Obľúbené produkty

Melazma alias tehotenská maska– ako sa jej vyhnúť a ako ju liečiť?

Melazma sa prejavuje veľkými, plochými, nepravidelnými fľakmi na rôznych častiach tváre alebo menšími bodkami nazývanými makuly. Tie sa vytvárajú na nosovej prepážke, nad hornou perou, lícach, čele a brade, občas ich pozorujeme na krku a predlaktiach (tento jav je však zriedkavý).

Melazma – ako sa jej vyhnúť a ako ju liečiť

Melazma je kožné ochorenie vyskytujúce sa u žien, ktoré sa prejavuje hnedými, sivými a žltohnedými škvrnami na tvári (konkrétne na lícach, čele a brade). Je spôsobená denným vystavovaním sa slnku a hormonálnymi zmenami počas tehotenstva či hormonálnej terapie. Je druhom hyperpigmentácie, pretože spôsobuje nadmernú telesnú tvorbu pigmentu. Býva označovaná ako tehotenská maska a chloazma. Vyskytuje sa u žien vo veku 20 až 50 rokov (jeden z 20 pacientov je muž) a aj napriek tomu, že je neškodná, spôsobuje neistotu a zahanbenie. Môže byť liečená viacerými metódami.

Symptómy

Melazma sa prejavuje veľkými, plochými, nepravidelnými fľakmi na rôznych častiach tváre alebo menšími bodkami nazývanými makuly. Tie sa vytvárajú na nosovej prepážke, nad hornou perou, lícach, čele a brade, občas ich pozorujeme na krku a predlaktiach (tento jav je však zriedkavý). Melazma je nadmerné množstvo tmavej pigmentácie, jednoducho povedané. Neexistujú žiadne fyzické ťažkosti spojené s týmto kozmetickým problémom.

Riziková skupina

Melazmou trpia najmä ženy, pretože hormóny (obzvlášť progesterón) sú často jej pôvodcami. Ohrozené sú najmä tehotné ženy v neskorších trimestroch či ženy podstupujúce hormonálnu terapiu, užívajúce antikoncepciu či prehnane sa slniace. Ľudia so svetlejšou pokožkou majú vyššie predpoklady na vznik melazmy, rovnako sú na tom pacienti s problémami štítnej žľazy.

Príčiny

Melazma je spôsobená zvýšeným množstvom pigmentu v pokožke. Čo toto zvýšenie spôsobuje, nie je úplne známe, experti sa zhodujú na týchto faktoroch:

  • Nadmerné slnenie (vystavovanie UV lúčom)
  • Druhý či tretí trimester tehotenstva
  • Užívanie orálnej antikoncepcie
  • Hormonálna terapia  

Hormonálna hladina

Ak je ochorenie spôsobené hormonálnou hladinou, príčinou bude pravdepodobne progesterón. Počas druhého a tretieho trimestra tehotenstva ženy zaznamenávajú jeho zvýšenú hladinu. Taktiež ženy v postmenopauze, podstupujúce hormonálnu terapiu, sú náchylnejšie na tvorbu melazmy. Tie, ktoré dostávajú len estrogén (a nie progesterón) majú nižšiu pravdepodobnosť výskytu tohto kožného problému.

Isté druhy liekov a kozmetiky môžu zhoršiť melazmu zvýšenou produkciou melanínu v tele. Sú nimi vonné mydlá, deodoranty a rôzne aromatizované mlieka či iné produkty. Zvýšené riziko vzniku melazmy môže súvisieť aj s genetickou predispozíciou.

Diagnostika

Kvôli rozoznateľným charakteristikám melazmy je jej diagnostika pomerne jasná a obyčajne sa vykonáva vizuálne. Príležitostne môže lekár nariadiť kožnú biopsiu, aby potvrdil svoju diagnózu a vylúčil iné druhy ochorení. Melazma môže byť určovaná aj vďaka Woodovej lampe – čiernemu svetlu umožňujúcemu vidieť nadmerné množstvo melanínu v epiderme.

