Obľúbené produkty

Tajomstvo krásnej pleti Japoniek. Pôst pokožky!

Pôst pokožky

Väčšina z nás pozná koncept pôstu a benefity, ktoré tento fenomén prináša. Pôst za považuje za vhodné preventívne opatrenie na zlepšenie celkového zdravia, vitality a odolnosti voči chorobám. Je mnoho dôvodov, prečo má pôst výhody pre zdravie, vrátane eliminácie toxínov, obnovy poškodených orgánov a prispievanie k dlhovekosti, pretože anti-aging rastový hormón sa efektívnejšie produkuje práve v období držania pôstu. Už aj Hippocrates veril, že pôst povzbudzuje telo k samoliečbe. Je preto logické, že to isté by sa pri pôste malo diať aj s pokožkou.

Čo je kožný pôst?

Je to jednoduché – jedná sa o spánok bez zvláčňovača počas jednej noci týždenne. Naša pokožka má prirodzenú schopnosť starostlivosti o samú seba. Je celkom bežné, že nedostatky pleti ako vyrážky či ekzém sa rýchlejšie hoja počas pôstu. Ak na svojej pokožke pozorujete nečistoty a fľaky spôsobené toxínmi, pôst vám pravdepodobne pomôže.

Jeho cieľom je zosilnenie prirodzenej ochrannej bariéry kože, ktorá je narušená nadmerným čistením (obzvlášť syntetickými zložkami v kozmetike) či nadbytočným vyživovaním, za účelom normalizácie vylučovania prirodzeného mazu a podpory obnovovacieho procesu. Táto prirodzená bariéra chráni pokožku pred vysúšaním a iným poškodením napríklad z UV lúčov, znečistenia či studenej teploty. Ak je ochranná vrstva narušená, pleť je náchylnejšia na slnečné škvrny, vrásky, ochabovanie či iné symptómy starnutia. Ak je navyše závislá na produktoch zabezpečujúcich hydratáciu, premastenie či iné ošetrenie (vrátane nadmerného používania make-upu), oslabí sa jej prirodzený ochranný systém a naruší obnovu buniek, ktorá obvykle trvá 28 dní.

„Japonci študovali regeneráciu pokožky na mesačnej báze a dokázali, že kožný pôst zlepší stav pokožky a detoxikuje nečistoty,“ tvrdí Koko Hayashi, tvorca Klinickej starostlivosti o pleť Mirai. „Ľudia často robia tú chybu, že ak majú suchú pokožku, aplikujú viac zvláčňovača a naopak. Tento postup však nie je správny. Suchá pokožka je suchá na svojom povrchu. Vláčnosť v jej vnútri sa znehodnocuje, pretože neexistuje dostatočná ochrana (prirodzená mastnota), ktorá by ju udržala vo vnútri. Nadmerným používaním umelých zvláčňovačov (kozmetiky) bránite produkcii prirodzeného mazu, čo vedie k ešte suchšej pokožke.“

Ako efektívne postiť pokožku

1. Večer si jemne umyte tvár.

Je samozrejme dôležité zbaviť sa make-upu, ale nadmerné umývanie môže odstrániť ceramidy alebo prirodzený zvláčňujúci faktor, narušiť prirodzenú ochrannú bariéru a vysušiť a podráždiť pokožku.

2. Vyskúšajte jednu noc do týždňa nepoužiť pred spaním zvláčňujúci prípravok.

To pomôže posilniť schopnosť pokožky na samoobnovu. Ak používate krém každý deň, pleť zlenivie, pretože nemusí vyrábať maz sama. Ak ho nepoužijete, obnoví sa jej schopnosť produkcie prirodzenej mastnoty. Rovnako dovoľte pleti aspoň raz týždenne oddýchnuť si od make-upu.

3. Ráno si umyte pleť vlažnou vodou.

Nie je potrebné použiť žiadny čistiaci prípravok. Vyhnite sa príliš teplej vode, ktorá by mohla pokožku vysušiť a podráždiť.

4. Pôst robte raz týždenne.

Nadmerné postenie pokožky ju môže vysušiť, preto ho vykonávajte raz, maximálne dvakrát do týždňa.

5. Pôst môžete aplikovať aj na celé telo.

Vo všeobecnosti je tvár najviac ohrozená, pretože na ňu dopadá viac slnečného svetla, nanášate na ňu make-up a používate viac kozmetiky ako na zvyšok tela. Ak však zvláčňujete celé telo každý deň, koža na všetkých partiách môže zlenivieť.

6. Pite veľa vody.

Pamätajte si, hydratácia je alfou a omegou zdravej pokožky. Pite preto dostatočné množstvo čistej vody a počas pôstu si zabezpečte kvalitný a dlhý spánok.

Pôst pokožky – čo robiť a čo nie

• Uistite sa, že má vaša spálňa dostatočnú vlhkosť a nie je suchá, najmä v zime (ak je to potrebné, kúpte si zvlhčovač vzduchu, alebo si do miestnosti dajte hrniec plný vody).

• Neskúšajte pôst, ak máte atopický ekzém alebo iné závažné kožné ochorenie. Ani v prípade, ak ste nedávno absolvovali chemický peeling alebo iné ošetrenie. Ak si nie ste istí, poraďte sa so svojim dermatológom.

• Nerobte pôst, ak sa pri ňom necítite dobre.

Či už sa pre pôst rozhodnete alebo nie, vždy dbajte o to, aby ste používali kvalitné kozmetické produkty vhodné pre váš typ pleti. Na jej diagnostiku si môžete urobiť jednoduchý test – ráno po pôste si priložte papierový obrúsok na tvár a stojte rovno. Ak papier spadne, máte suchú pokožku. Ak sa papier udrží aj vtedy, ak sa pozriete smerom nadol, vaša pleť je mastná. Ak stojíte rovno a obrúsok zostane na svojom mieste a pri pohľade nadol spadne, máte normálnu pokožku.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451