Obľúbené produkty

Očné vrásky. 13 tipov ako sa ich zbaviť a 1 účinný cvik tvárovej jogy

Starnutím stráca pleť elasticitu. Environmentálne faktory (vystavovanie sa slnku) a genetika zohrávajú dôležitú úlohu pri tom, ako skoro sa začnú vytvárať vrásky a jemné linky na vašej tvári. Najskôr ich možno pozorovať v očnom okolí, pretože pokožka pod očnými jamkami je veľmi tenká a plná krvných ciev. Ak vás však trápia vrásky okolo očí, môžete im predísť vďaka niektorým efektívnym metódam a domácim prípravkom.

Aká je pokožka očného okolia a prečo očné vrásky vznikajú?

Starnutím stráca pleť elasticitu. Environmentálne faktory (vystavovanie sa slnku) a genetika zohrávajú dôležitú úlohu pri tom, ako skoro sa začnú vytvárať vrásky a jemné linky na vašej tvári. Najskôr ich možno pozorovať v očnom okolí, pretože pokožka pod očnými jamkami je veľmi tenká a plná krvných ciev. Ak vás však trápia vrásky okolo očí, môžete im predísť vďaka niektorým efektívnym metódam a domácim prípravkom.

Príčiny liniek pod očami

Hlavnou príčinou vzniku vrások pod očami je samozrejme starnutie. Sú tu však aj iné prispievajúce faktory, ktoré dokážeme ovplyvniť:

  • UV žiarenie

Škodlivé UV lúče ničia kolagén vo vašej pokožke. Kolagén je hlavný proteín kožného tkaniva a kľúčová zložka jeho štruktúry. Ak pleť nie je dostatočne chránená, UV lúče do nej prenikajú a spôsobujú jemné linky a vrásky aj v mladšom veku.

  • Fajčenie

Klinika Mayo tvrdí, že okrem starnutia je fajčenie najvýznamnejším faktorom spôsobujúcim predčasné starnutie pleti u žien aj mužov. Fajčenie vystavuje pleť extra dávne oxidatívneho stresu, poškodzuje jej kolagén aj elastín. Zužuje cievy na tvári, zhoršuje krvnú cirkuláciu a odbúrava vitamín A.

  • Opakujúce sa pohyby a výrazy tváre

Tvárové výrazy ako úsmev, mračenie či vyťahovanie obočia spôsobujú vznik jemných liniek. Rovnako aj zvyky počas spánku – tlačenie tváre do vankúša – ich môžu vytvoriť. Pleť totiž vekom stráca schopnosť dostať sa späť do pôvodného stavu.

Ako sa zbaviť liniek a vrások pod očami v pohodlí domova

Niektoré domáce prípravky a metódy vám môžu pomôcť zbaviť sa nežiaducich liniek pod očami:

Tvárová gymnastika pre spevnenie pokožky

Je dokázané, že tvárové cvičenie spevňuje pokožku aj v oblasti očného okolia. Výskumy síce nie sú stále dostatočné, nepredpokladá sa, že by bola tvárová gymnastika akokoľvek škodlivá. Práve naopak. Podľa poslednej štúdie tvárovej jogy v USA, prináša sľubné výhliadky a ak túžite po pevnom nielen očnom okolí, cvičte. Začať môžete aj doma, počúvajte inštrukcie a precíťte svaly, ktoré sa odvďaćia pevnosťou a pružnosťou.

Odporúčam FaceFit program na DVD alebo Online verziu

https://www.antiage.sk/produkt/novinka-dvd-facefit-program-2/#reviews

Liečba alergií

Alergie často spôsobujú zápal a zavodnenie okolo očí. Šúchanie očí môže prispieť k začervenaniu a vysúšaniu kože. Liečbou alergií predídete týmto problémom a ochránite pokožku okolo očí od vzniku liniek.

