Obľúbené produkty

Vrásky pod očami-ako odstrániť. Tipy od dermatológov

Vrásky pod očami ako odstrániť? Veľmi hľadaná téma a vyzerá to, že väčšine z nás nie sú opuchy a tmavé kruhy pod očami cudzie.

Čo vy? Trápia aj vás?

Dobrou správou však je, že nech vás už trápia akékoľvek problémy pod očami, pravdepodobne existuje riešenie. Aby som vám priniesla tie najlepšie spôsoby, ako zlepšiť vzhľad vašich očných partií (ktoré si nevyžadujú návštevu dermatológa alebo plastického chirurga), tak som zisťovala informácie od certifikovaných dermatológov a vizážistov:

  • Dr. Rebecca Marcusová
  • a Dr. Marisa Garshicková,
  • doktorku ošetrovateľskej praxe Dr. Jodi LoGerfo a
  • vizážistov Sabenu Collierovú a Eddieho Duyosa.

Vrásky pod očami ako odstrániť?

V nasledujúcom článku sa dozviete až 11 tipov na zlepšenie vzhľadu vašej oblasti pod očami.

Používajte jemný a šetrný prístup

Oblasť pod očami je neuveriteľne jemná. Podľa doktora LoGerfa ide o najtenšiu pokožku na tele, ktorá má hrúbku približne 0,2 milimetra. Vďaka svojej tenkej vrstve je táto oblasť náchylnejšia na podráždenie a citlivosť, ako aj náchylnejšia na známky starnutia. Z toho vyplýva, že nesprávne ošetrenie a nedbalý prístup môžu túto oblasť zničiť.

Bez ohľadu na konkrétne ťažkosti, ktoré chcete riešiť, je dôležité postupovať opatrne a šetrne. Z hľadiska zložiek sa vyhýbajte vysokým percentám už tak silných zložiek, ako je retinol, a uprednostňujte prípravky, ktoré nedráždia.

Našťastie, mnohé (ak nie väčšina) očné produkty to už zohľadňujú. Preto vyberajte presne také produkty s retinolom, ktoré sú určené výhradne na očné okolie.

Pokiaľ ide o manuálne ošetrenie a metódy aplikácie, menej je viac. Dr. Marcus odporúča nanášať produkty jemným poklepávaním a dbať na to, aby ste sa vyhli ťahaniu za pokožku.

Collierová používa len množstvo produktu veľkosti hrášku (na obe oči) a nanáša ho prstenníkom, ktorý má prirodzene ľahký dotyk a nevyvíja príliš veľký tlak na pokožku. To pomôže predísť ťahaniu a naťahovaniu pokožky a stimulovať krvný obeh, čo môže pomôcť prebudiť danú oblasť.

Perfektný prístroj na princípe ultrazvuku a vibrácií je Medapex Delfín...Milujeme ho všetci a je konečne skladom

Denne používajte opaľovací krém

Tak ako v prípade takmer všetkých problémov v starostlivosti o pleť, kľúčový je ochranný faktor SPF.

“Vo všeobecnosti je pre oblasť pod očami mojím odporúčaním číslo jeden ochrana pred slnkom,” hovorí doktorka LoGerfová a aj ja.😊

“Slnečné žiarenie prispieva k fotostarnutiu, jemným linkám a vráskam, suchosti pokožky, slnečným škvrnám, hyperpigmentácii a ďalším kožným problémom. Okrem toho sa často zanedbáva ochrana očí (horných a dolných viečok), keď používame opaľovací krém na zvyšok tváre a tela.”

Dr. Garshick súhlasí a dodáva, že opaľovací krém pomôže ochrániť pokožku pred ďalším poškodením – čo je obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že pokožka v oblasti očí je tenšia a náchylnejšia na podráždenie ako zvyšok tváre.

Pokiaľ ide o prístupy s nízkym liftingom, ochrana pred slnkom je celkom jednoduchá. Ráno naneste na okolie očí trochu viac SPF a môžete ísť. Aj keď je vhodný akýkoľvek opaľovací krém na tvár, Dr. LeGerfo odporúča zvoliť si minerálny/fyzikálny prípravok, ak je to možné, pretože býva menej dráždivý.

Pred nanesením make-upu zvoľte ľahkú hydratáciu

Pri príprave oblasti pod očami na líčenie Duyosová odporúča vyhnúť sa bohatým očným krémom s vysokým obsahom silikónu (pokiaľ nemáte príliš suchú pleť).

