Obľúbené produkty

Tipy proti celulitíde. Príčiny jej vzniku a účinné recepty na jej elimináciu

Ak máte celulitídu, nerovnosti, priehlbinky, ktoré často pripomínajú tvaroh alebo pomarančovú  šupku, nie ste sami. Takmer 9 z 10 žien má určitý stupeň celulitídy na stehnách, zadku, bruchu a pažiach. V súčasnej dobe, ženy utratia viac  ako 12 miliónov dolárov ročne na procedúry proti celulitíde, počínajúc  krémami až po plastické operácie. 

Čo je celulitída

Takže čo je celulitída?  K celulitíde dochádza, keď tukové bunky tlačia proti spojivovému tkanivu pod kožou. Hormóny, nedostatok pohybu a strava, všetko prispieva k tvorbe celulitídy. Toto prekliatie mnohých žien sa mužov takmer netýka. Je to preto, že ženské kožné tkanivo je tenšie a menej pórovité. No nie je to nespravodlivé?

Keďže neexistuje žiaden 100%  spôsob ako sa zbaviť celulitídy, existujú aspoň spôsoby, ako minimalizovať jej vzhľad, takže si môžete obliecť plavky a hurá na pláž.

Len máloktorá Číňanka sa v živote pasuje s celulitídou. Tento problém ich jednoducho netrápi a vďaka zdravému stravovaniu, čínskym bylinným odvarom a celkom inému životnému štýlu ani nemusí. Tak, ako aj iné ochorenia, ktoré „u nás na západe“ považujeme už takmer za civilizačné, Číňania vôbec nepoznajú. Väčšinou súvisia práve s nesprávnou stravou, ktorej holdujeme.

Nevieme pochopiť, že akné, bolesti hlavy, ekzém či bolesť zubov súvisia s tým, čo sme pred pár dňami zjedli. A takto je to aj s neslávne známou celulitídou – súvisí s naším trávením a vnútornými pochodmi. Ak sa v Číne celulitída predsa len vyskytne, je považovaná za chorobný príznak nesprávnych vnútorných pochodov a nie za estetický problém, za aký ju pokladáme u nás. Dá sa povedať, že klasický čínsky lekár by celulitídu považoval skôr za príznak, ktorý mu pomôže pri diagnostikovaní iného skrytého patogénu a ochorenia v ľudskom tele.

Keď obličky a slezina nefungujú správne

Podľa tradičnej čínskej medicíny bývajú v prípade celulitídy postihnuté hlavne dva orgány – obličky a slezina, ktoré majú nedostatok energie a sú blokované vlhkosťou a hlienmi v tele. Obličky sú zodpovedné za distribúciu vody v tele, uskladňujú našu vrodenú energiu, ktorú sme „zdedili“ od rodičov, napomáhajú správnemu vývinu tela a prispievajú k správnej obranyschopnosti. Stav našich obličiek sa prejavuje na našom sluchu a ušiach, vlasoch, kostiach, mozgu a na celkovom myslení. 
Slezina zas tvorí v tele energiu z potravy a nápojov, ktoré skonzumujeme. Podieľa sa na krvotvorbe a distribuuje energiu do celého tela. Prejavuje sa na stave našich svalov a končatín, pier a úst, kvalite krvi a energie.

Ak obličky nemajú dosť energie

prejaví sa to rôznymi spôsobmi – ľadvinové kamene, problémy s močením, neplodnosť, impotencia, poruchy rastu, šumenie v ušiach, slabé kosti, pomalé myslenie, šedivenie vlasov atď.

Ak slezina nemá dosť energie

dostaví sa častý pocit únavy, nepravidelná menštruácia, nechuť do života, slabá krvotvorba, závrate, nafúknuté brucho po jedle, hnačka alebo zápcha, pokles orgánov (maternica, hemoroidy), zápaly, nadváha, opuchy atď. Oba orgány však najviac zaťažuje nesprávna strava, ktorá v tele hromadí vlhkosť a hlieny. Tie sú aj hlavnou príčinou vzniku celulitídy.

