Obľúbené produkty

Akné – najlepšia rutina: 4 kroky ku krásnej pokožke

Akné je stav spôsobený baktériami nazývanými Cutibacterium acnes alebo C. acnes. Spolu s kožným mazom, mastnou látkou produkovanou našimi mazovými žľazami, C. acnes spôsobujú zápaly a upchávajú póry.

Mám šťastie, že akné je u mňa dávnou minulosťou, ale viem, že môže postihnúť akýkoľvek vek alebo typ pleti. Zatiaľ čo väčšina ľudí zápasí s akné v určitom okamihu svojho života, ranné prebudenie a nový pupák v zrkadle vždy môže pokaziť vaše ráno. Ak trpíte akné a túžite po čistej pleti(veď kto by nechcel však:)správna rutina starostlivosti o pleť pre vás bude znamenať obrovský rozdiel.

Nie, nemyslím že to musí to byť zložité. Existuje kopa produktov, ktoré tvrdia, že vám poskytnú tú najlepšiu pleť vášho života, no musíte začať od základov. 1 zázračný produkt vám nepomôže. Základom je správne zostavená rutina a pravidelnosť.

Čo je to akné?

Akné je stav spôsobený baktériami nazývanými Cutibacterium acnes alebo C. acnes. Spolu s kožným mazom, mastnou látkou produkovanou našimi mazovými žľazami, C. acnes spôsobujú zápaly a upchávajú póry. Tieto baktérie v póroch môžu viesť k začervenaniu, opuchu a niekedy aj hnisaniu, ktoré nazývame akné.

Akné zahŕňa čierne bodky, biele bodky, pupienky a cysty, ktoré sa môžu objaviť v dôsledku zablokovania pórov.

Hoci sa môže objaviť na iných častiach tela, ako je chrbát a nadlaktie, zvyčajne (a nepríjemne) postihuje tvár. Akokoľvek frustrujúce môže byť akné, je to podľa Kanadskej asociácie dermatológie aj najbežnejšie ochorenie kože, ktoré lekári pozorujú.

Príčiny a prevencia akné

Upchaté póry a nadmerná produkcia mazu môžu vytvoriť prostredie, kde sa C. acnes darí. K akné môžu prispieť aj hormonálne zmeny (napríklad puberta) a strava.

Na prevenciu alebo liečbu akné často stačí jednoduchá rutina starostlivosti o pleť. Ozaj nie vždy je nutné používať silné lieky na predpis.

Účelom rutiny starostlivosti o pleť je odstrániť prebytočnú mastnotu, udržiavať póry čisté, aby baktérie spôsobujúce akné nemali šancu rásť a spôsobiť zápaly a cysty, ktoré poznáme ako pupienky, a tiež podporovať hojenie pokožky, takže existujúce škvrny môžu vyblednúť.

Prečo je dôležitá pravidelná starostlivosť o pleť s akné?

Účelom rutinnej starostlivosti o pleť s akné je obmedziť počet a závažnosť vyrážok a udržať vašu pokožku tak žiarivú a zdravú, ako je to len možné.

Jednoduchá a účinná rutina starostlivosti o pleť s akné trvá len pár minút dvakrát denne a aj keď máte závažnejšie akné a rozhodnete sa ho liečiť liekmi na akné, táto rutina podporí čistú a zdravú pokožku, takže vaša liečba môže byť účinnejšia. .

Napríklad, ak používate antibakteriálnu liečbu, ako je doxycyklín, vaša rutina zvýši účinok lieku tým, že mu uľahčí prístup k baktériám vo vašich póroch.

Aký je váš typ pleti?

Identifikácia typu pleti vám môže pomôcť pri výbere správnych produktov, ktoré zahrniete do rutiny starostlivosti o pleť so sklonom k ​​akné. Zatiaľ čo najlepšia rutina starostlivosti o pleť s akné bude zahŕňať rovnaké základné typy produktov, bez ohľadu na typ pleti, konkrétne produkty, ktoré si kúpite, môžete zmeniť na základe jedinečných vlastností vašej pleti.

Normálna pleť

Normálna pokožka je taká, ktorá nemá tendenciu byť príliš mastná alebo príliš suchá, namiesto toho si sama zachováva pohodlnú rovnováhu vlhkosti. Ľudia s týmto typom pleti tiež nemajú tendenciu zažívať vyrážky tak často, aj keď sa stále môžu vyskytnúť. Ak to znie ako vy, považujte sa za šťastného!

