Obľúbené produkty

Hyperpigmentácia sa zhoršuje v lete, ako to zvládnuť?

Hyperpigmentácia sa môže vyskytnúť ako výsledok zápalového procesu v pokožke (akné, ekzém, psoriáza), hormonálnych zmien (melazma) alebo vystaveniu UV žiareniu či silnému svetlu (slnečné škvrny, pehy)

Leto je zábava. Ale pigmentové škvrny už nie.

Hyperpigmentácia = kožné plochy, menšie či väčšie, so zvýšeným pigmentom = tmavšie škvrny. 
Často vás zaujíma: Pozápalová hyperpigmentácia, tmavá pokožka tváre, rúk či nôh, starecké škvrny. 

Vyskytuje sa napríklad pri opaľovaní. Prejavom nadbytkom melanínu sú aj pehy, teda ephelides. Čo sú vlastne ostro ohraničené škvrny. Ich veľkosť je do niekoľko milimetrov.

Väčšími škvrnami sa prejavuje melasma, odborne chloasma uterinum. Výskyt je daný hormonálneväčšinou v tehotenstve. Ich najčastejšia lokalizácia je na spánkoch a na tvári. Taktiež sú ostroohraničené, ich farba je žltohnedá alebo nažltlá.

Odporúčame najvyššiu ochranu Heliocare

Čo je hyperpigmentácia?

Dr. Corey Hartman, dermatológ z Birminghamu v Alabame, sa špecializuje na liečbu hyperpigmentácie.
„Hyperpigmentácia sa môže vyskytnúť ako výsledok zápalového procesu v pokožke (akné, ekzém, psoriáza), hormonálnych zmien (melazma) alebo vystaveniu UV žiareniu či silnému svetlu (slnečné škvrny, pehy),“ vysvetľuje.
Keď sú kožné bunky zapálené a poškodené, zvýšený melanín uvoľňuje pigment hlbšie do vrstiev pokožky a medzi kožné bunky a spôsobuje tmavšie škvrny. Hyperpigmentácia je rôzna v závislosti od tónu pokožky. Ak máte tmavšiu pokožku, býva obvykle spôsobená zápalom. Pri svetlej pokožke je najčastejšou príčinou vystavovanie sa slnku a prostrediu spolu so zvýšeným teplom a hormonálnou hladinou.

Kto je náchylný na pigmentáciu?

Pigmentácia žiaľ nediskriminuje. Náchylnejšie sú samozrejme svetlejšie typy pokožky, chrániť sa však musí každý. Pigmentácia sa vyskytuje, keď melanín (kožné bunky zodpovedné za farbu a tón pleti) zadržiava pigment vo viditeľných vrstvách pokožky v nejednotných škvrnách. Dôvodom môže byť aj genetická predispozícia, hormóny, stres a kožné poškodenia, najčastejším faktorom je však už spomínané slnko. Keďže je náročná na liečbu, nikdy, naozaj nikdy nezabúdajte na prevenciu. Ak nie je zapríčinená vnútornými telesnými faktormi (kedy je potrebné navštíviť špecialistu), pomôžu vám nasledujúce tipy:

Opaľovacie prípravky

Neexistuje výhovorka na to, že nepoužívate ochranné prípravky.  Ochranný denný krém s UV filtrom je tým najsilnejším antiage prípravkom.  Ten treba nanášať každodenne, nie len počas vylihovania na pláži. Ochránite sa tak pred vráskami, pigmentáciou a rizikom rakoviny kože. Ak sa pravidelne nachádzate na slnku počas obedňajších hodín, alebo ste absolvovali procedúru, ktorá zanechala vašu pleť citlivou, mal by váš opaľovací prípravok obsahovať oxid zinočnatý. Ten fyzicky blokuje UV lúče a výborne lieči a upokojuje pokožku. Ak máte citlivú pokožku, vyhnite sa chemickým zložkám v opaľovacích produktoch, ktoré síce absorbujú UV lúče, často však pôsobia dráždivo. Zvoľte ochranný krém na báze minerálnych filtrov od Heliocare.

