Obľúbené produkty

Vedci vysvetľujú, prečo pleť na tvári ochabuje skôr a ako tomu predísť

Naša pokožka stráca vekom elasticitu – svaly ochabujú a výsledkom sú klasické znaky starnutia, ako ovisnuté líca a brada. Mohlo by sa zdať, že jediným východiskom je plastická chirurgia. V skutočnosti to však nie je až také zlé, tieto nepríjemné problémy môžete riešiť v pohodlí domova a bez zbytočne nákladných kozmetických procedúr.

Naša pokožka stráca vekom elasticitu – svaly ochabujú a výsledkom sú klasické znaky starnutia, ako ovisnuté líca a brada. Mohlo by sa zdať, že jediným východiskom je plastická chirurgia. V skutočnosti to však nie je až také zlé, tieto nepríjemné problémy môžete riešiť v pohodlí domova a bez zbytočne nákladných kozmetických procedúr.

Predstavíme si najefektívnejšie metódy korekcie ochabnutých líčok. Najskôr však potrebujeme pochopiť, prečo tento nedostatok vlastne zvyká. Dôvodov je niekoľko:

1. Neustále používanie mobilného telefónu

Ak používate smartfón alebo tablet príliš často, nedokážete odolať novinkám na instagrame či online klebeteniu s priateľmi, je riziko, že budete mať „smartfónovú tvár“. Nadmerné používanie týchto prístrojov totiž spôsobuje príliš časté a dlhé pozeranie smerom nadol, čoho výsledkom je padanie pokožky rovnakým smerom a vráskam.

2. Úplné vynechanie mastnej potravy

Je skvelé, ak obmedzujete príjem mastných a vyprážaných jedál. Ak však úplne vynecháte tuky z vašej stravy, môže to mať negatívny dopad na vašu pokožku. Niektoré mastné kyseliny, ako Omega-3 a Omega-6, udržiavajú elasticitu bunkových membrán, podporujú imunitný systém a podľa niektorých výskumov znižujú riziko vzniku rakoviny.

3. Narušenie hormonálnej rovnováhy

Jedným z hlavných dôvodov straty elasticity pokožky je nedostatok estrogénu. Tento ženský hormón stimuluje kožné fibroblasty k tvorbe elastínu a kolagénu. Výsledkom nízkej hladiny estrogénu je ochabnutá pokožka a predčasné vrásky.

4. Príliš veľa sladkostí

Existuje množstvo publikácií popisujúcich negatívny efekt cukru na organizmus, pokožku nevynímajúc. Nadmernou konzumáciou cukru spôsobíte predčasné starnutie pokožky. Nestrávené molekuly cukru totiž bránia tvorbe kolagénu a elastínu v pokožke, ako tvrdí jedna populárna teória. Čím viac cukru jete, tým ochabnutejšia bude vaša pokožka.

5. Nadmerné slnenie sa

UV lúče sú pre pokožku nebezpečné, najmä tie s označením UVA. Toto žiarenie preniká do najhlbších vrstiev pokožky – dermy. Derma je zo 70 % tvorená kolagénom a UVA ho celkom ničí.

6. Drastické chudnutie

Príliš rýchly úbytok hmotnosti negatívne ovplyvní váš vzhľad. Stratíte síce nadmerný tuk, koža však zostane. Ak plánujete schudnúť, mali by ste to urobiť postupne. Zamerajte sa pritom najmä na pokožku tváre – zakúpte si spevňujúce krémy a cvičte tvárovú gymnastiku.

7. Dentálne ťažkosti

Problémy so zubom múdrosti alebo nesprávny zhryz môžu ovplyvniť stav tvárového svalstva. Preťažené svaly spôsobené nesprávnou pozíciou zubov môžu byť príčinou ovisnutých líčok.

8. Málo spánku

Nedostatok spánku môže viezť k ochabnutej tvári a hlbokým vráskam. Pokožka sa obnovuje v noci sama a nočné krémy sú efektívnejšie preto, lebo počas spánku je lepšia cirkulácia krvi. Netreba však zabúdať ani na to, že v noci pokožka stráca veľa vláčnosti, váš nočný krém by mal preto obsahovať aj zvláčňujúce zložky, aby nedošlo k dehydratácii.

9. Beh

Behanie nie je práve najlepšou aktivitou vo vyššom veku. Kombinácia nežiaducich faktorov (slnko, vietor) ako aj konštantné natriasanie sa vedú s strate elasticity a následne k ochabnutej pokožke. Keďže jogging je zároveň jednou z najefektívnejších metód straty tuku, kombinácia týchto faktorov môže deformovať pokožku.

