Obľúbené produkty

Ako na vypadávanie vlasov a kúty na hlave u žien?

Ustupujúca línia vlasov, kúty vo vlasoch, rednutie a vypadávanie vlasov u žien? Je vám to známe? Vlasy sú korunou krásy, ale niekedy nech robíme čo robíme, zastaviť vypadávanie vlasov môže byť nemožné.

Kúty vo vlasoch

Väčšina typov vypadávania vlasov sa riadi špecifickým vzorcom, ktorý môže uľahčiť diagnostiku. Keď vypadávanie vlasov neprebieha podľa typického vzoru, ako je jednostranné rednutie vlasov, môže byť náročné určiť príčinu. Pre úspešnú liečbu vypadávania vlasov akéhokoľvek typu je dôležité vedieť, čo za ním stojí. Liečba základnej príčiny je často najlepším spôsobom, ako zastaviť vypadávanie vlasov a podporiť opätovný rast vlasov.

Bežné vzorce vypadávania vlasov

Existujú určité vzorce, ktoré bežne vidíme, ako je vypadávanie vlasov mužského a ženského typu (známe aj ako androgénna alopécia). Mužské vypadávanie vlasov je často výsledkom genetiky alebo nadbytku mužského hormónu dihydrotestosterónu (DHT). Mužské pohlavné hormóny, nazývané androgény, hrajú významnú úlohu pri regulácii cyklu rastu vlasov.

Keď sú hladiny DHT vysoké, často zmršťuje vlasové folikuly, čo spôsobuje, že máte kratšie a tenšie pramene vlasov. V konečnom dôsledku môžu vysoké hladiny DHT viesť k plešatosti. Mužské vypadávanie vlasov sa môže prejaviť rednutím na temene hlavy, na vrchu hlavy (v tvare M alebo V) alebo ustupujúcou líniou vlasov.

Hormóny a vypadávanie vlasov

Rovnako ako u mužov, vypadávanie vlasov u žien súvisí s genetikou a hormónmi. Často má genetický pôvod a vyskytuje po prechode žien do menopauzy. U žien je zvyčajne výsledkom zmenšujúcich sa folikulov, z ktorých rastú tenšie vlasy, ktoré sú náchylnejšie na lámanie.

Väčšina žien so ženským vzorovým vypadávaním vlasov si všimne rednutie v partiách spánkov, ukazujú sa kúty vo vlasoch alebo dokonca dochádza k rozšíreniu tejto partie. Všeobecne platí, že ženy budú tiež zažívať rednutie vlasov na celej hlave.

Ďalším bežným modelom vypadávania vlasov je ten, ktorý je dočasný, ale vedie k výraznému vypadávaniu po celej hlave. Telogén efluvium, jednoduchšie povedané stresové rednutie vlasov sa vyskytuje u mužov aj žien. Normálne ľudia strácajú 50-100 vlasov každý deň, ale v strese môže človek stratiť okolo 300 vlasov denne. Tento druh vypadávania vlasov ustúpi až vtedy, keď pominie spúšťač, ktorý spôsobuje vypadávanie vlasov.

Napríklad spúšťače telogen effluvium zahŕňajú operáciu, chorobu, traumu, smútok, pôrod a veľké životné zmeny. Tento stav sa zvyčajne začína 3 mesiace po stresujúcej udalosti a potom si môžete všimnúť opätovný rast medzi 6 mesiacmi až rokom po udalosti.

Androgénna alopécia

Androgénna alopécia, typ vypadávania vlasov, ktorý sa bežne nazýva mužská alebo ženská vzorová plešatosť, bol do posledných desaťročí pochopený len čiastočne.

Vedci si dlhé roky mysleli, že androgénna alopécia je spôsobená prevahou mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý majú za normálnych podmienok v stopových množstvách aj ženy. Ale zatiaľ čo testosterón je jadrom procesu plešatenia, teraz sa za hlavného vinníka považuje dihydrotestosterón (DHT).

DHT, derivát mužského hormónu testosterónu, je nepriateľom vlasových folikulov na vašej hlave. Jednoducho povedané, za určitých podmienok chce DHT tieto folikuly mŕtve. Táto jednoduchá akcia je základom mnohých druhov vypadávania vlasov.

Testosterón sa premieňa na DHT pomocou enzýmu 5-alfa reduktázy. Vedci teraz veria, že problémom nie je množstvo cirkulujúceho testosterónu, ale úroveň väzby DHT na receptory vo folikuloch pokožky hlavy.

DHT zmenšuje vlasové folikuly, čo znemožňuje zdravým vlasom prežiť.

DHT ako problém?

Hormonálny proces premeny testosterónu na DHT, ktorý potom poškodzuje vlasové folikuly, prebieha u mužov aj u žien. Za normálnych podmienok majú ženy nepatrný zlomok hladiny testosterónu ako muži, ale aj nižšia hladina môže u žien spôsobiť rednutie vlasov vyvolané DHT.

Iste, keď tie hladiny testosterónu stúpajú, DHT je ešte väčší problém. Hladiny DHT môžu byť zvýšené a môžu byť v rámci krvného testu, ktorý lekári považujú za “normálny rozsah”, ale môžu byť dostatočne vysoké na to, aby spôsobili problém. Hladiny nemusia vôbec stúpať a stále to môže byť problém, ak máte taký druh chémie v tele, ktorý je príliš citlivý aj na pravidelné hladiny chemikálií vrátane hormónov.

Keďže hormóny fungujú najlepšie, keď sú v jemnej rovnováhe, androgény, ako sa mužské hormóny nazývajú, nie je potrebné zvyšovať, aby vyvolali problém. Ich náprotivok ženské hormóny, keď sú znížené, dávajú výhodu týmto androgénom, ako je DHT. Takáto nerovnováha môže spôsobiť aj problémy, vrátane vypadávania vlasov.

Pelo Baum sérum na obnovu rastu vlasov.

Obsahuje:

Decapeptide-25 (CG-Cheverin):
Inhibuje aktivitu enzýmu 5α-reduktázy, čím redukuje množstvo DHT. Aktivuje expresiu β-catenin, čím podporuje rast vlasov.

Oligopeptide- -41 (CG-Keramin1):
Regulátor DKK-1, ktorý podporuje proliferáciu nových buniek vo vlasovej časti hlavy a ich migráciu, čím posilňuje vlasové vačky. Bráni bunkovej apoptóze spôsobenej stresom alebo ultrafialovým žiarením.

Štítna žľaza a vypadávanie vlasov

Strata vlasov môže byť spôsobená aj nerovnováhou hormónov štítnej žľazy alebo tehotenstvom, chorobami a niektorými liekmi, ktoré môžu ovplyvniť rast a vypadávanie vlasov.

Hormóny sú cyklické. Hladiny testosterónu u niektorých mužov klesajú o 10 % každé desaťročie po dosiahnutí veku 30 rokov. Hladiny hormónov u žien klesajú s blížiacou sa menopauzou a prudko klesajú počas menopauzy a po nej. Cyklická povaha našich vlasov a hormónov je jedným z dôvodov, prečo sa rednutie vlasov môže krátkodobo zvýšiť, aj keď máte dlhodobé spomalenie vypadávania vlasov (a dlhodobé zvýšenie rastu vlasov) počas liečby, ktorá kontroluje strata vlasov.

Pridajte sa k nám na Facebook a získajte ďalšie hodnotné tipy a rady.

Odporúčaná domáca starostlivosť na redukciu DHT. Pelo Baum značka je obľúbená aj u onkologických pacientov

Domáca vlasová kúra na zvýšenie hustoty od Nuskin

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451