Iné druhy ochorení, ktoré môžu byť zamieňané s melazmou, sú:

  • postzápalová hyperpigmentácia
  • indukovaná exogénna ochronóza
  • aktinická lišaj  

Liečba

Ak je melazma spôsobená tehotenstvom, stav pokožky sa po pôrode zvyčajne sám upraví. Ak je spôsobená užívaním antikoncepcie, po ich vysadení by sa mala pleť taktiež postupne vrátiť do normálu. Ak je príčina iná, pomôžu nasledujúce topické ošetrenia:

Mikrodermabrázia

Ošetrenie využívajúce vákuum a erozívny materiál na odlúčenie vrchnej vrstvy pokožky.

Chemické peelingy

Obvykle sa používa ľahký glykolový peeling alebo peeling s obsahom kyseliny salicylovej. Dermatológ by mal určiť jeho správnu silu na základe typu pokožky a závažnosti melazmy.

Frakčný Laser

Ja neodporúčam! Laserové ošetrenia melazmy môžu priniesť dočasný efekt, nie je to preferovaná metóda, pretože môže zhoršiť daný stav. 

Po ošetrení laserom často dochádza k zhoršeniu stavu, čo je následok zápalu, teda pozápalovej pigmentácii. IPL terapia taktiež nepriniesla očakávaný efekt, žiadna zmena sa neudiala.

Kozmeceutiká s obsahom kyselín

Spomínané ošetrenia sú efektívne, ich účinok sa však dostaví až po niekoľkých mesiacoch. Je potrebné vedieť, že existujú dva druhy melazmy (dermálna a epidermálna), a tie sa liečia rôznym spôsobom. Liečba epidermálnej melazmy býva zväčša úspešnejšia.

Niektoré druhy ošetrení môžu spôsobiť podráždenie pleti. Ak používate hydrochinón v koncentrácii viac ako 4% počas dlhšej časovej periódy, môže to pre vás znamenať riziko vzniku exogénnej ochronózy – stavu, kedy pokožka tmavne a trvale sa zafarbí. Hydrochinón sa však v krajinách EU nepoužíva, nie je totiž povolený. 

Prevencia

Aj napriek tomu, že presné príčiny vzniku melazmy zostávajú nejasné a kompletná prevencia nie je možná, existujú cesty pre zníženie rizika jej tvorby. Sú nimi:

  1. Udržiavajte pleť chránenú pred slnečnými lúčmi, noste klobúk a ochranné oblečenie.
  2. Celkovo sa vyhýbajte UV lúčom, najčastejším spúšťačom vzniku melazmy. Používajte opaľovacie prípravky s ochranným faktorom aspoň 30 obsahujúce kysličník titaničitý alebo oxid zinočnatý. Natierajte sa aj počas zamračených dní, UV svetlo preniká aj cez oblaky. Krém reaplikujte každé dve hodiny. Odporúčam Dermaheal SPF 50 určený na pleť s melasmou
  3. Vyhýbajte sa vosku – ochlpenie odstraňujte radšej iným spôsobom. Vosk totiž dráždi pokožku a môže zhoršiť melazmu. Poraďte sa s dermatológom o bezpečnejších metódach.
  4. Vysaďte dráždiacu kozmetiku – mydlá, gély či mlieka by mali byť jemné a nekomedogenické. Všetko, čo pokožku irituje, zhoršuje melazmu.  

Prognóza, výhľad

Výhľad je v mnohých prípadoch melazmy dobrý. Rovnako, ako sa stav dlho vyvíja, sa aj dlho lieči. Niekedy sa pigmentácia úplne nevytratí, ale so správnym ošetrením je menej viditeľná. Sivé a hnedožlté fľaky sa môžu vplyvom slnka, tehotenstva, antikoncepcie či hormonálnej terapie znova objaviť. Všetko závisí od typu vašej pokožky.

