Obľúbené produkty

Symetrická tvár je atraktívna tvár. Ako dosiahnuť symetriu?

Tvárová symetria, respektíve vyvážený vzhľad tváre, často spôsobí emočne vyrovnaný a šťastný výzor danej osoby. Ak máte rozdielne polovice tváre, nazýva sa to asymetria. Takmer každý má nejaký stupeň asymetrie tváre, avšak na niektorých je to viac viditeľné ako na iných. Spôsobuje to zranenie, starnutie, fajčenie a iné faktory.

Ako dosiahnuť symetrickú tvár

Tvárová symetria, respektíve vyvážený vzhľad tváre, často spôsobí emočne vyrovnaný a šťastný výzor danej osoby. Ak máte rozdielne polovice tváre, nazýva sa to asymetria. Takmer každý má nejaký stupeň asymetrie tváre, avšak na niektorých je to viac viditeľné ako na iných. Spôsobuje to zranenie, starnutie, fajčenie a iné faktory. Ak je jedna časť tváre menšia ako druhá, môže to znamenať, že daná osoba má na nej oslabené svalstvo.

Prečo sú symetrické tváre atraktívnejšie

Za tým, čo považujeme atraktívne, sa skrýva veľa psychológie. Bez ohľadu na kultúru, národnosť, vek či pohlavie, tvárová symetria je všeobecne spájaná s atraktivitou v sexuálnom aj nesexuálnom kontexte. Psychologické štúdie sa domnievajú, že ľudia považujú symetriu za prejav dobrých génov a fyzického zdravia.

Ako spoznať, či je vaša tvár symetrická

Troška asymetrie je úplne normálna, avšak možno by ste radi vedeli, či je vaša tvár ako-tak symetrická. Niektorí ľudia sú presvedčený, že ich tvár je asymetrická (vo väčšine prípadov je to zjavné už na pohľad). Ak si nie ste istí, vyskúšajte to zistiť pomocou tohto cvičenia.

Pozerajte sa do zrkadla alebo sa odfoťte (urobte jednu fotku s úsmevom a druhú s uvoľnenou tvárou). Pozorujte tieto faktory:

 • Nachádza sa vaše obočie v rovnakej výške? 

 • Majú obe vaše oči rovnakú veľkosť? 

 • Nie je jedno viečko viac ovisnuté?

 • Sú kútiky vašich úst v rovnakej výške? 

 • Sú obe strany pier rovnakej veľkosti? 

 • Je špička vášho nosa ohrnutá, máte rovnako veľké nosné dierky? 

 • Majú líca rovnaký objem? 

 • Sú jamky na oboch lícach rovnako veľké?

 • Máte vrásky na jednej strane tváre hlbšie ako na tej druhej?

Čo spôsobuje asymetriu tváre?

Genetika

Niekedy je asymetria tváre len výsledkom vývoja a genetiky. Rozštep pery a jazyka či vaskulárne poruchy sú genetické zdravotné problémy, ktoré môžu byť potenciálne zdrojom asymetrických javov na tvári.

Slnečné poškodenie

Starnutím a vystavovaním sa UV lúčom môžu na koži vzniknúť škvrny, fľaky a znamienka. Slnečné poškodenie sa len zriedka vyskytuje rovnomerne po celej tvári, najmä ak nosíte šiltovku, pracujete vonku či trávite veľa času šoférovaním. Slnko môže spôsobiť problémy len na jednej strane alebo oblasti tváre.

Fajčenie

Keďže fajčením vystavujete tvár toxínom, je logické, že môže spôsobiť jej asymetriu.

Dentálne faktory

Extrakcia zubu, nosenie protézy či iných dentálnych pomôcok môže zmeniť vzhľad tvárového svalstva a kontúr tváre. Výsledok nie je vždy symetrický.

Starnutie

Starnutím narastá tvárová asymetria. Je to prirodzená súčasť tohto neodvratného procesu. Kosti prestávajú rásť v puberte, chrupavka sa však aj naďalej vyvíja. To znamená, že uši a nos rastú a menia sa aj s pribúdajúcim vekom, čo môže spôsobiť asymetriu.

Životný štýl

Niektorí ľudia veria, že spánok na bruchu s tvárou vtlačenou do vankúša, sedenie s prekríženými nohami do jednej strany počas dlhšieho času, nesprávne držanie tela a oddychovanie s tvárou zaborenou do rúk môže podporiť vznik asymetrie tváre.

Zranenie

Úraz alebo zranenie na tvári počas detstva či dospelosti môže spôsobiť asymetriu. Jedná sa najmä o zlomeniny nosa či hlboké rezné rany.

