Obľúbené produkty

Vrásky, pigmentové škvrny po lete?

Keď leto odíde a počasie sa ochladí, nejaké známky slnka na nás predsa len zostávajú – pigmentové škvrny a vrásky. Jedná sa hlavne o poškodenia spôsobené hodinami strávenými na slnečných lúčoch bez adekvátnej ochrany. Snáď ste si toto leto dávali pozor a pravidelne sa natierali a používali krém.

Nejaké stopy však na sebe môžete badať aj napriek tomu – tmavé pigmentové škvrny, jemné linky – vrásky či iné známky UV žiarenia. Nezúfajte, vždy sa s tým dá niečo robiť. Je síce náročné prelúskať sa všetkými tými anti-aging krémami, sérami a ošetreniami, ktoré nám v dnešnej dobe trh ponúka. Ktoré sú účinné? Ako si vybrať tie správne práve pre seba? Poradí vám David Bank, dermatológ pôsobiaci vo Westchesteri, New York.

Časom slnko dokáže pridať roky vášmu vzhľadu. Niektoré druhy takéhoto poškodenia však môžu byť zvrátiteľné.

Slnečné žiarenie obsahuje UVA, UVB a viditeľné svetelné lúče,“ hovorí iný dermatológ z Idaha, doktor Carl Thornfeldt. „Každé z nich má iný dopad na pokožku. UVB je spájané so spálením, zatiaľ čo UVA spôsobuje riziko vzniku rakoviny a starnutia. Viditeľné svetelné lúče taktiež spôsobujú známky starnutia.“

Môj top výber

Starecké pigmentové škvrny

Jedným z najbežnejších znakov slnečného poškodenia sú starecké škvrny. „Niektorí ľudia ich nazývajú pečeňovými škvrnami, slnečnými fľakmi či jednoducho slnečnými škvrnami,“ hovorí kozmetický lekár doktor Stanley Kovak z Illinois. Tmavé škvrny sa môžu vyskytnúť u každého, vekom sa však môžu zhoršiť či obnoviť, obzvlášť pri opakovanom slnení. Nachádzajú sa najmä na tvári, hrudi, rukách a nohách.

Vrásky

Vrásky najčastejšie spájame so starnutím. „V skutočnosti je ich tvorba podmienená najmä slnečným žiarením,“ vysvetľuje doktor Kovak. Slnko totiž napáda kolagén a vlákna v pokožke, čo urýchľuje normálny proces starnutia a spôsobuje ochabovanie pleti a vznik vrások.

Červené a hnedé fľaky

Červené a hnedé fľaky (pigmentové škvrny), označované ako aktinická keratóza, vznikajú nadmerným slnením. „Tieto miesta sú drsné a šupinaté a vyskytujú sa počas starnutia, pretože vznikajú vplyvom kumulácie slnečného poškodenia. Keďže sa môže jednať o pred-rakovinový stav, mali by byť pod dohľadom dermatológa,“ odporúča doktor Kovak.

Spálenie

Spálenie je jasným príkladom akútneho slnečného poškodenia. Ak ste sa spálili, „okamžite sa pokúste zastaviť zápal,“ odporúča doktor Thornfeldt. „Chronický zápal pokožky môže spôsobiť znaky starnutia a rakovinu, jeho zastavenie je preto kľúčové.“ Použiť môžete orálne protizápalové prostriedky, ako aspirín, spolu s povrchovým ošetrením.

„Často pacientom odporúčam špeciálnu spevňujúcu masku, ktorá pomáha utíšiť horúčavu a začervenanie spolu s krémom s protizápalovými účinkami a cholesterolovou obnovou ochrannej bariéry pokožky,“ dodáva doktor Thornfeldt. Vhodná môže byť aj aplikácia gélu aloe vera, studené obklady a pravidelné nanášanie zvláčňovača.

Ako napraviť slnkom poškodenú pokožku

„Spomeňte si, čo urobilo leto s vašimi plavkami – vysušilo ich a vytiahlo z nich farbu. To isté sa stalo s vašou pokožkou,“ hovorí dermatológ z New Yorku, doktor Neal Schultz. Prvým krokom záchrany by mala byť jemná exfoliácia a zvláčnenie. Peeling odstráni poškodené bunky spôsobujúce mdlý vzhľad pleti a uvoľní cestu novým, jemným a tónovaným bunkám. Zvláčňovač pleť vyplní a prinavráti jej prirodzenú pružnosť.

Povrchové ošetrenia

Doktor Schultz spísal niektoré látky v povrchových produktoch, ktoré pomáhajú pacientom so suchou a slnkom poškodenou pokožkou. Vhodné sú exfolianty s kyselinou glykolovou a salicylovou, ktoré odstraňujú vrstvy odumretých buniek obsahujúcich nadmerné množstvo melanínu. Nasledovné bielidlá a zosvetľovače taktiež znižujú nadmernú tvorbu melanínu:

Vyskúšať môžete aj zvláčňovače obsahujúce tieto zložky:

Prevencia je lepšia ako ošetrenie

Ak chcete mať mladistvú a žiarivú pokožku, sústreďte sa najmä na každodennú rutinu zahŕňajúcu opaľovací prípravok. UV lúče totiž vedú k predčasnému starnutiu a poškodzujú DNA v kožných bunkách a zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože. „Niekedy slnko ovplyvňuje konkrétne gény kontrolujúce rast a delenie buniek,“ vysvetľuje doktorka Durhamová.

