Obľúbené produkty

Ako používať retinol a súčasne vitamín C?

Tento článok píšem, pretože som veľakrát čítala o rôznych mylných odporúčaniach, kedy a ako používať retinol a vitamín C… V nasledujúcich riadkoch sa dozviete odporúčanie odborníkov, žiadne domnienky, ale fakty tak, ako ste už u mňa zvyknuté. Postupne zodpoviem tieto otázky:

Čo je retinol?
Čo je vitamín C?
Môžem retinol a vitamín C používať spoločne?

Viem, že pri toľkých prípravkoch v starostlivosti o pleť, môže byť niekedy náročné vedieť, aké produkty kedy používať.

Nie ste v tom sama, verte mi.

Už asi viete, že základnými piliermi v starostlivosti o pleť sú pre mňa séra s vitamínom C a retinoly. Majú pre našu pleť množstvo výhod. No možno, aj vy si kladiete otázku: „Môžem používať retinol a vitamín C spolu?“

Prinášam vám odpovede od uznávaných dermatológov ako napr. doktorka Heidi A. Waldorfová zakladateľka spoločnosti Waldorf Dermatology Aesthetics alebo Corey L. Hartman, zakladateľ Skin Wellness Dermatology v Birminghame. Takže žiadne dohady o výhodách oboch produktov a ako ich môžete používať súčasne a bezpečne.

Čo je retinol?

Retinol je derivát vitamínu A alebo retinoid, príbuzný tretinoínu (účinná zložka retinínu A), ktorý je dostupný vo voľnopredajných kozmetických prípravkoch.

Zlepšuje štruktúru a farbu pokožky spôsobenú starnutím aj fotostarnutím. Pôsobí na základe exfoliácie povrchových buniek, redukcie hyperpigmentácie a zlepšenia kolagénu.

Retinoidy sú najúčinnejšou zložkou starostlivosti o pleť na prevenciu prejavov starnutia, ktorá je podložená vedeckými poznatkami a výskumom.

Retinoly alebo retinoidy čo všetko dokážu?

  • regulujú výmenu buniek,
  • podporujú účinnú exfoliáciu,
  • zabraňujú vzniku akné,
  • vyrovnávajú sfarbenie,
  • kontrolujú tvorbu mastnoty,
  • vyhladzujú jemné linky a vrásky,
  • uvoľňujú póry a mnoho ďalšieho.
ako používať retinol a vitamín C

S výnimkou ľudí s rosaceou alebo príliš citlivou pleťou by mohol retinol používať každý.

Ako si mám vybrať správny retinol?

Odporúčam hľadať dlhoročné renomované značky, ktoré majú za sebou klinický výskum.

Ak potrebujete pomôcť, som tu pre vás. Vo všeobecnosti platí, že je účinný retinol s koncentráciou aspoň 0,25% alebo 0,5%, aby ste videli výsledky.

Čokoľvek s koncentráciou nižšou ako 0,25 % nebude účinné. Ak začnete sérom Medik8 intelligent retinol 3TR, neurobíte zle. Retinaldehyd Medik8 Crystal3 je tiež dobrý štart, a je 8x rýchlejší ako bežný retinol. Pozor, viac neznamená lepšie, platí tu pravidlo, že pomaly ďalej zájdeš.

Nezabudnite, že retinol je citlivý na vzduch a svetlo, ich vplyvom sa časom rozkladá, ak je im bežne vystavovaný. Kúpte si retinol v nepriehľadnej fľaši alebo nádobe s pumpičkou, ktorá zabraňuje prístupu vzduchu, najmä ak výrobok obsahuje vyššie percento retinolu.

Čo je vitamín C?

Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha

  • zmierňovať zápaly spôsobené stresovými faktormi prostredia, ako je slnečné žiarenie a znečistenie,
  • pomáha redukovať hyperpigmentáciu a tmavé škvrny spôsobené jazvami po akné alebo slnečným žiarením,
  • podporiť tvorbu kolagénu v pokožke.

