Obľúbené produkty

Čo potrebuje vaša pleť v menopauze? Ako udržať hmotnosť a hormonálnu hladinu?

Menopauza predstavuje významné obdobie v živote každej ženy a prináša so sebou mnohé zmeny na tele aj nálade. Menštruačný cyklus postupne skončí, takže žena už nemôže otehotnieť, čo je spôsobené poklesom hladiny estrogénu. Roky vedúce k menopauze nazývame perimenopauzou, kedy sa produkcia spomínaného hormónu postupne znižuje.

Starostlivosť o pleť v menopauze

Menopauza predstavuje významné obdobie v živote každej ženy a prináša so sebou mnohé zmeny na tele aj nálade. Menštruačný cyklus postupne skončí, takže žena už nemôže otehotnieť, čo je spôsobené poklesom hladiny estrogénu. Roky vedúce k menopauze nazývame perimenopauzou, kedy sa produkcia spomínaného hormónu postupne znižuje. Perimenopauza trvá 3 – 7 rokov, v niektorých prípadoch aj dlhšie. Jej efekt sa prejaví nie len na nálade konkrétnej ženy, ale aj na vzhľade jej pokožky. Keďže táto zmena nastáva pomaly a postupne, je možné sa na ňu pripraviť a zmeniť každodennú starostlivosť o pleť a životný štýl tak, aby sme ju udržali mladistvú čo najdlhšie. Výnimkou sú ženy, ktoré v minulosti absolvovali hysterektómiu . V ich prípade trvá tento proces kratšie, niekoľko dní či týždňov, a preto je pre nich náročnejšie pripraviť sa na zmeny s ním spojené.

Symptómy menopauzy na pleti 

Symptómy menopauzy sa môžu u každej ženy líšiť. Niektoré majú návaly tepla, sú podráždené, úzkostlivé, depresívne, mávajú bolesti kĺbov alebo rýchlo priberajú na hmotnosti. Symptómy dotýkajúce sa pleti môžeme rozdeliť nasledovne:

Zmenšenie svalovej hmoty

Počas menopauzy žena stráca svalovú hmotu, čo spôsobuje aj ochabovanie pokožky tváre viditeľné najmä v oblasti krku, úst a sánky.

Zmenšenie hrúbky pleti

Pokožka na tvári sa stenčuje a ovplyvňuje celkový vzhľad. Vytvárajú sa jemné linky a vrásky v okolí úst a očných kútikoch.

Znížená lubrikácia

Pokožka produkuje menej mazu, čo vedie k jej vysúšaniu (čo nie je až taký problém pre ženy s mastnou pleťou). Ženy so sklonom k suchej pokožke čelia tak riziku vzniku jemných liniek a vrások a vaginálnej suchosti.

Kompresia

Kožné bunky sa stláčajú a už nie sú také oblé ako kedysi. Tento stav je najviditeľnejší na perách, ktoré strácajú svoj objem a plnosť a líčkach pod očami, ktoré môžu vyzerať prepadnuto.

Znížená elasticita pokožky

Hladina elastínu postupne klesá, čo znižuje pružnosť pokožky a zvyšuje tvorbu liniek a vrások a spôsobuje ochabovanie pleti. Urobte si jednoduchý test – poštípte sa a pozorujte, ako rýchlo sa koža dostane naspäť do pôvodného stavu.

Znížená hladina kolagénu

Rovnako ako elastín, aj kolagén sa z pokožky postupne vytráca, dôsledkom čoho je ochabnutá a tvoria sa na nej vrásky. Viditeľné sú hlavne výrazové vrásky na tvári, ako vrásky hnevu na čele či nosovoústne vrásky okolo úst.

Znížená produkcia melanínu

Počas menopauzy klesá produkcia melanínu, čo spôsobuje nejednotný tón a stratu žiarivosti pokožky.

Znížené potenie

Počas menopauzy sa spomaľuje aktivita potných žliaz, takže sa budete menej potiť. Dôsledkom toho je však zmenšená eliminácia toxínov z tela a z pokožky.

Kožné poruchy

Všetky zmeny počas menopauzy sa prejavia aj na pokožke, ktorej hrozia ochorenia ako ekzém, psoriáza či rosacea. Odporúčam sérum Calmwise Ultimate od Medik8

Ako môžete vidieť, menopauza môže mať skutočne značný vplyv na zdravie a vzhľad ženskej pokožky. Ako postupuje, pokožka sa stáva suchšia, vráskavejšia a menej elastická. Začne ochabovať a stenčovať sa. Menopauza sa, nanešťastie, zastaviť nedá. Neznamená to však, že vaše telo už nebude nikdy vyzerať atraktívne. Môžete totiž uskutočniť zmeny, ktoré vám pomôžu vyzerať dlhšie mladistvo. Sústreďte sa najmä na zmenu každodennej starostlivosti o pleť a životného štýlu. Vyberte si kozmetiku vhodnú pre toto obdobie a váš typ pleti, ktorá vám pomôže udržať ju dlhšie zdravú. Ak sa na menopauzy dobre pripravíte, nebudete prekvapená z efektov, ktoré môže priniesť.