Preč s mliekom a sladkosťami

Aká strava je teda pre obličky a slezinu NESPRÁVNA? Najviac ich ohrozuje mlieko a mliečne výrobky a sladkosti. Mlieko a mliečne výrobky sú najčastejšou príčinou vzniku vlhkosti a hlienov v tele. Podľa čínskej medicíny sú chladnej povahy a zahlieňujú organizmus. Žiadnemu orgánu neprospievajú. Ak je vlhkosť v pečeni, vznikajú tam kamene. Ak je v pľúcach, máme vlhký kašeľ a tlak na hrudi. Ak sú hlieny v srdci, zahradzujú otvory srdca, čo spôsobuje vysoký krvný tlak alebo psychické poruchy. Vlhkosť v tele a hlieny sú príčinou rôznych cýst, myómov, tukových výrastkov, zväčšených uzlín, opuchov či nadváhy. Každý človek je jedinečný, a preto sa vlhkosť a hlieny prejavia u každého inak. Paradoxne, v dnešnej dobe sú mlieko a mliečne výrobky propagované ako jedny z hlavných zdrojov zdravej výživy. Všetko však treba s mierou. V Číne by ich odporučili staručkému človeku, ktorý je vychudnutý a vysušený, ktorý nemá dostatok výživy a suchosť čriev mu spôsobuje zápchu, je celkovo dehydrovaný a podvyživený. U nás však s výživou problémy nemáme. Na pultoch v obchodoch je dostatok všetkého, treba však mať oči otvorené a vyberať si to, čo prospieva nášmu zdraviu. 

Pravidelná a častá konzumácia výrobkov z mlieka, napr. jogurtov vytvára v našom tele priveľa vlhka, a to spôsobuje celulitídu, nadváhu, alergie, ekzémy, či iné kožné estetické ťažkosti. Sladkosti, ktoré obsahujú veľké množstvo bieleho cukru sú ďalšou príčinou vzniku vlhkosti a hlienov v našom tele a výrazne prispievajú k tvorbe celulitídy. Už aj dnešné moderné lekárske výskumy potvrdili, že cukor je návykový. Ak sme zvyknutí na pravidelné pojedanie čokolády alebo keksíkov počas dňa, zbavíme sa tohto zlozvyku len veľmi ťažko.

Sladké jedlá zaťažujú celý tráviaci trakt, no najmä slezinu. Tá má rada prirodzene sladkú chuť, ktorá sa nachádza v ryži, obilninách, ovocí atď. Nadmerná sladká chuť v podobe cukroviniek, čokolád či iných podobných lahôdok ju naopak poškodzuje a vytvára v nej vlhkosť. Samotná slezina je ako špongia, ktorá vlhkosť nasáva, no škodí jej. Má rada sucho a teplo. Preto by sme mali ako sladkosť uprednostňovať napr. nesladené sušené ovocie v bio kvalite a nesírené, sladké gaštany, varené obilniny (pšeno, ryža, pohánka, krúpy…) a iné prirodzene sladké potraviny.

Zničte celulitídu vhodnou stravou

Vlhkosť a hlieny sa z tela odstraňujú ťažko. Je to dlhodobý proces, vyžaduje disciplínu, zmenu stravovacích návykov a tým aj životného štýlu. Nie je to krátkodobá kúra, ktorá vás vylieči ako zázračná pilulka. Je to odhodlanie a trvalá zmena života, ktorá však so sebou prináša množstvo výhod – zdravé telo plné energie, krásnu pokožku, vlasy a nechty. V prvom rade treba z jedálnička vynechať potraviny, ktoré spôsobujú vznik vlhkosti a hlienov – mlieko, mliečne výrobky a sladkosti. Potom treba zaradiť do stravy potraviny, ktoré vlhkosť a hlieny prirodzene odstraňujú – zázvor (ďumbier), cesnak, cibuľa, horčičné semienko, biela reďkovka, strukoviny všeobecne (najmä však šošovica, fazuľa adzuki, mungo a cícer), mrkva a čerstvá mrkvová šťava, obilniny (hlavne pšeno, jačmeň, kukurica, pohánka), stonkový zeler, petržlenová vňať, huby, hrušky atď.