Klinické štúdie s prírodnými látkami

Existujú klinické štúdie skúmajúce prírodné látky podávané orálne a ich vplyv na liečbu melazmy. Spolu s iným druhom liečby môžu výrazne pomôcť k odstráneniu melazmy. Týmito látkami sú:

  • Extrakt z hroznových jadier

Istá japonská štúdia skúmala efekt extraktu z hroznových jadier, silného antioxidantu, na melazmu. Japonské ženy ho orálne užívali 5 – 6 mesiacov a bolo pozorované zosvetlenie pleti a mierne zníženie chloazmy u 16 z 23 skúmaných žien. Index melanínu sa taktiež znížil. Z toho vyplýva, že extrakt z hroznových jadier je efektívny v redukcii hyperpigmentácie u žien s melazmou. Prvé výsledky boli viditeľné o 6 mesiacov, s ďalším užívaním sa stav naďalej zlepšoval.

Odporúčam Happy Skin Therapy s extraktom zeleného čaju a hroznvých jadier

  • Extrakt z papraďovitej rastliny Polypodium Leucotomos

Extrakt z papraďovitej rastliny chráni pokožku pred slnečným poškodením a jeho fotoprotektívne účinky boli potvrdené dobrovoľníkmi. Je efektívny aj pri liečbe kožných ochorení ako vitiligo, psoriáza, idiopatická fotodermatóza, atopická dermatitída, melazma a postzápalová hyperpigmentácia. Istý výskum dokázal jeho pozitívny účinok na melazmu ženy už po 12 týždňoch aplikácie.

Tento extrakt je hlavnou zložkou prípravku na orálne užitie HELLIOCARE ORAL

  • Vitamíny A (beta-karotén), C, E, a procyanidín

Orálny procyanidín je hlavnou aktívnou zložkou extraktu z francúzskej prímorskej borovice. Cyanidín sa nachádza aj v zelenom čaji a extrakte z hroznových jadier. Obsahujú polymérové reťazce flavonoidov a majú antioxidačné a protizápalové účinky. Ženy užívajúce kombináciu procyanidín + vitamín A, vitamín C a vitamín D zaznamenali výrazný pokles hladiny pigmentácie na svojich lícach. Po 8 týždňoch užívania štúdia potvrdila bezpečnosť a účinnosť kombinácie zložiek pre liečbu epidermálnej melazmy.

  • Stredomorská strava

Jedna štúdia skúmala vplyv stredomorskej stravy na pacientov s melazmou v Taliansku. Protektívne vlastnosti boli dokázané pri konzumácii rýb a morských plodov bohatých na omega-3 mastné kyseliny, pití čaju a príjme ovocia a zeleniny (mrkva,  karfiol, listová zelenina, citrusové ovocie). Takáto strava dokáže telo ochrániť aj pred melanómom a vo všeobecnosti pred nežiaducimi vplyvmi UV lúčov.

Zhrnutie

Melazma, inak známa ako chloazma alebo tehotenská maska, je bežným kožným ochorením vyskytujúcim sa u žien vo veku 20 až 50 rokov. Je spôsobená slnečnými lúčmi a hormonálnymi výkyvmi počas tehotenstva, užívania antikoncepcie a hormonálnej terapie. Prejavuje sa najmä u žien, trpieť ňou môžu aj muži.

Nedá sa jej úplne predísť, istými krokmi prevenciu posilníte. Používajte ochranné opaľovacie prípravky s OF 30+, vyhýbajte sa slnku, noste klobúky a ochranné oblečenie. Eliminujte dráždiacu kozmetiku, lieky a hygienické produkty.

Melazma sa lieči pomocou viacerých druhov ošetrení, od krémov či liekov na predpis až po laser či chemický peeling. Zlepšeniu stavu melazmy prispieva aj vyradenie hormonálnej antikoncepcie či terapie. Ak je melazma spôsobená tehotenstvom, po pôrode obvykle sama zmizne. Tehotné ženy by s liečbou melazmy mali počkať až po pôrode.

Existujú dva druhy melazmy – dermálna a epidermálna (tá sa ľahšie lieči, pretože sa týka vrchnej vrstvy pokožky). Niekedy sa vyskytujú oba typy naraz a ich ošetrenie je rozdielne. Pri každom liečení melazmy sa odporúča čo najviac sa vyhýbať slnečným lúčom.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 465

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.