z lekárskeho hľadiska?

V medicíne sa týmto pojmom označuje hromadenie tekutiny v medzibunkovom priestore alebo v dutinách tela. Konkrétne pri edéme očných viečok sa tekutina hromadí vo voľnom podkožnom tukovom tkanive periorbitálnej oblasti. Opuchy nemusia nevyhnutne zostať natrvalo. Môže ísť o jednorazový jav – napríklad po prebdenej noci. Takýto opuch očných viečok zmizne sám v priebehu jedného dňa. Oveľa častejšie však vačky pod očami slúžia ako varovanie pred nebezpečnými patologickými procesmi v tele.

Obrázok, na ktorom je oči, mihalnica, záber zblízka, dúhovka

Automaticky generovaný popis

Lekárska klasifikácia opuchu

Pri stanovení diagnózy sa odborníci riadia charakterom opuchu.

Opuch môže byť zápalového (infekčného, alergického) alebo nezápalového pôvodu. V prvom prípade je klinický obraz doplnený začervenaním, opuchom, bolesťou, zvýšenou teplotou postihnutej oblasti, slzením. Pre nezápalový edém nie sú tieto ďalšie príznaky charakteristické.

Opuch viečok sa vyskytuje na jednej alebo oboch stranách. Jednostranný edém je častejšie infekčný, zatiaľ čo obojstranný charakter opuchu môže poukazovať na poruchy inej povahy. 

V závislosti od etiológie môže byť edémové tkanivo mäkké alebo husté.

Oblasť očných viečok môže byť jediným miestom hromadenia tekutiny alebo sa môže kombinovať s edémom v iných oblastiach vrátane celého tela.

Fyziologické príčiny očného opuchu-edému

Tekutina sa hromadí v tkanivách a uniká z krvných a lymfatických ciev. 

Tento jav môže byť spôsobený:

  • Vysokým tlakom pri prietoku krvi;
  • Nadmernou priepustnosťou cievnych stien;
  • Nedostatkom plazmatických bielkovín, ktoré udržujú tekutú časť krvi vo vnútri ciev;
  • Zvýšeným obsahom zlúčenín v tkanivách, ktoré priťahujú vodu ako magnet.

Opuchy pod očami, ktoré sa objavujú ráno, môžu byť dôsledkom nedodržiavania pitného režimu alebo zneužívania nezdravých potravín tesne pred spaním. Takýto opuch zvyčajne sám zmizne do jedného dňa.

Pri akých ochoreniach dochádza k zadržiavaniu tekutiny v oblasti očí

Opuch je súčasťou komplexu príznakov viacerých závažných ochorení, ktoré súvisia najmä s obličkami:

1. Glomerulonefritída je zápalové postihnutie obličkových kanálikov po infekcii;

2. Pyelonefritída – zápal postihujúci kalichový a lochanónový systém obličiek;

3. Tubulointersticiálna nefritída – skupina ochorení, ktoré postihujú obličkové tubuly;

4. Sekundárne poškodenie obličkových tubulov pri diabetes mellitus alebo chronickej hypertenzii.

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré vedú k opuchu očných viečok, patria infekcie bakteriálneho a vírusového pôvodu. Opuch viečok je tiež častým prejavom alergií.

Prečo je práve oblasť očí náchylná na hromadenie tekutiny?

Tendencia k opuchom sa vysvetľuje osobitnou anatómiou periorbitálnej zóny. Kožný kryt je tu veľmi tenký a podkožné tukové tkanivo takmer chýba. Z tohto dôvodu tu nie je plnohodnotný tukový vankúš ani hygroskopické medzibunkové priestory – štruktúry, ktoré by mohli maskovať nadbytok tekutiny. Ukazuje sa, že opuch okolo očí nemusí byť najobjemnejší, ale rozhodne je najvýraznejší.

Ďalším faktorom vzniku opuchu je vekom podmienená deformácia oblasti očných jamiek. Problém vzniká v dôsledku resorpcie hornej čeľuste a posunu slznej kosti. V dôsledku toho sa naruší rovnováha napätia okrúhleho svalu oka a svalov zodpovedných za mimiku tváre.

Hypertonicita vedie k vzniku výrazných línií a „lymfatických vreciek“, ktoré zadržiavajú tekutinu. Výsledkom je tvorba opuchov a vakov pod očami, opuch očných viečok, kontúry palpebromálnej a nazolakrimálnej brázdy.

Kde opuchy „žijú“?

Miesto „pobytu“ opuchu na tvári – extracelulárny priestor, ktorý je obklopený bunkami nervového, svalového a tukového tkaniva. Účinne absorbuje tekutinu vďaka svojej hlavnej zložke – kyseline hyalurónovej. 