Menopauza a problémy s hmotnosťou? 

Udržiavanie hormonálnej hladiny

Hormóny zohrávajú dôležitú úlohu v rámci celého tela. Počas menopauzy sa počet niektorých z nich môže znížiť, čo spôsobuje mnohé zmeny a symptómy, ktoré sú pre toto obdobie (ako aj pre perimenopauzu) typické. Spomínanými symptómami máme na mysli:

 • Bolesti hlavy a návaly tepla
 • Strata zubov a ústup ďasien
 • Zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • Bolesti chrbta
 • Hrubnutie a stmavnutie ochlpenia
 • Redukcia hustoty kostí, spôsobujúca ich krehnutie
 • Stenčovanie vlasov
 • Klesanie a splošťovanie pŕs
 • Zmenšovanie a splošťovanie bradaviek
 • Suchšia a drsnejšia pokožka
 • Strata svalovej hmoty v oblasti brucha
 • Inkontinencia
 • Vaginálna suchosť, pálenie a sťahovanie

V snahe o udržanie zdravia tela počas menopauzy by sme nemali zabúdať na udržiavanie rovnováhy hormónov aj napriek tomu, že ich produkcia klesá. Ak budú hormóny fungovať správne, pocítite ústup vyššie spomínaných symptómov a zlepšenie stavu pleti. Nasledujúce kroky by vám mohli pomôcť:

Udržanie zdravej hmotnosti

Diéty s jo-jo efektom sú veľmi škodlivé pre naše hormóny, a majú tak negatívny efekt na pokožku. Pokúste sa udržať si konštantnú zdravú váhu (nie nadváhu ani podvýživu) a vyhýbajte sa jej výkyvom.

Počas menopauzy je ideálna strava na báze nízkeho obsahu karbohydrátov a nízkej glykemickej hladiny. Zredukuje vám telesný tuk a zápalové aktivity v tele, ktoré sú hlavným akcelerátorom predčasného starnutia.

Cvičte aeróbne cviky

Žľazová aktivita sa počas menopauzy výrazne spomaľuje, takže sa menej potíte a neodvádzate toxíny z tela v dostatočnej miere. Aby ste tomuto procesu dopomohli, cvičte aeróbne cviky aspoň 20 minút dva- až trikrát do týždňa. Zvýšite činnosť srdca a zapotíte sa. Okrem toho udržíte vaše kĺby svižné a v správnej funkčnosti. Vyhnite sa však behu či joggingu, pretože tieto aktivity znižujú hladinu elastínu v pokožke a zvyšujú riziko jej ochabovania na tvári, rukách a prsiach.

Cvičte anaerobné cviky

Jednou z najvýznamnejších zmien na tele počas menopauzy je zníženie svalovej hmoty. To spôsobuje prírastok hmotnosti, pretože svaly zabraňujú ukladaniu tuku v organizme. Ideálna úroveň tuku v tele ženy v 50. roku života je 20 – 30%, kedy je v optimálnom zdraví a metabolizme. Anaeróbne cvičenie ako zdvíhanie záťaže či cviky na báze odporu cvičte 3-krát do týždňa. Posilníte si kosti náchylné na fraktúry či osteoporózu.

Užívajte esenciálne mastné kyseliny

Konzumáciou esenciálnych mastných kyselín počas menopauzy sa ochránite pred rakovinou, zredukujete symptómy tohto obdobia, znížite zlý cholesterol a predídete strate hustoty kostí. Esenciálne mastné kyseliny sú navyše dôležité pre zdravie kĺbov, spojív, pokožky, vlasov a dobrú náladu. Väčšina žien prijíma dostatočné množstvo omega-6 zo stravy, sústreďte sa preto najmä na príjem omega-3, ktoré získate z rybieho tuku či oleja z treščej pečene.

Denne konzumujte zeleninu

Jedzte zelenú zeleninu každý deň, aby bola vaša strava bohatá na antioxidanty, bioflavonoidy, vitamíny, minerály a vlákninu. Všetky tieto látky vás udržia v zdraví a top kondícii. Sústreďte sa najmä na zeleninu s nízkym glykemickým indexom ako je brokolica či zelená listová zelenina.

Používajte progesterónový krém

Tento krém pomôže udržať vaše hormóny v rovnováhe, preto ho mnoho žien užíva ako časť terapie hormonálnej náhrady. Nie je na predpis, kúpite ho bežne v lekárni.