Ochrnutie tváre

Náhle vzniknutá asymetria je znakom závažnejšieho ochorenia. Ochrnutie tváre je paralýza tvárových nervov spôsobujúca novú a náhlu slabosť svalstva na jednej strane tváre. Môže vzniknúť po tehotenstve či vírusovej infekcii a častejšie je dočasná. Asymetria vtedy vzniká tým, že svaly na jednej strane tváre sú menej schopné alebo neschopné pohybu.

Mŕtvica

Padanie časti tváre je znakom mŕtvice. Keď sa daná osoba zrazu usmieva nejednotne alebo pociťuje strnulosť jednej strany tváre, mala by ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Inými symptómami mŕtvice môžu byť necitlivosť rúk, slabosť a sťažené rozprávanie.

Strnutie šije

Torticollis (strnutie šije) je abnormálna pozícia krčného svalstva. Niekedy sa vytvorí v maternici, kedy jedincovi spôsobí asymetriu tváre už od narodenia. Slabé videnie môže spôsobiť, že osoba otáča či nakláňa krk tak, aby lepšie videla. To môže spôsobiť posilnenie svalstva len na jednej strane krku. Mnoho prípadov torticollis je dočasných a jeho príznaky odznejú. Zriedka sa však môže jednať aj o trvalý problém.

Ako korigovať asymetriu tváre

Tvárová asymetria spôsobuje neprirodzený vzhľad. Existuje niekoľko ciest, ako urobiť tvár viac symetrickou, avšak len jedna je skutočne neinvazívna: tvárové cvičenie. Je to jednoduchý spôsob, ktorý môžete vykonávať sami v pohodlí domova. Tvárové cvičenie vám pomôže získať symetrický úsmev. Skladá sa z opakujúcich sa pohybov a nadmerných výrazov s cieľom aktivovať a budovať svalstvo. Zvážte vytrvalostný tréning pre vašu tvár. Posilnením svalstva zmiernite ochabnutie sánky a očného okolia. Zvýšite elasticitu pokožky, ktorej úbytok spôsobuje práve starnutie. Okrem iného dochádza k zníženiu množstva tukového tkaniva, ktoré vypĺňa priestor medzi svalmi a pokožkou. Keď toto mizne, je potrebné zväčšiť objem svalov, aby ste vyzerali mladšie a vaša tvár plnšia.

Ak chcete zmierniť asymetriu vašej tváre, alebo si chcete vašu symetrickú tvár zachovať čo najdlhšie, cvičte tvárovú jogu. Je však dôležité precvičovať obe polovice tváre rovnako, a to aj vtedy, ak máte jednu silnejšiu a dominantnejšiu. Cvičením udržíte silnejšiu polovicu pekne vytónovanú a tú slabšiu posilníte tak, aby sa tej prvej postupne vyrovnala.

Držanie tela je dôležité

Každá nerovnováha v tele spôsobuje asymetriu. Ak vidíte vrásky na jednej strane vašej tváre a krku a na druhej je ich menej, skontrolujte si držanie tela. Uistite sa, že sedíte a stojíte s rovnou a uvoľnenou chrbticou, ramená sú rovnako vysoko a dýchanie je pravidelné.

Keďže naše telo a tvár sú prepojené, pohyby tela sa prejavujú aj na tvári. Nezabudnite posilňovať stred tela a zlepšiť flexibilitu telesným cvičením!

Tipy pre symetrickú oblasť očí

Ak máte jedno oko jemne alebo výrazne väčšie, obvykle sa nachádza aj o čosi vyššie. Je to dôsledok nesprávneho spôsobu spánku a činností počas dňa. Napríklad, ak rozprávate do telefónu na jednej strane tváre, pravdepodobne dvíhate kútik daného oka a spôsobujete si viac kohútích stôp a vrások. Ak spíte na boku, môže to mať rovnaký efekt. Najlepšie je spať na chrbte, čím predídete tvorbe vrások a asymetrie. Ak máte radi spánok na boku, zakúpte si špeciálny vankúš, vďaka ktorému predídete spomínaným problémom.

Tvárová joga na oblasť nosa

Oči zohrávajú dôležitú úlohu pri komunikácii, zatiaľ čo nos je stredom vašej tváre. Často sú ľudia so svojim nosom nespokojní, chcú ho mať tenší, plochejší s rovnakými dierkami. Nos je z prevažnej časti tvorený pevnou chrupavkou, avšak aj na ňom a v jeho okolí sa nachádzajú svaly, ktoré môžete precvičovať. Nečakajte však také výrazné zmeny ako na zvyšku tváre, prejavia sa aj o čosi neskôr. Tvar vášho nosa môžete ovplyvniť len vtedy, keď budete trpezliví a vytrvalí. Pri cvičení si dajte pozor na to, aby ste zbytočne nekrčili čelo a neurobili si ďalšie nechcené vrásky.