Pri poruche odtoku venóznej krvi a lymfy sa voda dostáva do extracelulárneho priestoru, ktorý doslova napučiava a nafukuje všetky štruktúry tváre: dermis, svaly, fascie, tukové tkanivo.

Situácia je paradoxná. Zdá sa, že v tkanivách je veľa vody, dokonca príliš veľa. Všetka sa však nachádza mimo buniek. Zároveň samotné bunky trpia nedostatkom vlhkosti. Opuchnutý medzibunkový priestor vytvára vizuálnu ilúziu objemu tváre. Spočiatku sa často vníma ako „detská opuchnutosť“.

Čoskoro však dôjde k zúčtovaniu. Koža, ktorá je nútená udržať masu nadbytočnej tekutiny, prestáva zvládať záťaž. Matrica stráca svoju prirodzenú pružnosť. Edém sa posúva smerom nadol a vytvára nazolabiálne záhyby, „puky“, marionetové vrásky.

Obrázok, na ktorom je pokožka, ľudská tvár, obočie, čelo

Automaticky generovaný popis

Pri podozrení na somatické ochorenia je potrebné navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie. Niekedy však za opuchom stoja poruchy v tele, ktoré si vytvárame sami.

Prvou z takýchto príčin je hrbenie sa

Je to tak, táto chyba – hrbenie sa je skutočne prepojená s opuchom. A teraz pochopíte, ako presne. Žilová krv, ktorá odovzdala kyslík a užitočné látky, sa z temena hlavy presúvajú dole sieťou ciev a potom sa spája do krčnej žily. Je veľmi dôležité, aby táto žila mala plný lúmen. Potom nie sú žiadne prekážky odtoku krvi – a teda ani predpoklady na vznik opuchu.

Hrbenie sa však vedie k hypertonusu krčných svalov. Zamrznú v kŕči, pretiahnu cievy a stlačia krčnú žilu. Kanál pre odtok tekutiny sa príliš zúži. Podľa fyzikálnych zákonov sa rúti tam, kde je tlak nižší. Na hlave sú to očné jamky, čelo, aponeuróza. V medzibunkovom priestore týchto oblastí sa tekutina postupne hromadí. A okrem objemu má aj hmotnosť, ktorá tlačí na nervové zakončenia. Celá tvár opuchne a trpia najmä oči.

Často sa človek hrbí a neobmedzuje sa len na to. Odtok navyše komplikujú zápalové procesy v lymfatických uzlinách a ochorenia ORL orgánov. V dôsledku toho tvár neustále vyzerá opuchnutá.

Vidíte, je to smiešne jednoduché! Ale povie vám o tom kozmetička?

Druhým dôvodom sú štrukturálne zmeny v aponeuróze pokožky hlavy

Pre nás samých nepozorovane sa vekom šľachová prilba vlasovej pokožky doslova prerastá do tkanív pod ňou.

Okrem iných problémov negatívne ovplyvňuje prietok krvi a lymfy. Kvôli šľachám prilepeným k lebke si tekutina nemôže nájsť cestu von. Presakuje do mäkkých tkanív, čo vedie k opuchu.

Preto, keď cvičím palpapačnou technikou, vždy robím testy pohyblivosti aponeurózy. Je to kľúč k životu bez opuchov.

Priložená šľachová prilba stláča povrchové cievy, čím blokuje odtok žilovej krvi. Trápi vás pocit ťažoby a napätia v oblasti čela, bolesť za očami a v oblasti hrotu nosa? Vidíte v zrkadle poklesnuté očné viečka a ovisnuté obočie? Teraz už viete prečo.

A ďalší veľmi výrazný dôsledok. Keď sa edematózna tekutina vsiakne do tukových vakov pod očným pozadím, zvýši sa závažnosť sufóz – vačkov pod očami.

Tretia príčina – trapézové svaly

Ak rieku zatarasíte kládou, vytvoríte kaluže – veľké objemy stojatej vody. Niečo podobné sa deje aj v našej tvári. „Poleno cez rieku“ sú kŕčovité svaly, ktoré obklopujú očné jamky. Vytvárajú prekážku odtoku tekutiny. Všetky svaly periorbitálnej zóny – a je ich veľa – môžu vytvárať takéto „priehrady“.

Predovšetkým hovoríme o okrúhlom svale oka. Keď sa kŕčovito stiahne, stláča oblasť. Naruší sa tok lymfy a odtok očnej tekutiny. V dôsledku toho podočnicová oblasť opuchne. Dá sa to zistiť podľa previsnutého horného viečka a rovnakých vakov pod očami.

