Obľúbené produkty

Prvá dôkazová štúdia na svete potvrdzuje účinky tvárovej gymnastiky. Vedecky podložené a účinné

Máme poznatky, že tvárové cviky môžu zlepšiť vzhľad tváre a redukovať niektoré viditeľné znaky starnutia,“ hovorí vedúci autor výskumu Murad Alam, dermatológ zo Severozápadnej univerzity. „Cvičenie tvárovej jogy zväčšuje a spevňuje tvárové svalstvo, čím sa tvár stáva pevnejšia, tónovaná a tvarovaná, akoby bola mladšia.“

Rok 2017 sa stal prelomovým v oblasti tvárovej gymnastiky alebo tvárovej jogy.

Vedci zistili, že tvárová gymnastika vás robí mladšími

Je to rovnako bláznivé, ako to znie. Pokiaľ ide o starnutie, mnohí z nás by radi vyzerali mladšie, väčšina antiaging prípravkov však nie je podložená vedou, je príliš nákladná či bolestivá. Vedci však zistili, že existuje neinvazívna technika, ktorá omladí vašu tvár už po 20 týždňoch a je navyše úplne zadarmo. Je ňou tvárová gymnastika.

Rok 2017. Vedci zo Severozápadnej univerzity v americkom Illinois testujú tvárovú gymnastiku

Nesmejte sa, aj keď je pochopiteľné že tento fakt môže znieť absurdne. Vedci zo Severozápadnej univerzity v americkom Illinois dokázali, že každodenným 30-minútovým precvičovaním tvárového svalstva je možné spevniť a zdvihnúť oblasť líčok tak, aby ste vyzerali mladistvejšie.

Ľudia cvičia tvárovú gymnastiku (jogu) už roky, toto je však prvá štúdia dokazujúca jej účinky.

„Máme poznatky, že tvárové cviky môžu zlepšiť vzhľad tváre a redukovať niektoré viditeľné znaky starnutia,“ hovorí vedúci autor výskumu Murad Alam, dermatológ zo Severozápadnej univerzity. „Cvičenie zväčšuje a spevňuje tvárové svalstvo, čím sa tvár stáva pevnejšia, tónovaná a tvarovaná, akoby bola mladšia.“

Prvá dôkazová štúdia na svete testuje tvárovú gymnastiku

Pre objasnenie, jedná sa o dôkazovú štúdiu zahŕňajúcu menšie množstvo (konkrétne 16) ľudí, ktorí absolvovali celý 20-týždňový program. Je preto potrebné, aby bola zopakovaná na oveľa väčšom počte osôb. Aj napriek tomu však ponúka nádej, že na to, aby vaša tvár vyzerala mladšie, nemusíte minúť stovky eur.

“Ak sa tieto závery potvrdia aj vo väčšom výskume, ľudia získajú nenákladnú a netoxickú metódu získania mladšieho vzhľadu, ktorá dokáže zvýšiť účinok ostatných kozmetických a protivráskových procedúr,“ hovorí Alam.

Priebeh dôkazovej štúdie

Štúdia prebiehala nasledovne – 16 žien vo veku medzi 40 až 65 rokov absolvovalo 90-minútový tréning s inštruktorom tvárovej gymnastiky. Po zvyšok 20-týždňového programu mali cvičiť doma – prvých osem týždňov 30 minút denne, zvyšný čas 30 minút každý druhý deň. Cvičenia obsahovali 32 rôznych tvárových výrazov, z ktorých každý bolo potrebné držať 1 minútu.

Zdvíhač líčok

Napríklad: „Zdvíhač líčok“ je cvik, pri ktorom otvoríte ústa do tvaru O a s perami na zuboch sa usmejete zdvíhajúc pritom lícne svaly. Toto napätie pocítite, keď si položíte prsty na vrchnú stranu líčok. Snažte sa prsty nadvihnúť líčkami, netlačte prsty nasilu.  Tento cvik opakujte jednu minútu.(tento cvik obsahuje aj moje nové DVD, ktoré v tejto chvíli dabujem)

Ďalším cvikom je napríklad „Modelovanie šťastných líčok“. Pery spojte, pevne zatvorte a usmejte sa tak, aby ste zdvíhali lícne svaly smerom nahor. V tejto polohe zatlačte nosové krídla ku sebe a snažte sa precítiť napätie v líčkach. Držte 20 sekúnd. Urobte 3 opakovania.

Kompletný sumár cvikov som zhrnula do praktickej pomôcky do kabelky – NOVINKA kartičky FACEFIT program. Odteraz môžete mať všetky cviky po ruke a cvičiť môžete kdekoľvek a kedykoľvek.

 

Výsledky štúdie prekvapili

Zmeny na tvári boli zaznamenávané fotografmi a hodnotené dermatológmi naslepo – čo znamená, že nemali žiadne informácie o prebiehajúcej štúdii a ich účastníkoch. Na základe fotografií hodnotili 19 znakov každej tváre na začiatku, v strede a na konci štúdie, používajúc pritom štandardnú stupnicu starnutia tváre. Na začiatku štúdie hodnotili pacientov v priemere na 50,8 rokov, čo sa na jej konci znížilo na 48,1.

„To znamená takmer o 3 roky mladší vzhľad už za 20-týždňov,“ hovorí Alam. Najdramatickejší efekt bol zaznamenaný na plnosti horných a spodných líčok, ktoré boli vypuklejšie a pôsobili plnšie.

Samozrejme sa jedná o menšiu vzorku žien v stredom veku, zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz, či tvárová gymnastika rovnako funguje aj u iných demografických zložiek populácie. Štúdia taktiež nemonitoruje, aké procedúry a kozmetické ošetrenia si ženy robili na tvári počas výskumu. Aj napriek tomu však prináša nádej, že rovnako ako precvičujeme svoje telo, môžeme precvičiť aj tvár za účelom jej mladšieho vzhľadu.

Záver

Výskum sa nezameriaval na spôsoby, akými vlastne tvárová gymnastika-joga prináša želaný efekt, tím vedcov však vysvetľuje, že vekom pleť stráca elasticitu a tukové vankúšiky medzi svalmi a pokožkou sa stenšujú. To spôsobuje pokles pleti a tváre celkovo. „Ak sa však tvárové svaly zväčšia, pokožka má pod sebou väčšiu výplň a pevnejšie svaly robia tvár plnšou,“ hovorí ďalšia autorka výskumu, Emily Poonová. „Rast svalov zväčšuje objem tváre a pôsobí proti efektom starnutia ako stenšovanie a ochabovanie pokožky.“

Tvárová gymnastika je každopádne hodná zváženia a vyskúšania predtým, ako miniete zbytočne vysoké sumy peňazí za iné procedúry.

Zdroj: https://www.sciencealert.com/facial-yoga-can-make-you-look-younger-no-fillers-or-creams-science

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451