Ako si zabezpečiť krásny úsmev

Úsmev je pozvaním, predstavením a znamením každého, koho vidíme. Preto je vhodné precvičovať aj túto oblasť tváre, aby ste mali pokožku a svaly v okolí úst pevné a úsmev symetrický.

Aj malé zmeny vo vašich zvykoch vám môžu pomôcť zmeniť váš každodenný vzhľad. Prvým krokom je poznanie, ktoré vás privedie na cestu za lepším ja.

Cviky pre symetrickú tvár

Čiastočný žmurk

Táto aktivita spevňuje tkanivo spodnej časti očí a vrchnej časti líc. Zahŕňa čiastočné žmurkanie oka 50-krát. Držte každý žmurk jednu sekundu. Následne tlačte prsty do pokožky spánkov. Zľahka ťahajte kožu dozadu a zatvorte pevne oči, zatiaľ čo prsty zostávajú vo svojej pozícii. Zopakujte 20-krát.

Tvárový strečing

Predĺžte tvár pozeraním nahor a ťahajte hornú peru tak, aby ste ňou prekryli spodnú peru. Zoširoka sa usmejte, tvár držte v predĺženej pozícii. 20 opakovaní tohto cviku osvieži pokožku a spevní tvárové svalstvo pre symetrickejší vzhľad.

Tónovanie líčok

Tvárová asymetria môže spôsobiť, že jedno líčko pôsobí menšie ako druhé. Táto nerovnováha je ľahko viditeľná. Zatlačte hornú časť líc prstami oboch rúk. Svaly tlačte proti čeľusti a usmievajte sa. Vydržte, nehýbte hlavou, úsmevom vytvárajte prstom protitlak. Korekciou lícneho svalstva môže vaša tvár vyzerať symetrickejšie.

Ako súvisí asymetria tváre s našou energiou

Linky a vrásky na našej tvári rozprávajú príbeh a keďže tvár je to prvé, čo si na nás ľudia všimnú, mali by sme sa snažiť vyzerať čo najviac šťastne, žiarivo a otvorene. Vrásky sú výsledkom našich zvykov a všetky naše emócie sú uskladnené na našej tvári.

Podľa tvárovej reflexológie je ľavá strana viac ženská a súvisí s tým, kto ste a aký máte osobný život.

Silnými ženskými črtami sú:

 • zraniteľnosť

 • úprimnosť

 • otvorenosť

 • jedinečnosť

Aby ste vyrovnali vašu ženskú energiu, vyskúšajte: 

 • meditáciu

 • zapisovanie udalostí do denníka

 • tráviť čas sám/sama so sebou

Pravá strana tváre je viac spojená s mužskými vlastnosťami, ktorými sú:

 • zvedavosť

 • tvorivosť

 • uvoľnenosť

 • sebavedomie

Aby ste v sebe vyrovnali mužskú energiu, vyskúšajte: 

 • tvorivé projekty

 • starostlivosť o samých seba

 • určenie si jasných hraníc 

Tvárová joga

Pohyby tvárovej jogy zvýšia cirkuláciu a spevňujú svalstvo. Predchádzajú ochabnutiam a popierajú efekt gravitácie. Vyskúšajte niektorý z týchto cvikov:

 • Nafúknite líca, naplňte ústa vzduchom a premieľajte ho zo strany na stranu. Opakujte 5-krát denne, aby ste zdvihli líčka.

 • Zoširoka otvorte oči, zdvihnite obočie a vyplazte jazyk. Držte 60 sekúnd a opakujte desaťkrát. Posilníte krk a líca.

 • Ústami vytvorte tvar písmena „O“, usmejte sa a prižmúrte. Ústami nehýbte. Zopakujte 10-krát pre spevnenie pokožky celej tváre.

 • Rukami objímte tvár a zoširoka sa usmejte, aby ste vytvorili rukám protitlak. Zopakujte 10-krát pre spevnenie tvárového svalstva.

Záver

Asymetrická tvár je bežným problémom, ktorý sa dá riešiť. Ak ste nešťastný, že máte nerovnomerne vyzerajúcu tvár, existuje mnoho neinvazívnych techník na korekciu. Svaly jednej strany tváre môžu byť slabšie, pretože nie sú rovnomerne zaťažené. Tvárovými cvikmi môžete skorigovať svalstvo a dodať tvári chýbajúcu symetriu.

Nové kartičky FaceFit 3

Mohlo by vás zaujímať

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451