Čo jesť proti celulitíde 

Namiesto ranných rožkov alebo vianočky si uvarte napr. pšeno, ktoré výborne odvodňuje a pridajte doň napr. sušené brusnice. Ak preferujete slané raňajky, uvarte si ryžovú polievku s bielou reďkovkou dochutené zázvorom a štipkou čili. Večer si uvarte celozrnnú ryžu so šošovicou, dochuťte rôznymi bylinkami na odstraňovanie vlhkosti a už ste na správnej ceste. So zdravou stravou zmizne z tela nielen celulitída, ale aj rôzne iné neduhy, ktoré vás trápia dlhší čas. Z našich domácich byliniek, ktoré napomáhajú odstraňovaniu vlhka a hlienov sú to najmä sladké drievko, škorica, zázvor (ďumbier), fenikel, aníz, klinček, repík, z ktorých si môžeme pravidelne variť čaj, alebo ich pridávať do varenej stravy. 

Moje tipy ako na celulitítu

Vyhnite sa príliš veľa soli a cukru

Tým, že budete jesť zdravú stravu, môžete znížiť celulitídu. Po prvé, vyhnite sa príliš veľa cukru, ktorý ostane uložený v tukových bunkách a spôsobuje ich rozšírenie. Po druhé, obmedzte príjem soli, pretože sodík spôsobuje zadržiavanie tekutín, čo celulitídu zhorší. Nekonzumujte  viac ako 6 lyžičiek cukru denne a držte sa ďalej od potravín, ktoré obsahujú viac ako 200 mg sodíka.

Ľanové semienko 

Ľanové semienko podporuje hladinu estrogénu a podporuje tvorbu kolagénu. Kolagén je hlavnou zložkou spojivového tkaniva , takže posilnením kože pomáha znížiť výskyt celulitídy. Posypeme 2 polievkové lyžice denne na ovsené vločky, obilniny a kefír, alebo môžete jesť semená samotné, aby sa zabránilo vzniku celulitídy.

8-10 pohárov vody a morský kolagén

Voda pomáha odplaviť toxíny, ktoré sa skrývajú v tukových vrstvách pod kožou a spôsobujú neestetické  priehlbinky ešte viditeľnejšie. Pite 8-10 pohárov vody denne. 

Morský kolagén pomáha udržať hydratáciu a tým je pleť viditeľne napnutejšia s výraznou elimináciou celulitídy. Pite každé ráno s vytlačenou citrónovou šťavou pre lepšiu vstrebateľnosť.

Morské riasy

Kelp obsahuje fucoxanthin, nájdený v zelených rastlinách  s chlorofylom, ktorý pomáha telu spaľovať tuk. Štúdie ukazujú, že konzumácia rias môže pomôcť  5-10% úbytku  telesnej hmotnosti, čím sa znižuje výskyt celulitídy. Pridajte riasy do svojho jedálnička. Môžete si kúpiť sušené riasy a pridávať ich do šalátov,  alebo si kúpte 300 mg kapsulky vo vašej lekárni.

Detox hrubého čreva s lopúchom a feniklom

Očista hrubého čreva povzbudí váš systém k tomu, aby sa sám zbavil usadenín, toxínov a parazitov. Tie sa dostávajú do tela z potravy, vzduchu, vody a pôdy, ale náš organizmus ich nedokáže sám spracovať. Prípravok DETOX pomáha pri problémoch so zažívaním a zápchou. Napomáha črevám znova prijímať nevyhnutné vitamíny a minerály. Urýchľuje čas trávenia, spracovania potravy a vylučovania, čím znova obnoví vašu vitalitu a energiu. Očista hrubého čreva nie je len prevencia proti rakovine hrubého čreva, ale prospeje celému vášmu telu. 

