Obľúbené produkty

Ako sa zbaviť akné a predchádzať ich vzniku. Recenzia prípravkov Medik8 na akné

Niektoré výskumy ukázali, že akné sa vyskytuje u 45% žien vo veku 21 – 30, 26 % žien vo veku 31 – 40 a 12% žien vo veku 41 – 50. Frustrujúcejšie však je, že klasická pena na tvár, ktorá fungovala v mladosti, vám už pravdepodobne nepomôže.

Čo spôsobuje akné u dospelých?

Červená, hrboľatá pokožka je väčšinou prípad teenagerov. Príde vek, kedy sa tešíte, že už je definitívne za vami. Občas sa však stane, že sa vráti a nemusí to byť len v 30-ke. Akné môže prísť dokonca aj v 50-ke, obzvlášť, ak ste žena.

Niektoré výskumy ukázali, že akné sa vyskytuje u 45% žien vo veku 21 – 30, 26 % žien vo veku 31 – 40 a 12% žien vo veku 41 – 50. Frustrujúcejšie však je, že klasická pena na tvár, ktorá fungovala v mladosti, vám už pravdepodobne nepomôže. Vekom pleť stráca vláčnosť, takže sa váš stav môže naopak ešte zhoršiť. Aby ste sa dostali na koreň problému, musíte zistiť, čo akné spôsobuje. Môže sa jednať o množstvo faktorov – od stravy až po kozmetickú rutinu. V tomto článku pomenujeme tie najčastejšie.

Hormóny

Hormóny ovplyvňujú celé telo, vrátane pokožky. Akné na základnej úrovni je spôsobené hormonálnou stimuláciou tvorby mazu. Preto mnoho žien postihuje akné počas menštruácie, tehotenstva či menopauzy. Niektoré ochorenia taktiež prispievajú k hormonálnej nerovnováhe, napríklad polycystický ovariálny syndróm – ochorenie, pri ktorom žena produkuje nadmerné množstvo androgénu (testosterónu). Tieto hormóny podnecujú tvorbu mazu, čo vedie k upchatým pórom, v ktorých sa množia baktérie. Výsledkom sú samozrejme aknózne vyrážky.

Ako sa zbaviť hormonálneho akné: Tento druh akné v dospelosti sa obvykle vytvára na spodnej časti tváre, pozdĺž čeľuste, brady a úst. Ak si myslíte, že je vaše akné hormonálne a povrchové prípravky vám nepomáhajú, poraďte sa s dermatológom o možnosti predpisu liekov ako spironolaktón (ktorý blokuje androgénové receptory) alebo antikoncepcie, ktorá môže regulovať hormonálne výkyvy počas menštruačného cyklu.

Stres

Určite to poznáte – prežili ste výnimočne stresujúci týždeň a zrazu bum, akné. Je vedecky dokázané, že stres prispieva jeho vzniku, za čo môžu taktiež hormóny podporujúce tvorbu mazu – androgén a kortizol.

Ako sa zbaviť akné zo stresu: Oddýchnite si! Nájdite spôsoby redukcie stresu – či už budete meditovať, cvičiť alebo čítať knihu. Tieto aktivity majú pozitívny efekt nie len na fyzické a mentálne zdravie, udržia tiež vašu pleť dlhšie čistú.

Cukor

Spojenie medzi stravou a akné je zložité, ale je preukázané, že potraviny s vysokým glykemickým indexom (najmä rafinované karbohydráty) môžu zanechať nepriaznivé stopy na vašej pokožke. Príčinou je zvýšená hladina inzulínu, čo spôsobuje zápal a produkciu mazu v pokožke a vedie k tvorbe akné. Ľudia konzumujúci stravu s nižším glykemickým indexom mávajú nižšiu hladinu IGF-1, hormónu podobnému inzulínu zodpovednému za produkciu akné. Napriek týmto poznatkom je potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo prepojenie stravy a vzniku akné.

Ako sa zbaviť akné zo stravy: Ak máte pocit, že vaše akné je spôsobené nezdravým stravovaním, jedzte menej karbohydrátov a jedál s vysokým glykemickým indexom – biely chlieb, zemiaky, ryža, sladené nápoje, sladkosti, smažené zemiačky a šišky. Ak po čase uvidíte zlepšenie, postupne eliminujte tieto potraviny z vášho jedálnička.

Mliečne produkty

Mávate náhle zhoršenie pleti a nečakaný výskyt akné? Príčinou môže byť váš každodenný pohár mlieka. Najmä konzumácia kravských produktov môže spôsobiť tvorbu akné. Nie je jasné, či je to cukrom či hormónmi, avšak kravské mlieko môže spôsobiť zápal pokožky, nadmernú tvorbu mazu a upchaté póry.