Aj keď máte normálny typ pleti, stále je dobré mať jednoduchú rutinu starostlivosti o pleť na údržbu a predchádzať možným vyrážkam.

Mastná

Charakteristiky mastnej pleti sú priamo v názve: má tendenciu vytvárať mastnú vrstvu, ktorá sa neustále vracia, aj keď si tvár umývate alebo osušíte.

Hoci nie všetci ľudia s mastnou pleťou majú akné, tento typ pleti môže byť náchylnejší na akné, pretože nadmerná produkcia mazu môže upchávať póry a vytvárať živnú pôdu pre baktérie spôsobujúce akné.

Suchá

Na opačnom konci spektra typov pleti je suchá pleť. Suchá pokožka môže byť napätá a nepríjemná, pretože neprodukuje veľa mazu. Tento typ pleti nemusí mať akné tak často, ale rutina starostlivosti o pleť, ktorú si prejdeme tu, môže tiež pomôcť udržať vašu pokožku hydratovanejšiu a žiarivejšiu.

Kombinovaná

Ak vám popisy mastnej a suchej pleti znejú povedome, možno máte zmiešanú pleť. Tento typ pleti môže mať mastné oblasti, zvyčajne t-zónu, zatiaľ čo iné časti tváre, ako sú líca, sú suché a možno šupinaté. Je to spôsobené rozdielom v tom, ako aktívne sú mazové žľazy na rôznych častiach tváre. Mazové žľazy na čele, nose a brade majú tendenciu produkovať viac mazu.

Citlivá

Citlivá pokožka môže byť suchá, mastná alebo kombinácia oboch. Charakteristickým znakom tohto typu pleti je, že mnohé produkty spôsobujú podráždenie. Môžete byť citliví na určité zložky a možno budete musieť prejsť nejakým pokusom a omylom s rôznymi značkami a produktmi, kým nenájdete produkty, ktoré sú vhodné pre vašu citlivú pokožku.

Chcete získať vždy nové tipy a rady, nielen o akné? Pridajte sa k nám na Facebook.

Najlepšia rutina starostlivosti o pleť so sklonom k ​​akné

Základné kroky v tejto rutine môžu pomôcť dostať akné pod kontrolu a zabrániť budúcim vyrážkam. Ak používate preskripčnú liečbu akné, táto jednoduchá rutina podporí účinok liečiv .

Krok 1: Použite jemný čistiaci prostriedok

Prvým krokom vo vašej rutine by malo byť umytie tváre. Účelom tohto kroku je odstrániť nežiaducu mastnotu a akúkoľvek inú špinu alebo nečistoty, ktoré sa vám mohli usadiť počas dňa alebo cez noc.

Váš čistiaci prostriedok môže tiež dodať niektoré cielené aktívne zložky na boj proti akné. Ak hľadáte voľnopredajný čistiaci prostriedok na pleť so sklonom k ​​akné, hľadajte čistiace prostriedky s kyselinou salicylovou alebo benzoylperoxidom. Obe tieto zložky zabíjajú baktérie spôsobujúce akné.

Pokiaľ ide o techniku čistenia, uistite sa, že ste si prípravok naniesli na tvár rovnomerne a dosiahli všetky oblasti tváre a krku. Ak nosíte make-up a potrebujete hlbšie čistenie, aby ste ho zmyli, skúste dvojité čistenie: umytie, opláchnutie a znovu umytie. Tento extra krok by vám mal pomôcť odstrániť akékoľvek stopy make-upu, aby sa vám nemohli upchať póry.

Krok 2: Použite toner

Tonery sú menej viskózne emulzie, ktoré sa používajú na ďalšie odstránenie mazu alebo niekedy na hydratáciu. Výber tonera bude závisieť od toho, či má vaša pleť tendenciu byť mastná alebo suchá. Ak ste na suchšej “strane”, hľadajte hydratačný toner obsahujúci zvlhčujúce zložky, ako je glycerín. Tieto zložky čerpajú vodu zo vzduchu do vašej pokožky, čím zvyšujú vlhkosť.

Ak ste na mastnejšej “strane”, zvážte použitie adstringentného tonera, napríklad s obsahom hamamelu. Tonery s obsahom kyseliny salicylovej možno použiť aj na extra podporu v boji proti akné.

