Obľúbené produkty

3 tipy ako vyhladiť očné vrásky a spevniť pokožku pod očami

Pokožka očného okolia je najtenšia a najcitlivejšia a ako prvá vykazuje známky starnutia, najmä jemné linky,

Návod na starostlivosť o pokožku očného okolia

Táto citlivá oblasť potrebuje inú starostlivosť ako zvyšok tváre. Nasledujte odporúčania v tomto návode a vyhnite sa zbytočným linkám a opuchom.

Oči sú oknom do duše, mali by sme sa preto o ne starať najlepšie, ako vieme.

„Pokožka očného okolia je najtenšia a najcitlivejšia a ako prvá vykazuje známky starnutia, najmä jemné linky,“

hovorí Lauren Fineová, certifikovaná dermatologička z Chicaga.

Štúdia publikovaná v roku 2015 vysvetlila, prečo to tak je. Koža okolo očí nemá toľko mazových žliaz a kolagénu a je výrazne redšia ako na zvyšku tela, je teda náchylnejšia na tvorbu vrások. Preto nám kohútie stopy spôsobujú také problémy.

3 tipy na starostlivosť o pokožku očného okolia

Starajte sa o pokožku okolo očí

Očné krémy sú jednou z vecí, na ktorú ľudia často zabúdajú, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť. Nezanedbávajte preto tento krok a zakúpte si zvláčňujúci krém, ktorý dodá tejto delikátnej pokožke potrebnú hydratáciu.

Nespoliehajte sa na bežný krém na tvár

Očné okolie vyžaduje špeciálny krém, ktorý sa nedá nahradiť bežným krémom používaným na zvyšok tváre. Tvárové séra a zvláčňovače môžu obsahovať aktívne zložky, ako retinoidy, ktoré sú príliš silno koncentrované na jemnú pokožku očného okolia. Nikdy nepoužívajte klasické retinolové sérum určené na tvár na jemnú pokožku okolo očí.

V očnom kréme hľadajte aktívne látky

Pri výbere očného krému sa zamerajte aj na obsah aktívnych látok, nie len hydratáciu. To, že je táto pokožka delikátna neznamená, že nepotrebuje tieto zložky.

Vhodný je obsah retinolu, napríklad  Retinol eye Medik8 teda derivátu vitamínu A, ktorý je v nižšej koncentrácii ako v bežnom kréme. Želaný je aj obsah kyseliny hyalurónovej pre vyššiu hydratáciu a zníženie rizika podráždenia. Vhodný je aj produkt s Niacínamidom Medik8 Advanced Eye

Tipy pre konkrétne problémy očného okolia

Dermatológovia odporúčajú nasledujúce postupy pri problémoch pokožky očného okolia:

Tmavé kruhy pod očami

Tmavé kruhy sú spojené s nedostatkom spánky, niekedy sa ich nezbavíte ani po ôsmych hodinách nočného oddychu. Vtedy sa jedná o genetickú predispozíciu. „Pomôcť vám môžu povrchové krémy s obsahom kofeínu alebo vitamínu K, ktoré pomáhajú pri cirkulácii a zosvetlia existujúce kruhy,“ radí doktorka Fineová.

Opuchnuté vačky

Ak sa zobudíte s opuchom pod očami, dôvodom môže byť nahromadená tekutina. Ak sa vám to stáva bežne, kúpte si jadeitový valček a uchovávajte ho v chladničke. Vyberte si ten menší, ktorý je vhodný na túto oblasť. Ráno naň naneste gél a jemne ním prechádzajte po opuchoch. Neexistuje vedecký dôkaz, že jadeitové valčeky redukujú opuch, viacerí dermatológovia ho však odporúčajú. Nízka teplota navyše redukuje tok krvi a následne aj opuch.

Jemné linky a vrásky

Ak vás trápia jemné linky a vrásky alebo im chcete predísť, zakúpte si krém s obsahom retinolu alebo peptidov. Retinol a retinoid sú deriváty vitamínu A, ktoré simulujú obnovu buniek a tvorbu kolagénu.

„Retinol zlepší celkovú textúru a ide hlbšie do pokožky, kde revitalizuje vrásky a linky,“

hovorí doktorka Michele Greenová, certifikovaná dermatologička z New Yorku.

Očný krém s obsahom retinolu používajte na noc. Ranný krém môže obsahovať zelený čaj, antioxidačnú zložku chrániacu bunky proti vonkajším vplyvom spôsobujúcim starnutie. Antioxidanty tiež chránia pleť pred spálením a znižujú aktivitu enzýmu spôsobujúceho degradáciu kolagénu v pokožke. Výsledkom je menej UV poškodenia a teda aj liniek a vrások.