Jemná exfoliácia

Suchú pokožku pod očami môžete jemne exfoliovať, aby ste podporili rast nových buniek. Dbajte však o to, aby ste použili produkty špeciálne navrhnuté na exfoliáciu a masáž jemného očného okolia.

Ochrana očí

Vaše oči sú extrémne citlivé na chemikálie, neriskujte poškodenie zraku alebo očí používaním produktov, ktoré nie sú určené pre túto oblasť tváre.

Zvláčňujte očným krémom

Nedostatok vláčnosti môže zvýšiť výskyt jemných liniek v očnom okolí. Vyberajte si krémy bohaté na látky zlepšujúce cirkuláciu krvi a rast nových buniek. Retinol (derivát vitamínu A), peptidy a kyselina hyalurónová sú tou správnou voľbou. Výborné sú aj ochlaďujúce gély a séra.

Tieto zložky obsahuje nočný očný krém Advanced night eye Medik8. Obsahuje peptidy, niaciamid, kyselinu hyalurónovú aj kofeín.

Pamätajte na to, že krémy a séra, ktoré používate na zvyšok tváre, sú príliš tuhé a nie sú to pravé pre očné okolie a môžu ho dokonca podráždiť.

Vyhýbajte sa slnku – noste opaľovací krém a klobúk

Neoddeliteľnou súčasťou prevencie pred tvorbou jemných liniek a vrások okolo očí je ochrana pred škodlivými UV lúčmi. Noste ochranný opaľovací prípravok s faktorom minimálne 30, a to aj počas oblačného počasia. Zvážte tienenie očí pomocou kvalitných slnečných okuliarov a klobúka. Predídete tak žmúreniu, ktoré vytvára a prehlbuje vrásky.

Zdravo sa stravujte

Konzumujte dostatočné množstvo vitamínov C, A a E, ktoré ochránia pokožku (ako aj celé telo) a podporia tvorbu nových buniek. Na tanier si dajte citrusové ovocie, mrkvu či tekvicu.

Niektoré kozmetické procedúry pomôžu zmierniť viditeľnosť liniek pod vašimi očami. Dajte si pozor na to, aby boli vykonané dermatológom či certifikovanou kozmetičkou.

Chemický peeling

Chemický peeling odstraňuje odumreté bunky a podporuje rast tých nových. Lieči hlboké vrásky a ochabnutú pokožku, redukuje viditeľnosť jemných liniek okolo očí.

Mikrodermabrázia

Toto ošetrenie je minimálne invazívne a veľmi populárne. Odstraňuje odumreté bunky a často sa využíva práve pri jemných častiach pokožky, ako je aj očné okolie. Zbaví vás mdlých a odumretých buniek a zlepší cirkuláciu.

Laser

Laser je populárnou metódou liečby vrások okolo očí a jemných liniek. Existuje niekoľko druhov laseru, ktorý vytvára mikroskopické dierky do pokožky, čím stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu.

Microneedling

Táto metóda je moje TOP ošetrenie. Zistila som, že jemné pichanie do vrások spôsobuje pokožke mikrotraumy, a tá je nútená sa rýchlejšie regenerovať a vytvárať viac kolagénu. Ak ju spojíte s prípravkom na báze retinolu, napr. Retinol Eye TR MEDIK8 pokožka získa svoju pevnosť a hrúbku. Vrásky okolo očí budú menej viditeĺné a niektore zmiznú.

Metóda aplikácie valčeka s jemnými ihlami redukuje výskyt liniek a vrások. Ihly totiž vytvárajú vpichy do pokožky, ktoré taktiež stimulujú produkciu kolagénu, zmierňujú viditeľnosť liniek a zlepšujú textúru pleti. Procedúra končí aplikáciou krému či séra.

Nie je nič zlé na tom, že vám vekom pribudnú jemné linky okolo očí. Vyhnúť sa im môžete správnou starostlivosťou – ochranou pred slnkom, vhodnou kozmetikou či zdravým životným štýlom. Ak vás aj napriek tomu trápia, konzultujte postup s vašim dermatológom.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451