Obľúbené produkty

Za pigmentové škvrny môže enzým TYROSINÁZA. Ako blokovať jeho tvorbu prirodzene?

Vo vnútri našej pokožky, najmä v epiderme, sa nachádzajú rôzne vrstvy. Jedna z nich sa nazýva základná vrstva a je to tá, kde sa tvoria a oddeľujú kožné bunky a vytvárajú vonkajšiu vrstvu pokožky. V tejto vrstve sú bunky nazývané melanocyty. Melanocyt je dendritická bunka, ktorá má akoby rozvetvené končatiny prenikajúce jednotlivými kožnými vrstvami.

Spomaľovač tyrozinázy a pigmentové škvrny?

Vo vnútri našej pokožky, najmä v epiderme, sa nachádzajú rôzne vrstvy. Jedna z nich sa nazýva základná vrstva a je to tá, kde sa tvoria a oddeľujú kožné bunky a vytvárajú vonkajšiu vrstvu pokožky. V tejto vrstve sú bunky nazývané melanocyty. Melanocyt je dendritická bunka, ktorá má akoby rozvetvené končatiny prenikajúce jednotlivými kožnými vrstvami. To je zodpovedné za transport melanozómov
obsahujúcich pigment (melanín) dodávajúci farbu koži, vlasom a očiam. Všetci máme približne rovnaký počet melanocytov, rozličné množstvo melanínu však dodáva našej pokožke farbu. Napríklad: osoba so svetlou pokožkou má rovnaké množstvo melanocytov ako osoba
s tmavou pleťou. Tieto melanocyty však produkujú menej pigmentu (melanínu), v porovnaní s osobou tmavšej pokožky.

Čo je tyrozináza ?

Okrem melanocytov sa v základnej vrstve pokožky nachádza aj enzým s názvom tyrozináza. Ten sa mení na aminokyselinu zvanú tyrozín, ktorá následne oxiduje a vytvára pigment (melanín). Jedná sa o prirodzený proces a obranný mechanizmus pred UV lúčmi.

Miera poškodenia pokožky závisí od mnohých faktorov, najčastejšie sú to však UV lúče. Ak sme im vystavení, naše melanocyty tvoria viac pigmentu (melanínu), aby nás chránili pred škodlivými lúčmi. To môže poškodzovať kožné bunky, najmä ak sa jedná o spálenie slnkom.

Ak sú bunky poškodené, tyrozináza ich premení na tyrozín, čo vedie k nadprodukcii pigmentu. Tento jav sa nazýva hyperpigmentácia. Hyperpigmentácia sa prejavuje vo forme pieh, post-zápalovej hyperpigmentácie,tmavých fľakov, stareckých škvŕn a melazmy. Jedná sa o nejednotný tón pleti podporený jej tmavým zafarbením.

Čo je spomaľovač tyrozinázy ?

Naše bunky môžeme chrániť pred poškodením a omylnou produkciou pigmentu pomocou slnečného ochranného faktoru a produktov obsahujúcich spomaľovače tyrozinázy. Tie predchádzajú jej oxidácii do tyrozínu a následnej nadprodukcii pigmentu v pokožke. Tieto látky sú vhodné nie len pred ľudí s hyperpigmentáciou, ale aj pre osoby so zdravou pokožkou s jednotným tónom. Všetci dobre vieme, že ľahšie je predchádzať, ako liečiť. To platí aj v tomto prípade. Možno máte momentálne krásnu pokožku s jednotným tónom, uistite sa však, že to tak aj zostane.

Používaním spomaľovačov tyrozinázy ochránite pleť pred hyperpigmentáciou, ktorá sa často ukrýva pod pokožkou a prejaví sa až neskôr. Používaním správnych prípravkov môžete predísť ako jej vzniku, tak aj prejavu na povrchu pokožky.

Aké druhy spomaľovačov tyrosinázy poznáme? 