Odporúčam aj náplasti s obsahom vitamínov A, E a C na okamžitú vzpruhu pokožky od Croma.

Začervenanie a podráždenie

„Keďže je pokožka okolo očí jemnejšia, trvá jej dlhšie obnoviť sa,“ hovorí doktorka Fineová. Ak ste citliví na niektorú zložku vašich produktov, ako vôňa, konzervanty či rastlinné výťažky, pokožka očného okolia ako prvá vykáže podráždenie. Vtedy je potrebné to ihneď riešiť a produkt nepoužívať, pretože to môže trvať týždne či mesiace, kým sa pokožka očného okolia vráti späť do normálu.

Sú lepšie očné krémy či gély?

Odpoveď na túto otázku závisí od typu pokožky. Ak máte prirodzene suché oči, nemali by ste si vyberať krém, pretože ten obsahuje menej vody ako gél. Gél sám o sebe však neposkytne dostatok vláčnosti. Ak trpíte opuchmi, je však gél vhodnejší a môžete si ho dať aj do chladničky.

Odporúčam Eyelift s vypínacím efektom a peptidmi

Ako riadne aplikovať očný krém alebo gél

Odporúča sa použiť prst s najľahším dotykom, teda malíček. Aby ste prišli zbytočnému naťahovaniu kože, gél či krém jemne vklepte okolo očí.

Laser proti jemným vráskam a tmavým kruhom

Doktorka Greenová využíva vo svojej ambulancii eMatrix laser pre stimuláciu tvorby kolagénu. Tento sublatívny laser je zameraný najmä na jemné linky a tmavé kruhy. Iným druhom ošetrenia pomocou rádiofrekvencie je fraxelový laser. Obe tieto ošetrenia je vhodné opakovať po 4 – 6 týždňoch.

Diéta a zmena životného štýlu

Nezdravé návyky ako fajčenie môžu zhoršiť problémy s pokožkou očného okolia. Nadmerná konzumácia alkoholu so sebou prináša vačky a tmavé kruhy a ovplyvňuje tiež kvalitu spánku.

Mali by ste spať sedem až deväť hodín každú noc, pretože únava tiež zanecháva stopy na pokožke očného okolia. Tá je opuchnutá, má tmavé kruhy a oznamuje ostatným ľuďom, že ste vyčerpaní. A takéto signály isto vysielať nechcete.

Dôležitým aspektom je aj hydratácia – pite dostatok vody! Mali by ste vypiť aspoň osem pohárov čistej vody denne. Ak tak nerobíte, odzrkadlí sa to na zdraví celého organizmu a logicky aj pokožky. Rovnako nepriaznivý efekt má aj nadmerná konzumácia soli, ktorá spôsobuje zadržiavanie vody a následne opuchy pod očami.

Tvárová joga

Vzhľadom k tomu, že koža okolo očí stráca pružnosť, môže vytvoriť voľné záhyby kože a zhoršiť problém. Svaly okolo očí tiež povoľujú, vekom pribudne tukové tkanivo ktoré obklopuje oči a spôsobí akési vydutie dopredu. To spôsobí tkzv.“vrecovitý“ vzhľad na dolnom viečku.

Oxidačný stres je ďalšou hlavnou príčinou povolenej pokožky. Je dôsledkom zlých stravovacích návykov, vysokej konzumácie spracovaných potravín, tuku, cukru a nedostatkom ovocia, zeleniny a nízkotučných zdrojov bielkovín. Výsledkom býva ochabnutie viečok, bledosť a vačky.

Cvičením  tvárovej jogy sa zlepší svalový tonus, zrýchli sa prúdenie lymfy a tým aj odtok toxínov, čo bude mať za následok elimináciu opuchov a spevnenie okolia očí.

Sledujte aj moje videí na YOUTUBE zdarma, je tam niekoľko programov, ktoré sú zamerané na okolie očí.

Na záver

Pokožka očného okolia je suchšia a jemnejšia ako na zvyšku tváre. Niektoré problémy sú dedičné, ako vačky či kruhy, existujú však efektívne prípravky, ktorými ich zmiernite. Nepoužívajte však rovnaký krém ako na zvyšku tváre. Zakúpte si vhodný očný krém alebo gél, ktorý je vytvorený pre suchú a delikátnu pokožku okolo očí. Zabezpečíte tak efektívnejšie  spomalenie nástupu znakov starnutia a redukciu rizika podráždenia. A nezabudnite tejto oblasti venovať špeciálny čas a starostlivosť.

Eyelift proti tmavým kruhom a vráskam teto mesiac v akcii

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 452