„Zaseknúť“ sa môžu aj iné svaly v okolí:

Pri spazme spánkových a zygomatických svalov dochádza k ptóze, teda k ovisnutiu horného viečka;

Hypertonus žuvacích svalov spôsobuje nazolabiálne záhyby a opuch očného viečka;

Kŕč svalu, ktorý dvíha hornú peru a krídlo nosa, vytvára nazolakrimálnu ryhu a sprevádza ho porucha odtoku očnej tekutiny.

Zhrňme si to. Hypertonus tvárového svalstva vedie k vzniku „lymfatických vakov“ a oblastí stagnácie tekutiny. Navonok sa to prejavuje vakmi pod očami, opuchom viečok, kontúrou palpebromálnej a nazolakrimálnej brázdy.

Existujú aj vzdialenejšie príčiny, ktoré vedú k opuchu očí. Napríklad úraz lebky alebo kompresia lebky, o ktorých vám môže povedať osteopat.

Opäť zdôrazňujem, že fyziologickou príčinou opuchu môže byť somatické ochorenie, najčastejšie jedna z porúch obličiek. V každom prípade však opuch v oblasti čela a očí predstavuje zložený problém. Na ich odstránenie je potrebné pracovať komplexne:

Obnoviť statiku krku;

Odstrániť napätie v šijových svaloch;

Vrátiť plasticitu a pohyblivosť aponeuróz hlavy;

Obnoviť žilový a lymfatický odtok;

Normalizovať tonus mimických svalov.

A to všetko môžete urobiť sami! 

Keďže opuch môže signalizovať problémy v tele, je dôvodom na návštevu lekára. Skontrolujte, či sa nevyskytujú systémové ochorenia. Liečte zanedbané ložiská infekcie.

Chronické ochorenia, ktoré vyvolávajú opuchy, však nie sú rozsudkom! Aj pri takýchto diagnózach si môžete pomôcť a znížiť závažnosť opuchu. Hlavnou vecou je správne pracovať s vyššie opísanými príčinami: hrbenie sa, nepohyblivosť aponeurózy hlavy, svalové svorky – trapézy okolo očí.

U dermatológa ?

Zavedenie výplní s kyselinou hyalurónovou, mezoterapia, biorevitalizácia – všetky tieto postupy sú zamerané na dodatočnú hydratáciu pokožky. Ako sme však už zistili, v medzibunkovom priestore je dostatok tekutiny, ktorá neodteká. Nie je potrebné ju pridávať zvonku.

Ak ste náchylní na opuchy, biorevitalizácia ani hydratačné procedúry vám nebudú vyhovovať. Všetky biologicky aktívne látky sa nedostanú do samotných buniek, ale do oblasti so zlou mikrocirkuláciou a ďalej nafukujú medzibunkový priestor. Opuch sa zväčší a pokožka zostane suchá.

Tipy a odporúčania, ako sa vlastnými silami zbaviť opuchov očí

Existuje niekoľko univerzálnych pravidiel, ktoré je dôležité dodržiavať, ak ste náchylná na opuchy.

Udržujte si telesnú hmotnosť na rovnakej úrovni počas celého života. V žiadnom prípade by ste nemali prudko schudnúť alebo si prilepšiť – vaša tvár takéto výkyvy neodpúšťa.

Venujte sa akejkoľvek fyzickej aktivite na zlepšenie krvného obehu. Najlepšie sú kardio cvičenia a pohybové aktivity.

Osvojte si techniky bránicového dýchania.

Obnovte držanie tela a statiku krku pomocou špecializovaných cvičení.

Odstráňte svalové kŕče tváre a krku pomocou techník myofasciálnej masáže.

Dôležitý je správny pitný režim.

Stravujte sa výživnou stravou. Žiadne bezbielkovinové alebo radikálne diéty!

Dúfame, že tento článok vám dal podnet na zamyslenie a váš prístup k odstráneniu edému bude teraz zmysluplnejší. A teda aj účinný.

A to nie je všetko, čím vám môžem pomôcť. Teraz mám špeciálny kurz venovaný omladeniu očí. Pracujeme nielen s opuchmi, ale aj s stračími nôžkami, poklesnutými viečkami a nosovo-slznou brázdou. Príďte cvičiť zmysluplne a cielene na všetko, čo ovplyvňuje naše vrásky, teda svaly krku, hlavy atď. Toto všetko súvisí s našou tvárou. Teším sa na Vás: na mojom youtube kanáli.

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451