Obľúbené produkty

Ako mi prerušovaný pôst pomáha zvládať perimenopauzu

Perimenopauza a pôst?

Ak ma sledujete viete, že perimenopauza je aktuálne pre mňa top téma… Viem, že aj moje kamošky a viaceré ženy sa počas nej natrápia. Ak ste žena po štyridsiatke, možno ste si všimli zmenu mesačného cyklu. Možno sa váš cyklus predĺžil alebo skrátil o niekoľko dní, alebo ste zaznamenali výraznú zmenu v tom, ako sa počas mesiaca cítite. 

Je to úplne normálna súčasť dozrievania a je to v poriadku.

Nazýva sa to perimenopauza: najranejšie štádium menopauzy, keď sa vaše hormóny začínajú prvýkrát meniť. Do začiatku skutočnej menopauzy máte ešte dosť rokov – ale hormonálne zmeny sú náročné a pre mnohé ženy môže byť perimenopauza desivým obdobím.

Ale mám aj dobré správy

Dobrou správou je, že počas perimenopauzy môžete urobiť veľa pre podporu svojho tela. Jedným z mojich obľúbených nástrojov, okrem vyváženej stravy, je prerušovaný pôst. Je to jednoduchý a účinný spôsob, ako vyrovnať hormóny a zmierniť vedľajšie účinky perimenopauzy. 

Tu je bližší pohľad na perimenopauzu a na to, ako vám prerušovaný pôst môže pomôcť prekonať zmeny, ktoré perimenopauza prináša. Mimochodom počuli ste už o prerušovanom pôste?

Čo je perimenopauza?

Perimenopauza (nazývaná aj prechod do menopauzy) predstavuje začiatok prechodu vášho tela do menopauzy. Môže nastať už v 35. roku života alebo až v 50. roku života, ale u väčšiny žien sa perimenopauza začína okolo 40. – 44. roku života

Čo sa deje v tele ženy? Počas perimenopauzy vaše vaječníky začínajú produkovať menej estrogénu a progesterónu. V dôsledku toho sa váš menštruačný cyklus stane nepravidelným. Niekedy sa môže predĺžiť, inokedy skrátiť alebo sa dokonca na niekoľko mesiacov úplne zastaviť. 

Perimenopauza je prirodzenou a zdravou súčasťou starnutia. Pre mnohé ženy však môže byť náročným obdobím. Je dôležité pochopiť, čo môžete počas perimenopauzy očakávať a čo môžete urobiť, aby ste si ju uľahčili.

Príznaky perimenopauzy

Počas perimenopauzy môžete pociťovať príznaky nízkej hladiny estrogénu a progesterónu:

  • Nočné potenie
  • Návaly horúčavy
  • Problémy so spánkom
  • Únava
  • Podráždenosť
  • Úzkosť
  • Bolesti hlavy
  • Vaginálna suchosť
  • Zmeny libida

Ak čítate tento článok a prepadáte panike, nebojte sa! Potreby vášho tela sa menia a je úplne normálne, že pociťujete úzkosť. 

Prerušovaný pôst a perimenopauza?

Môžete napríklad držať pôst 16:8, čo znamená, že sa postíte 16 hodín a jete v 8-hodinovom okne (napríklad každý deň medzi 9 tou. a 17. hodinou). 

Môžete napríklad držať pôst 16:8, čo znamená, že sa postíte 16 hodín a jete v 8-hodinovom okne (napríklad každý deň medzi 9 tou. a 17. hodinou). 

Môžete napríklad držať pôst 16:8, čo znamená, že sa postíte 16 hodín a jete v 8-hodinovom okne (napríklad každý deň medzi 9 tou. a 17. hodinou). 

Alebo môžete držať pôst typu One Meal A Day (OMAD), keď zjete len jedno veľké jedlo (veľa ľudí si vyberá večeru, z môjho pohľadu toto nie je úplne OK nastavenie) a potom sa zvyšok dňa postíte. 

Niektoré ženy držia rady 48-hodinový pôst, iné si ho skracujú na približne 14 hodín. To je spodná hranica, ale všeobecne platí, že čokoľvek nad 14 hodín bez jedla sa považuje za pôst. Dĺžka závisí od toho, čo vám vyhovuje. 

Môžete však ovplyvniť svoje hormóny počas obdobia perimenopauzy. 

Výhody pôstu počas perimenopauzy

Pôst je pre vás prospešný asi tuctom rôznych spôsobov, ale tu je stručný prehľad niekoľkých výhod prerušovaného pôstu. 

Prerušovaný pôst je skvelý na: 

  • Zníženie hmotnosti
  • Znižovanie zápalov
  • Hladinu energie
  • Jasnosť mysle
  • Spomalenie starnutia
  • Omladenie pokožky
  • Krvný tlak, hladina cholesterolu a cukru v krvi

Prerušovaný pôst vám tiež môže pomôcť vyrovnať hormóny, v závislosti od toho, kedy a ako sa postíte.