Skvelou správou je a výskum to preukázal, že vitamín C ozaj pomáha stimulovať tvorbu kolagénu, vďaka čomu vyzerá pokožka pevnejšia a znižuje výskyt jemných liniek a vrások. To je skvelá správa!

Máte ho už aj vo vašej rutine? No tak teraz si povedzme ako si vlastne vybrať.

Aké sérum s vitamínom C si mám vybrať?

V zložení hľadajte kyselinu L-askorbovú, pretože táto forma vitamínu C má spomedzi všetkých foriem vitamínu C najviac výskumov týkajúcich sa pokožky. Nájdete ju napríklad aj v sére Medik8 C15.

Pri správnom zložení s pH nižším ako 4 (ideálne rozmedzie je 2,6-3,2) pomáha táto forma vytvárať mladší vzhľad a pevnejší pocit pleti a zároveň odstraňuje známky nerovnomerného tónu pleti a škvŕn.

Rovnako ako retinol, aj vitamín C je citlivý na vzduch a svetlo a časom sa rozkladá, ak je im bežne vystavený. Na dosiahnutie optimálneho účinku séra s vitamínom C by malo byť v nepriehľadnej fľaši, aby sa zabezpečila stabilita zložiek.

C15 Medik8 je na všetky typy okrem mastnej. Ferulic sérum patrí medzi naprepracovanejšie séra s céčkom, ale citlivá pleť ho neznesie. Na tú odporúčam C-Tetra Medik8.

Môžem používať retinol a vitamín C spoločne?

Doktor Hartman tvrdí, že pacienti môžu používať vitamín C a retinol spoločne v rámci celkovej starostlivosti o pleť.

Teraz ho budem citovať:

“V skutočnosti odporúčam všetkým svojim pacientom, aby v rámci starostlivosti o pleť vždy používali retinol, antioxidanty a opaľovací krém.”

Retinol a vitamín C spolu neuveriteľne dobre spolupracujú, nielenže chránia našu pleť, ale pomáhajú aj redukovať známky predčasného starnutia pleti, ako sú jemné linky, vrásky a hyperpigmentácia.

Neodporúčam ich však používať súčasne – skúste retinol počas večernej starostlivosti o pleť a prípravok s vitamínom C počas rannej starostlivosti o pleť.”, hovorí doktor Hartman.

Doktorka Waldorfová s ním súhlasí a poznamenáva, že retinol a vitamín C sa môžu používať spoločne, ale “vo všeobecnosti predpisujem antioxidanty na deň – aby sa pridali k ochrane poskytovanej opaľovacím krémom a retinol na noc, keď nie je vystavený ultrafialovému žiareniu”.

Moje odporúčania na kvalitné produkty:

Čo potrebujem vedieť pred spoločným používaním retinolu a vitamínu C?

Používanie retinolu aj vitamínu C v rutinnej starostlivosti o pleť môže pomôcť urýchliť proces k jasnejšej a rovnomernejšej pleti.

Napriek tomu majte na pamäti, že obe zložky môžu byť dráždivé, preto je dôležité vyberať si produkty s lepšou znášanlivosťou. To znamená hydratačnejší základ alebo s postupným uvoľňovaním účinných látok.

Taktiež sa uistite, že ste si produkty rozdelili a nepoužívate ich v rannej rutine jeden za druhým. Odborníci neodporúčajú používať retinol a vitamín C v rovnakej rannej alebo večernej starostlivosti o pleť,  pretože sú to silné zložky, ktoré spolu môžu podráždiť pleť. 

Oddeľte ich od seba, zabezpečíte si tým maximálny úžitok bez rizika podráždenia.

Verím, že vám pomohol tento článok, možno vás utvrdil v tom, že správne používate tieto produkty. Ak ste nevedeli ako ich používať súčasne, teraz už viete. 😊

Ak ešte tápete, rada poradím vo výbere retinolu ako aj vitamínu C. Ozvite sa mi do správy cez sociálne siete alebo napíšte komentár.

Iveta

Sledujte ma na mojom FB a dozviete sa novinky vždy ako prvá

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451