Pri voľbe správneho opaľovacieho prípravku dbajte na to, aby vás ochránil pred oboma druhmi UV lúčov (UVA aj UVB). Aby ste si zapamätali rozdiel medzi nimi, máme pomôcku za angličtiny: A ako aging (starnutie – hĺbkové prenikanie lúčov ničiacich kolagén a spôsobujúcich rakovinu) a B ako burning (spálenie – prenikanie lúčov stimulujúcich melanín a zvyšujúcich riziko pigmentácie).Stále sa natierajte ochranným opaľovacím prípravkom

Škodlivé slnečné lúče môžu v letných mesiacoch poškodiť pokožku. Noste preto ochranný opaľovací prípravok s faktorom aspoň 30 aj vtedy, keď sa pohybujete iba vo vnútri. „UV lúče a jasné svetlo dokážu preniknúť oknom a zhoršiť vašu hyperpigmentáciu,“ tvrdí doktor Hartman.

Vyberajte si produkty s obsahom hydratačných a zosvetľujúcich zložiek

Pri kúpe kozmetiky dbajte o to, aby obsahovala hydratačné a zosvetľujúce zložky. Vhodný je oxyresveratol v kombinácii s povrchovým retinoidom, ktorý pomáha pri bunkovej obnove na vrchných vrstvách pokožky. Umožňuje lepšiu absorpciu iných zosvetľujúcich látok zameraných na pigmentáciu, alebo stopne tvorbu melanínu v pokožke. Vhodné sú pigmentové korektory bez obsahu hydrochinónu, ktoré úspešne liečia hyperpigmentáciu.

Sú nimi:
oxyresveratol
Arbutin
kyselina glykolová
niacínamid

Odporúčané

Zdržte sa manuálnych zásahov do suchých vyrážok

Akékoľvek narúšanie suchých vyrážok môže viezť k zhoršeniu akné, tvorbe jaziev a vážnejšiemu stavu hyperpigmentácie. Namiesto toho používajte jemné zvláčňujúce produkty, najmä na noc.

Používajte efektívne povrchové retinoidy

Povrchové retinoidy sú produkty na báze krému obsahujúce deriváty vitamínu A. Vitamín A dokáže redukovať akné tým, že pôsobí proti nadmernej tvorbe keratínu vo vlasových folikuloch. Nadmerné množstvo keratínu vedie k upchávaniu a sťaženému odlupovaniu odumretých kožných buniek. Vhodný je aj vitamín C, ktorý má schopnosť zosvetliť pokožku a predchádzať hyperpigmentácii a navyše ju hydratuje.

Ak si chcete úspešne poradiť si hyperpigmentáciou, vyberte si vhodný postup a buďte v ňom konzistentný. Nerovnosti a škvrny nezmiznú cez noc, je potrebné byť vytrvalý, ak chcete dosiahnuť dlhotrvajúci výsledok.  

Polypodium leucotomos

Kapsuly pre perorálne podanie pre maximálnu podporu výživy pleti, bohaté na antioxidanty, najmä pri pobyte na slnku. Obsahuje prírodné antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály, ktoré vznikajú ako výsledok vnútorných metabolických procesov v pokožke a vonkajších vplyvov. Nadmerná expozícia slnečnému žiareniu môže spôsobiť predčasné starnutie pleti.
Obsahuje Fernblock®, inovatívnu prírodnú zložku  z tropickej paprade Polypodium leucotomos, chrániacu pokožku pred poškodením spôsobeným UVB/UVA žiarením. Je silným antioxidantom, znižuje tvorbu voľných radikálov. Má imunoprotektívne funkcie: ochraňuje Langerhanove bunky a zachováva ich funkčnosť. Minimalizuje vznik hyperpigmentácie a predchádza vzniku slnečnej alergie.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 457