Používanie mimoriadne bohatých produktov môže pôsobiť proti snahe o zakrytie a rozjasnenie, zatiaľ čo prípravky s vysokým obsahom silikónu vytvárajú na pleti príliš veľký sklz a môžu viesť k problémom s vráskami. Namiesto toho hovorí, že hydratačné, gélové zloženie pomôže zabrániť tvorbe záhybov.

Dr. Marcus aj Dr. LoGerfo súhlasia a odporúčajú venovať osobitnú pozornosť prípravkom s hydratačnými zložkami, ako je kyselina hyalurónová a glycerín, ako aj ľahkým ceramidom.

Collier je medzitým fanúšikom ľahkých, multifunkčných prípravkov, ktoré fungujú ako hydratačný a podkladový krém. 

Vrásky pod očami? Zamerajte sa na zlepšenie krvného obehu okolo očí

Slabý krvný obeh môže v očnom okolí spôsobiť katastrofu. Nedostatočný odvod toxínov a hromadenie tekutín – oba priame dôsledky slabého krvného obehu – môžu spôsobiť opuchy. Odkysličená krv môže tiež spôsobiť vznik tmavých tieňov pod okom. Zlepšenie krvného obehu je teda skvelou technikou na prebudenie očí bez ohľadu na vaše konkrétne problémy.

Doktor Marcus navrhuje uprednostniť očný krém so zložkami podporujúcimi krvný obeh. Je fanúšičkou vitamínu K – ktorý podporuje mikrocirkuláciu v kapilárach, čím zlepšuje tmavé kruhy a začervenanie – a kofeínu, ktorý pomáha odhmlievať.

“Rozprúdenie krvi môže pomôcť pri odlíčení a prebudení očí a môže tiež pomôcť pri vstrebávaní produktu,” hovorí.

Z tohto dôvodu poukazuje aj na manuálnu stimuláciu a lymfodrenáž. Môže to byť tak jednoduché, ako napr. jemná masáž pod očami, alebo s high-tech masážnym prístrojom.

Doktorka Gershicková tiež zdôrazňuje dôležitosť zlepšenia krvného obehu, hoci sa prikláňa k domácim prostriedkom typu “urob si sám”, ako je používanie vrecúšok zeleného čaju (ktoré potenciálne pomáhajú pri opuchoch pod očami) alebo používanie studenej lyžice či tvárového valčeka.

Používajte produkty zamerané na pigmentáciu

Pre tých, ktorí majú v okolí pod očami zmenu farby alebo hyperpigmentáciu, naši odborníci odporúčajú uprednostniť zložky, ktoré rozjasnia a vyrovnajú pigmentáciu.

Doktor Garshick hovorí, že antioxidanty, ako napríklad vitamín C, môžu pomôcť rozjasniť pleť a chrániť ju pred poškodením voľnými radikálmi. Je tiež fanúšikom niacínamidu, ktorý nielen upokojuje pleť, ale môže tiež pomôcť s pigmentáciou a zlepšiť vzhľad tmavých kruhov.

Dr. LoGerfo navrhuje používať jemné, ale klinicky overené zložky, ako je arbutín, kyselina kojová a kyselina azelaová, ktoré zosvetľujú tmavé miesta bez podráždenia pokožky.

Okrem toho Dr. Marcus navrhuje zvoliť očné krémy obsahujúce častice rozptyľujúce svetlo, ako je napríklad sľuda, ktoré pomáhajú opticky zamaskovať tmavosť v danej oblasti. Odporúčam Illuminating eye cream Medik8.

Vrásky pod očami? Riešte opuch pomocou chladu

Opuchy pod očami sú pomerne časté. Dr. LoGerfo hovorí, že opuchnuté oči sú často dôsledkom starnutia – tkanivo okolo očí sa vekom oslabuje, rovnako ako závesné väzy a svaly, ktoré podopierajú dolné viečko, čo môže mať za následok mierny opuch alebo vypuklosť v tejto oblasti.

V iných prípadoch môžu určité ochorenia, ako sú alergie a problémy so štítnou žľazou, viesť k zvýšenému opuchu pod očami. Ako potenciálnych vinníkov uvádza aj zvýšené zadržiavanie tekutín, stravu s vysokým obsahom soli a nedostatok spánku.

A bola by som nespravodlivá, keby som nespomenula, že niektorí ľudia sú na opuchnuté oči jednoducho geneticky náchylní.

Bez ohľadu na príčinu sa všetci naši odborníci zhodujú, že fyzickým ochladzovaním tejto oblasti sa dá začať. To sa dá dosiahnuť pomocou chladivých gélov pod oči. Tieto pomôžu stiahnuť rozšírené cievy a zmierniť zápal a opuch.