Pôst a perimenopauza

Počas perimenopauzy sa vaše hormóny začínajú meniť. Váš estrogén sa pohybuje ako na horskej dráhe – jeden deň je vysoký, druhý deň nízky – zatiaľ, čo progesterón časom postupne klesá. 

Pôst môže pomôcť podporiť vaše telo a dosiahnuť rovnováhu počas týchto hormonálnych zmien, najmä ak si pôst načasujete na menštruačný cyklus. 

Tu je moja stratégia pôstu počas perimenopauzy: 

Cyklus sa začína v 1. deň, čo je deň, keď dostanete menštruáciu. 

Dni 1-10: Budovanie estrogénu pomocou dlhších postov

Začiatok cyklu je fázou budovania estrogénu, čo je ideálny čas na pôst. 

Estrogénu sa veľmi dobre darí pri dlhších pôstoch, preto sa počas dní 1-10 zamerajte na 20-hodinové a dlhšie pôsty. Ak sa na to cítite, môžete pridať 36-hodinový alebo 48-hodinový pôst. Neodporúčam začiatočníkom a určite prospeje konzultácia s odborníkom.

Tieto dlhšie pôsty znížia zápal a udržia vás v psychickej a fyzickej sile, čo je ideálne pri prechode do ďalšej fázy cyklu.

Dni 11-15: Podpora ovulácie kratšími pôstami

Ovulácia sa začína približne v polovici cyklu. Ak ste v perimenopauze, estrogén je v tomto období na svojom vrchole a progesterón sa začína mierne zvyšovať. 

Počas dní 11-15 môžete stále využívať všetky protizápalové a energiu zvyšujúce výhody pôstu, ale tam je potrebný kratší pôst – nie dlhší ako 15 hodín denne. 

Progesterón sťažuje pôst, a keď sa jeho hladina k 15. dňu zvýši, môže sa stať, že pôst bude ťažší a budete mrzuté. Ak sa to stane, počúvajte svoje telo a zmiernite pôst. 

16. – 19. Deň Dlhšie pôsty

Počas 16. až 19. dňa máte ešte jednu malú energetickú fázu cyklu. Vaše hormóny opäť klesajú, čo uľahčuje dlhšie pôsty. Ak môžete, doprajte si počas tohto obdobia ešte jeden 24-hodinový pôst. 

V tieto dni by sme si mali chcieť vybudovať veľa energie a znížiť zápal na najnižšiu úroveň, pretože sa pripravujete na vstup do poslednej fázy svojho cyklu.

20. Deň, koniec. Hodovanie pre výživu tela

Počas záverečnej fázy vášho cyklu prichádza progesterón vo veľkom. Zvyšuje sa až do začiatku ďalšieho cyklu a prináša so sebou nadúvanie, kŕče, únavu a všetky ostatné príznaky, ktoré vám môžu toto obdobie sťažovať. 

Od 20. dňa až do menštruácie sa vyhýbajte pôstu a sústreďte sa na konzumáciu výživných celozrnných potravín, ako sú sladké zemiaky, maslová tekvica, zdravé tuky, napríklad maslo a olivový olej z trávy, červené mäso, tučné ryby, zelená zelenina a veľa ovocia. 

Avšak po všetkom pôste, ktorý ste absolvovali v skoršej časti mesiaca, bude váš zápal nízky a počas tejto fázy cyklu sa budete cítiť oveľa lepšie. Teraz je čas na odpočinok a starostlivosť o seba. 

Od 20. dňa až do menštruácie sa vyhýbajte pôstu a sústreďte sa na konzumáciu výživných celozrnných potravín, ako sú sladké zemiaky, maslová tekvica, zdravé tuky, napríklad maslo a olivový olej z trávy, červené mäso, tučné ryby, zelená zelenina a veľa ovocia. 

Takéto spojenie cyklu s pôstom môže pomôcť udržať vaše hormóny počas perimenopauzy predvídateľnejšie a môže vaše telo lepšie pripraviť na občasné náhle zmeny estrogénu alebo progesterónu. 

Ak bojujete s perimenopauzou, vyskúšajte pôst. Možno budete prekvapení, aký rozdiel to prinesie.

Záver

Perimenopauza môže byť náročné obdobie, ale so správnymi zmenami životného štýlu ju môžeme zvládnuť s gráciou. 

Ak bojujete so zmenou hormónov, zmenami cyklu alebo príznakmi perimenopauzy, vyskúšajte prerušovaný pôst. Môže to byť transformačný nástroj na vyrovnanie estrogénu a progesterónu a prácu s prirodzenými rytmami vášho tela. 

A ak sa chcete dozvedieť viac o zvládaní pôstu existuje viacero bezplatných zdrojov ale vyberajte s rozumom. Podporte svoje telo a myseľ počas jednej z najväčších biologických zmien vo vašom živote.

Mne to pomáha v tomto náročnom období. Ak vás téma zaujala a chystáte sa začať, nie je na škodu konzultácia s odborníkom.

Iveta, sledujte ma na mojom FB

Odporúčam aj nasledovné doplnky výživy

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 466

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.