Nech už si vyberiete čokoľvek, vyhnite sa používaniu tonerov, ktoré obsahujú alkohol. Alkohol môže vysušiť pokožku, čo spôsobí jej nadmernú kompenzáciu produkovaním väčšieho množstva mazu.

Krok 3: Aplikujte prípravok na liečbu proti akné

A, Kyselina azelaová

Kyselina azealová je nasýtená dikarboxylová kyselina s deviatimi atómami uhlíku v molekule. Prirodzene sa s ňou môžete stretnúť v raži, pšenici a jačmeni. Jej lekárske využitie je veľmi široké. 

V prípade mierneho až stredného akné dokáže podlačiť baktérie v póroch kože, čo v dôsledku vedie k menšiemu výskytu komedómov. Naviac obmedzuje vytváranie keratínu, prírodnej látky podporujúcej rast baktérií, ktoré sa nachádzajú v póroch. Kyselina azelaová je skvelým pomocníkom  proti ružovke. Pretože dokáže tlmiť zápalové prejavy, ktoré onemocnenie vyvoláva.

Využíva sa tiež pri liečbe rôznych typov kožných pigmentácií, vrátane melazmy, pozápalovej či tehotenskej hyperpigmentácie. Má potenciál znižovať produkciu melanínu, a preto nedochádza k výraznejšiemu tmavnutiu oblastí, ktoré sú postihnuté hyperpigmentáciou. Zároveň vďaka tomu pôsobí preventívne proti nadmernej pigmentácií pleti. 

Má vysoký mazoregulačný účinok, prípravky s jej obsahom sú teda vhodné k ošetreniu mastnej pleti. Pôsobí proti vráskam, a to vzhľadom k tomu, že pôsobí antioxidačne, zbavuje pokožku negatívnych vplyvov volných radikálov. Práve tie sú jedným z dôvodov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie pokožky. 

B, Retinol

Retinol je zlatým štandardom pre liečbu akné, bez ohľadu na váš vek alebo typ akné, s ktorým máte čo do činenia. Na rozdiel od iných prostriedkov proti akné pôsobí zvnútra von.

Retinoidy sa viažu na jadrové receptory pokožky a normalizujú celkový cyklus bunkovej premeny. Keď nastane normálny cyklus, póry sú mene bunkovej obnovy, aj iné produkty proti akné začnú dobre fungovať.

Upozornenie: Retinol by sa mal používať opatrne, pretože môže spôsobiť suchosť, zvýšiť citlivosť na slnko. Neodporúča sa používať, ak ste tehotná alebo dojčíte.

Krok 4: Naneste hydratačný krém

Dobrý hydratačný krém je nevyhnutnosťou v každej rutine starostlivosti o pleť so sklonom k ​​akné. Niekedy môžu byť ľudia s akné opatrní pri používaní hydratačného krému, pretože majú pocit, že by to ešte viac upchalo ich pokožku. Avšak lieky na akné a dokonca aj pravidelné čistenie a tonizácia môžu pokožku vysušiť. Poskytnutím vrstvy vlhkosti je pokožka upokojená a je menej pravdepodobné, že bude nadmerne produkovať maz.

Či už máte suchú alebo mastnú pleť, ľahký hydratačný krém dvakrát denne je kľúčovým krokom v správnej starostlivosti o pleť so sklonom k ​​akné (alebo akúkoľvek pleť).

Krok 5: Aplikujte ochranu pred slnkom

Nakoniec, počas dňa je aplikácia SPF dôležitým posledným krokom. To platí najmä vtedy, ak používate exfoliačné prísady alebo prípravky na liečbu akné, pretože môžu spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na poškodenie slnkom.

Môžete pridať ďalšie kroky

Exfoliačný produkt

Exfoliátory môžu byť buď fyzikálne alebo chemické, ako v prípade alfa- alebo beta-hydroxykyselín. Keďže fyzické peelingy môžu byť abrazívne a zhoršovať existujúce akné, je lepšie zvoliť si chemický exfoliant. Silnejší produkt s kyselinou salicylovou alebo kyselinou glykolovou môže byť účinný, ale najlepšie je používať tieto typy produktov len príležitostne(myslí sa 2 až 3x do týždňa), aby ste si pokožku príliš nesušili.

Držte sa toho

Namiesto toho, aby ste sa nahromadili veľa produktov, môže vám dodržanie tejto jednoduchej rutiny proti akné pomôcť zbaviť sa akné a udržať vašu pokožku v čo najlepšom stave.

Ďalšie zaujímavé články

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451