Obľúbené produkty

Ako osteoporóza postihuje tvár. 8 tipov pre zdravé kosti

Ako osteoporóza postihuje tvár

Keď chce doktorka Rebecca Boothová presvedčiť ženské pacientky, aby brali osteoporózu vážne, povie im, ako veľmi ovplyvňuje aj ich tvár. Veľa ľudí si totiž myslí, že toto ochorenie sa prejavuje len na veľkých kostiach ako chrbtica, panva či nohy.

Doktorka Boothová však vysvetľuje, ako to v skutočnosti je: „Ženské tvárové kosti vo veku 40 – 65 rokov vyzerajú inak ako medzi 20-tym a 40-tym rokom života. Strácajú totiž hustotu a objem rovnako, ako iné kosti, pričom tento proces začína u žien 27-ym rokom života. Preto je nevyhnutné dbať o dostatočný prísun vitamínu D a vápnika každý deň.“

Osteoporóza a tvárové kosti

Strata hustoty kostí na tvári má pritom dopad na to, ako vyzeráme a vekom sa týka všetkých z nás.

  • Líca sa prepadávajú, očné jamky prehlbujú
  • Čelo vysúva
  • Koža na inkriminovaných miestach ochabuje
  • Vytvárajú sa laloky a dvojitá brada.

Kozmetická chirurgia pokožku síce spevní, kosti však zostávajú degenerované. Podľa Boothovej v celom procese zohráva dôležitú úlohu práve kolagén, nazývaný aj ľudským lepidlom.

„Estrogén podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je stavebným kameňom kože aj kostí. Tento hormón je naprogramovaný tak, aby sledoval krivku plodnosti – klesá v neskorých 20-tych rokoch života, tento pokles rastie v 40-ke a 50-ke. Výsledok ovplyvňuje tri kľúčové oblasti tváre, ktoré pravidelne vídame v zrkadle: oči, pery a krk/hruď. Optimálne zdravie kostí závisí od kvalitnej stravy bohatej na rastlinný proteín. V strave sa často zameriavame najmä na vápnik, ktorý však potrebuje aj nejaké lepidlo, aby mal ten správny účinok.“

Hormonálne zdravie je jednou z najmenej zvažovaných príčin vzniku vrások a suchej a ochabnutej pokožky. Ak sme oboznámení s tým, že estrogén má na pokožku veľký vplyv, vieme lepšie predchádzať istým znakom hormonálneho starnutia.

Osteoporóza a menopauza

Spolu s menopauzou dochádza k strate elasticity, ktorá spôsobuje zmeny na tvári, kĺboch, stien artérií a samozrejme vaginálnom tkanive. Estrogén zohráva dôležitú úlohu pri podpore tvorby kolagénu. To znamená, že počas hormonálneho starnutia (urýchleného menopauzou) žena stráca viac, ako schopnosť reprodukcie. U mužov však tiež dochádza k strate dôležitého hormónu podporujúceho kolagén, ktorým je testosterón, ktorý však prebieha veľmi postupne. Mužské pohlavné orgány nemajú naprogramované starnutie, to znamená, že muži sú schopní dlhšie si udržať hustotu kostí, silu svalov a v porovnaní so ženami rovnakého veku majú aj menej vrások.

Kosti podopierajú pokožku

Doktorka Boothová uvádza príklad, ako osteoporóza ovplyvňuje tvár: „Orbitálna kosť, ktorá obklopuje oči, je centrálnou časťou tváre. Stratou hustoty tejto kosti dochádza k rozširovaniu očných jamiek a prepadávaniu očí, čoho dôsledkom sú aj tmavé kruhy a strata objemu pod očami. Sústredíme sa na vrásky, dôležitá je však aj kosť, ktorá podopiera pokožku.“

Tip: Ak chcete udržať svoje kosti zdravé, jedzte stravu bohatú na rastlinný proteín obsahujúci fytoestrogén, vápnik a vitamín D.

Hustota kostí je priamo napojená na množstvo kolagénu, ktorého hladinu udržíte nasledovne:

· Vyhnite sa fajčeniu, nadmernému slneniu, nedostatočnej strave, stresu, diabetu či nedostatku vody.

· Zvážte hormonálnu terapiu, ktorá môže pomôcť prinavrátiť elasticitu pokožke, hustotu kostiam a pružnosť artériám. O užívaní hormónov sa vždy poraďte s lekárom, pretože so sebou nesie aj riziká.

· Jedzte stravu bohatú na rastlinný proteín (sója, humus, orechy, orechové maslá), ktorá obsahuje fytoestrogény podporujúce tvorbu kolagénu.

· Omega 3 mastné kyseliny (rybí olej a ľanové semienka) sú výbornými spojivovými lubrikantmi a zvyšujú ich flexibilitu.

· Vitamín D (minimálne 1.000 jednotiek denne) má rôzne pozitívne efekty na organizmus a prispieva k zdraviu a flexibilite kostí a krásnej pokožke.

· Strava bohatá na vápnik je obzvlášť dôležitá, prijímajte ho v množstve 1.000 mg pred a 1.500 mg po menopauze. Potraviny bohaté na túto látku sú mliečne produkty, mandle, kapusta, losos, špenát, tofu či iné.

· Vitamín C: 400mg denne pomôže podporiť zdravý kolagén.

· Cvičte! Rozvoj svalovej hmoty môže stimulovať rast kolagénu a predchádzať atrofii či strate svalstva, ktoré prispieva k ochabovaniu tkaniva a strate hustoty kostí.

 

Odporúčam tieto produkty

Najpredávanejšie

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451