Jedzte potraviny bohaté na fytoestrogény

Zjedený fytoestrogén sa v tele správa ako klasický estrogén, čo vám pomôže udržať hormóny v rovnováhe. Potraviny bohaté na fytoestrogén sú figy, datle, granátové jablko, fenikel, marhule, ľanové semienka, klíčky, hrach, petržlen, maliny a niektoré bylinky ako čierny samorast, drmek obyčajný, červená ďatelina, sladké drievko, malinové listy a ženšen. V lekárni si môžete kúpiť aj vhodný výživový doplnok obsahujúci tieto látky.

Udržiavajte aktívny sexuálny život

Sex pomáha zlepšiť náladu a stimulovať tvorbu reprodukčných hormónov. Ak nemáte na sex chuť, porozprávajte sa s odborníkom na tému testosterónov a ich možných benefitov.

Starostlivosť o pleť v menopauze

Aby ste udržali aj pleť zdravú počas menopauzy, je vhodné dodržiavať nasledovné kroky:

Dbajte o vhodnú každodennú starostlivosť

Ak sa vám zdá, že máte suchšiu pokožku, mali by ste zmeniť svoje každodenné zvyky ohľadom jej čistenia a zvláčňovania. Prejdite na produkty vhodné pre toto obdobie a váš typ pleti.

Odstraňujte odumreté bunky

Aj napriek tomu, že vaša pokožka môže byť citlivejšia, nezabúdajte na pravidelný peeling, ktorý odstráni odumreté bunky a uvoľní cestu tvorbe nových. Používajte jemné exfolianty a vyhnite sa drsným peelingom a kyselinám. Ideálnym je kombinácia enzymatického, mechanického a chemického peelingu v Algae peel od by Mukk

Bojujte proti diskolorácii a pigmentácii

Počas menopauzy sa môžete stretnúť s tmavými či svetlými škvrnami. Používajte preto Depigmentačné séra alebo výrobky s obsahom nasledujúcich zložiek: alfa arbutín, beta arbutín, kyselina kojová, extrakt zo sladkého drievka, niacinamíd, extrakt z moruše, kyselina glykolová, kyselina mliečna, extrakt z citrónovej šťavy, embilika, arbutín alebo vitamín C.

Odporúčam Medik8 OXY-R Peptides

Ak sa vám zdá, že vám zosvetľujúce produkty nepomáhajú, poraďte sa s odborníkom o možných procedúrach a metódach (laserové ošetrenie, mikrodermabrázia či chemický peeling).

Používajte opaľovací prípravok

Používajte ho naozaj denne, pretože ochráni mladosť vašej pokožky. Vyhnete sa pigmentácii a diskolorácii a nadmernému vzniku vrások. Pleť ochránite aj konzumáciou kokosového oleja a každodenným pitím zeleného čaju. Vaša pleť bude odolnejšia voči slnečným lúčom spôsobujúcim jej predčasné starnutie.

Predchádzajte rakovine kože

Absolvujte pravidelné prehliadky, najmä ak ste sa v mladosti príliš slnili.

Odstráňte si ochlpenie z tváre

Starnúce ženy sa často stretávajú s nadmerným ochlpením na tvári (hirsutizmom). Bojovať proti nemu môžete pomocou laserového ošetrenia, procedúry na báze intenzívneho pulzujúceho svetla či použitím depilátorov, krémov či elektrolýzy. Možno ste nevedeli, že pepermintový čaj je výbornou prírodnou metódou proti nežiaducemu ochlpeniu na tvári.

Tvárová lymfatická masáž

Tvárová lymfatická masáž stimuluje prirodzenú schopnosť pokožky sa liečiť, takže si ju pokojne doprajte každý deň. Dáte do pohybu lymfatický systém, ktorý efektívnejšie odstráni toxíny nachádzajúce sa pod pokožkou.

Podnietite tiež samoliečenie pokožky špliechaním striedavo teplej a studenej vody na tvár. Teplá voda do nej privedie krv, studená ju zase zatlačí hlbšie do pokožky. Efektom je zlepšená cirkulácia a krajší vzhľad.

Výborné sú aj Vákuové masážne banky, ktoré uvoľnia stagnácie v pokožke a pomôžu lepšiemu prekrveniu a hydratácii pokožky.

Bankovanie je alternatívna terapia, ktorá využíva masáž podtlakom na stimuláciu pokožky a svalov. Môže sa aplikovať na tvári alebo na tele. Vákuová masáž podporuje zvýšenie krvného obehu, čo môže pomôcť uvoľniť svalové napätie, podporiť obnovu buniek, prekrviť pokožku a pomôcť pri ďalšej regenerácii. Hovorí sa tiež o zlepšení toku vášho „qi“. Qi je čínske slovo, ktoré znamená životnú silu.