Vrásky pod očami a retinol

Retinoidy sú zlatým štandardom pri problémoch so starnutím – stimulujú syntézu nového kolagénu, pomáhajú predchádzať jeho degradácii, zlepšujú jemné linky a vrásky a zosilňujú bunkovú výmenu. V tomto prípade je dôležité používať prípravok, ktorý nevysušuje ani nedráždi citlivú oblasť.

Z tohto dôvodu Dr. Marcus navrhuje hľadať prípravky so zapuzdreným retinolom, ktoré poskytujú časovo uvoľňovaný mechanizmus podávania, ktorý znižuje riziko podráždenia pozorované pri tradičných retinoloch.

Dr. Garshick navrhuje hľadať mimoriadne výživné prípravky, ako sú balzamy, aby sa predišlo podráždeniu.

Odporúčam všetkými desiatimi túto novinku od Medik8. Okrem retinolu sú obsiahnuté aj ceramidy a ďalšie účinné látky.

Využívajte teóriu farieb vo svojom líčení

Podľa Duyosa je najlepším spôsobom, ako riešiť problémy pod očami, využitie teórie farieb na zamaskovanie problematických oblastí. Vo všeobecnosti navrhuje používať stredne krycí, hydratačný korektor s rozmazávacím efektom. Potom budete chcieť upraviť výber odtieňa na základe vašich najväčších problémov.

Na zníženie začervenania navrhuje vyskúšať korektor s neutrálnejším alebo zlatistým odtieňom, pretože žlté odtiene pomáhajú neutralizovať začervenanie.

Farebné korektory

Farebné korektory s teplými odtieňmi sa zasa výborne hodia na odstránenie tmavosti pod očami a vytvorenie rovnomernejšej pleti. Hľadajte korektory s ružovým, broskyňovým alebo oranžovým podtónom v závislosti od tónu vašej pleti, hovorí Duyos.

“Pri zakrývaní opuchov pod očami je dôležité vybrať si korektor, ktorý nie je príliš svetlý alebo jasný,” uvádza Duyos a vyvracia rozšírený názor, že čím svetlejší odtieň korektora pod očami, tým lepšie. “Cieľom je zakryť objem opuchov, preto si vyberte korektor, ktorý presne zodpovedá vašej pleti alebo je o niečo hlbší, a naneste ho len na opuchnuté miesta.”

Používajte produkty s obsahom kofeínu

Všetci traja lekári odporúčajú hľadať očné krémy, ktoré obsahujú kofeín. Ako vysvetľuje doktorka Garshicková, kofeín je vazokonstriktor, čo znamená, že dokáže stiahnuť alebo zúžiť cievy, čo môže pomôcť odpuchnúť očné okolie.

Podľa doktora Marcusa kofeín podporuje aj mikrocirkuláciu v kapilárach. Dr. LeGerfo hovorí, že je dôležité si uvedomiť, že kofeín poskytuje len dočasnú úľavu – keď prestanete túto zložku používať, opuchy sa môžu vrátiť.

Hľadajte produkty s protizápalovými zložkami

Zvážte výrobky s upokojujúcimi, protizápalovými zložkami. “Ak je časť opuchov dôsledkom nadmernej suchosti, ktorá vedie k zápalom, môže to byť užitočný spôsob, ako ich riešiť,” vysvetľuje doktor Garshick. Hľadajte zložky, ako sú ceramidy, harmanček, uhorka, aloe vera alebo koloidné ovsené vločky.

Zaraďte tvárovú jogu a uvolňujúcu palpačnú techniku

Udržujte svoju rannú rutinu jednoduchú

Počas dňa platí, že menej je vždy viac. Ako vysvetľuje Duyos, používanie príliš veľkého množstva produktu môže pôsobiť proti vám, najmä v oblasti očí, ktorá je už aj tak náchylná na tvorbu záhybov.

Collier navrhuje naniesť veľmi tenké vrstvy očného krému, farebného korektora a korektora, aby sa produkt neusadzoval v jemných linkách a vráskach. Všeobecne platí pravidlo, že na obe oči by malo stačiť množstvo produktu veľkosti hrášku (maximálne). Pred spaním sa však môžete pokojne pustiť do hydratácie, nezabudnite byť hlavne jemné k vášmu očnému okoliu.

Starostlivosť o očné okolie je veľmi dôležitá. Dávate si záležať na výbere krému pre očné okolie? S ktorým krémom ste spokojná?

Sledujte nás na našom FB

Mojimi favoritmi a aktuálne používané

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451