„Ak tieto gény dlhodobo nepracujú správne, postihnuté bunky majú tendenciu správať sa rakovinotvorne. Adekvátne používanie opaľovacieho prípravku znižuje riziko tvorby melanómov o približne 50 percent!“

Ak už pokožku poškodenú máte, snažte sa vyhnúť ďalším nehodám. Vždy sa natierajte produktom s ochranným faktorom minimálne 30, nebuďte na slnku medzi 10.00 a 15.00, kedy sú UV lúče najsilnejšie. Vhodné je aj nosiť ochranný odev vrátane dlhých rukávov, nohavíc, klobúka a okuliarov s UV filtrom. Doktor Kovak dodáva, že zdrojom UV žiarenia sú aj okná. Ak v práci sedíte v ich blízkosti, taktiež sa každý deň natierajte. Ak už pokožku poškodenú máte, navštívte kožného lekára či kozmetického profesionála. Poradia vám najlepšie možnosti, ako tento stav zvrátiť.

Vitamín A

Ak chcete zmierniť dôsledky slnečného poškodenia, číslom jedna je pre vás retinol.

„Je to zlatý štandard,“ hovorí doktor Bank. „Okrem tehotných žien ho môže používať takmer každý.“

Retinol, derivát vitamínu A, podporuje obnovu buniek a zvyšuje tvorbu kolagénu, čo napomáha ozdraveniu poškodených buniek. Vybrať si môžete medzi slabším variantom dostupným v obchodoch a lekárňach, alebo silnejším na predpis. „Retinol zlepšuje farbu, tón a textúru pleti,“ hovorí doktor Bank. „Bojuje proti pigmentovým škvrnám a hnedým škvrnám. Zanecháva pleť jemnejšiu a hladšiu a redukuje jemné linky a vrásky.“

Nevýhodou produktov s obsahom retinolu je fakt, že môže spôsobiť podráždenie, začervenanie či suchosť pri citlivej pokožke. Začnite ich používať niekoľkokrát do týždňa, aplikáciu prerušte pri akomkoľvek podráždení. Doktor Bank tvrdí, že produktov na trhu je veľa, líšia sa konzistenciou (vrátane gélov a krémov) a silou (tie na predpis sú silnejšie). Možností je teda neúrekom, už len zvoliť tú správnu.

NIE JE RETINOL AKO RETINOL! NA ČO SI DÁVAŤ POZOR A AKÝ TYP RETINOLU JE VÁS VHODNÝ?

Existujú aj iné druhy povrchového ošetrenia predčasného starnutia, nie sú však tak veľmi odporúčané ako retinol. Stále sú predmetom skúmania, ich budúcnosť sa javí pozitívne. Sú nimi výrobky obsahujúce enzýmy obnovujúce DNA, ktoré podľa niektorých štúdií dokážu predchádzať degradácii kolagénu a hnedým pigmentovým škvrnám. Odporúčam  Crystal Retinal 6 Medik8

Laser

Laser je ďalším efektívnym ošetrením znakov slnečného poškodenia. Doktor Bank tvrdí, že k nemu existuje viacero prístupov. „Niektoré lasery sú cielené na melanín, takže odstraňujú slnečné škvrny,“ vysvetľuje. Iné lasery sú schopné sťahovať jemné poškodené cievy okolo nosa a v strednej časti tváre, ktoré sú spôsobené poklesom kolagénu vplyvom slnka. Niektoré lasery spôsobujú jemné a kontrolované ranky do pokožky, čím spúšťajú liečebné procesy a tvorbu kolagénu. Ak zvažujete niektorý z druhov laserového ošetrenia, poraďte sa vždy so svojim kožným lekárom. Rovnako postupujte aj pri záujme o retinol na predpis alebo kombináciu týchto druhov liečby.

Prevencia proti pigmentovým škvrnám

Doktor Bank upozorňuje, že aj tu je najdôležitejšia prevencia. „Opaľovací prípravok, a znova opaľovací prípravok!“ Výskumy jeho názor potvrdzujú, štúdia z roku 2013 zaznamenala o 24% nižšiu úroveň starnutia pokožky u ľudí, ktorí sa pravidelne natierali ochranným faktorom aspoň 15. Vhodné sú aj už spomínané ochranné odevy a vyhýbanie sa slnku v obedňajších hodinách.

Ak chcete získať ďalšie tipy, nielen o pigmentových škvrnách a ošetrení vrások, pridajte sa k nám na Facebook.

Ktoré produkty odporúčam

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 457