Účinky

  • Úbytok váhy: Pri užívaní tohto prípravku dokáže organizmus efektívnejšie spracovať potravu a nehromadí ju, čo vedie k zníženiu hmotnosti.
  • Koniec zápchy: Očista hrubého čreva napomáha regenerovať a urýchľovať trávenie.  Predchádza tak hemoroidom, zápalom čriev a rakovine hrubého čreva.
  • Odstránenie parazitov: To, že máte parazity je omnoho bežnejšie, ako si myslíte, zvlášť u hrubého čreva zaneseného toxínmi. Očista hrubého čreva napomáha odstrániť parazitov z tráviaceho ústrojenstva.
  • Znížená únava: Prečistíte sa a znova získate chýbajúcu energiu.
  • Redukcia plynatosti a nadúvania: Tento prípravok udržuje v rovnováhe vaše tráviace baktérie a pomáha tak zredukovať nadúvanie a plynatosť.
  • Menej akné: Po tom, ako si očistite črevá, má akné tendenciu stratiť sa.

Vitamín C a Kremík

Kysličník kremičitý sa skladá hlavne zo stopového prvku, ktorý sa volá Silícium. Silícium je dôležitý pri vývine a vyživovaní chrupaviek, väziva, kože, vlasov a nechtov. Viaže na seba vodu a zvyšuje tak pružnosť a vláčnosť tkaniva. Taktiež podporuje tvorbu elastínu a kolagénu, ktoré zabezpečujú pevné tkanivo. Okrem toho podporuje aj vývoj kostí. Podľa ženských lekárov má silícium naozaj pozitívne účinky na tkanivá a kožu. Vitamín C slúži pri tvorbe a zabezpečovaní funkcie väziva. To znamená, vaše telo ostane svieže a pevné. Stravou bohatou na vitamín C môžete ľahko pokryť potreby organizmu. 

Celulitída a krémy

Retinol je forma vitamínu A, ktorý znižuje prítomnosť voľných radikálov zodpovedných za degradáciu kolagénu. Retinol pomáha udržiavať pokožku hebkú a robí celulitídu  menej viditeľnú. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, použite 100% retinol krém s prídavkom vitamínu A, C a E a kofeínu.

U nás je pomerne ťažké zohnať kvalitný retinolový krém. Ja si telový vyrábam sama. Použijem kapsule s retinolom, obsah jednej vytlačím a vmiešam do telového krému. Ten si potom aplikujem na telo, hlavne na stehná, bruško a zadok. Používam kapsule Monoderma A15

Masáže 

Masáže naozaj fungujú. Masáž pomáha tým, že stimuluje krvný obeh a zlepšuje lymfatický obeh.  

1. Krúživým pohybom si vymasírujte pokožku problematických partií smerom zhora nadol. Masáž pôsobí prekrvujúco a pomáha odvádzať odpadové látky z tela. Účinok posilníte, ak si po masáži zabalíte postihnuté miesta do potravinovej fólie a necháte pôsobiť 30 minút. Použite Elancyl olej určený na tejto problém.

2. Palcom a ukazovákom oboch rúk stisnite kúsok kože a jemne povytiahnite nahor. Týmto spôsobom zredukujete viditeľné prejavy celulitídy a kožný povrch sa stane hladším.

3. Masáž kefou s prírodnými štetinami alebo sisalovou rukavicou pôsobí uvoľňujúco, podporuje prekrvenie a zlepšuje krvný obeh. Krúživým pohybom prechádzajte po spodnej časti chodidla, pokračujte cez členky, lýtka, stehná a zadok. 

Škoricové zábaly

Ako doplnok si aspoň raz mesačne doprajte zábal, ktorý si môžete spraviť aj v pohodlí domova. Aromatickú koreninu vo väčšom množstve zmiešajte s čistým krémom bez prídavkov a natrite si to na problematické partie. Potom sa zabaľte do klasickej potravinovej fólie a nechajte pôsobiť minimálne 20 minút.

 

Elancyl od expertov na celulitídu 

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451