Používajte produkty vyvinuté na zvrátenie starnutia

Na trhu dostať množstvo účinných kozmetických výrobkov a procedúr, ktoré pomôžu zvrátiť predčasné starnutie pokožky. Mali by ste hľadať kozmetiku s obsahom co-enzýmu Q-10, antioxidantov, DMAE, bioflavonoidov a vitamínu C.

Séra s obsahom vitamínu Medik8 Pure C 15 sú navyše vysoko účinné pri snahe o udržanie hladiny kolagénu v pokožke. Vo forme kyseliny askorbovej je však vitamín C nestabilný a ľahko sa znehodnotí. Vždy si preto vyberajte číre produkty aby ste videli, či nedošlo k poškodeniu, ktoré spoznáte v zmene farby.

Dermastamp

Mikroihly Envy Therapy 0,2mm prenikajú epidermou a dermou pokožky a vytvárajú mikrokanály v uhle 90 stupňov od kože. To umožňuje produktom ľahšie preniknúť do pokožky, čím sa výrazne zvyšuje ich účinnosť pri podpore omladzovania pokožky a zlepšení produkcie kolagénu. Mechanizmus derma-stamp je založený na kolagénovej indukčnej terapii, ktorá stimuluje produkciu kolagénu rozbitím starých kolagénových vlákien a podporuje tvorbu nových.

Derma Stamp je jedinečná metóda, pretože vpichy sa robia pod uhlom 90 stupňov k pokožke. To umožňuje rovnomernú hĺbku a pri prieniku do kože neťahá ani nenapína, čo je oveľa citlivejší prístup ako samotný dermaroller.

Ideálne funguje v spolupráci s vašim sérom s retinolom napr. Medik8 Intelligent Retinol 10TR  alebo najúčinnejším Medik8 Retinoate intense s 3% koncentráciou. Ihneď po aplikácii valčeka neaplikujte žiadne protizápalové pleťové mlieko. Pre zvláčnenie môžete vyskúšať aj emu olej,  alebo vitamín E, ktorý zväčší hrúbku pokožky.

Retinol

Zatiaľ je retinol jedinou účinnou látkou schválenou americkou asociáciou FDA. Na žiadnu inú kozmetickú zložku nebolo toľko štúdií ako na retinol. Retinol obnovuje kolagén a elastín, spevňuje pokožku a redukuje viditeľnosť vrások. Napráva poškodenia spôsobené slnkom, zároveň však zvyšuje citlivosť pokožky na slnečné lúče, takže určite nevynechávajte ani opaľovací prípravok. Vyskúšajte Medik8 Intelligent Retinol 10TR.

Kyselina hyalurónová

Starnutím jej množstvo v pokožke klesá, čo sa odráža na strate jej objemu a zvýšenom riziku vzniku vrások. Kyselinu hyalurónovú môžete dopĺňať vo forme výživových doplnkov. Začnite s dávkou 200 – 400 mg denne na jeden či dva mesiace, následne množstvo znížte na 100 mg denne. Ďalšou možnosťou je enzým hyaluronidáza, ktorý je obsiahnutý v produktoch s phytessence wakame extraktom, extraktom z japonskej hnedej morskej riasy či wakame riasy. 

Pite vodu

Určite už viete, že väčšina ľudského organizmu je tvorená práve vodou. A práve tá pomôže vašej pokožke vyzerať mladšie a zdravšie. Kto pije počas dňa dostatok čistej vody, má menej vrások a nehrozí mu dehydratácia. Vždy preto majte vodu po ruke. Či jej pijete dostatok si overíte na farbe moču – čím svetlejší, tým lepšie. Ak však užívate vitamín B, môže byť moč výnimočne tmavšej žltej farby. Ak užívate doplnky s kyselinou hyalurónovou, mali by ste taktiež dostatočne piť, aby sa prejavili jej účinky. Dajte si pozor na pitie vody z fľaše, môže vám to spôsobiť vrásky okolo úst.

Kurkuma

Kurkuma je korenina bojujúca proti predčasnému starnutiu. Predchádza rakovine a redukuje zápal v tele. Existuje aj vo forme výživových doplnkov.

Lyzín a prolín

Lyzín, prolín a vitamín C podporujú tvorbu kolagénu, preto užívajte výživové doplnky s ich obsahom.

Tvárová gymnastika

Tvárová gymnastika posilňuje svalstvo pod pokožkou tváre a stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu. Pokožka je tak pevnejšia a neochabuje. Cvičte denne, aby ste pozorovali čo najvýraznejší účinok.

Odporúčané produkty

Odporúčam aj tieto články

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451