Obľúbené produkty

Mewing. Technika, ktorá spevní a dodá definíciu spodnej kontúre tváre a čeľuste

Mewing je tak snahou o vybalansovanie svalstva na tvári, čo môže spôsobiť jemné zmeny v jej štruktúre. To, čo drží tvár v správnom tvare, je kosť maxila (horná čeľusť). Pri mewingu sa jazyk tlačí práve o ňu.

Súvislosť medzi kľudovou pozíciou jazyka a tvarom čeľuste je diskutovanou témou nie len na internete. Môžete vyhľadať množstvo neodborných článkov, pôvodcom tejto myšlienky je však doktor Mike Mew. Ten priniesol okrem teórie aj praktické rady, ktoré pomáhajú. Správnu techniku kľudovej pozície jazyka podľa neho nazývame „mewing“.

Mewing je vlastne správna orálna technika uloženia jazyka v dutine ústnej, ktorá priamo ovplyvňuje vzhľad tváre a tvar sánky. Počas vedomého mewingu trénujete jazyk, aby sa nachádzal v správnej polohe na vrchnom podnebí, z čoho sa postupom času vytvorí svalová pamäť.

Správna poloha jazyka nielen pre krásnu tvár

Väčšina ľudí má túto polohu osvojenú bez toho, aby si to uvedomili. Ak k nim však nepatríte, zvážte mewing. Ukladanie jazyka na spodnú časť podnebia je totiž abnormalita, ktorá destabilizuje protichodnú silu čeľuste a maxily. Výsledkom toho je dýchanie ústami, predĺžená tvár, zhrbené držanie tela a celkovo horší vzhľad. Našťastie sa tento problém dá odstrániť.

Predtým, ako si o mewingu povieme viac, je potrebné si uvedomiť, že sa nejedná o žiadny nový kozmetický trend, vďaka ktorému opekniete. A nie je to ani fenomén, kvôli ktorému budete vyzerať horšie. Je to jednoducho forma korektívnej liečby, ktorá prinavráti váš jazyk do polohy, v ktorej by mal byť.

FaceFit tvárová joga kniha(kartičky hrebeňová väzba)

Kto je doktor Mew?

Doktor Mike Mew je ortodontista vyštudovaný v Londýne, ktorý tam má vlastnú ortodontickú kliniku. Jeho otec je považovaný za pôvodcu ortotropie – medicínskeho odvetvia presadzujúceho myšlienku, že človek by sa mal starať o celú tvár, nie len o zuby a že problémy s chrupom sú spôsobené problémami s tvárou ako takou. Tieto ťažkosti môžu byť korigované práve správnou polohou jazyka.

Dôvody, prečo začať s mewingom

 • Ak ste zistili, že dávate jazyk nesprávne na spodnú časť úst a chceli by ste ho mať na správnom mieste.
 • Ak dýchate prevažne ústami.
 • Ak máte zdravotné problémy s čeľusťou a chcete zlepšiť vzhľad vašej tváre.
 • Ak máte ťažkosti pri dýchaní a prehĺtaní.
 • Ak trpíte nespavosťou.
 • Ak máte rovné podnebie a krivý chrup.
 • Ak máte jemný predkus.
 • Ak chcete vyzerať sebavedomejšie a mať lepší telesný postoj.

Ako robiť mewing

Mewing je o správnej polohe jazyka. Krátka definícia podľa doktora Mewa znie:

Mewing je vedomá kľudová poloha celého jazyka na vrchnom podnebí úst, až kým sa nestane bežnou nevedomou polohou jazyka pri každom zatvorení úst.  

Aby ste robili mewing správne, je potrebné mať celý jazyk na vrchom podnebí. To znamená vrátane zadnej časti, takže by sa mal akurát zmestiť medzi vaše stoličky. Zo začiatku to môže byť výzva, pretože svaly jazyka máte pravdepodobne slabé. Ak robíte mewing správne, mali by ste cítiť tlak v strednej časti tváre, na brade, čeľusti a podnebí.

Efekt mewingu znázorňujú nasledujúce obrázky: Vľavo je správna poloha, vľavo nesprávna

Mewing vám môže zo začiatku robiť problém, pretože sa jedná o úplnú zmenu polohy jazyka. Ak ste ho kládli celý život nesprávne, svaly máte ochabnuté a nebude jednoduché zvyknúť si na novú polohu. Dobrou správou však je, že keď budete praktizovať mewing pravidelne niekoľko týždňov, vybudujete si svalovú pamäť a správna poloha jazyka sa pre vás stane samozrejmosťou.

Mewing a prehĺtanie (veľmi dôležité!)