Existujú rôzne druhy spomaľovačov tyrozinázy, ktoré sa obvykle delia do dvoch kategórií – zosvetľujúce prostriedky na predpis a prírodné zosvetľujúce prostriedky. Najbežnejšou a schválenou zložkou týchto produktov je hydrochinón, ktorý ponúka najsilnejšiu formu prevencie a korekcie hyperpigmentácie.  V EU nie je táto látka povolená, nakoľko boli dokázané nežiadúce účinky na pokožku. 

Prírodnú formu zastupujú medvedica lekárska, koreň sladkého drievka, oxyresveratol, kyselina askorbová, kyselina kojová, 1 metylhydón-2-imde, arbutín, magnézium askorbyl fosfát, glukololaktón a mnohé iné látky, ktoré sú zväčša derivované z rastlín alebo synteticky vyrobené. Všetky redukujú nadprodukciu melanínu v pokožke.

Spomaľovače tyrozinázy liečia hyperpigmentáciu a predchádzajú jej tvorbe, ak sa používajú pravidelne a dlhodobo, aj po badaní zlepšenia. Naša pokožka má totiž dobrú pamäť a ak bola raz poškodená, tento stav sa môže vrátiť, a to najmä vtedy, ak zostane nechránená. Používaním spomaľovačov tyrozinázy spolu s kvalitným slnečným ochranným faktorom ochránite bunky pred ďalším poškodením.

Moje obľúbené a odporúčané produkty

Trpím melasmou roky, ale po použití týchto prípravkov si to len málokto všimne. Oboje mám vyskúšané a pravidelne používam ten druhý od Medik8 s oxyresveratolom. Je to skvelá kombinácia vitamínu C, kurkumy a bieliacich zložiek, takže sa nemusíte vzdať vášho obľúbeného céčka, lebo v tomto prípravku je všetko čo pleť potrebuje. Chráni, bieli a podporuje aj tvorbu kolagénu. Iste moja jednotka.

Bieliace sérum White balance Oxy-R

Medik8 Oxy-R peptides je jemné sérum obsahujúce jedinečnú zložku s názvom Oxyresveratrol (Oxy-R™). Táto aktívna zložka veľmi účinne pomáha minimalizovať nadmernú pigmentáciu kože, zjednocuje tón pleti a zlepšuje celkový vzhľad slnkom poškodenej kože.

Produkt obsahuje 10 starostlivo vybraných aktívnych zložiek v patentovanej kombinácii, ktorá pomáha redukovať pigmentáciu kože a zároveň poskytuje pocit okamžitej hydratácie.
Vhodné pre tých, ktorí hľadajú alternatívu ku kyseline kojovej, retinoidom alebo hydrochinónu.

Obsahuje vzácnu silicu Ylang Ylang z kvetov tropického stromu Kananga vonná pre prirodzenú a upokojujúcu vôňu. Obsahuje Oxyresveratrol (Oxy-R) 0,5% – látka s extrémne vysokými depigmentačnými účinkami s patentovanou technológiou, Vitamín C- stabilná 20% kyselina etylaskorbová, Extrakt z kurkumy,  Glukonolaktón – Poly-mliečna kyselina (PHA), ktorá má exfoliačné účinky na pokožku, rozbíja nahromadený pigment melanín v koži, hydratuje pokožku, chráni ju pred poškodením UV žiarením

Elure-špeciálny krém na Melasmu

elure ™ predstavuje zdokonalenú technológiu na rozjasnenie pleti, ktorá je založená na unikátnom vedeckom objave prirodzene vyskytujúcej sa substancie Melanozym™. Tento enzým pôsobí klinicky preukázaným, rýchlym, bezpečným a šetrným spôsobom na rozklad melanínu. Unikátnou vlastnosťou látky Melanozym™ je jej schopnosť dezintegrovať molekulu melanínu potom, čo bola už úplne vytvorená a nachádza sa v hornej vrstve kože. V prírodnom systéme tento proces prebieha tak, že stromová huba čistí okolité prostredie od tmavo hnedých škvŕn, ktoré zanechávajú rozpadajúce sa stromy. Celá ponuka Elure TU

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 452