10. Časté obavy

Vnútorné obavy sa odrážajú aj na tvári. Kútiky úst sa otáčajú smerom nadol, z čoho sa postupom času môže vytvoriť zvyk, ktorého zbaviť sa je veľmi obtiažne. Depresívne stavy tiež vedú k zvýšenej hladine hormónu kortizol, ktorý ovplyvňuje stav kože a vlasov.

11. Starnutie

Tvárové svalstvo zodpovedné za podporu tvárových kostí , ktoré sú naň napojené len jednostranne. To je skvelé, pretože nám to umožňuje vyjadrovať emócie. Vekom však strácajú elasticitu, čo vedie k ochabnutým lícam a prepadnutému vzhľadu.

Ako bojovať proti ovisnutým líčkam?

1. Kozmetikou

  • Krémy a séra s vysokým obsahom retinoluvitamínu C napomáhajú produkcii prírodného kolagénu.
  • Gély obsahujúce aloe vera a pepermintový extrakt zlepšujú krvnú cirkuláciu a stimulujú regeneráciu kožných buniek.
  • Krémy s vysokým ochranným faktorom znižujú negatívne vplyvy slnka a spomaľujú proces starnutia.

2. Kontúrovaním

Dekoratívna kozmetika dokáže vykontúrovať ochabnutú tvár. Tmavú kontúru aplikujte pozdĺž brady, čím túto linku zvýrazníte. Pamätajte však na správny výber farby a odtieňa kozmetiky, inak môže byť vaša snaha márna.

3. Stravovaním

Všetko, čo zjeme, sa odrazí na našej tvári. Aby ste udržali pokožku pevnú, výživoví poradcovia odporúčajú konzumovať produkty stimulujúce prirodzený kolagén ako listový šalát, orechy, avokádo, špargľa a ryby. Potraviny udržiavajúce vlahu v tele sú zase zakázané, pretože spôsobujú edém a opuch – deformujú tvár, čoho výsledkom môže byť ptóza.

4. Lymfodrenáž

Aj napriek svojmu zložitému názvu môže byť lymfodrenáž vykonaná aj doma. Pred masážou sa odporúča použiť jemný peeling obsahujúci ovocné kyseliny, následne aplikovať masážny olej a zahriať ním pokožku, aby boli svaly poddajnejšie. Lymfodrenáž stimuluje vyplavovanie toxínov, zbavuje opuchu a spevňuje pokožku. Ako ju správne vykonávať? Na internete určite nájdete mnoho videí a postupov, alebo sa poraďte s odborníkom.

Bonus: tvárové cviky na spevnenie pokožky

Ako možno tušíte, tvárová joga netrénuje len tvárové svalstvo. Aplikovaním tlaku rukami stimuluje akupresúrne body, meridiány a vnútorné orgány, vyvažuje ich energiu a funkciu.

Čínska medicína nás učí, že keď je všetko v tele priechodné a je zabezpečený dostatočný prietok tekutín, telo sa teší zdraviu, mladosti a dlhovekosti. Akonáhle je tu stagnácia (energie, krvi, lymfy), zrýchľuje sa proces starnutia. Ak bunky nedostávajú dostatok kyslíka a živín, nemôžu správne fungovať. Čo sa teda stane, keď si dáte vpichnúť botox? Znehybníte svaly a blokujete prietok, čím svaly začnú ochabovať.

Pomocou tvárovej jogy sa postaráte o vaše telo, myseľ aj ducha. Tok tekutín a krása sa dosiahne prirodzeným spôsobom. Vyrovnávaním energie vnútorných orgánov a hormónov vytvárame harmóniu, ktorá žiari zvnútra.

Tvárová joga nám umožňuje vyrovnať sa s našim skutočným ja a byť takými, akí naozaj sme. Preto sa považuje za holistické cvičenie.

  • Tvár Buddhu” — Perfektné na uvoľnenie kedykoľvek počas dňa. Uvoľnite sa a koncentrujte na bod medzi obočím. Umožní vám to cítiť svaly a uvoľniť stres.
  • Nafúknuté líca” — Líca naplňte vzduchom, ktorý budete prevaľovať z jednej strany na druhú.
  • Vyfúknutý bozk” — Našpúľte pery a zatlačte ich proti prstom, aby ste vytvorili odpor.
  • Ryba” — Líca vtiahnite dovnútra medzi zuby, takže budete vyzerať ako ryba.

Všetky tieto cviky cvičte aspoň 5-krát. Iba výdrž a pravidelnosť vám zabezpečia želaný výsledok.

Staňte sa členom môjho bonulesového programu na Youtube a majte prednostný prístup k novým videám.

Ešte lepšie cvičenie tvárovej jogy. Aktivujte svaly pomocou týchto 3 cvikov.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451