Ide o mýtus, ale je v ľudoch hlboko zakorenený.
Mýtus o naťahovaní pokožky
Už roky bojujem proti mýtu o naťahovaní pokožky. Pokožka sa nemôže natiahnuť z masáže. V drvivej väčšine prípadov sa naopak pokožka zo všetkých síl napína a snaží sa čo najviac rovnomerne prekryť pohybový korzet, ktorý sa rokmi scvrkol.
Je to, akoby naša tvár bola natiahnutá na rám, ktorý postupne atrofuje: tkanivá doslova degenerujú, scvrkávajú sa, zmenšujú sa. Keby ste poznali skutočný rozsah problému, tešili by ste sa, ako hrdinsky sa koža prispôsobuje novým proporciám!
Je to až desivé si to predstaviť: úbytok objemu podkožných tkanív tváre vekom môže dosiahnuť 60%!
A dramatickosť situácie spočíva v tom, že my sami tieto zmeny nepociťujeme okamžite: nastávajú postupne a pokožka sa usilovne napína a prispôsobuje novým parametrom. Navyše, naša šikovná pokožka sa usilovne snaží byť pružná a nestráca svoje najlepšie vlastnosti ani po desaťročiach, keď je zbavená výživy, alebo trpí edémom od vnútorných opuchov!
Povedzme, že máte dokonale ušité šaty, ktoré vám perfektne sedia.
Čo sa stane, ak schudnete 20 kg?
Šaty budú ovisnuté a príliš veľké, ale nikoho ani nenapadne tvrdiť, že sa roztiahli. Koža je, obrazne povedané, presne také isté šaty: keď si myslíme, že koža ovisla a natiahla sa, je to len dôsledok prudkého zmenšenia objemu tkanív pod ňou. Málokto však vie, že k fyziologickému prirodzenému nadvihnutiu dochádza neustále, aj keď je nedostatok elastínu a kolagénu – inak by sa chúďa pokožka nemala kam posunúť.
Trochu medicíny založenej na dôkazoch
Je vedecky dokázané, že štruktúru a množstvo elastínových vlákien v pokožke nemožno nijako ovplyvniť, pretože sú geneticky dané. Tieto vlákna sú pomenované pre ich schopnosť robiť pokožku pružnou, čo jej umožňuje vrátiť sa po natiahnutí do pôvodného stavu. Plastickí chirurgovia sú si toho dobre vedomí a pri transplantácii kože – napríklad v popáleninových centrách – ju nevyhnutne podrobujú špeciálnej perforácii, inak sa práve natiahnutý kus kože rýchlo vráti do pôvodnej veľkosti.
Riešenie sú palpačné techniky
Preto sa nebojte, že pri vykonávaní techník na tvári dôjde k mechanickému natiahnutiu kože a tvorbe ďalších vrások – to sa nikdy nestane. Naopak, vďaka cvičeniam uvoľníte tvárové svaly, ktoré sú stuhnuté a skrátené z preťaženia, upratáte lymfatický systém, zlepšíte krvný obeh, čo len zlepší váš vzhľad!
Počas života pokožka predvádza skutočné liftingové zázraky, ale robí to pomalšie, ako by sme si my ženy želali. S myofasciálnymi masážami jej môžeme pomôcť: revitalizovať ju, zbaviť ju opuchov a toxínov, aby ste rýchlo zažili, aká vďačná a krásna môže byť vaša pleť vďaka jednoduchým a pravidelným cvičeniam.
Ak máte ešte nejaké pochybnosti, napíšte mi vašu obavu a pozrieme sa na to spoločne…
Skúste základný kurz omladenia, je úplne zdarma a ak sa vám bude pozdávať pridajte sa do nášho členského klubu, kde sú komplexné techniky omladenia palpačnou masážou. Zaujímavá je práve tá ruská 4 dielna technika na hlbokú regeneráciu tkanív a prinavrátenie mladistvého oválu.
Prečítajte si aj

Pigmentové škvrny na tvári: Ako sa ich zbaviť, najlepší krém

Pigmentové škvrny: Možno SPF nie je jediný vinník
Keď sa povie pigmentové škvrny, prvé, čo nás napadne, je slnko a SPF. Áno, slnečné lúče hrajú veľkú rolu –…

Starostlivosť o pleť po 50-ke: Rutina, ktorá prežila trendy aj moje pokusy
Pleť ako znovuzrodená? Áno, ale bez čarovných krémikov za tri výplaty Mám 52. Vek, kedy už nehľadám zázraky, ale výsledky.…

Zlatý reštart pleti na jar: rozžiar sa zvnútra aj zvonka
Jar nie je len o detoxe šatníka. Je to ideálny čas na reštart pleti, doplnenie energie a rozjasnenie nielen zvonka,…

SPF 30 vs. SPF 50: Je to naozaj len 1 % rozdiel?
V beauty svete často počujeme: „Medzi SPF 30 a 50 je len 1 % rozdiel, netreba preháňať.“ Ale je to…

Alternatíva výplňových injekcií. Duálne proteíny pre krásnu pleť
Počuli ste, že existujú proteíny, ktoré dokážu vyplniť pleť? Keďže som realista, posvietila som si na túto diskutovanú tému a…

Mílie: Ako ich odstrániť a predchádzať ich vzniku?
Mílie, známe aj ako „mliečne bodky,“ sú drobné biele alebo žltkasté hrčky, ktoré vznikajú, keď sa odumreté kožné bunky a…