Ako sa zbaviť akné z mliečnych produktov: Zvážte náhrady kravského mlieka, ako napríklad mandľové mlieko. Je zaujímavé, že jogurt sa s tvorbou akné nespája. Ak si nie ste istí, alebo máte nejaké stravovacie obmedzenia, poraďte sa s expertom na výživu, skôr ako urobíte radikálnu zmenu v stravovaní.

Make-up

Ak máte problém s akné a trpí ním vaša sebadôvera, je prirodzené, že ho chcete prekryť make-upom. Avšak práve báza, zosvetľovač a púder môžu byť jeho príčinou. Dospelé akné spôsobené make-upom sa často prejavuje vo forme malých vyrážok a bielych bodiek po lícach, brade a čele. Toto akné je spôsobené olejmi upchávajúcimi póry a vysušujúcim alkoholom v niektorých kozmetických produktoch. Spánok v make-upe a používanie špinavých štetcov stav len zhoršuje.

Ako sa zbaviť akné z make-upu: Nechajte vašu pleť dýchať. Nemusíte make-up úplne vynechať, len si vyberte bezpečné produkty a nanášajte a zotierajte ich obzvlášť hygienicky. Váš make-up by mal byť bez obsahu oleja a nekomedogenický. Tak predídete upchávaniu pórov. Pred spaním a cvičením sa uistite, že ste si dôkladne odstránili všetok make-up jemným čistiacim prípravkom či penou proti akné. A ešte jeden dôležitý tip – make-up nikdy nepožičiavajte ani nepoužívajte make-up niekoho iného. Predídete tak výmene mazu, baktérií a odumretých buniek. Štetce a kefky pravidelne čistite.

Kozmetika

Svet kozmetiky je veľmi komplikovaný, nájsť si tú správnu každodennú starostlivosť pre aknóznu pleť nie je jednoduché. Platí však podobné pravidlo – vyhnite sa prípravkom s obsahom oleja (vrátane vlasovej kozmetiky), ktoré vám môžu upchať póry a spôsobiť nečakané aknózne stavy. Ľudia s dospelým akné sú často k svojej pleti príliš drsní v snahe sa ho zbaviť. Nadmerný peeling či časté umývanie tváre dráždi prirodzenú kožnú bariéru, odstraňuje potrebnú vláčnosť a zhoršuje zápal.

Ako sa zbaviť akné z nesprávnej kozmetiky

Ako prvú vec ráno si umyte tvár a rovnako urobte večer pred spaním. Použite pritom jemný nekomedogenický čistič. Ak nepoužívate prípravok predpísaný vašim kožným lekárom, pri výbere správnej kozmetiky v obchode či lekárni vám pomôžu tieto vhodné zložky:

Kyselina salicylová

Jemne odstráni odumreté bunky a otvorí póry. Nachádza sa v rôznych čistiacich géloch, maskách a tyčinkách proti akné. Odporúčam Medik8 PORE CLEANSE GEL s BHA kyselinami na mastnú pleť.

Ceramidy 

Sú prírodné tuky posilňujúce kožnú bariéru, preto sa nachádzajú v zvláčňovačoch pre aknóznu pleť. Do pozornosti dávam vynikajúci ceramidový krém Medik8 Advanced night restore.

Síra

Aplikovaná povrchovo pomáha redukovať baktérie spôsobujúce akné a nadmerný maz. Je vhodná aj na citlivú pleť, keďže sa nejedná o aktívnu zložku.  

Kyselina hyalurónová 

Je zvlhčovač priťahujúci vodu na povrch pokožky, bojujúci proti vysúšaniu spôsobenému drsnými prípravkami proti akné. Odporúčam Hydr8 B5 od Medik8. Čistá kyselina bez prímesí a konzervantov.

Retinoidy 

Dostať obvykle len na predpis, avšak sú veľmi efektívne, pretože urýchľujú obnovu buniek. Retinol vo vyšších koncentráciách je rovnako účinný a je bez predpisu. Ako si vybrať to správne sa dočítate tu. Odporúčam sérum Crystal od Medik8. Lieči póry, akné, vrásky a spevňuje. Je to taký bojovník 4v 1. Začnite koncentráciou Medik8 Crystal 3 a postupne prejdite na vyššiu koncentráciu.

SPF – ochranný opaľovací faktor

Aplikujte denne, aby ste predišli tvorbe jaziev z akné. Je dokázané, že slnko zhoršuje viditeľnosť pórov a urýchľuje starnutie. Na mastnú pleť sa osvedčil jemný fluid Sheer hydration SPF30 od Exuviance.

Niacínamid 

Je forma vitamínu B3, ktorá sa pridáva do zvláčňovačov, sér a čistiacich prípravkov. Zmierňuje zápal v pokožke a redukuje začervenanie. Komplexné sérum s niaciamidom a ďalšími antiage zložkami Medik8 Clarity peptides

Prírodný detox od ANNA BRANDEJS

Odporúčam prečítať si

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451