Hlavnou výhodou mewingu je jeho pretavenie do správneho prehĺtania a pitia tekutín. Správne prehĺtanie totiž vytvára silný tlak na vrchné podnebie, ktorý je zodpovedný za jeho rozšírenie a následné zjavné zmeny vo vašom vzhľade. Aby ste správne prehĺtali, zatlačte jazyk proti podnebiu, výraz tváre nechajte nezmenený. Budete cítiť zdvihnutie štítnej žľazy a tlak jazyka proti podnebiu.

Poznámka: Ak nebudete počas mewingu správne prehĺtať, výsledky neuvidíte. Musíte sa naučiť prehĺtať pomocou jazyka, to je najdôležitejšie.

Udržiavanie správneho držania tela

Správne prevedený mewing je sprevádzaný riadnym držaním tela pri stoji a v sede. Toto držanie tela by malo byť pre vás prirodzené, tvár by mala byť zarovnaná s hrudníkom.

Je mewing skutočne účinný?

Mewing je súčasťou dentálnej vedy už niekoľko stáročí. Tréning správneho prežúvania a polohy jazyka bol zavedený už dávno, stále je však nedostatočne preštudovaný. Možno ste to nevedeli, ale lebka nie je len jedna veľká kosť. Je tvorená množstvom spojivového tkaniva medzi jednotlivými kosťami. To znamená, že sa časom mení a je elastická. Príkladom je chorobou ovplyvnený výzor známeho fyzika Stephena Hawkinga.

Mewing je tak snahou o vybalansovanie svalstva na tvári, čo môže spôsobiť jemné zmeny v jej štruktúre. To, čo drží tvár v správnom tvare, je kosť maxila (horná čeľusť). Pri mewingu sa jazyk tlačí práve o ňu.

Výskumy a štúdie mewingu

Výskumy a štúdie ohľadom mewingu sú zatiaľ malé, majú však rastúcu tendenciu. Najstaršia štúdia pochádza z roku 1997 a skúma spojitosť medzi polohou jazyka a bolesťami hlavy. Najnovšia bola publikovaná v časopise Rádiológia a onkológia v roku 2018 a pojednáva o správnom vývoji tváre v rannom detstve. Pre dôkladné preskúmanie mewingu je potrebné množstvo klinickej práce, avšak už získané informácie dokazujú, že správna poloha jazyka prináša viditeľné výsledky.

Kedy očakávať výsledky

Keďže mewing je korektívna terapeutická technika tváre, výsledky samozrejme neuvidíte ihneď. Viditeľné zmeny strednej časti tváre, čeľuste a brady sa však môžu dostaviť už po 6 mesiacoch. Akonáhle sa z mewingu stane zvyk, nemusíte naň viac myslieť a aj napriek tomu z neho budete benefitovať. Okrem zlepšenia výzoru prinesie aj lepšie dýchanie, prehĺtanie a v neposlednom rade aj kvalitnejší spánok. Musíte byť však trpezliví.

Je síce pravda, že čím skôr s mewingom začnete, tým lepšie sú výsledky. Nevzdávajte to však ani vo vyššom veku, tvár je stále elastická a výsledky môžu byť veľmi príjemné. Dôkazom je aj samotný doktor Mew, ktorý s touto praktikou začal až v zrelom veku.

Ak máte pocit, že aj napriek pravidelnému mewingu nevidíte želané výsledky, môžete skúsiť aktívne čeľustné cvičenia. Mewing je totiž stále len pasívny druh techniky. Jedná sa však o návrat k tomu, čo by malo byť pre každého prirodzené. Je až neuveriteľné, koľko ľudí si myslí, že poloha jazyka na spodnej strane úst je správna. Nie je tomu tak, tento zlozvyk spôsobuje mnohé problémy a deformity, ktoré sa s ním len zriedka spájajú.

Výživové doplnky pre zlepšenie výsledkov

Pre ešte viditeľnejšie a výraznejšie výsledky sa odporúča pridať do stravy tieto doplnky:

 • Vitamín K2 zlepšuje elasticitu kostí a kardiovaskulárne zdravie.
 • Vitamín D3 má priamy vplyv na zdravie kostí.
 • Magnézium je neodmysliteľný pomocník pre zlepšenie sily svalstva.
 • Vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú telu premeniť živiny na energiu. Výživový doplnok by mal obsahovať vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9.

Okrem doplnkov výživy je vhodné zvážiť aj žuvanie špeciálnej trvácnej žuvačky, ktorá posilní svalstvo a vytvaruje čeľusť. Na výber je viacero druhov a príchutí, niektoré napomáhajú lepšiemu tráveniu. Ideálne je vybrať si žuvačku bez cukru a nepreháňať to s jej žuvaním, dávajte si pravidelné prestávky.

Mewing vysvetľujem aj vo videu, v 9 minúte, ale cvičiť by ste ho mali celé ak chcete rýchlejšie výsledky

Kniha FaceFit faceyoga

Mohlo by vás zaujímať

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451